Προς το περιεχόμενο

Hellraiser C7 VS Loomis 7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωπ το βρηκα ηθελε ενα κενο στην μεση.Δεν το εχει το μοντελο απο schecter εχει μονο 5 μοντελα...να στειλω να ρωτησω αν μπορω να το παραγγειλουν..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προστεθηκε και κατι αλλο παιδια

 

blackjack C7  VS    hellraiser C7  VS  loomis

 

 

Ολες χωρις τρεμολο αυτο που με ενδιαφερει ειναι πρωτον ποσο σας βολευει το μπρατσο στα σολα και διαφορα μαγνητων (EMG -blackouts)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστες διαφορές βρίσκω ανάμεσα στις τρείς, οπότε κατ'εμέ (kate me  ;D) είναι θέμα γούστου.

 

Τώρα για το μπράτσο, αν βολέυει εμένα κι ένα φίλο μου (παράδειγμα), θεωρείς δεδομένο πως θα βολεύει κι εσένα? Όπως και να'χει, τα μανίκια των schecter είναι πιο "χοντροκομμένα" από κάτι jackson, ibanez κλπ., οπότε έχε το υπ'όψη σου. Το ότι ο Loomis έχει shred στυλ, και τον βολεύει η schecter δεν σημαίνει απαραίτητα πως οι schecter βολεύουν και όλους τους υπόλοιπους μαραθωνοδρόμους της ταστιέρας. Όπως δεν βολέυει, π.χ. τον Loomis η JEM του Vai και άλλα τέτοια ωραία παραδειγματάκια (δεν τον ρώτησα, παίζει και να τον βολεύει  ::)).

 

Όσον αφορά τους μαγνήτες, επίσης, αν αρέσουν σε μένα (και στον φίλο μου, εννοείται  ;D) οι EMG, δεν είναι δεδομένο πως θ'αρέσουν και σε σένα. Επειδή προφανώς απ'ότι λες δεν μπορείς να δοκιμάσεις κάποια, πάρε μια γεύση από τους μαγνήτες με κανένα video στο youtube κλπ., και όσον αφορά τα μπράτσα, καλύτερα σύγκρινε τις διαστάσεις από τη schecter τις διαστάσεις κάποιας κιθάρας που ξέρεις ότι σε βολεύει, ώστε να βγάλεις ένα άλφα συμπέρασμα. Και πάλι, πάντως, για blind buy πας έτσι, και ίσως στην τελική βρεθείς προ εκπλήξεως. Μια εναλλακτική λύση, βέβαια, είναι να περιμένεις μέχρι να έρθει κάποιο μοντέλο για να μπορέσεις να δοκιμάσεις, και να βγάλεις συμπέρασμα από πρώτο χέρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackjack ATX C7 με τους blackouts για να μην μπερδευτουμε.

Απλα αμα βολευει πολυ κοσμο υπαρχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες να βολευουν και μενα.Παντως σε κατι Ibanez και DEAN 7 χορδες που δοκιμασα με  βολευαν αλλα σε μια φτηνη schecter demian η κατι τετοιο δεν με βολευε.Γιατι δεν περνω IBANEZ  η    DEAN  γιατι ειναι εκτος βθδγετ και δεν εχουν και αυτα που θελω.Οτι ειναι λιγο fat neck  οι schecter πρεπει να ειναι αληθεια αλλα ειναι τοσο σημαντικη διαφορα που μπορει να σε παει πισω στην εξελιξη των ικανοτητων??? Για blind buy φοβαμαι πολυ ρε γαμωτο γιατι την εχω πατησει ετσι μια φορα...

 

Ενα αλλο θεμα οτι οι περισσοτερες 7χορδες ειναι σε 25.5" scale ενω οι schecter ειναι σε 26,5 λες γιαυτο να ειναι παχιες?

 

Παντως το ειμαι πιο 40-40% γιατι blackjack-hellraise και 20% για loomis.

 

Πωπω ρε γαμωτο ειναι σε αδιεξοδο δλδ σας πριζω κι εσας και δεν υπαρχει λυση ρε γαμωτο δεν μπορω να παρω γουρουνι στο σακι....ΠΠΠΠΦΦΦΦΦΦΦ : :-\ :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αλλο θεμα οτι οι περισσοτερες 7χορδες ειναι σε 25.5" scale ενω οι schecter ειναι σε 26,5 λες γιαυτο να ειναι παχιες?

 

To neck scale αφορά στο μήκος (από το nut μέχρι τη γέφυρα) και όχι στο πάχος του μπράτσου.

 

Αν οι δύο Schecter που είχα δοκιμάσει παλιότερα (Omen 6 & Omen 7 Extreme) είναι ενδεικτικές για το τί θα συναντήσεις από πλευράς μπράτσου σ'αυτές που σε ενδιαφέρουν, ναι, δεν πρόκειται να σου θυμίσουν Ibanez με κανένα τρόπο. ;D

 

Εδώ μπορείς να ρωτήσεις περισότερα πάντως... ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι κατοχος μια  schecter synyster custom και πριν την αγορασω ειχα το ιδιο θεμα απο αποψη λαιμου...

γνοριζω πως το θεμα ειανι αναλογα με τον ανθρωπο δλδ εσενα μπορει να σε βολεβει λaimos  ibanez  σε αλλον  gibson...

για να μην τα πολυλογω..ο λαιμος τουλαχιστον της δικιας μου και οσων εχω δοκιμασει δεν μιαζει με ιβανεζ...αλλα εχει το κατι που κανει τα χερια να πετανε και να κατεβαζουν παπαδες...διχως να εχεις το παραμικρο προβλημα....

ανεφερα τα παραπανω γιατι μαλλον κατι αναλογο παιζει και με 7χορδες.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εγω παιζω με μια epiphone explorer τοσα χρονια και ειχα και μια jackson JS30 (low end)  την οποια πουλησα πιστευετε.Και για λιγο καιρο ειχα μια epiphone custom les paul SG.Πιο παλια εικαι και μια Ιβανεζ πολυ φτηνη ομως.Και τελικα με βολευουν οι Epiphone .Πιστευετε οτι η μεταβαση αυτη  θα ειναι ευκολη ή τα μπρατσα των 2 εταιριων δεν εχουν καμια σχεση>>????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΗ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!

πριν την σεκτερ  epiphone les paul custom prophecy  ειχα...

και ενω ορκιζομουν στο μπρατσο της ανακαλιψα οτι δεν πιανει μια  μπροστα στο μπρατσο της σεκτερ...προσοπικη αποψη παντα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΚΟΛΟΤΑΤΗ Η ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!

πριν την σεκτερ  epiphone les paul custom prophecy  ειχα...

και ενω ορκιζομουν στο μπρατσο της ανακαλιψα οτι δεν πιανει μια  μπροστα στο μπρατσο της σεκτερ...προσοπικη αποψη παντα! :)

 

 

Αν δεν κανω λαθος η Epiphone θεωρητε οτι βγαζει "παχουλα" μπρατσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου