Προς το περιεχόμενο

100% κιθαροβαρεμενος !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιαυτο η επειδή είναι modulator?

 

τωρα με κουφανες.. καλα κανεις κατι σκεψεις..μεσα επεσες παλι.

εδω με τον superfunk πλακωνομασταν (που λεει ο λογος :lol: )' date='για βλακειες τοτε με το αν η suhr ειναι απατη ή οχι.αυτος δεν ειναι modulator?

μην σε πιανει το κομπλεξ με τα ...αξιωματα.αυτα δεν υπαρχουν στο noiz και ειναι καθαρα τυπικα.για εμενα τουλαχιστον και πιστευω και για πολλους αλλους.

peace..[/quote']

πιάστηκες από μια λέξη μου χωρίς να σχολιάσεις τα παρακάτω λόγια που είπα..

οπότε μάλλον ο αυτοσκοπός σου είναι ο τσακωμός και η ειρωνεία..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Wow! εννοειται οτι δεν σου κανω..επιθεση και δεν θελω να με παρεξηγησεις απλα σε ρωταω ετσι;; γιατι εισαι τοσο σιγουρος και απολυτος;
Φίλε Takis, το ότι είμαι απόλυτος είναι προσωπικό μου ελλάτωμα... μην του δίνεις σημασία. Κάποια στιγμή θα το ξεπεράσω (σοβαρά το λέω, δεν ειρωνεύομαι).

 

Θα σου πω όμως γιατί πιστεύω αυτό που πιστεύω. Το πιστεύω γιατί αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο δημιουργούνται οι διάφορες μυθολογίες σε όλους τους ειδικούς χώρους. ¶μα πας να πάρεις ένα περιοδικό για τη φωτογραφία, ένα για το κυνήγι, ένα για τα synthesizer, ένα για τον αερομοντελισμό κλπ κλπ, θα δεις ότι παντού οι δημοσιογράφοι παίζουν το ίδιο παιγχνίδι: προσπαθώντας να υποστηρίξουν τα διαφημιστικά τους συμφέροντα, δημιουργούν φήμες σχετικά με το ότι ο τάδε μεγάλος φωτογράφος (π.χ.) τραβάει με την τάδε μηχανή και τους τάδε φακούς. Επειδή στο εργασιακό μου παρελθόν έχω πολλά χρόνια στο χώρο του ειδικού περιοδικού τύπου, ξέρω ότι στην πραγματικότητα αυτοί οι μύθοι σπάνια έχουν σχέση με την πραγματικότητα. Ο φωτογράφος π.χ. μπορεί να γουστάρει την τάδε μηχανή για την οποία έχει γραφτεί το άρθρο, αλλά μπορεί επίσης να γουστάρει άλλες πέντε μηχανές και μάλιστα να τις προτιμάει. Σε λίγους μήνες, ο ίδιος άνθρωπος έχει αλλάξει γνώμη κλπ. Αλλά στο μεταξύ, το περιοδικό έχει κάνει τη δουλειά του, ο διαφημιζόμενος είναι ευχαριστημένος και πάει λέγοντας.

 

Τώρα, σκέψου από που πηγάζουν οι περισσότερες από τις πληροφορίες για τον κιθαριστικό εξοπλισμό που χρησιμοποιεί ο τάδε π.χ. Που τις έχεις δει; Που τις διάβασες;

 

Έχω περίπου 3.000 δίσκους και σπανιότατα έχω δει να αναφέρεται ότι ο τάδε μουσικός χρησιμοποιεί το τάδε όργανο (αν και αυτό δεν είναι ακριβές, από μία φάση και μετά το βλέπω συνέχεια.. αλλά όλοι καταλαβαίνουμε γιατί..). Ο τάδε ντράμερ ευχαριστεί την Paiste (γιατί την ευχαριστεί δηλαδή, γκόμενα του βρήκε;), ο τάδε κιθαρίστας ευχαριστεί τις χορδές "Γκιταροφόν" (ούτε ξαδέλφες του να ήτανε) και πάει λέγοντας.

 

Εν' τάξει σίγουρα υπάρχουν μουσικοί που είναι κάθετοι όσον αφορά τα όργανα που παίζουν, αλλά οι πιο πολλοί δεν έχουν κανένα ενδοιασμό να δοκιμάζουν κάτι καινούργιο όλη την ώρα. Οι δημοσιογράφοι όμως δημιουργούν μία πραγματικότητα όπου μας βάζουνε και μελετάμε το gear list του τάδε ή του δείνα, προσπαθώντας να μας πείσουν ότι αν πάρουμε τον ίδιο εξοπλισμό θα είμαστε καλύτεροι. Στην περίπτωση του CS80 που ανέφερε ο φίλος whitenoise, ακόμη και εγώ που σου τα λέω αυτά, πήγα σαν βλάκας και το πήρα... ε, σου δίνω το λόγο μου ότι ακόμη δεν έχω καταφέρει να παίξω όπως παίζει ο Vangelis και κάτι μου λέει ότι δεν θα τα καταφέρω ποτέ.... :) :) :)...

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά με τα synths όμως είναι ότι μέσα στις τελευταίες 3 δεκαετίες, η τεχνολογία και οι δυνατότητές τους έχει αλλάξει/βελτιωθεί ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ.

Αντίθετα, στις κιθάρες, η τεχνολογία κατασκευής τους δεν έχει εξελιχθεί ΤΟΣΟ πολύ, έτσι ώστε να χρειάζεται κανείς να "κυνηγάει" την τεχνολογία χρόνο με το χρόνο.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα, να έχουν παγιωθεί κάποιες κιθάρες-αξίες οι οποίες παραμένουν αναλοίωτες στον χρόνο...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου επιτρέψεις να εχω αμφιβολίες..

εξάλλου αν ο clapton εκτός απο σπουδαίος μουσικός είναι και πανέξυπνος επιχειρηματίας αυτό είναι άλλη ιστορία...

συναυλίες δεν έκανε κάθε μέρα ανελλιπώς σε όλη του την καριέρα ούτε όλοι του οι δίσκοι πωλούνται γνήσιοι (μάλλον ελάχιστοι πλέον)

η fender πουλάει όμως καθημερινά χιλιάδες κιθάρες μισό αιώνα τωρα..

όντως κατάντησε σαχλαμάρα η κουβέντα..

 

δυστυχως & εγω εχω το..ελάτωμα της ακριβολογιας & της απολυτοτητας οποτε μου αρεσει η ακριβεια & επιμενω σε αυτο που λεω (τζαμπα το εχουμε το μεταπτυχιακο στα οικονομικα :?: :lol: )

 

σου παραθετω την ειδηση οπως ειχε φανει στο Private Equity (June 2004)

 

"Weston Presidio has hired Goldman Sachs to help sell guitar maker Fender Musical Instruments Corp., according to Reuters. The deal is expected to value Scottsdale, Ariz.-based Fender at up to $500 million."

 

 

http://www.privateequityweek.com/pew/freearticles/1070549984975.html

 

αρα η αξια της Fender σαν εταιρια ειναι 500 εκ δολλαρια (με την εννοια οτι ποιος ειχε εκεινη τη στιγμη αυτο το ποσο την αγοραζε χαλαρα...)

 

Ισως δεν γνωριζεις οτι η ΣΗΜΕΡΙΝΗ Fender ουδεμια σχεση εχει με τη Fender του 50/60 & οτι ιδρυθηκε το 1982 απο μια μικρη ομαδα επενδυτων που απλα αγορασαν (& μονο για την Αμερικη για αυτο αλλωστε υπαρχει & η Fender Japan που ειναι εντελως αλλη εταιρεια μια και αυτη ειχε αγορασει κομματι απο την πιττα..) το ονομα απο την αποτυχημενη CBS που την ειχε αγορασει απο τον Leo Fender..

 

απο την αλλη μερια

 

http://crossroadsantigua.org/website/index.html

 

επισης να τονισουμε οτι τα "παιρνει" & απο τη Gibson μια & προσφατα κυκλοφορησε το Custom shop την EC ES335 :lol:

 

Σοβαρα τωρα ο Clapton εφτιαξε την πρωτη του strat απο τα καλυτερα κομματια 6 strat του 54 που αγορασε σε εξευτελιστικη τιμη στο Nashville

 

http://www.whereseric.com/clapton/articles/2004/05/eric_clapton_me_and_my_strat.htm

 

& μεχρι προσφατα ειχε μια τεραστια συλλογη την οποια & εκποιησε για χαρη του παραπανω κεντρου αποτοξινωσης..

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/3837649.stm

 

http://music.yahoo.com/read/news/12175869

 

οταν ελεγα οτι αγορασε το 50% ενος μαγαζιου για να μην χασει τα αγαπημενα του ρουχα δεν εκανα πλακα

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/england/london/3528296.stm

 

(στη συγκεκριμενη περιοχη ενα τετοιο ακινητο κοστιζει ουτε λιγο ουτε πολυ κοντα στα 10.000.000 ευρω..... & αυτος τα εδωσε για πλακα!)

 

Οντως τα ποσα αυτα μας φαινονται απιστευτα αλλα οι γνωστοι ροκερς βγαζουν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ ποσα (μονο απο την ΑΕΠΙ ο Clapton θα πρεπει να τσιμπαει κανα εκατομμυριο δολλαριακια το χρονο για το Layla & το Wonderful tonight... :wink: ),τι να κανουμε δεν του αξιζει να βγαζει περισσοτερα απο τη Βισση? :lol:

 

απο το 1992 & μετα ο Clapton περιοδευει σχεδον ασταματητα.. (αν σκεφτεις οτι μια παγκοσμια περιοδεια εχει περιπου 200 εμφανήσεις & ο Eric τσιμπα χαλαρα ενα εκατομμυριακι απο την καθεμια τα μαθηματικα θα σου βγουν αμεσως 10 Fender αγοραζει οχι μια... :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ? Από χτες ανοίγω τώρα το Νοιζ και έμεινα μ.....ας! Τι πάθατε βρε ? Σαν να άφησα μια βόμβα και να έφυγα ! Cool Παίδες ! Πάντως αυτό ακριβός ενοούσα...εάν είχα μια εταιρία (π.χ. fender) και έκανα τον κόσμο να τσακώνεται για αυτήν, πλέον θα θεωρούσα ότι είμαι επιτυχημένος. Χωρις πλάκα όμως έχω μείναι άφωνος. Πρώτα από όλα να ζητίσω συγνώμη γιατί νιώθω ότι έχω προκαλέσει αναστάτωση. Δευτερο πρεπει να ρωτησο κάτι? Ρε παιδιά που νομίζετε ότι ζείτε ? όλα αγοράζονται και πουλιούνται και στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για indorcing ! Απλή προώθηση προιόντος. Όσο κολημέμοι και να είστε και να μην θέλετε να το παραδεχτείτε, όχι απλώς τα παίρνουν, τα ΧΟΝΤΡΟπαίρνουν !!!! Εδω ρε μάγκες τα παίρνουν στην Ελλάδα οι μουσικοί από Εισαγωγείς και και κατασκευαστές, δεν θα τα πάρουν στην Αμερική ? Καθεστε και αναλύεται την οικονομικοί κατάσταση των μεγαλων μουσικών, για δες από που και πώς ξεκίνησαν, δες παλιά τι διαφιμήσεις έκαναν και κάνουν για εργοστάσια, ο Clapton ειδικά έχει πάρει αγκαλιά και thn Martin. Τζαμπα το κάνει δηλαδη ? Επειδή αγαπά την κιθάρα ? Ρε παιδιά αγαπά την κιθάρα του γιατί με αυτήν ξεκίνησε. Από εκεί και πέρα όμως όσο και να μην σας αρέσει όλα είναι εμπόριο ! Απλα και όμορφα. Και το ποιο ωραίο, να ξέρετε πως από κάθε signature όργανο που πουλιέται ο κιθαρίστας μεσα στους όρους του συμβολαίου του δικαιούται ποσοστά επί των πωλήσεων. Δηλαδή ? "Πόσες κιθάρες πουλήσατε μάγκες με την υπογραφή μου πάνω ? 60,000 ?" Του αναλογούν τόσα . Κανείς δεν είπε πως η Fender ή η Gibson δεν είναι καλές. έλεος κάνετε σαν να είστε μέτοχοι στα εργαστάσια τους ! Λέω όμως πως: Γιατι να πάρω μια κιθάρα που ο εφευρέτης της πούλησε το εργοστάσιο και τις πατέντες σε ένα πολυεθνικό κολοσσό και ο ίδιος έμεινε σε μια low profile εταιρία GL, και να μην πάρω original Leo Fender κιθάρα, δηλαδή GL !!!! Γιατί να πάρω Gibson που το εργοστάσιο τους έκλεισε τρεις φορές λόγω προβλημάτων και πλέον ανοίκει σε δύο αδερφούς (Αμαρικανοεβραίους) που πριν είχαν εταιρία που κατασκεύαζε ανταλλακτικά αυτοκινήτων (ναι ναι είναι αλήθεια) και δεν έχουν καμιά σχέση με την κατασκευή κιθάρας. Απλά πληρώνουν από τα κέρδη τησ εμπορίας τοu Brand Name τους Louthier να επιβλέπουν και να κάνουν την δουλειά τους. Εμείς τη κάνουμε ? απλά βλέπουμε έναν κιθαρίστα να παίζει με μια κιθάρα τρελενομαστε πορονόμαστε ΤΣΑΚΟΝΟΜΑΣΤΕ ενώ παράλληλα πληρώνουμε για το όνομα ένα κάρο λεφτά !! Και φίλε Τάκη δεν το λέω αυτό γιατί ανακάλυψα (όπως και εσύ) ένα boutique όργανο και ξαφνικά σνομπάρω όλα τα άλλα. Αντιθέτως ανακάλυψα πως με τα λεφτά που δίνεις για να πάρεις μια Fender πληρώνοντας το όνομα παίρνεις μια άλλη ποιο άσημη (στην Ελλάδα) αλλά πολύ ποιο τίμια. GL - Framus - Godin και τόσες άλλες. Σας κούρασα και ζητώ συγνώμη για αυτό. Ο Whitenose σας τα είπε πολύ ποιο απλά !

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο την κοτα?

το θεμα ειναι αρκετα ενδιαφερον.Αλλα νομιζω πως εχουμε χασει την μπαλα.Νομιζω πως σκοπος ειναι να χρησιμοποιησουμε τα ακουσματα μας σαν βαση για να βρουμε το δικο μας προσωπικο στυλ και ηχο&και να εξελιχθουμε σαν κιθαριστες.Μπορει ο σαντανα να παιζει σπιτι του με&fender αλλα στα live παιζει με prs.Εγω αυτο ακουω, αυτο μου αρεσει, και απο αυτο επιρρεαζομαι.Απο κει και περα&ο καθενας σπιτι του παιζει΄'διαφορα' πραγματα, πρεπει να το χρησιμοποιησουμε&ως βαση για την δικη μας πορεια??

Καλως η κακος ,ολοι στα live paizoyn me standard οργανα και επωμιζονται τις συνεπειες (πιστευω πως κανενας δεν θα ηθελε να χαλασει το ονομα του)

&

&

&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια εννοείται οτι και ο Clapton & πολλοι αλλοι διασημοι πληρωνονται & εισπρατουν δικαιωματα (η δωρεαν εξοπλισμο) γαι τα endorsments που κανουν (εξαρταται παντα απο την πολιτικη της καθε εταιρειας βεβαια π.χ. η Marshall δεν κανει ποτε πληρωμενα endorsments ουτε δινει δωρεαν εξοπλισμο,ΟΛΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ τους ενισχυτες τους)

 

παντως ειδικα ο Clapton μαλλον περισσοτερα παίρνει απο τη Rolex που διαφημιζει συνεχως (μονο το ρολοϊ να του χαρισουν αρκει.. :lol: )

 

& Εννοειται βεβαια οτι το εκατομμυριακι που τσιμπαει σε καθε συναυλια δεν το παιρνει απο το εισητηριο αλλα απο τους ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ (δεν νοειται συναυλια γκρουπ χωρις επισημο σπονσορα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια εννοείται οτι και ο Clapton & πολλοι αλλοι διασημοι πληρωνονται & εισπρατουν δικαιωματα (η δωρεαν εξοπλισμο) γαι τα endorsments που κανουν (εξαρταται παντα απο την πολιτικη της καθε εταιρειας βεβαια π.χ. η Marshall δεν κανει ποτε πληρωμενα endorsments ουτε δινει δωρεαν εξοπλισμο' date='ΟΛΟΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ τους ενισχυτες τους)

 

παντως ειδικα ο Clapton μαλλον περισσοτερα παίρνει απο τη Rolex που διαφημιζει συνεχως (μονο το ρολοϊ να του χαρισουν αρκει.. :lol: )

 

& Εννοειται βεβαια οτι το εκατομμυριακι που τσιμπαει σε καθε συναυλια δεν το παιρνει απο το εισητηριο αλλα απο τους ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ (δεν νοειται συναυλια γκρουπ χωρις επισημο σπονσορα)[/quote']

 

αφού τα παίρνει απο παντού (ακόμη και απτην ρολεξ)αποκλείετε να τα παίρνει και απτήν απτην fender η οποία εχει την φωτο του σε κάθε διαφήμιση της παγκόσμια και παράγει και μοντέλο με το όνομα του επάνω?

πολύ αλτρουιστής πρέπει να είναι ο clapton :D :D

ένας απτούς σκονσορες τους είναι και η fender!!!

όπως είπε και ο φίλος eye, γιατι στα thanks αναφέρουν όλες της εταιρίες που χρησιμοποιούν?

anyway ο καθένας εχει τις απόψεις του..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν διαφωνουμε οτι μερικοι "τα παιρνουν".αυτο λεει και ο superfunk:

 

και βεβαια εννοείται οτι και ο Clapton & πολλοι αλλοι διασημοι πληρωνονται & εισπρατουν δικαιωματα (η δωρεαν εξοπλισμο) γαι τα endorsments που κανουν

 

λογικο ειναι αυτο.αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν παιζουν με αυτες τις κιθαρες ΜΟΝΟ γιαυτο.παιζουν γιατι τις γουσταρουν πολυ.κατεληξαν σε αυτες μετα απο χρονια και αφου αρχισαν να καθιερωνονται με αυτες ΜΕΤΑ αρχισαν να..τα παιρνουν

 

Wow! εχουν λογικη πολλα απο αυτα που λες αλλα δεν θα

συμφωνησουμε σε ολα.μονο σε μερικα..κατι ειναι και αυτο..χεχε

 

whitenoise οποιος υποθετει πραγματα για μενα που δεν ισχυουν οπως πχ δεν μιλαω το ιδιο στον Wow! επειδη ειναι modulator ναι μετα εγω συνηθιζω να ειρωνευομαι.

 

deepblues..sorry σε παρεξηγησα :wink:

 

σιγουρα για να μην κοροιδευω τον εαυτο μου αν ειχα να διαλεξω μεταξυ fender,godin,framus θα διαλεγα την fender που προσωπικα με μια μικρη...αναβαθμιση πιστευω θα μου εδινε τον ηχο που γουσταρω πιο καλα απο οτι οι αλλες..και ενας σημαντικος λογος που θα επαιρνα fender ειναι σιγουρα το ονομα της εταιριας.αλλα αν ηξερα οτι δεν θα ..παιζει δεν θα την επαιρνα εννοειται...

το ιδιο θα εκανα και με μια gibson.ποσο καλυτερη δηλαδη και για ποιους λογους θα ηταν καλυτερη μια huber,esp,prs κτλ..με μια καλη αλλαγη του hardware η κιθαρα γινεται τρομερη και εχεις και την..μαρκα που γουσταρεις για διαφορους λογους ο καθενας βεβαια.εγω που γουσταρω την "παλια σχολη" γουσταρω τις gibson και γιαυτο καποια στιγμη θα γουσταρα να εχω και μια καλη fender η οποια αν σου "κατσει"καποια καλη μπορει να ακουστει οπως μια..suhr :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου