Προς το περιεχόμενο

"Γεμάτος" ήχος σε χαμηλή ένταση σε Fender Ηot Rod Deluxe?


Vodkapower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι και εγώ κάτοχος του Fender Blues Deluxe και σκέφτομαι να τσιμπήσω κάποια στιγμή το weber mini mass attenuator στα 50W. Έχω διαβάσει καλά σχόλια αλλά δυστυχώς δεν το έχω ακούσει. Είναι σχετικά φθηνή λύση πάντως (περί τα 100 ευρώ). Αν θες κοίτα και προς τα εκεί. Το master volume το έχω εδώ και αρκετό καιρό, κάνει κάποια δουλεία, αλλά φαντάζομαι πως η λύση του attenuator θα είναι σαφώς καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α και κάτι άλλο.

Το βρήκα σε πιοοοοο παλιό θέμα αλλά... Δεν ήθελα να το επαναφέρω για μια απλή ερώτηση μιας και ήταν πλήρες σε όλα.

Απλα κάτι που δεν αναφέρεται είναι αυτό...

Standby: Use standby instead of switching the power off during short breaks to eliminate the tube warm-up delay upon returning to play.

Αυτό αναγράφεται στο manual του HRD, ισχύει; Για το άνοιγμα και το σβήσιμο όπως τα λέει ο SF.

 

νομιζω οτι δεν γλυτωνεις μονο χρονο αλλα και ζωη απο τις λαμπες σου..

 

 

Για το καθαρότερο ήχο, θέλεις το master στο τέρμα. (Πρόσεξε.... όχι για "τον καλύτερο" καθαρό αλλά για τον ΠΙΟ καθαρό)

Από εκεί και πέρα.... κουμπιά είναι.... :) ακούς, γυρίζεις, κρίνεις και κρατάς αυτό που σε εξυπηρετεί καλύτερα κατά περίπτωση.  :)

 

 

εχω παρατηρησει οτι αν ειναι πολυ χαμηλα το master volume χανει σε ογκο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να χρησιμοποιεις το sb μονο κατα το ανοιγμα του ενισχυτη σου,αν θες να κανεις διαλειμα απλα κλεισε το volume (φυσικα επ'ουδενι μη σβυσεις τον ενισχυτη σου για να τον ξανα-αναψεις σε λιγο),οταν ερθει η ωρα να τον συσεις κλεισε κατευθειαν το on/off χωρις να τον βαλεις σε sb.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί της ουσίας και το manual παρόμοιο πράμα λέει να κάνεις. Βάζεις το standby, δεν παίρνει "ήχο" από την κιθάρα, ενώ ταυτόχρονα διατηρούνται ζεστές οι λάμπες. Το ίδιο κάνεις και με το volume της κιθάρας. Δεν στέλνεις σήμα και διατηρούνται και οι λάμπες ζεστές.

Το όλο θέμα είναι να αποφεύγεις να ανοιγοκλείνεις τον ενισχυτή κάθε λίγο και λιγάκι. Καλύτερα 10 ώρες συνέχεια ανοιχτός, παρά να τον ανοιγοκλείνεις κάθε μισή ώρα σε αυτό το διάστημα.

 

Σαν τις κλασικές λάμπες του σπιτιού σου. Πιο πολύ θα αντέξουν αν τις αφήσεις συνέχεια ανοιχτές, παρά αν κάνεις φωτορυθμικά εφε.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις το standby, δεν παίρνει "ήχο" από την κιθάρα, ενώ ταυτόχρονα διατηρούνται ζεστές οι λάμπες. Το ίδιο κάνεις και με το volume της κιθάρας. Δεν στέλνεις σήμα και διατηρούνται και οι λάμπες ζεστές.

 

To να έχεις τον ενισχυτή στο standby δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο με το να τον έχεις ανοιχτό και με το vol της κιθάρας στο μηδέν. Τo standby χρησιμεύει στο να κρατάει τα heaters της λάμπας ζεστά με παροχή του πλήρους βολτάζ (βοηθώντας τα να είναι "προετοιμασμένα" για δράση), ενώ κρατάει τα υπόλοιπα στοιχεία της λυχνίας ανενεργά και χωρίς τάση. Όταν το standby απενεργοποιηθεί, η λυχνία είναι πια ενεργή 100%.

 

Η καλύτερη ανάλυση που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής oνλάιν (για όσους όμως τα πάνε πολύ καλά με τα αγγλικά) είναι αυτή, η οποία μεταξύ άλλων σχολιάζει το γιατί γενικά τα standby switches είναι - στο 90% των λαμπάτων κιθαριστικών ενισχυτών - άχρηστα: http://psg.com/~dlamkins/lamkins-guitar/music/article/standby-switch

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εννοείται ότι στο standby παίζουν μόνο τα heaters στην εξίσωση, απλώς αυτό που εννοούσα είναι ότι επί του πολύ γενικού παρόμοια δουλειά γίνεται. Μάλιστα πολλοί προτιμούν τη μέθοδο του volume της κιθάρας, για τον ίδιο λόγο που θεωρείται πρέπον να του αφήνεις κανά πεντάλεπτο το standby και όχι περισσότερο*.

 

 

 

* Αφού επί της ουσίας το standby το χρησιμοποιείς μόνο και μόνο για να πάρουν τα heaters και να φέρουν την λάμπα στη σωστή θερμοκρασία, ώστε να μην την ακούσουν όταν παίζεις από την απότομη μετάβαση σήματος σε αυτές. Έτσι αφού το έκανε αυτό, το μόνο που θα καταφέρει κάποιος αν ξανανάψει το standby όσο κάνει διάλειμμα, θα είναι να δουλεύουν τα heaters και να στρεσάρεται η λάμπα. Ο μόνος λόγος για να χρησιμοποιηθεί στην περίπτωση του διαλείμματος, είναι για να διατηρηθούν οι λάμπες στη "σωστή" θερμοκρασία, αλλά αφού ήδη είναι αναμμένες, πόσο να πέσει η θερμοκρασία τους, ώστε να μην κάνεις το ίδιο πράμα και με το volume? Βέβαια θα μου πεις εξαρτάται από το διάλειμμα και του αν παίζεις στον βόρειο πόλο, αλλά τες πα  :)

Αυτό λένε διάφοροι!  :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν έγινε δοκιμή με το

http://taweber.powweb.com/weber/minimass.htm

έως το 5 όλα καλά (κρύσταλλο ο ήχος)

Μετά το 5 ο HRD ΧΩΡΙΣ το mini mass βγάζει λίγο ''γρέζι'' το οποίο όσο αυξάνεις vol αυξάνει..

Τώρα με το mini mass προστήθεται λίιιγο ακόμη ''γρέζι'' ξεκινώντας απο το 4.5 με 5...

Ώσον αφορά τον ''γεμάτο'' ήχο, θαρρώ πως σε καλύπτει αρκετά, δεν έχεις πλέον την μουντάδα με το vol στο 2.

Έχει ρυθμίσεις για να ελέγξεις τα trebble μιας και boostαρει λίγο τον ήχο (εμένα δεν μου αρέσουν πάντως τα trebble ;))

?action-view&current=DSC00040.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου