Προς το περιεχόμενο

Άλλη μια Tele? Custom shop project


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

παντως μια και το εργαλειο ειναι μοντερνο εγω θα εβαζα Spertzel ή Schaller locking tuners.   

+665 για τα Schaller,εχει η mayones μ και οντως αξιζουν τα λεφτα τς.

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευγε marathon, καταπληκτικη! Εννοειται clear pickguard, τo γραφιτενιο μπρατσο ξενιζει αρκετα οπτικα αλλα περιμενουμε εντυπωσεις μετα τη συναρμολογηση. +1 και στα περιεργα gearless κλειδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε marathon, καταπληκτικη! Εννοειται clear pickguard, τo γραφιτενιο μπρατσο ξενιζει αρκετα οπτικα αλλα περιμενουμε εντυπωσεις μετα τη συναρμολογηση. +1 και στα περιεργα gearless κλειδια.

Thanks man. Tα κλειδιά (ατυχώς) θέλουν ένα μήνα παράδοση. Με κατέστρεψε ο Superfunk...αλλά αξίζει τον κόπο, θα μου πάει απλά τπ project ένα μήνα πίσω. Όσο για το μπράτσο, επειδή το σώμα είναι μαύρο, νομίζω ότι οπτικά δένει με το σκούρο του γραφίτη...είναι ώρα να πειραματιστούμε και με πιο μοντέρνα υλικά από τα παραδοσιακά του παπού Leo...

 

Τη vintage-ιλα την εχασες ηδη ουτως η αλλως με το μπρατσο,(εχεις ομως σχεδον "full range" αποκριση)

και με τη γεφυρα χανεις τα χαρακτηριστικα εξτρα πριμα μιας τελε...

που κερδιζεις ομως με το active κυκλωμα...(χωρις ομως το χαρακτηρα της)!

Νομιζω οτι single πισω,θα ακουγεται λιγο αδειος!Κατι θα λειπει...

Φίλε Yann, με μπέρδεψες τελείως...ώρα να πιούμε καφέ, από κοντά.

 

Περιμένω εντυπώσεις απο το χέρι,όταν βάλεις χορδές.

Βέργα έχει? Για τα pickguard μην ανησυχείς κόβουμε και plexiglass αν θές.

Μάλλον θα δείς το μπράτσο από κοντά γιατί χρειάζομαι λίγο dremel για κάτι λεπτομέρειες.

Έχει βέργα, αλλά μόνο στο κάτω μέρος έχεις πρόσβαση. Το Head είναι εννιαίο, δεν έχει τρύπα για ρύθμιση.

Για το plexiglass...κόβεται κάθετα ή με τη γωνία που έχουν τα pickguards?

 

μου θημυσε τα παλια μεταλαδικα χρονια μου και ας ειναι τελε!!

δεν ξερω πως σκεφτεσε να την ονομασεις αλλα εγω θα την ελεγα ''the black art''  ;)

Ντροπή ρε funky, άκου εκεί μεταλάδικα χρόνια, λίγο ιστορία δεν βλάπτει...1975 (μπορεί να ήσουν αγέννητος!!!) Emerson, Lake, Palmer...ένα από τα καλλύτερα εξώφυλλα δίσκου όλων των εποχών.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Yann, με μπέρδεψες τελείως...ώρα να πιούμε καφέ, από κοντά.

Γιατι μωρε?Ευκολονοητο ειναι! :)

Ο γραφιτης ειναι στανταρ ηχοπερατο υλικο,δεν αλλαζει,απο κει εως εκει!

Το ξυλο...(γνωστες οι θεσεις μου ;D),κανει το καθε μπρατσο να εχει αλλο χαρακτηρα (πολλα ομως παραπλησιο).

 

Τα πριμα (υψηλομεσαιες στην πραγματικοτητα,"πριμα" για μια κιθαρα)

τα αναφερω ως "δεσποζουσα" περιοχη συχνοτητων που χαρακτηριζει μια τελε γενικοτερα,(για ολους)

..χωρις ομως να αναφερω το αλλο κρισιμο σημειο (για πιο ψαγμενους),αυτο που λεμε "ογκο"...

και ενας vintage μονοπηνιος θα δυσκολευτει να αποδωσει!

Θα'ναι μεν γλυκος και γεματος ο ηχος,αλλα οχι...χορταστικος!(και δεν θα "κλωτσαει" οσο μια τελε)

Και με τετοιο λουκ,αμα δεν εχει οσο το δυνατον ογκοδη και επιβλητικο ηχο,σα "φατε ματια ψαρια" θα μου φαινοταν εμενα! ;D(αν ηταν δικια μου,ετσι? ;))

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ήρθε η ώρα της συναρμολόγησης. Έχω τα πάντα...

Βλέποντάς την όμως μου ήρθε η απορία και είναι ηλεκτρολογικής φύσεως.

Ας πω τα δεδομένα. Όπως ξέρουμε στις Tele δεν έχουμε πολύ χώρο για ηλεκτρολογικά, ένα switch και 2 ποντεσιόμετρα και τέρμα. Αλλά...

... στη δικιά μου υπάρχει μια Fishman Bridge. Στις Fishman βάζουμε ένα δικό της "ποντεσιόμετρο" μίκτη για να συνδέσουμε 2 διαφορετικού τύπου μαγνήτες

http://www.fishman.com/products/details.asp?id=33

Έχω λοιπόν το switch της Tele neck-bridge, τα 2 ποντεσιόμετρα, και στη μέση ένα μικρό τριθέσιο switch για να έχω επιλογή, κανονικούς, piezo και όλα μαζί. Άρα τέρμα χώρος.

Το ερώτημα είναι, για να βάλω το Powerchip της Fishman, πρέπει να θυσιάσω ένα ποντεσιόμετρο?

Στο συγκεκριμένο Powerchip μπορώ να συνδέσω και το Volume των κανονικών?

Εάν πρέπει να θυσιάσω ένα, ποιό από τα 2 αχρηστεύω (με βαριά καρδιά)? Το volume ή το tone?

Kαμμιά ιδέα κανείς?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις διπλό ποτενσιόμετρο μέσα έξω και δεν χαραμίζεις ΚΑΝΕΝΑ.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις διπλό ποτενσιόμετρο μέσα έξω και δεν χαραμίζεις ΚΑΝΕΝΑ.

ΔΕΝ ΕΧΩ........και την Παρασκευή ανεβαίνω Κατερίνη για βίδωμα....που μπορώ να βρώ στην Αθήνα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου