Προς το περιεχόμενο

Al Di Meola και ελληνικη τηλεοραση


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

aytoi poy isws plisiazoun na to kanoun

 

a) einai mpouzoukokitharistes

b) exoyn san bash tous thn metal kithara ( ta akousmata tous)

c)den exoun san bash tous to rempetiko ( pou tha eprepe)

d) prospathoun na mimithoun ta pathmata twn megalwn kitharistwn, anti na melethsoun to yfos tou Tsitsani

 

επειδη αυτους που λεω τους εχω γνωρισει, σε διαβεβαιωνω πως και τσιτσανη και ρεμπετικο και ολο το φασμα της ελληνικης λαικης μουσικης εχουν μελετησει,βαθυτατα.

και επισης δεν "ισως πλησιαζουν" απλα, αλλα το ξεπερνανε(τεχνικα) .

ξερω ποιον "τυπο" μπουζουξη εννοεις και βεβαια δεν εννοουσα αυτους.

ο μονος λογος που απαντησα ειναι επειδη εκνευριζομαι να ακουω πως ο "ταδε" κιθαριστας ειναι καλυτερος απο τον αλλο κλπ. δεν υπαρχει καλυτερος. αυτα που κανει ο meola(του οποιου ειμαι μεγας fan) ειναι εντελως διαφορετικα απο του gilmour και εντελως απο του john williams και του bb king.ειναι μουσικη οχι αθλητισμος. εσυ ποιος λες πως ειναι καλυτερος ο maradona η ο m.jordan?ο bolt η ο karelin(να δω ποσοι τον ξερουν ,χαχα)?

πω πω εκανα μιση ωρα να γραψω πεντε γραμμες. σιγουρα, παντως, υπαρχουν καλυτεροι δακτυλογραφοι απο εμενα ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!

απλα εγω το λεω με διαφορετικο τροπο.Το προβλημα με τους νεους καλλιτεχνες ειναι οτι δεν εχουν το δικο τους προσωπικο υφος, αυτο που θα τους κανει να ξεχωρισουν. Παλια ακουγες σε μια κασσετα το παιξιμο ενος μουσικου και καταλαβαινες οτι ο ταδε ειναι π.χ ο Χιωτης ή ο mela η ο Τσιτσανης. Τωρα πλεον ολα ειναι πλαστικοποιημενα.

Αυτη δεν ειναι μονο δικια μου αποψη. Αν βλεπεις την εκπομπη στο καναλι 902 "Τα παντελονια ειναι ρουχα περιεργα¨οπου ειχε γινει αφιερωμα στον μεγαλο δασκαλο μπουζουκου Γιαννη Σταματιου "Σπορο" ειχε υποθει ακριβως η ιδια αποψη.

Θελω να καταληξω οτι οπως ακριβως δεν υπαρχουν καινουργιοι Guitar Heroes του αναστηματος Satriani, Vai, Meola, MacLaughlin, Malmsteen κτλ ετσι ακριβως δεν υπαροχυν νεοι Μπουζουκι-Heroes του αναστηματος του Χιωτη, Τσιτσανη, Μπεμπη, Παλαιολογου κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα μαζι σου!!

απλα εγω το λεω με διαφορετικο τροπο.Το προβλημα με τους νεους καλλιτεχνες ειναι οτι δεν εχουν το δικο τους προσωπικο υφος, αυτο που θα τους κανει να ξεχωρισουν. Παλια ακουγες σε μια κασσετα το παιξιμο ενος μουσικου και καταλαβαινες οτι ο ταδε ειναι π.χ ο Χιωτης ή ο mela η ο Τσιτσανης. Τωρα πλεον ολα ειναι πλαστικοποιημενα.

Αυτη δεν ειναι μονο δικια μου αποψη. Αν βλεπεις την εκπομπη στο καναλι 902 "Τα παντελονια ειναι ρουχα περιεργα¨οπου ειχε γινει αφιερωμα στον μεγαλο δασκαλο μπουζουκου Γιαννη Σταματιου "Σπορο" ειχε υποθει ακριβως η ιδια αποψη.

Θελω να καταληξω οτι οπως ακριβως δεν υπαρχουν καινουργιοι Guitar Heroes του αναστηματος Satriani, Vai, Meola, MacLaughlin, Malmsteen κτλ ετσι ακριβως δεν υπαροχυν νεοι Μπουζουκι-Heroes του αναστηματος του Χιωτη, Τσιτσανη, Μπεμπη, Παλαιολογου κτλ

 

Δεν μπορώ να πώ ότι διαφωνώ, αλλά ούτε και συμφωνώ απόλυτα.

Νομίζω ότι σε ποσοστό 80-90% μπορώ να καταλάβω ποιός παίζει μπουζούκι μέχρι το σωτήριο έτος 1980 περίπου

Παικτικά ΝΑΙ, σήμερα μπορεί και να υπάρχουν καλύτεροι παίκτες ακόμη και από τον Χιώτη, όμως ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς δεν έχει την φαντασία του αλλά και κυρίως τον ΗΧΟ ΤΟΥ, το ίδιο ισχύει για Λεμονόπουλο, Καψάλη, Παλαιολόγου, Καρνέζη, Ζαμπέτα κλπ (sorry που δεν τους γράφω όλους).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να καταληξω οτι οπως ακριβως δεν υπαρχουν καινουργιοι Guitar Heroes του αναστηματος Satriani, Vai, Meola, MacLaughlin, Malmsteen κτλ

 

μαλλον πρεπει να ακουσεις λιγο περισσοτερη μουσικη (και μερικα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ειδη επισης) γιατι στην εποχη μας υπαρχουν δεκαδες κιθαριστες που οχι απλα εχουν το αναστημα αυτων που αναφερεις αλλα σε μερικους απο αυτους που αναφερεις  ριχνουν και αρκετους...ποντους... ;D

 

η μουσικη δεν ειναι αγωνας ταχυτητα και εξελισεται με το χρονο

 

ξεκινα με αυτους

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παικτικά ΝΑΙ, σήμερα μπορεί και να υπάρχουν καλύτεροι παίκτες ακόμη και από τον Χιώτη, όμως ΚΑΝΕΙΣ από αυτούς δεν έχει την φαντασία του αλλά και κυρίως τον ΗΧΟ ΤΟΥ, το ίδιο ισχύει για Λεμονόπουλο, Καψάλη, Παλαιολόγου, Καρνέζη, Ζαμπέτα κλπ (sorry που δεν τους γράφω όλους).

+1

Παντα πρεπει να κρινουμε καποιον με βαση την εποχη του και τον τοτε ''ανταγωνισμο''. Σημερα, ειδικα οι κιθαριστες, προσπαθουν να 'βγαζουν παπαδες' και ξεσκιζουν τα χερια τους πολλες ωρες καθημερινα, προσπαθωντας να φτασουν ή να ξεπερασουν τεχνικα τα ειδωλα τους (βαριεμαι να γραφω, ξερετε ποιους). Αυτος ο αυτοσκοπος, οπως ειναι φυσικο, περιοριζει την φαντασια τους, παιζουν ολοι πανω κατω τα ιδια, γινονται κοπιες 5-6 κιθαριστων και δεν ξεχωριζει κανενας. Λενε 'ακου τι εβγαλα' και οχι 'ακου τι εγραψα'. Εχω ακουσει πιτσιρικι να λεει 'κανω 2 χρονια κιθαρα και βγαζω malmsteen χαλαρα'. Συγχαρητηρια μικρε, αυτο που παιζεις το εγραψε ο malmsteen πριν 20 χρονια...

Εχουμε ξεφυγει off topic ή μου φαινεται  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο συμβαινει μονο στην Ελλαδα οπου ως γνωστον ζουμε ...μονιμα στα 80s ,εξω..πανε καλα ... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο συμβαινει μονο στην Ελλαδα οπου ως γνωστον ζουμε ...μονιμα στα 80s ,εξω..πανε καλα ...

Στην χρυση, ενδοξη, αυθεντικη εποχη του... χεβυ μεταλ  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου