Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με laptop και Texas Instruments firewire


selector32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η παρε ενα macbook, εστω μεταχειρισμενο για πιο φτηνα, και δεν θα εχεις ΠΟΤΕ προβλημα.

 

(Δεν θελω να φανω κυνικος αλλα για αυτο που θες να κανεις η συγκεκριμενη λυση ειναι μαλον πανακεια)

 

 

Υ.Γ κατι μου λεει οτι θα φαω βρισιδι απο τους PCοφιλους noizαδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνω για το "ξηλωμα" των Vista και την εγκατασταση XP.

 

By the way, γιατι οχι RME+Ableton? (Δεν εχω δουλεψει το συγκεκριμενο γι'αυτο ρωταω, παρολαυτα με οτιδηποτε αλλο η RME δεν μου εχει παρουσιασει ποτε προβλημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρε ενα macbook, εστω μεταχειρισμενο για πιο φτηνα, και δεν θα εχεις ΠΟΤΕ προβλημα.

 

(Δεν θελω να φανω κυνικος αλλα για αυτο που θες να κανεις η συγκεκριμενη λυση ειναι μαλον πανακεια)

 

 

Υ.Γ κατι μου λεει οτι θα φαω βρισιδι απο τους PCοφιλους noizαδες....

 

Εγώ προσωπικά είμαι χρήστης PC πολλά χρόνια τώρα, αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω την καταλληλότητα και τη σταθερότητα των Mac σε μουσικές εφαρμογές. Απλά δεν είχα ποτέ το χρόνο και την υπομονή να μάθω ένα νέο λειτουργικό, αλλά και τα χρήματα για να αγοράσω ένα τέτοιο μηχάνημα. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μας ενημερώσει αν υπάρχουν στην αγορά laptop PCs με Texas Instruments IEEE1394 chipset?

Σήμερα βρέθηκα σε κάποιο κατάστημα ειδών πληροφορικής και έψαξα πολλά από τα laptops που είχαν ανοικτά. Κανένα από όσα δοκίμασα δεν έδειχνε στις ιδιότητες υλκού T.I. chipset. Τα περισσότερα είχαν chipsets της RICOH. Και έψαξα διάφορες μάρκες, HP, Toshiba, Packard-Bell, Acer, τίποτα. Τελικά τι παίζει;  ???

 

Είναι τελικά απόλυτα απαραίτητο το συγκεκριμένο τσιπάκι; Η λύση της PCMCIA με T.I. είναι εγγυημένη ή υπάρχουν και άλλοι τυχόν κίνδυνοι και ασυμβατότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει το εξής απλό:

Τόσο καιρό το ΤΙ έπαιζε μόνο του μπάλα,και έπαιρνε αυτό όλα τα μπράβο της αγοράς. ;D

Αυτό ανάγκασε κάποιους να ξυπνήσουν,π.χ. Ricoh, λέω εγώ τώρα...και σκεφτήκανε "ωρέ γιατί δεν φτιάχνουμε και εμείς

ένα fw chipset σταθερό και αξιόπιστο όπως αυτό το ΤΙ, και να μας φοράει κι εμάς ο κόσμος και να γουστάρει?"

Σε πληροφορώ το Ricoh σε ακριβό μοντέλο Vaio δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, με ΧΡ όμως το τονίζω, με Vista έχει αστάθεια,

και με κάρτα της RME.

Ίσως χρειαστεί πολύ να ψάξεις για να βρεις ΤΙ chipset σε καινούριο laptop.

Κeep in mind ότι πάντα μπορεί να "παίζουν" στο παρασκήνιο εξαγορές,αντιγραφές,λέω εγώ τώρα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει το εξής απλό:

Τόσο καιρό το ΤΙ έπαιζε μόνο του μπάλα,και έπαιρνε αυτό όλα τα μπράβο της αγοράς. ;D

Αυτό ανάγκασε κάποιους να ξυπνήσουν,π.χ. Ricoh, λέω εγώ τώρα...και σκεφτήκανε "ωρέ γιατί δεν φτιάχνουμε και εμείς

ένα fw chipset σταθερό και αξιόπιστο όπως αυτό το ΤΙ, και να μας φοράει κι εμάς ο κόσμος και να γουστάρει?"

Σε πληροφορώ το Ricoh σε ακριβό μοντέλο Vaio δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα, με ΧΡ όμως το τονίζω, με Vista έχει αστάθεια,

και με κάρτα της RME.

Ίσως χρειαστεί πολύ να ψάξεις για να βρεις ΤΙ chipset σε καινούριο laptop.

Κeep in mind ότι πάντα μπορεί να "παίζουν" στο παρασκήνιο εξαγορές,αντιγραφές,λέω εγώ τώρα... ;)

 

Αυτά είναι καλά νέα. Επομένως υπάρχει και νέος παίκτης στην αγορά. Πάντως ο πωλητής στο κατάστημα που έψαξα (Public, Βόλος) μου είπε ότι πλέον σπάνια βρίσκεις μηχάνημα με chipset Texas Instruments. Τα περισσότερα έχουν ένα generic (="μάρκα μ'έκαψες") chipset ή στην καλύτερη το τσιπάκι της Ricoh.

Όσο για το λειτουργικό, επειδή κι εγώ θα πάρω καινούργιο μηχάνημα (laptop) για να το σετάρω για μουσική, εννοείται ότι τα Vista ή θα παραμείνουν στο ένα partition με νέο partition με WinXP και dual boot, ή θα φύγουν εντελώς. Ευτυχώς έχουν αρχίσει οι κατασκευαστές και υποστηρίζουν πλέον το downgrading, τουλάχιστον η HP που με ενδιαφέρει δίνει για τα laptop της πλήρεις οδηγούς για όλες τις συσκευές για όποιο λειτουργικό θέλεις, οπότε βουρ για XP.

Να δούμε τι θα δούμε και με τα Win7...  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγώ πρόσφατα αγόρασα λαπτοπ multirama Tw-G 8100

και έχει texas instruments firewire και...centrino 2 παρακαλώ. :D

http://www.skroutz.gr/s/53017/Multirama-HT-FORCE-TW-G-8100.html?from=recommendation

Eαν κάνω λάθος διορθώστε με. ::)

 

edit:Δουλευουν αψογα επάνω του,tc powercore και tascam FW 1082.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο , δηλ να ψάχνεις στο device manager για ΤΙ chipset στο firewire.

Aπό εκεί και πέρα αν απελπιστείς και δεν βρεις, μπορείς να πάρεις ένα laptop που να έχει θύρα για express card, δοκιμάζεις την καρτούλα σου στο ενσωματωμένο firewire, και αν δουλέψει είσαι οκ ,αν όχι παίρνεις με 30-50€ μια ti express card και καθάρισες (δεν έχω ακούσει ως τώρα κάποιον που να μην του δουλεύει texas instruments τσιπάκι)

 

Παρεπιπτόντως έχω δοκιμάσει 4 κάρτες ήχου στο ενσωματωμένο ricoh που έχει το acer μου και δεν δούλεψε σωστά κανένα, ούτε σε xp 32 και 64 bit ούτε σε vista 32 και 64bit ούτε σε windows7 32 και 64 bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κάνεις είναι το καλύτερο , δηλ να ψάχνεις στο device manager για ΤΙ chipset στο firewire.

Aπό εκεί και πέρα αν απελπιστείς και δεν βρεις, μπορείς να πάρεις ένα laptop που να έχει θύρα για express card, δοκιμάζεις την καρτούλα σου στο ενσωματωμένο firewire, και αν δουλέψει είσαι οκ ,αν όχι παίρνεις με 30-50€ μια ti express card και καθάρισες (δεν έχω ακούσει ως τώρα κάποιον που να μην του δουλεύει texas instruments τσιπάκι)

 

Παρεπιπτόντως έχω δοκιμάσει 4 κάρτες ήχου στο ενσωματωμένο ricoh που έχει το acer μου και δεν δούλεψε σωστά κανένα, ούτε σε xp 32 και 64 bit ούτε σε vista 32 και 64bit ούτε σε windows7 32 και 64 bit.

 

Εννοείς κάτι τέτοιο; Αν έχεις υπόψη σου κάτι πιο ποιοτικό και αξιόπιστο, πόσταρέ το να ξέρω πού να ψάξω.  ::)

 

Επίσης, τι παίζει με την τροφοδοσία; Από τη στιγμή που οι express cards firewire adapters δίνουν 6πινες συνδέσεις, μπορείς να τροφοδοτήσεις μία συσκευή firewire από το τροφοδοτικό του laptop;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλάμε πάντα για express card (τις στενές που έχουν πρωτόκολλο pci-express) και όχι τις φαρδιές που είναι απλές pci (νομίζω ότι αυτή που έδειξες δεν είναι express)

 

Αυτό στο λέω γιατί αν πάρεις τώρα laptop, κατά 99% θα έχει express card θύρα.

 

Anyway εγώ έχω αυτη

http://www.e-gate.gr/Product.aspx?id=007364&ref=pathfinder

 

και είναι οκ (αν εξαιρέσεις το ότι είναι αρκετά εύκαμπτη στο σημείο ένωσης του μέταλου με το πλαστικό)

 

Τροφοδοσία δεν μπορούν να δώσουν οι κάρτες τέτοιου τύπου οπότε δεν γλιτώνεις το extra τροφοδοτικό :-\

Μερικές έχουν έξτρα τρύπα για να τους βάλεις καλωδιάκι με στρογγυλό βύσμα και να το ενώσεις με usb ώστε να πάρεις έξτρα τροφοδοσία αλλά και πάλι δεν αρκεί για κάρτες ήχου. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου