Προς το περιεχόμενο

100% κιθαροβαρεμενος !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ναι εννοειται οτι εχουν σχεδον απο ολα..τα ειδη και ..ολες τις μαρκες....εδω στο τελος θα τα εχουμε και εμεις :lol: :lol: (που λεει ο λογος δηλαδη...ή μαλλον δεν το λεει απλα ο λογος...) :lol:

αλλα ξαναλεω δεν χρειαζεται τοση καχυποψια για ολους :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι ναι εννοειται οτι εχουν σχεδον απο ολα..τα ειδη και ..ολες τις μαρκες....εδω στο τελος θα τα εχουμε και εμεις

ελα ντε.. :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα θέσω μια, μάλλον ρητορική,απορία (που έχει χιλιοακουστεί...):

An έπαιζε ένας κιθαρίστας με πολύ χαρακτηριστικό παιξιμο (πχ SRV) με οποιαδήποτε κιθάρα (strat, tele, les paul, suhr, huber, parker, harley benton, ibanez κλπ), υπάρχει έστω και 1 στο εκατομμύριο πιθανότητα να μη τον αναγνωρίζαμε από το άκουσμα και μόνο???

 

O X I

 

Τι σημαίνει αυτό?

Ότι ΟΛΑ είναι στα δάκτυλα. Όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνω αυτό συνειδητοποιώ όλο και πιο έντονα.

Απλά κάποιες κιθάρες βολεύουν κάποιους, και κάποιες άλλες, κάποιους άλλους...

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω μαζι σου 100%

απλα ειναι αυτο που λες οτι καποιες αλλες βολευουν καποιους πιο πολυ αλλα διαφερει και πως να στο πω το ηχοχρωμα που θελει σαν ηχο ο καθενας.αν επαιζε πχ ο SRV με les paul θα καταλαβαινα 100%(οκ ισως υπερβαλλω λιγο αλλα οχι και πολυ..) αργα η γρηγορα οτι ο ηχος δεν ειναι single coil :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταντάει ανιαρό -για να μην πω και μίζερο- να απαξιώνουμε τον κάθε μουσικό που έχει επιλέξει να συνεργαστεί με μια οποιαδήποτε εταιρία, με την μόνιμη επωδό "έλα μωρέ, αφού όλοι αυτοί τα παίρνουνε"... :roll:

 

Ας μην ξεχνάμε και την αυταρέσκεια του κάθε καλλιτέχνη να έχει ένα "signature" όργανο, αποτελεί και αυτό ένα κομμάτι της υστεροφημίας του αν θέλετε.

 

Από κει και πέρα, ο Santana για παράδειγμα έχει δηλώσει ότι παίζει στο σπίτι του και με Strat και με Yamaha SG αλλά live παίζει σχεδόν 99% με την signature PRS του. Και σιγά μην έχει πρόβλημα ο Santana να τα πάρει από τον Paul Reed Smith. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σοβαρευτούμε & να ξερουμε τι λεμε!

 

Υπάρχει περίπτωση ρε παιδια ενας ΠΟΛΥΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟΥΧΟΣ που μπορει να αγοράσει 10 εργοστασια Fender (για τον Clapton μιλαω) να τα παίρνει απο τη Fender? :roll:

Αν ειναι δυνατον!...

Σε λιγο θα μας πουνε οτι ο Keth Richards (ο οποιος αγοράζει ολη την California αμα του την βαρεσει,οχι μονο το εργοστασιο της Fender.. :lol: ) τα πηρε απο τον...Telecaster! :D

 

Επίσης ο SLASH παρολο που η βασικη του Les Paul ηταν ενα copy (Max guitars) στα live εδω και χρονια παιζει με μια απλη στοκ LP του 1982 (που παει να πει οτι παιζει με αυτο που τον βολευει,μια & θα μπορουσε να παιξει και με καποια πανακριβη cs Gibson...),ο ανθρωπος απλα εχει ψυχωση με τις Les Paul,για αυτο και εχει καμμια 100αρια,ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ GIBSON!

 

Οι κιθαριστες παιζουν με τις κιθαρες που επιλεγουν για τρεις και μονο λογους: TOYΣ AΡΕΣΟΥΝ ΟΠΤΙΚΑ , ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ & γουσταρουν τον ηχο τους!

 

Και ναι και το hype & το feel παιζουν τεραστιο ρολο στις επιλογες τους (για αυτο και τα "vintage" οργανα εχουν καταντησει να πωλουνται σε ΠΑΡΑΝΟΪΚΕΣ τιμες ακομα & αυτα που ειναι μπουρουχες..)

& για αυτο απο τους 1000 κιθαριστες που τα "καταφερανε" οι 999 παιζουν με καποια κλασσικη strat,tele,les paul του 50/60 (την οποια την εχουν πληρωσει τουλαχιστον 20000 ευρω) & ο ενας με Tery McIntruff & Hueber.

 

Επισης τεραστια σημασια εχει και η εμφανιση του οργανου & αν ταιριαζει με τη μπάντα,π.χ ειναι δυνατον ποτε ο κιθαριστας των Radiohead να σκασει μυτη με μια flame top Huber η με μια IBANEZ JEM?Θα φαει ντοματες ,ασε που θα τον απολυσουν !(οσο καλη & να ειναι η κιθαρα ,που ειναι πολυ καλη).

 

Οι περισσοτεροι κιθαριστες επιλεγουν το οργανο τους βαση του προσωπικου τους γουστου & βεβαια βαση αυτων που θελουν να παιξουν.

(Για αυτο αλλωστε οι σεσσιον κιθαριστες εχουν σχεδον ολες τις μαρκες & τυπους κιθαρων για να μπορουν να καλυψουν καθε περιπτωση).

 

ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασια εχει και η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ & ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΟΥΣΤΟ του κιθαριστα (αν γουσταρει π.χ. κλασσικα vintage οργανα ή οχι)

 

Για παραδειγμα πριν απο μερικα χρονια πουλησα μια set neck Fender custom shop TELECASTER με τρελλο flame top σε χρωμα amber (κιθαρα αξιας 4000 ευρω!) σε καποιον πολυ γνωστο κιθαριστα ελληνικου εναλλακτικου συγκροτηματος.

Εψαχνε χρονια για να βρει μια κιθαρα που να τον εκφραζει απολυτα & παρόλο που οταν την ειδε μου ειπε "θα κανω εμετο παρτην απο μπροστα μου χεβιμεταλλαδικη ειναι!" οταν έπαιξε του αρεσε τοσο πολυ ο ηχος που μου ειπε "την αγοραζω τωρα!"

Οταν εγινε η επομενη συναυλια του γκρουπ ο κιθαριστας αυτος εμφανιστηκε μεν με αυτη την κιθαρα μονο που....της ειχε αλλαξει τα φωτα!Παει & το flame top ( την εβαψε με ενα αδιαφανες μπορντω vintage χρωμα),πανε και οι ανοιχτοι μεταλλαδικοι μαγνητες (τους ειχε βαλει χρωμιωμενα καλλυματα) & "βεβαια" ενα τεραστιο περλε vintage pickguard καλυπτε την μιση κιθαρα!(γιατι "ετσι πρεπει να ειναι η tele" μου ειπε).

Επισης μου ειπε οτι ο μαστορας που εκανε ολες τις μετατροπες "εκλαιγε" επειδη θα κατεστρεφε το 5Α quilted maple top!

Ομως τελικα αυτος θα επαιζε με την κιθαρα για αυτο καλα εκανε οτι της εκανε μια και δεν αισθανονταν ανετα με την "μοντερνα" εμφανηση της.

 

Αρα δεν μπορουμε να λεμε οτι η ΜΟΝΗ καλη κιθαρα ειναι η...ταδε γιατι σιγουρα καποιος αλλος μπορει να την βλεπει και να γελάει.

 

Στο κατω κατω της γραφης δημοκρατια εχουμε,χιλιαδες διαφορετικες κιθαρες κατασκευαζονται & οι επιλογες ειναι άπειρες...

 

Και ας μη ξεχναμε οτι μονο αν σου αρεσει το οργανο σου και εισαι δεμενος συναισθηματικα μαζι του θα παιξεις και καλύτερα (π.χ. την να την κανω εγω την PRS οσο καλη & να ειναι αφου μου την σπαει τοσο πολυ οπτικα που θα ντρεπομουν να εμφανιστω "φορωντας" την :oops: )

 

Αλλα ακομα και ΗΧΗΤΙΚΑ να δουμε το θεμα,δεν αρεσει σε ολους αυτο το "συμπαγες" sustain & η απολυτη νοτα που εχουν κιθαρες αυτου του τυπου (hueber,prs κτλ), (οπως & δεν αρεσει σε ολους το σκασιμο & η αττακα & η ελλειψη sustain μιας strat),σε ενα τερας απο αυτα που παιζουν country ειναι π.χ αχρηστη μια και το twang καταστρεφεται με το υπερβολικο sustain της κιθαρας.

 

Αρα λοιπον και ηχητικα "παιζουν" πολλες "γευσεις" αναλογα με τον τυπο της κιθαρας οποτε και δεν μπορουμε και εδω να κανουμε γενικευσεις μια και πολλες φορες ο ΤΥΠΟΣ της μουσικης που παιζουμε μας κατευθύνει και στην επιλογη της κιθαρας μας.(αν ηταν π.χ. να παιξω με τους Judas Priest δεν θα εσκαγα μυτη με την Tele μου ! :lol: )

 

Τελος ας μη ξεχναμε οτι οπως και σε ΟΛΑ τα πραγματα το ΚΛΑΣΣΙΚΟ ειναι ΠΑΝΤΑ & το σιγουρο (για αυτο άλλωστε ακομα και ο HUBER "παταει" πανω στη δοκιμασμενη συνταγη της LES PAUL) & οτι εις τον αιωνα των αιωνων αμην η συντριπτικη πλειοψηφια των κιθαριστων θα παιζουν & θα ¨ονειρευονται" καποια TELE,STRAT,LES PAUL,ES335,GRETSCH WHITE FALCON,SG & L5 :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δηλωσει οτι τα παιρνει απτην marboro για να τα διαφημιζει..

μηπως δεν εχει λεφτα να αγορασει τσιγαρα?(SLASH)

μηπως ο jordan δεν τα επαιρνε απτην NIKE?

ειναι δυνατον να διαφημιζεται τοσο μια εταιρια απο καποιον και να μην τον πληρωνει?

ο clapton εχει περισσοτερα χρηματα απτην fender???ΧΛΩΜΟΟΟΟΟΟΟ!!!

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο clapton εχει περισσοτερα χρηματα απτην fender???ΧΛΩΜΟΟΟΟΟΟΟ!!!

 

oh yes he does.... :wink:

much more....σου επισημαινω οτι η εταιρια αποκλειεται να εχει σε μετρητα αυτα που εχει ο Clapton...( εδω συντηρει ολοκληρο ιδρυμα για τους...παραστρατημενους με μονιμο προσωπικο 100 ατομα :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι δυνατον να διαφημιζεται τοσο μια εταιρια απο καποιον και να μην τον πληρωνει?

 

ναι. εγω δεν παιρνω δραχμη απο τον suhr :lol: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου