Προς το περιεχόμενο

100% κιθαροβαρεμενος !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως (και πέραν της πλάκας) θυμάμαι πριν λίγο καιρό που κάποιος είχε στείλει ένα link για μία ξανθιά που είχε στο δωμάτιό της ΟΛΑ τα synth που θα ήθελε κανείς να αγοράσει στη ζωή του. Μία πρόχειρη ματιά στο site της, αποκάλυπτε ότι είναι σούργελο η κοπέλα, το οποίο ήταν ένα πολύ καλό μάθημα για όλους μας: ότι η οργανολαγνεία δεν έχει καμία σχέση με τη μουσική !!!

 

Από τη στιγμή που ο Clapton είναι τόσο μεγάλος μουσικός όσο είναι, είμαι βέβαιος (και βάσει του προαναφερθέντος αξιώματος) ότι ΔΕΝ πάσχει από οργανολαγνεία. ¶ρα (για να συνεχίσω τις λογικές επαγωγές) η μόνη περίπτωση να διαφημίζει κάτι είναι να τον πληρώνουν και (δεδομένης της παγκόσμιας φήμης του) να τον πληρώνουν πολύ-πολύ καλά.

 

Όλη αυτή η ιστορία με το ποιος παίζει τι και γιατί είναι αποκλειστικά δημιούργημα των εταιρειών προκειμένου να πουλάνε σε άλλους μουσικούς τα ίδια όργανα ή παραλλαγές τους. Είμαι σίγουρος ότι κανένας ακροατής μη-κιθαρίστας δεν δίνει ούτε μία πεντάρα για το ποια κιθάρα παίζει ο Clapton ή για το ποιο synthesizer παίζει o Emerson κλπ. Αντίθετα, ο νέος keyboardίστας ή κιθαρίστας, θεωρεί ότι αν πάρει μία "καταξιωμένη" κιθάρα, θα έχει περισσότερες ευκαιρίες να παίζει και ο ίδιος καλύτερα, το οποίο σίγουρα συμβαίνει σε κάποιο βαθμό (αν όντως είναι καλό το όργανο), αλλά δεν αντικαθιστά τη μελέτη και την καθημερινή πρακτική.

 

Αυτές είναι οι σκέψεις μου για το θέμα. Το ξέρω ότι η κιθάρα είναι και φετίχ, αλλά ξέρω αρκετές περιπτώσεις όπου κατέληξε να είναι ΜΟΝΟ φετίχ, και νομίζω ότι πρέπει όλοι να προφυλασσόμαστε από αυτό το ενδεχόμενο.

 

Από τον κόσμο των keyboards, είχα πάντα μεγάλη εκτίμηση στον Vangelis, όχι τόσο για τη μουσική του, αλλά γιατί ποτέ ο άνθρωπος δεν συζητά τον εξοπλισμό του. Ξέρει ότι η ουσία είναι αλλού και δεν θέλει να κάνει τον έξυπνο σε εμάς τα φτωχαδάκια. Αν ψάξετε στο ίντερνετ, θα βρείτε διάφορες ανεπίσημες λίστες του εξοπλισμού του Vangelis οι οποίες αν ισχύουν είναι πραγματικά πολύ ψαρωτικές, αλλά ο ίδιος δεν αναλώνεται σε συζητήσεις για αυτό το θέμα. Είμαι σίγουρος ότι πολλές εταιρείες τον έχουν προσεγγίσει με προτάσεις για να αλλάξει αυτή τη τακτική, αλλά προς το παρόν δεν το έχει κάνει. Λέτε να ξέρει κάτι παραπάνω;

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η μουσική είναι μια τέχνη στην οποία μπορείς με διαμάντια να φτιάξεις σκουπίδια και με σκουπίδια διαμάντια.Επιπλέον ισχύει ότι τα ράσα δεν κάνουν τον παπά για να το πούμε πιο λαϊκά...

Αφήστε την δημιουργικότητά σας ελεύθερη κάθε κιθάρα έχει το χαρακτήρα της , τόσο απλά, εκτός ίσως από τις variax :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από τον κόσμο των keyboards' date=' είχα πάντα μεγάλη εκτίμηση στον Vangelis, όχι τόσο για τη μουσική του, αλλά γιατί ποτέ ο άνθρωπος δεν συζητά τον εξοπλισμό του. Ξέρει ότι η ουσία είναι αλλού και δεν θέλει να κάνει τον έξυπνο σε εμάς τα φτωχαδάκια. Αν ψάξετε στο ίντερνετ, θα βρείτε διάφορες ανεπίσημες λίστες του εξοπλισμού του Vangelis οι οποίες αν ισχύουν είναι πραγματικά πολύ ψαρωτικές, αλλά ο ίδιος δεν αναλώνεται σε συζητήσεις για αυτό το θέμα. Είμαι σίγουρος ότι πολλές εταιρείες τον έχουν προσεγγίσει με προτάσεις για να αλλάξει αυτή τη τακτική, αλλά προς το παρόν δεν το έχει κάνει. Λέτε να ξέρει κάτι παραπάνω;

 

Φιλικά[/quote']

το έχει κάνει...

μπες στο site της ARTURIA να δεις παλιό βίντεο με τον Βαγγέλη να διαφημίζει ένα CS80 (το hardware) 8)

ο clapton συντηρεί ίδρυμα με 100 άτομα προσωπικό? 8O

μήπως η fender συντηρεί κάποια εκατομμύρια μαγαζιά παγκοσμίως?

μην τρελαθούμε παιδία η fender είναι κολοσσός...η μεγαλύτερη αμερικανική (και όλου του πλανήτη) εταιρία κατασκευής κιθάρων..

μου φαίνετε απίστευτο να μην συνειδητοποιείτε το μέγεθος!!!!! 8O

Τα παίρνουν και πολύ χοντρά μάλιστα…

8) Όλες οι άλλες προσεγγίσεις είναι απλά ρομαντικές..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχει κάνει... μπες στο site της ARTURIA να δεις παλιό βίντεο με τον Βαγγέλη να διαφημίζει ένα CS80 (το hardware)
Το έχω δει το βίντεο. Δεν φτιάχτηκε για την Arturia, είναι μέρος ενός πολύ παλιού ντοκυμανταίρ. Υπάρχει μία διαφορά: το CS80 είχε παρουσιαστεί σε μία ειδική εκδήλωση, όχι τόσο για να πειστεί το κοινό για την αξία του συγκεκριμένου οργάνου, αλλά γιατί ο Vangelis (και άλλοι) είχαν πρόβλημα για πολλά χρόνια να πείσουν για την "μουσικότητα" των synthesizers. ¶μα ξαναδείς το βίντεο, θα προσέξεις ότι όλη η επιχειρηματολογία δεν έχει να κάνει με το CS80, αλλά με το ότι "παιδιά, με αυτό το όργανο μπορούν να γίνουν τα εξής πράγματα". ¶λλωστε, εκείνη την εποχή το CS80 έκανε τόσα πολλά λεφτά που ήταν αποδεκτό ότι δεν υπήρχε κανένα νόημα να το διαφημίζεις με αυτόν τον τρόπο, γιατί δεν υπήρχε πλατύ κοινό που να αγοράζει synthesizers. Πάντως, αν βρεις κάποια άλλη αναφορά που να με κάνει να αλλάξω γνώμη για το συγκεκριμένο πρόσωπο, θα ήθελα όντως να την δω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να ειναι διαφημιση ισως οχι..και αν ειναι η αν θα κανει στο μελλον που ειναι το κακο?

δεν κατηγορω τους celebrites που διαφημιζουν αυτα τα οργανα(τη δουλεια τους κανουν)απλα μην το βλεπουμε τοσο ρομαντικα..(ο ταδε ειναι τρελαμενος με τις fender ο αλλος με τις gibson κλπ κλπ)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο blackmore ειχε δηλωσει εξαλλου οτι ειχε ιδη βαρεθει την κιθαρα(γενικα την κιθαρα) οταν ξεκινησε με τους deep purple και σπιτι του επαιζε τσελο 8O 8O

σας ξενερωνω το ξερω..λυπαμαι :lol: :lol:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχει κάνει...

μπες στο site της ARTURIA να δεις παλιό βίντεο με τον Βαγγέλη να διαφημίζει ένα CS80 (το hardware) 8)

ο clapton συντηρεί ίδρυμα με 100 άτομα προσωπικό? 8O

μήπως η fender συντηρεί κάποια εκατομμύρια μαγαζιά παγκοσμίως?

μην τρελαθούμε παιδία η fender είναι κολοσσός...η μεγαλύτερη αμερικανική (και όλου του πλανήτη) εταιρία κατασκευής κιθάρων..

μου φαίνετε απίστευτο να μην συνειδητοποιείτε το μέγεθος!!!!! 8O

Τα παίρνουν και πολύ χοντρά μάλιστα…

8) Όλες οι άλλες προσεγγίσεις είναι απλά ρομαντικές..

 

whitenoise μου κάνει εντύπωση η επιμονή σου περί "απομυθοποίησης"...

 

... ή μάλλον τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα δεν μου κάνει και τόση εντύπωση...

 

Έχεις σκεφτεί ποιος από τους δύο, η Fender ή ο Clapton μπορεί να "πέσει έξω"? :wink:

 

Στα περί ρομαντισμού θα είχα να απαντήσω ότι το αντίθετο του ρομαντισμού είναι, ίσως, ο κυνισμός, αλλά θυμάμαι κάτι που είπε κάποιος για τους κυνικούς: "Κυνικός είναι κάποιος που βασικά είναι πολύ δειλός για να σταθεί να πολεμήσει και πολύ χοντρός για να το βάλει στα πόδια". :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι. εγω δεν παιρνω δραχμη απο τον suhr
.. ναι' date=' αλλά εσύ τα παίρνεις από την Πάνια...[/quote']

 

σωστος... :lol:

και νομιζα οτι δεν θα μαθευτει...αλλα το νομιζω ειναι το ρημα του ..μαλ%@κα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην επιτίθεσαι φίλε dienekes απλά πες την γνώμη σου όπως όλοι..

ρεαλιστής είμαι, μην μπερδεύεις τις έννοιες και προπάντων μην χαρακτηρίζεις άτομα που δεν γνωριζεις...

Απλά πες μας τις σκέψεις σου.

Ευχαριστώ..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Από τον κόσμο των keyboards' date=' είχα πάντα μεγάλη εκτίμηση στον Vangelis, όχι τόσο για τη μουσική του, αλλά γιατί ποτέ ο άνθρωπος δεν συζητά τον εξοπλισμό του. Ξέρει ότι η ουσία είναι αλλού και δεν θέλει να κάνει τον έξυπνο σε εμάς τα φτωχαδάκια. Αν ψάξετε στο ίντερνετ, θα βρείτε διάφορες ανεπίσημες λίστες του εξοπλισμού του Vangelis οι οποίες αν ισχύουν είναι πραγματικά πολύ ψαρωτικές, αλλά ο ίδιος δεν αναλώνεται σε συζητήσεις για αυτό το θέμα. Είμαι σίγουρος ότι πολλές εταιρείες τον έχουν προσεγγίσει με προτάσεις για να αλλάξει αυτή τη τακτική, αλλά προς το παρόν δεν το έχει κάνει. Λέτε να ξέρει κάτι παραπάνω;

 

Φιλικά[/quote']

το έχει κάνει...

μπες στο site της ARTURIA να δεις παλιό βίντεο με τον Βαγγέλη να διαφημίζει ένα CS80 (το hardware) 8)

ο clapton συντηρεί ίδρυμα με 100 άτομα προσωπικό? 8O

μήπως η fender συντηρεί κάποια εκατομμύρια μαγαζιά παγκοσμίως?

μην τρελαθούμε παιδία η fender είναι κολοσσός...η μεγαλύτερη αμερικανική (και όλου του πλανήτη) εταιρία κατασκευής κιθάρων..

μου φαίνετε απίστευτο να μην συνειδητοποιείτε το μέγεθος!!!!! 8O

Τα παίρνουν και πολύ χοντρά μάλιστα…

8) Όλες οι άλλες προσεγγίσεις είναι απλά ρομαντικές..

 

για να κλεισει το αστειο θεμα του ποιος ειναι ο πλουσιοτερος :lol: η κεφαλαιοποιηση της fender αυτη τη στιγμη με τιμες τελων Ιουλιου στο Αμερικανικο χρησματιστηριο ειναι περιπου 3 δισεκατομμυρια δολλαρια ,συμφωνα με τη λιστα των 500 πλουσιοτερων του Fortune o Κλαπτον εχει μια περιουσια της ταξης των 19 δισεκατομμυριων δολλαριων & ναι συντηρει ολοκληρο ιδρυμα,εδω αγορασε ολοκληρη εταιρεια ρουχων για να μη κλεισει και δεν του φτιαχνει τα αγαπημενα του πουκαμισα..

 

δεν χρειαζονται δε και τρομερα μαθηματικα ,για να κερδισει η φεντερ 1000000 δολλαρια πρεπει να πουλησει χοντρικα 6000 κιθαρες ο Κλαπτον τα βγαζει απο μια & μονο συναυλια,η Φεντερ δεν ειναι και τοσο κολοσσος 700 ατομα απασχολει μονιμα & το εργοστασιο της ειναι σχετικα μικρο (το εχω επισκεφθει)...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου