Προς το περιεχόμενο

Σολιδια amerikanika!


stavrilian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμενο κλιπ γραφτηκε για 2 βασικους λογους.

 

1) Ηταν μια προσπαθεια να γραψω χρησιμοποιωντας την προενισχυση του boogie μου παραλληλα με speaker simulation απο το guitar rig (το speaker simulation του boogie ειναι για κλαματα  :( )

2) Ηταν ενα track ενοποιησης αναμεσα στην vigier και την στρατ μου (μιας και την τελευταια την εχω παραμελησει λιγο τον τελευταιο καιρο  -I love so much :-*)

 

Ενας ακομα λογος ειναι πως μια ηχογραφηση με σχετικα απαιτητικο παιξιμο (για το δικο μου μετριο επιπεδο παντα!) κανει παντα καλο! (εχει και 2-3 λαθακια  :-[)

 

Όπως και να'χει, ελπιζω να σας αρεσει, πιο πολυ ομως ελπιζω σε σχολια, προτασεις, κραξιμο, γιουχαρισμα κλπ!

 

Οι ρυθμικες ειναι left-right strat και vigier αντιστοιχα στο lead καναλι του boogie (gain 6-5 αντιστοιχα). To πρωτο σολο ειναι με την στρατ στο lead καναλι μαζι με ενα KR Gypsy fuzz, ενω το δευτερο με την vigier σκετη στο lead καναλι με το gain γυρω στο 7.5.

 

Οσον αναφορα το υφος, πιστευω ο τιτλος τα λεει ολα!!!

 

http://www.soundclick.com/bands/page_songInfo.cfm?bandID=764403&songID=7427499

Υ.Γ αν ψηθει κανεις να παιξει μπασο, θα χαρω πολυ να μου στειλει κανα track!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μ'έφτιαξες... Γαμώ τα groove. Αν μπει και ένα καλό μπάσο το κομμάτι έχει ξεφύγει... Τα σόλα πολύ καλά - ίσως κανα δυο σημεία λίιιιγο πιο καθαρά στο ρυθμό.

 

Ο ήχος δεν μ'άρεσε ιδιαίτερα. Θα ήθελα λίγο πιο πολλά πρίμα και μπάσα. Να περνάει το crunch πιο εύκολα. Τώρα λίγο μπουκώνει στα μεσαία...

Επίσης, ο ήχος στα σόλα δεν ξεχωρίζει όσο θα έπρεπε. Παίζει πάνω κάτω στις ίδιες συχνότητες. Και κάνα βαθάκι...

Αλλά αυτά είναι minor. Πολύ καλός. Μπράβο!!!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για τα σχολια σου!

 

Να σου πω την αληθεια με εχετε φοβησει με τα μπασσα μιας και κλασσικο σχολιο ειναι πως μπουκωνουν σε καθε κλιπ που ανεβαζω, οποτε ειπα να τα μαζεψω λιγο, αφηνωντας και χωρο για μπασσο.

 

Τωρα για τα μεσαια μαλλον το παρακανα μιας και αντιμετωπισα προβλημα να ξεχωρισω τα σολα οποτε μαλλον εχεις δικιο!

 

Σε ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε πολυ, ωραιο groove, και τα σολακια μια χαρα, ο ηχος ειναι του γουστου μου, μονο προσεξε λιγο το Pitch στα bends σου, & ισως λιγο περισσοτερη εμφαση στα vibrato.

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε πολυ, ωραιο groove, και τα σολακια μια χαρα, ο ηχος ειναι του γουστου μου, μονο προσεξε λιγο το Pitch στα bends σου, & ισως λιγο περισσοτερη εμφαση στα vibrato.

 

+2112 στα μαυρισμενα!

ο ηχος πολυ δεν μου αρεσε παντως. πολλα μεσαια

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ΩΡΑΙΟΣ !!!  :D  :D

 

Το groove όλα τα λεφτά.

Και το σολάκι αρχόμενο στο 0:54 άκρως φτιάξαμπλ.

Λίγη οικονομία όμως αδελφέ.  ;)

Το κομμάτι μου φέρνει να "ουρλιάζει" για Gibson (LP, Fire κλπ)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου