Προς το περιεχόμενο

Mainstage,presets και φωνή..


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

αυτή τη φορά προσπαθώ να κάνω κάτι για τις πρόβες της μπάντας, αλλά έχω κολλήσει και χρειάζομαι την βοήθεια σας, αφού έψαξα σε manuals και ίντερνετ.

 

Προσπαθώ να κάνω το εξής: θέλω να φτιάξω ένα preset στο mainstage στο οποίο να έχω ένα κανάλι φωνητικών και ένα κανάλι για την κιθάρα μου το οποίο όμως να αλλάζει ανάλογα με τον ήχο που θέλω. Οι αλλαγές γίνονται με midi πεταλιέρα αλλά δεν ξέρω πως να αλλάζω στο ίδιο preset διάφορους ήχους για την κιθάρα.

 

Είναι δυνατόν δηλαδή στο ίδιο preset να αλλάζουν με κάποιον τρόπο τα εφφε του καναλιού της κιθάρας,πχ ενώνοντας κάποιο κουμπί του layout του mainstage με τις εντολές της πεταλιέρας? Το μόνο που έχω βρει για να αλλάζω τους ήχους της κιθάρας είναι σε διαφορετικά presets του mainstage αλλά δεν με βολεύει αυτό με το κανάλι της φωνής...

 

Αν δεν με καταλάβατε ρωτήστε γιατί δεν ξέρω πως ακριβώς να το εκφράσω..

 

Help please......

 

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???

Μπερδεύτηκα, για να καταλάβω, είσαι κιθαρίστας και θες να κοντρολάρεις με πετάλι midi ένα project με 2 κανάλια σε live, ένα για κιθάρα και ένα για φωνητικά και θες να κάνεις τι? Η κατάλαβα λάθος.

Χρησιμοποιείς δλδ έναν υπολογιστή για να περάσεις εφέ σε κιθάρα και φωνή? Φαντάζομαι το κάνεις με Ableton, δύσκολο δεν είναι αρκεί να χεις πεταλιέρα/midi controller και να χεις κάνει assign από πριν τα πετάλια/κουμπιά της

 

Για πες τι hardware και software χρησιμοποιείς μπας και φιλοτιμηθεί κάποιος  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx για την προσπάθεια φίλε Maxo.

 

Sorry ξέχασα να γράψω ότι ΄χρησιμοποιώ το midi moose της tech21 με κάρτα ήχου saffire 26 pro.

 

Any ideas?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου