Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με laptop και Texas Instruments firewire


selector32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, ενδιαφερομαι να αγορασω ενα laptop για live εμφανισεις με το ableton.

Εχω βρει ενα μεταχειρισμενο απο καποιο γνωστο αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχει το chipset της Texas Instrument στην θυρα firewire.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αμα αλλοι χρηστες εχουν χρησιμοποιησει laptops χωρις αυτο το chipset μαζι με καρτα ηχου χωρις προβληματα,

η αμα μπορω με καποιο τροπο να βαλω extra καρτα firewire σε laptop με το συγκεκριμενο chip.

H καρτα ηχου που διαθετω ειναι η TC electronic live

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά

 

Το laptop μου δεν έχει ΤΙ chipset. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα με εξωτερική κάρτα, αλλά έχω διαβάσει σε αρκετά φόρουμ αναφορές από άλλους χρήστες ότι δεν έχουν προβλήματα με το chipset της RICOH οπότε αγνόησα τα όσα λέγονται (όλα τα άλλα του ήταν μέσα στις προδιαγαφές μου). Νομίζω κατά κύριο λόγο εξαρτάται από το πώς συνεργάζεται η κάρτα με το chipset. Κοίταξε στο σάιτ της κάρτας σου αν υπάρχει σύσταση για χρήση με ΤΙ.

 

Πάντως ακόμα κι αν έχεις προβλήματα μπορείς να πάρεις μια επέκταση PCMCIA με ΤΙ chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτό το θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο site που να αναφέρεται σε ποια μοντέλα laptops υπάρχει texas instruments IEEE1394 chipset.

Σε ένα Toshiba Satellite laptop που έχω (το οποίο όμως δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για μουσική, και ούτε πρόκειται), στις ιδιότητες του υλικού μού δείχνει ότι έχει όντως Texas Instruments chipset.

Πώς μπορούμε να δούμε κάτι τέτοιο πριν αγοράσουμε laptop?  ???

 

Σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω καινούργιο laptop το καλοκαίρι, για να το σετάρω για μουσική, και θέλω να ξέρω εκ των προτέρων αν τα μοντέλα που θα κοιτάξω έχουν αυτό το chipset, ώστε να ελαχιστοποιήσω τον κίνδυνο και να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις μετά την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δουλευω σε εταιρια που εχουμε το service γνωστων εταιριων laptop,να σου πω πως ειναι καθαρα θεμα τυχης...ολοι οι κατασκευαστες παιρνουν τα υλικα τους απο 3 - 4 ακομα και παραπανω προμηθευτες...οποτε ακομα και σε ιδια μεταξυ τους μοντελα,υπαρχουν διαφορες στα "υλικα" που εχουν σχεση με την καθε παρτιδα...και επειδη ειμαι χρονια σε αυτη τη δουλεια, να σου πω πως απο θεμα ποιοτητας υλικων,τα πραγματα ειναι χειροτερα απο ποτε στις μερες μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ άνθρωπε,

Έχω στην κατοχή μου 2 laptop Sony Vaio, VGN-FZ21E - VGN-FW31ZJ

Τα παραπάνω laptops φορούν chips της εταιρείας Τexas Instruments και της RICOH αντίστοιχα.

Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με κανένα από τα 2.

Αρκεί να τα χρησιμοποιείς για παραγωγή μουσικής.

Ξέχασα να σου αναφέρω ότι η κάρτα μου είναι η RME.

Αν δεν έχεις σοβαρή κάρτα με σόβαρους drivers,άλλαξε τις προτεραιότητες σου στις αγορές και προμηθεύσου πρώτα κάρτα.

Σε διαφορετιή περίπτωση φόρα κράνος πάρε το όπλο σου και ετοιμάσου για "μάχες"... :)

 

edit: Ξέχασα επίσης να σου αναφέρω ότι όταν τα αγόρασα και τα 2 είχαν για O.S. Windows Vista Premium

Tώρα μετά από λίγο κόπο (γιατί ήταν πολλά τα κλειδώματα Άρη) έχουν Windows XP PRO.

Mε Vista καλέ μου άνθρωπε δεν πας πουθενά,θα ασπρίσουν τα μαλλιά σου από τα προβλήματα !!!!

Ότι πάρεις γύρνα το σε XP !!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους τους φιλους για τη βοηθεια τους

για τη ricoh δεν γνωριζα και ισως να εχει αυτο πανω (μακαρι δηλαδη...)

Φιλε νεκταριε γνωριζω πολυ καλα οτι τα "σβηστα" δεν κανουν και το πρωτο πραγμα που ρωτησα να μαθω ειναι αμα περνει xp

οσο για τη pcmcia με ti ουτε αυτο το γνωριζα, μηπως ξερεις ποσο κοστιζει κατι τετοιο και που μπορω να βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω ολους τους φιλους για τη βοηθεια τους

για τη ricoh δεν γνωριζα και ισως να εχει αυτο πανω (μακαρι δηλαδη...)

Φιλε νεκταριε γνωριζω πολυ καλα οτι τα "σβηστα" δεν κανουν και το πρωτο πραγμα που ρωτησα να μαθω ειναι αμα περνει xp

οσο για τη pcmcia με ti ουτε αυτο το γνωριζα, μηπως ξερεις ποσο κοστιζει κατι τετοιο και που μπορω να βρω?

 

Όλοι οι πωλητές θα σου τονίσουν ότι δεν γίνεται η μετατροπή από XP σε Vista.

Εν μέρει έχουν δίκιο,γίνεται άλλα λιγάκι δύσκολα.

Στα νέα laptop δεν θα δεις pcmcia αλλά express card,το ίδιο πράμα είναι περίπου,είναι μία λίγο πιο μικρή θύρα.

Μπορείς να την βρεις σε καταστήματα πληροφορικής ή στο internet.

Εxpress card fιrewire με chipset TI,δεν είναι απαραίτητο ότι θα παίξει σωστά σε αυτές τις συνθήκες,

τις  πιο πολλές φορές ναι παίζει,αλλά κράτα και μια πισινή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μονος τροπος για να διαπιστωσει καποιος αν το λαπτοπ που προκειται να αγορασει εχει TI chipset ειναι να παει και να "ψαχουλεψει" στο καταστημα αν το εχει στημενο. Αλλιως δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος. Εγω μια φορα επικοινωνησα με το support μιας μεγαλης εταιριας για ενα λαπτοπ και ρωτησα τι chipset εχει και μου απαντουσε ο support representative οτι εχει FW400!!! Οποτε καταλαβαινετε... Βαθια νυχτωμενοι, μαλλον μονο εμεις οι μουσικοι ασχολουμαστε με τετοια θεματα.

 

Οσον αφορα στην ερωτηση σου φιλε μου:

 

Προσωπικα επειδη εχω εμπειρια απο προιοντα TC (Powercore Firewire), δεν θα το ρισκαρα να δουλεψω σοβαρα με οτιδηποτε διαφορετικο απο TI. Με διαφορετικα chipset παντα αργα η γρηγορα αντιμετωπιζα προβληματα. Οι RME δεν ειναι τοσο "ευπαθεις" σε τετοια θεματα.

 

Θα σου προτεινα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο να δωσεις 30-40 ευρω και να παρεις μια καρτουλα PCMCIA με ΤΙ. Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υλοποίηση του Firewire προτύπου από την Texas Instruments δεν είναι απαραίτητα πανάκεια. Αμφιβάλλω δε, πάρα πολύ, και για τις υλοποιήσεις FW της ΤΙ σε express card.

 

Ούτε οι drivers της RME είναι πανάκεια καθ' ότι σε περιβάλλον Vista ΔΕΝ λειτουργούν όπως πρέπει (και κυρίως μακριά από Ableton Live + RME). Χρειάζεται πάρα πολύς κόπος για να παίξει σωστά.

 

Η λύση που προτείνω είναι εγκατάσταση των XP. Αν αποφασίσεις να αγοράσεις Sony Vaio, τότε μπορώ να σου δώσω αναλυτικές οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου