Προς το περιεχόμενο

epiphone les paul VS gibson


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Aπλώς αν βελτιώσεις τον ήχο σου, σκέψου καλά τι δεν σου αρέσει στον ήχο που βγάζει ως τώρα η κιθάρα, και αν φταίνε ή όχι οι μαγνήτες γι αυτό. Αν π.χ ο ήχος της κιθάρας σου σου αρέσει και ως έχει, απλά θέλεις ένα σετ μαγνήτες με διαφορετικό χαρακτήρα, βρίσκεσαι στην καλύτερη περίπτωση. Απλά αλλάζεις μαγνήτες και τελειώνεις.

 

Αν ο ήχος σου σου αρέσει αλλά υπάρχει κάτι το αφύσικο σε αυτόν όπως πρίμα που "ξύνουν" υπερβολικά σε συνδυασμό με σχετικά υψηλό output ή είναι υπερβολικά "θολά" σε συνδιασμό με χαμηλό output τότε και πάλι η αλλαγή μαγνητών θα βελτιώσει τον ήχο σου.

 

Αν όμως η κιθάρα σου ακούγεται ασθενική ακόμα και ακουστικά, ή χωρίς καθόλου μπάσα όπως συχνά συμβαίνει με πολλές Epi, και γενικότερα δεν σου αρέσει ο ήχος της, η αλλάγή μαγνητών και ιδιαίτερα αν πάς σε κάτι ιδιαίτερα vintage όπως οι διάφοροι P.A.F κλώνοι, ή σε κάτι πολύ πριμομεσαίο όπως π.χ οι Seymour Duncan JB μάλλον θα κάνουν τα πράγματα χειρότερα.

 

Γενικότερα μπορείς πάντα να βελτιώσεις τα πράγματα με καλούς μαγνήτες αλλά δεν θα φτάσεις να έχεις ακριβώς τον ήχο που έχει μια κιθάρα η οποία από κατασκευής ακούγεται διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα ρώταγα τον εαυτό μου:

 

"ΑΝ αλλάξω μαγνήτες...και ΟΝΤΩΣ πατάω κάτω τις Gibson κι όλο το Nashville...θα έχω έρθει πιό κοντά στον ήχο που κυνηγάω;"

 

Καμία Epiphone (ή ο,ποιαδήποτε αντίστοιχης κλίμακας κιθάρα) δε μπορεί να βγεί "χαμένη" από επενδύσεις σε μαγνήτες, ηλεκτρικά και hardware.

Το ερώτημα είναι αν θα μπεις σ'αυτό τον κόπο για να "ρεζιλέψεις" μια/δύο/τρεις Studio σε ένα blind test, ή αν έχεις αποφασίσει ότι θα κρατήσεις την Epi στα χέρια σου και θα της ρίξεις ό,σα λεφτά ζητήσει για να βγάλει ήχο Primera Division.

 

Μπορεί απλά να έχει έρθει η ώρα να δοκιμάσεις κάτι καινούριο. Μπορεί πάλι και όχι. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stefmaister και Spartan μηπως μπορειτε να μας διαφωτισετε τινος  "παπαγαλακια"

ειστε ?  γιατι δεν εχω πολυκαταλαβει......

-εριξε την ποιοτητα...

-εκτιναξε τις τιμες στα υψη..

-να πατησω τις studio...

-oι burstbucker μουφα....  κλπ,κλπ

Σε τι ονειρο τα εχετε δει αυτα ??  διοτι εδω πλεον δεν μιλαμε για "αποψη" αλλα για παραπληροφορηση .

....και βεβαια , σιγουρα υπαρχουν νεοι που δεν εχουν δοκιμασει και μαζευουν στοιχεια

αλλα τους θεωρειται τοσο χαζους ??

Το "συκοφαντειτε-συκοφαντειτε , ολο και κατι θα μεινει"  εχει περασει ανεπιστρεπτη

 

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία Epiphone (ή ο,ποιαδήποτε αντίστοιχης κλίμακας κιθάρα) δε μπορεί να βγεί "χαμένη" από επενδύσεις σε μαγνήτες, ηλεκτρικά και hardware.

Το ερώτημα είναι αν θα μπεις σ'αυτό τον κόπο για να "ρεζιλέψεις" μια/δύο/τρεις Studio σε ένα blind test, ή αν έχεις αποφασίσει ότι θα κρατήσεις την Epi στα χέρια σου και θα της ρίξεις ό,σα λεφτά ζητήσει για να βγάλει ήχο Primera Division.

 

Συμφωνώ απόλυτα, και αυτός ακριβώς είναι ο στόχος όταν "βελτιώνουμε" μια κιθάρα.

 

PS: Για όσους έχουν συνδέσει τον όρο "βελτίωση" με τα αυτοκίνητα... είναι το ίδιο ακριβώς. Δυστυχώς το Golfάκι σας, ό,τι και να του κάνετε, δεν πρόκειται να γίνει Lotus. Μπορεί να γίνει όμως... αυτοκίνητο.  ;D ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά έχω αρχίσει να μη βγάζω νόημα.

 

Είναι τελικά τόσο σημαντικό το θέμα να πατήσουμε κάτω την όποια άλλη κιθάρα?

 

Τις κιθάρες δεν τις πατάμε κάτω με κανένα τρόπο, ίσως άμα το βλέπουμε ανταγωνίστηκα (και έχουμε τις ικανότητες) να πατήσουμε τους χειριστές τους αφού στην ουσία αυτοί είναι που βγάζουν τον ήχο.

 

Την πιο φανταχτερή, περιζήτητη, σπάνια και περιζήτητη κιθάρα να αποκτήσεις αν δεν ξέρεις να την χρησιμοποιήσεις είναι σίγουρο πως ένας καλός κιθαρίστας θα σε ρεζιλέψει ακόμα και μ’ ένα σκουπόξυλο με μαγνήτες και χορδές!

 

Ας παίξουμε λοιπόν με ότι γουστάρουμε (και έχουμε) σε ότι συνδυασμό (μαγνήτες, κουρδισμένα ξύλα κτλ) θέλουμε επειδή μας ευχαριστεί μας φτιάχνει και μας βελτιώνει κι όχι μόνο και μόνο για να πατήσουμε κάτω μια άλλη κιθάρα (στα λόγια και μόνο αφού ουσιαστικά όλα είναι ρευστά).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο Koyote, και δυστυχώς κάθε φορά που το επισημαίνουμε γινόμαστε γραφικοί...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά έχω αρχίσει να μη βγάζω νόημα.

 

Είναι τελικά τόσο σημαντικό το θέμα να πατήσουμε κάτω την όποια άλλη κιθάρα?

 

Τις κιθάρες δεν τις πατάμε κάτω με κανένα τρόπο, ίσως άμα το βλέπουμε ανταγωνίστηκα (και έχουμε τις ικανότητες) να πατήσουμε τους χειριστές τους αφού στην ουσία αυτοί είναι που βγάζουν τον ήχο.

 

Την πιο φανταχτερή, περιζήτητη, σπάνια και περιζήτητη κιθάρα να αποκτήσεις αν δεν ξέρεις να την χρησιμοποιήσεις είναι σίγουρο πως ένας καλός κιθαρίστας θα σε ρεζιλέψει ακόμα και μ’ ένα σκουπόξυλο με μαγνήτες και χορδές!

 

Ας παίξουμε λοιπόν με ότι γουστάρουμε (και έχουμε) σε ότι συνδυασμό (μαγνήτες, κουρδισμένα ξύλα κτλ) θέλουμε επειδή μας ευχαριστεί μας φτιάχνει και μας βελτιώνει κι όχι μόνο και μόνο για να πατήσουμε κάτω μια άλλη κιθάρα (στα λόγια και μόνο αφού ουσιαστικά όλα είναι ρευστά).

 

 

Ναι οκ....εγω δεν ανοιξα το thread για να κανω τον εξυπνο και να πω σε 1.000.000 ατομα που παιζουν με τη studio : "Παλικαρια....για δειτε καλυτερα...τι μαγκας ειμαι που θα βαλω εγω αλλους μαγνητες σε epiphone???"....Απλα θελω να τονισω ποσο υπερεκτιμενες ειναι ορισμενες φορες καποιες κιθαρες...και ειδικα για τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ δεδομενα παντα...Στην αμερικη βλεπεις 10χρονα να παιζουν με studio λες και ειναι harley benton για αυτα, κ εδω μας γινεταi σχωρατε με κιολας  :-[,το σκατο παξιμαδι για να την αποκτησουμε...Οταν λοιπον ο αλλος δεν θελει η δεν εχει την ανεση να σκασει 1.100 ευρω για να αποκτησει το ΦΤΗΝΟ μοντελο της les paul δεν εχει παρα να καταφυγει σε αλλου ειδους λυσεις (πεζοδρομιο,ναρκωτικα,ιπποδρομος κτλ.. :P :P) οι οποιες ορισμενες φορες μπορει να εχουν καλυτερα αποτελεσματα απο το "original" ...Σε καμια περιπτωση δεν ανεφερα οτι η epi θα βγαλει καλυτερο ηχο απο το IV των led zeppelin...Ελεος..... :oΑναφερομαι μονο στη σειρα studio...Ουτε θελω να ανοιξω διαμαχες αψιμαχιες ταυρομαχιες διενεξεις και αλλες τετοιες περιεργες εκφρασεις...Και το γεγονος οτι εχει ξανανοιξει τετοιο ΠΑΡΟΜΟΙΟ thread εμενα δε μου λεει κατι οταν εγω ειμαι τοσο συγκεκριμενος...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stefmaister και Spartan μηπως μπορειτε να μας διαφωτισετε τινος  "παπαγαλακια"

ειστε ?  γιατι δεν εχω πολυκαταλαβει......

-εριξε την ποιοτητα...

-εκτιναξε τις τιμες στα υψη..

-να πατησω τις studio...

-oι burstbucker μουφα....  κλπ,κλπ

Σε τι ονειρο τα εχετε δει αυτα ??  διοτι εδω πλεον δεν μιλαμε για "αποψη" αλλα για παραπληροφορηση .

....και βεβαια , σιγουρα υπαρχουν νεοι που δεν εχουν δοκιμασει και μαζευουν στοιχεια

αλλα τους θεωρειται τοσο χαζους ??

Το "συκοφαντειτε-συκοφαντειτε , ολο και κατι θα μεινει"  εχει περασει ανεπιστρεπτη

 

 

 

Φιλαρακο μου εγω δεν ειμαι κανενος "παπαγαλακι" οπως λες....Εγω ανοιξα ενα thread  για να γινει συζητηση...Γενικα το τι λενε ολοι οι αλλοι ειναι αποψη των ΑΛΛΩΝ και οχι δικια μου οποτε θα σε παρακαλουσα να προσεχεις λιγακι τους χαρακτηρισμους σου..Και τωρα στο θεμα μας...Αν παρακολουθουσες λιγακι τις εξελιξεις...Ναι η gibson τις εχει εκτιναξει τις τιμες της και το ιδιο ετοιμαζεται να κανει τωρα και η fender..Δεν πειθεσαι??ταυρακι gibson special πριν τα χριστουγεννα ειχε στον thomann 587(αν θυμαμαι καλα) και τωρα εχει 666 ευρω (του σατανα..)...Θες μηπως να σου υπολογισω την αυξηση και σε ποσοστο??Αρα μη μου λες οτι κανω και παραπληροφορηση....

 

P.s : Με ξεκουκουκουλωσες..ειμαι βαμενος στρατοκαστερακιας ταγμενος εναντια στην gibson και ειπα τωρα πως θα φανατισω τη νεολαια να ενταχθει στην σπειρα με σπουργιτια που εχω στησει... :-[

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tινος  <b>"παπαγαλακι"</b> ειμαι?... Του <b>"αφεντικου"</b> μου και των δυο <b>"συνεργατων"</b> του... Και ξερεις τι μου ειπε το <b>"αφεντικο"</b> μου να σου γραψω <b>dkall</b>??? -'Εκτως απο το αυτονοητο που θα με <b>"στειλει"</b> στο <b>-6</b>- Μου ειπε να σου γραψω οτι τα C.N.Cs <b>"κοβουνε"</b> τα ξυλα, δεν <b>"φτιάχνουν"</b> ομως τις κιθαρες... Για να γινουν κιθαρες χρειαζεται η γνωση (το Know-How)... Και αυτο δυστυχώς για την Gibson Co. έμεινε στο "παλιο" εργοστασιο www.heritageguitar.com -Kalamazoo, Michigan-, στους "παλαιους" εργατες, που με τα "παλαια" εργαλεία, εξακολουθούν να  φτιάχνουνε <b>"masterpiecies"!!!</b> και αυτο θα στο πουνε οσοι παιζαμε με Gibson Les Paul std. στην δεκαετια του 1980 - 1985 και συγκρίνουμε την ποιοτητα & τον ηχο με τις Gibson Les Paul std. 1990 - 2000-. Τωρα αν εσυ δεν  υπήρχες σαν ύπαρξή τοτε... Δεν ειναι δικο μας προβλημα... Αλλα επειδη οπως γραφω, καποιες αλήθειες <b>"πονάνε"</b> καποιους Dealers... Πήγαινε και ψαξε την μονος σου, αν εχω δικιο 'η αδικο... Αυτο γιατι <b>"κανω και παραπληροφορηση...."</b> Αυτα τα ολιγα... Spartan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσοι παιζαμε με Gibson Les Paul std. στην δεκαετια του 1980 - 1985

 

ελπιζω να κανεις πλακα γιατι πιο ΑΘΛΙΕΣ κιθαρες απο αυτες δεν εχει ξαναματαβγαλει η Gibson,ουτε ενα "σωστο" δεν ειχαν πανω τους....απο το 69 και μετα οι μονες Les Paul της προκοπης με τα σωστα specs βγαινουν (σε μαζικη παραγωγη μη πιασουμε καποιες μικροεξαιρεσεις στα 80s & 90s)  ΤΩΡΑ (vos) 

 

απο οτι βλεπεις ,μια και δεν ΒΡΙΖΕΙΣ δεν εφαγες κανενα -1,καλο αυτο,ελπιζω να συνεχισεις να γραφεις χωρις να προσβαλεις και να επιτιθεσαι. ;)

 

επισης αν εργαζεσαι σε καποιον εμπορο μουσικων οργανων καλο ειναι να μας το δηλωσεις για να το γνωριζουμε & να ενημερωσουμε το προφιλ σου αναλογα,ειναι παντα πολυ πιο αξιοπιστο αν καποιος μιλαει ΕΠΩΝΥΜΑ δεν νομιζεις?

 

επισης δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑΣ dealer της GIBSON (η της Mesa Boogie) στο noiz ωστε να...ποναει.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου