Προς το περιεχόμενο

Point to point amps. Το Χρυσό Δισκοπότηρο;


Spartan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά νταν, και παλι απο το Yunanistan. Το μονο μερος το κοσμου που δεν αναφερεται απο μουσικους οτι οι Mesa Boogie Amps δεν bias-αρουν τις Τελικες λυχνιες... Με απλη συνεπεια να αναγκαζονται οι μουσικοι να μπουν στο <b>ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ</b> του Mr. Radall Smith με τις Chinese Mesa Boogie 6L6-GC tubes... Το οτι ολοι οι αλλοι ενισχυτες bias-αρουν οποιες Τελικες βρουν μπροστα τους (EL34, 6L6-GC, 6550, KT-77, KT-88) , απο οποια μαρκα: JJ-Electronic www.jj-electronic.sk or www.eurotubes.com , Sovtek-Reflektor www.newsensor.com , Shuguang Tubes www.tubeampdoctor.com βρουν μπροστα τους ειναι ενα τυχαιο γεγονος και μπορει να ενόχλησει τον κ.κ. Στολλα και τους <b>"υπαλλήλους"</b> του αλλα τι να κανουμε... <b>That's life...</b> Επίσεις δεν καταλαβαίνω γιατι δεν πρεπει να αναφερθει ο κ.κ. Κουρμπης και οι ενισχητες που πουλαει, ενω ο κ.κ. Στολλας εχει και διαφημιση & αναφορα?... Ειναι ποιοτικα ενας Mesa Boogie Dual Rectifier 100 καλυτερος απο εναν Diezel Einstein 100?... Ενας Mesa Boogie Mark 5 απο εναν C.A.E. OD 100?... Ενας Fender Bassman 45 απο εναν Heritage Amps -P2P- Patriot 50?... Και στην τελικη, Εγω ειμαι υπερ του καθε μουσικου που αγοραζει εναν ενισχητη και θελει να ζησει απροβληματιστος/η απο αυτον και του καθε εμπορου που κανει σωστα την εργασια του και οχι υπερ της Στολλας Α.Ε.Ε.Ε. η' της Bon Studio A.E.E.E. Αυτα τα ολιγα... Spartan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οτι να ναι!   ::)

Απλα πιστευω οτι εχουμε χασει την ουσια... το ακουστικο μερος του καθε ενισχυτη! Δλδ εμενα που μου αρεσει ο ηχος του dual Recto ,κ ηταν κ ο λογος που τον πηρα, πρεπει να νιωθω ασχημα επειδη με ''κοροιδεψε'' ο κυριος Randall Smith?

Δεν τα πολυκαταλαβαινω ολα αυτα, συγνωμη κιολας.

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα. Πρέπει να νιώθεις άσχημα που ο Στολλάς έχει την αντιπροσωπεία των Mesa και όχι κάποιος άλλος.  ;D  ;D  ;D

Τεσπα. Όπως είπε ο Progduct, η ουσία του θέματος χάθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς  spartan βάζε και καμιά τελεία και άλλαξε πρόταση, καθώς η συνεχιζόμενη γραφή σου είναι λίγο κουραστική  ;)

 

Πάντως τώρα που λέτε για τον κουρμπή, θυμάμαι μια φορά που ήμoυν με έναν φίλο μου εκεί μέσα και τσακωνόμασταν για το αν ο herbert ή o Pitbull βγάζει καλύτερο high gain ήχο. Ακούσαμε τα μηχανήματα και αποφασίσαμε ότι τους θέλουμε και τους δύο  ;D ;D

 

Λεφτά να υπάρχουν και όλα τα άλλα είναι θεωρητικά  ::)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spartan το fixed bias των boogie δεν προκαλει τα τρομερα προβληματα που περιγραφεις. Απο τον δικο μου εχουν περασει σχεδον καθε μαρκα λυχνιας τα τελευταια 20 χρονια και τωρα που ειναι στην κατοχη μου ειναι φορτωμενος με groove tubes και σε λιγο καιρο παει για τελικες....δε ξερω, πειτε ιδεες.

 

Αν ενας mesa boogie mark 5 ειναι ποιοτικα καλυτερος απο εναν CAE αυτο ειναι στον καθενα να το αποφασισει, αναλογα με τον ηχο που του αρεσει, τις αναγκες του κλπ. Δεν ειπε κανενας οτι οι Mesa Boogie ειναι αυτοματα ανωτεροι απο τους CAE ή αλλους....ολοι καλοι ειναι, ακουμε και παιρνουμε ο καθενας οτι του αρεσει παραπανω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spartan το fixed bias των boogie δεν προκαλει τα τρομερα προβληματα που περιγραφεις. Απο τον δικο μου εχουν περασει σχεδον καθε μαρκα λυχνιας τα τελευταια 20 χρονια και τωρα που ειναι στην κατοχη μου ειναι φορτωμενος με groove tubes και σε λιγο καιρο παει για τελικες....δε ξερω, πειτε ιδεες.

 

Αν ενας mesa boogie mark 5 ειναι ποιοτικα καλυτερος απο εναν CAE αυτο ειναι στον καθενα να το αποφασισει, αναλογα με τον ηχο που του αρεσει, τις αναγκες του κλπ. Δεν ειπε κανενας οτι οι Mesa Boogie ειναι αυτοματα ανωτεροι απο τους CAE ή αλλους....ολοι καλοι ειναι, ακουμε και παιρνουμε ο καθενας οτι του αρεσει παραπανω.

 

 

 

+1

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάρταν, ελπίζω να τελειώσει αυτό το Περί Ανέμων που επιδίδεσαι... Όσον αφορά στα point to point, στα fixed bias κλπ είναι μύθοι που έχουν φτάσει τα επίπεδα γελοιότητας και που σε διαβεβαιώ ότι τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ έχουν φάει τόσο myth busting που δεν πιστεύω να χωράει και επιπλέον... παρά μόνο όταν έρχονται ορισμένοι και αναφέρουν αποσπασματικά μερικά τσιτάτα, βγάζοντας ελάχιστο νόημα. Να είσαι σίγουρος επίσης πως από όοοοοοοοολα "τα μέρη του κόσμου" το "Γιουνανιστάν" έχει κατοίκους που αν είναι υποψιασμένοι, τρώνε το λιγότερο "κουτόχορτο".

 

Όσον αφορά στα fixed bias: είναι (α) μια μέθοδος της Mesa για να αποτρέψει επίδοξους μαστροχαλαστές, (β) μια μέθοδος που θα εξασφαλίσει ότι ο ενισχυτής θα ακούγεται όπως ακριβώς βγήκε από το εργοστάσιο (μετά το speaker break-in), (γ) τρίτο και σαν παραπροϊόν/μοιραίο επακόλουθο των δυο προηγουμένων, ένα μέσο προώθησης των πωλήσεων των λυχνιών με ετικετούλα Mesa.  ::)

 

Tώρα, όποιος νομίζει ότι η Mesa έχει σημαντικά έσοδα από τις... λυχνίες τη στιγμή εδώ και δεκαετίες ολόκληρες πουλάει πανάκριβους ενισχυτές σαν ζεστά ψωμάκια, πρέπει να επιστρέψει στο δημοτικό για μερικά βασικά μαθήματα αριθμητικής. Επίσης, όποιος νομίζει ότι οι Mesa με ΣΑΡΩΤΙΚΕΣ διακρίσεις και βραβεία από το σύνολο του ειδικού τύπου βγάζει ενισχυτές που ακούγονται... μάπα λόγω του fixed bias, και που νομίζει ακόμη ότι μια τέτοια γελοιωδώς ασήμαντη λεπτομέρεια (όπως και σε εκατοντάδες άλλες ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΕΣ που επίσης έχουν fixed bias) μπροστά στον απίστευτο ήχο τους εμπόδισε γενεές και γενεές διασημων & άσημων κιθαριστών να έχουν ΗΧΑΡΑ, πρέπει να αναλογιστεί την φαιδρότητα των απόψεών του. Φιλικά πάντα...  :)

 

Τώρα, το πού κολλάει ο Κουρμπής, ο Στόλλας, οι "υπάλληλοι", τα μικροσυμφέροντα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μας περιμένει στα επόμενα ποστ...  :o :o ??? ::)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάρταν, ελπίζω να τελειώσει αυτό το Περί Ανέμων που επιδίδεσαι... Όσον αφορά στα point to point, στα fixed bias κλπ είναι μύθοι που έχουν φτάσει τα επίπεδα γελοιότητας και που σε διαβεβαιώ ότι τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ έχουν φάει τόσο myth busting που δεν πιστεύω να χωράει και επιπλέον... παρά μόνο όταν έρχονται ορισμένοι και αναφέρουν αποσπασματικά μερικά τσιτάτα, βγάζοντας ελάχιστο νόημα. Να είσαι σίγουρος επίσης πως από όοοοοοοοολα "τα μέρη του κόσμου" το "Γιουνανιστάν" έχει κατοίκους που αν είναι υποψιασμένοι, τρώνε το λιγότερο "κουτόχορτο".

 

Όσον αφορά στα fixed bias: είναι (α) μια μέθοδος της Mesa για να αποτρέψει επίδοξους μαστροχαλαστές, (β) μια μέθοδος που θα εξασφαλίσει ότι ο ενισχυτής θα ακούγεται όπως ακριβώς βγήκε από το εργοστάσιο (μετά το speaker break-in), (γ) τρίτο και σαν παραπροϊόν/μοιραίο επακόλουθο των δυο προηγουμένων, ένα μέσο προώθησης των πωλήσεων των λυχνιών με ετικετούλα Mesa.  ::)

 

Tώρα, όποιος νομίζει ότι η Mesa έχει σημαντικά έσοδα από τις... λυχνίες τη στιγμή εδώ και δεκαετίες ολόκληρες πουλάει πανάκριβους ενισχυτές σαν ζεστά ψωμάκια, πρέπει να επιστρέψει στο δημοτικό για μερικά βασικά μαθήματα αριθμητικής. Επίσης, όποιος νομίζει ότι οι Mesa με ΣΑΡΩΤΙΚΕΣ διακρίσεις και βραβεία από το σύνολο του ειδικού τύπου βγάζει ενισχυτές που ακούγονται... μάπα λόγω του fixed bias, και που νομίζει ακόμη ότι μια τέτοια γελοιωδώς ασήμαντη λεπτομέρεια (όπως και σε εκατοντάδες άλλες ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΕΣ που επίσης έχουν fixed bias) μπροστά στον απίστευτο ήχο τους εμπόδισε γενεές και γενεές διασημων & άσημων κιθαριστών να έχουν ΗΧΑΡΑ, πρέπει να αναλογιστεί την φαιδρότητα των απόψεών του. Φιλικά πάντα...  :)

 

Τώρα, το πού κολλάει ο Κουρμπής, ο Στόλλας, οι "υπάλληλοι", τα μικροσυμφέροντα και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μας περιμένει στα επόμενα ποστ...  :o :o ??? ::)

 

 

+1224

www.soundclick.com/konstantine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ολοι οι αλλοι ενισχυτες bias-αρουν οποιες Τελικες βρουν μπροστα τους (EL34, 6L6-GC, 6550, KT-77, KT-88) , απο οποια μαρκα: JJ-Electronic www.jj-electronic.sk or www.eurotubes.com , Sovtek-Reflektor www.newsensor.com , Shuguang Tubes www.tubeampdoctor.com βρουν μπροστα τους ειναι ενα τυχαιο γεγονος και μπορει να ενόχλησει

 

Φίλε μου σ'ευχαριστώ για την διαφώτιση....παρα λίγο να πάθω μεγάλη ζημιά....μιας και ο Boogie μου (αλλά και όλοι οι προηγούμενοι που είχα) φοράει jj λαμπιόνια....τρέχω να τις βγάλω αμέσως...μην καεί και το μηχάνημα, έτσι; ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζεϊ τζεϊ? :o :o :o απαπαπαπα...Να τα καταστρεψεις θελεις το μηχανημα?

 

Ο καθενας μπορει να γουσταρει οποιον ενισχυτη θελει (ή οποιο μαγαζι θελει...) , αλλα να βγαζουμε μαπα ενα ονομα σαν την  mesa/boogie ειναι τουλαχιστον αστειο... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου