Προς το περιεχόμενο

Dream Theater lovin'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει μόνο ένα πράγμα πιο αστείο από το να απαξιώνεις μουσικούς επιπέδου dream theater: Τα fanboys που δε σηκώνουν μύγα στο σπαθί τους και απαιτούν πτυχίο berklee για τη διατύπωση μιας γνώμης.  ::)

 

 

....Ετσι, για να φανεί περισσότερο..

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aν ρωτάς εμένα προσωπικά για το αν ο ζαπα είναι τσίρκο, ε έπεσες στην περίπτωση, δεν μου αρέσει ο ζαπας.

 

Απαιτώ ban εδώ και τώραααααα!!!!!!!!!

 

Theater θεοί

χαχαχαχαχαχαχα.

Δεν τους μπορώ αλλά καταλαβαίνω γιατί μποτεί να αρέσουν σε κάποιους

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν απαξιώνει τους Dream Theater , ούτε απαιτείται πτυχίο Berklee για να εκφράσεις  την αποψή σου όχι μόνο για τους Theater αλλά για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!!!! Οπότε δεν ξέρω τι είναι πιο αστείο από το πρώτο....

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι από αυτή την υπερμπάντα περιμένω πολλά και είμαι αυστηρός ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!! Γιατί δεν μπορώ να ελπίζω από τους Kreator πχ (σε αυτό που κάνουν καλοί είναι...) να βγάλουν CDάρα... Από τους Dream Theater ελπίζω.... Και ρωτάω απλά ...

 

Το Formless των Aghora ή το Isolate των Circus Maximus για παράδειγμα, πόσο καλύτερα albums είναι στον progressive χώρο?

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!!! Και συνθετικά και στα solo και στα riffs.... Και μιλάμε επίσης για παιχταράδες ( Ο Dobles είναι και Berklee man, o Matts Haugen δεν γνωρίζω αλλά είναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ...)....

 

Πόσα χρόνια έχουμε να ακούσουμε έμπνευση όπως στα:

 

Conspiracy - King diamond

Rust in Peace - Megadeth

Images and Words - Dream Theater

The Divine Wings Of Tragedy - Symphony X

Transedence - Crimson Glory

 

 

Από ποιούς να περιμένω δισκάρες? Από metalcore μπάντες πχ Gojira - As i Lat Dying - Chimaira και τα κακό συναπάντημα που ΑΠΟΘΕΩΝΟΝΤΑΙ από όλο τον μουσικό τύπο και προσωπικά θεωρώ τραγικούς? (Έλεος με τα βωθρέ φωνητικά και την τσαντίλα... έλεος πια...)

 

Όχι... Από τους Dream Theater περιμένω.... Γιατί αυτοί μπορούν να με ανεβάσουν, μπορούν να με στείλουν αδιάβαστο και να με γεμίσουν χαρά!!! Αλλά δυστυχώς προτιμούν να γράφουν ότι τυχαίο jam κάνουν ... Μιλάμε όχι για jam ιδέες αλλά για jam δίσκους.... Θα μου πεις κακό είναι αυτό? Άν ακούω Allan Holdsworth ή Frank Gambale ή Scott Henderson να κάνουν improvise κανένα πρόβλημα ... Ίσα ίσα είναι ότι καλύτερο... Αλλά για Dream Theater είναι κακό ...

 

 

 

 

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι οι Dream Theater ΗΤΑΝ εξαιρετικοί μουσικοί δε μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς και ο LaBrie είναι καταπληκτική φωνή, αφήστε τώρα τα περί χροιάς και φάλτσων γιατί δε στρέχουν με τίποτα, απλά όλοι οι τραγουδιστές έχουν κακές μέρες, κατά τη γνώμη μου βέβαια ο συγκεκριμένος είναι καλύτερος στις AOR απόπειρές του. Τα δείγματα της δουλειάς του συγκροτήματος ως το 1997 (εντελώς προσωπική μου άποψη αυτή) είναι αριστουργηματικά μολονότι εμπεριέχουν άπειρα clopyright από YES, RUSH, MARILLION, JETHRO TULL και πολλούς άλλους progressive γίγαντες των 70's, ωστόσο έχουν την προσωπική τους σφραγίδα καθώς και ΥΠΕΡΟΧΕΣ συνθέσεις. Αποκορύφωμα της έμπνευσής τους θεωρώ το "AWAKE" του 1994 και τελευταίo καλό άλμπουμ το "FALLING INTO INFINITY" του 1997, μάλιστα θεωρώ τη συνεργασία με τον Desmond "κλάνω και βγάζω top-ten hits" Child καταπληκτική σε αντίθεση με τους ορκισμένους "μεταλλάδες" fans και την ίδια τη μπάντα που και καλά τους ανάγκασε η εταιρία τους καημένους (τραβάτε με κι ας κλαίω). Κορυφαία η σύνθεση της μπάντας με τον Kevin Moore (χαλαρά ο αρτιότερος και ουσιαστικότερος πληκτράς των Theater). Πολύ καλός και ο Sherinian, ΑΛΛΑ από τη στιγμή που πάτησε το πόδι του ο Ruddess (ο καλύτερος τεχνικά όμως κατά τα άλλα άστα-βράστα...), άρχισε ο μουσικός αυνανισμός με τις ατέλειωτες ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛΗΘΡΕΣ και ο συνθετικός κατήφορος... Δε λέω καλό το "SCENES..." (η τελευταία συνθετική αναλαμπή τους) αλλά αν και έχει μερικά καταπληκτικά τραγούδια (Home=SUPERB!) δεν αντέχω να το ακούσω ολόκληρο, είναι το πρώτο άλμπουμ τους που πρήζει ούμπαλα και τα clopyright πλέον είναι τόσο ξεδιάντροπα που δεν αντέχονται! Από 'κει και πέρα άρχισαν τα άλμπουμ-παρωδίες-μουσικές ασκήσεις του Berklee, όπου πλέον ψάχναμε 1-2 καλά τραγούδια με το ζόρι. Ας αποδεχτούμε λοιπόν ότι η έμπνευση τους έχει από καιρό εγκαταλείψει και πλέον επιδίδονται σε ανούσια ποζεριλίκια τύπου "κοιτάξτε με τι γρήγορα και τεχνικά (τον) παίζω" και για να μη το ξεχνάτε κυκλοφορώ κι ένα DVD κάθε μήνα. Για μένα είναι τελειωμένοι καραγκιόζηδες...

 

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον gonvanmaniac για τη Σάρα, τη Μάρα και το κακό συναπάντημα του "ακραίου ήχου" που εγκωμιάζεται από τα μουσικά έντυπα ΔΙΟΤΙ αποτελεί το αποκορύφωμα της κακογουστιάς και της απουσίας μουσικότητας καθώς και την κύρια αιτία της μουσικής κατάντιας που όλοι ξέραμε ως "σκληρή μουσική". Ήμαρτον όχι άλλο κρύο, πάγο, θάνατο, σκοτάδι, μίσος και ΟΧΙ στην αηδιαστικά πλέον mainstream "σατανο-αντιχριστο-λατρεία"...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστρέφω μετά από ένα καλύτερο άκουσμα των δύο τραγουδιών και θα επιμείνω στην αρχική μου άποψη.

 

Το Nightmare to Remember είναι τραγουδάρα ενώ το Rite of passages πατάτα. Bέβαια tbh το nightmare to remember μ'αρέσει κυρίως λόγω του ''σκληρού metal'' παρελθόντος μου :P Σίγουρα σε κάποιον ''typical DT fan'' δεν θ'αρέσει με τίποτα.

 

Για τον ίδιο λόγω μ'αρέσει και το Train of Thought. Θεωρώ και το SDOIT αλλά και το 8V πολύ καλό. Το Systematic Chaos δεν μ'άρεσε καθόλου. Δυστυχώς  και το νέο άλμπουμ συνεχίζει στο στυλ του SC και προβλέπω πολλές αντιπαραθέσεις για το νέο αλμπουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ξέρω είναι ότι από αυτή την υπερμπάντα περιμένω πολλά και είμαι αυστηρός ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!! Γιατί δεν μπορώ να ελπίζω από τους Kreator πχ (σε αυτό που κάνουν καλοί είναι...) να βγάλουν CDάρα... Από τους Dream Theater ελπίζω.... Και ρωτάω απλά ...

 

Το Formless των Aghora ή το Isolate των Circus Maximus για παράδειγμα, πόσο καλύτερα albums είναι στον progressive χώρο?

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ !!!!! Και συνθετικά και στα solo και στα riffs.... Και μιλάμε επίσης για παιχταράδες ( Ο Dobles είναι και Berklee man, o Matts Haugen δεν γνωρίζω αλλά είναι ΠΑΙΧΤΑΡΑΣ...)....

 

Πόσα χρόνια έχουμε να ακούσουμε έμπνευση όπως στα:

 

Conspiracy - King diamond

Rust in Peace - Megadeth

Images and Words - Dream Theater

The Divine Wings Of Tragedy - Symphony X

Transedence - Crimson Glory

 

 

Από ποιούς να περιμένω δισκάρες? Από metalcore μπάντες πχ Gojira - As i Lat Dying - Chimaira και τα κακό συναπάντημα που ΑΠΟΘΕΩΝΟΝΤΑΙ από όλο τον μουσικό τύπο και προσωπικά θεωρώ τραγικούς? (Έλεος με τα βωθρέ φωνητικά και την τσαντίλα... έλεος πια...)

 

Όχι... Από τους Dream Theater περιμένω.... Γιατί αυτοί μπορούν να με ανεβάσουν, μπορούν να με στείλουν αδιάβαστο και να με γεμίσουν χαρά!!! Αλλά δυστυχώς προτιμούν να γράφουν ότι τυχαίο jam κάνουν ... Μιλάμε όχι για jam ιδέες αλλά για jam δίσκους.... Θα μου πεις κακό είναι αυτό? Άν ακούω Allan Holdsworth ή Frank Gambale ή Scott Henderson να κάνουν improvise κανένα πρόβλημα ... Ίσα ίσα είναι ότι καλύτερο... Αλλά για Dream Theater είναι κακό ...

 

Σε αρκετά που λες συμφωνώ, αλλά προσωπικά δεν περιμένω κάτι καλό απ' τους Theater πλέον. Η τελευταία τους αξιόλογη δουλειά κατ' εμέ ήταν το Six Degrees (αν και μ' αρέσει και το train of thoughts λίγο για αντελώς άσχετους λόγους) με τους προηγούμενους -καθώς και οι LTE δίσκοι- να είναι όλοι τους ένας κι ένας για μένα.

Από τότε δείχνουν να μην μπορούν να επανακτήσουν την παλιά τους αίγλη και φρεσκάδα. Δεν ξέρω...πολύ πιθανό να φταίει και ο Rudess σ' αυτό.

Καλές δουλειές από συγκροτήματα του είδους, είμαι πεπεισμένος ότι δε θ' ακούσω πλέον απ' τους DT, αλλά από γκρουπ όπως Circus Maximus (που ανέφερες πολύ σωστά), Shadow Gallery (οι οποίοι btw είπαν ότι θα συνεχίσουν και χωρίς τον υπερδιπλάσιο Baker), Mastodon, Riverside, Vanden Plas κλπ.

 

πάω να βάλω When dream and day unite να τα σπάσω... :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές δουλειές από συγκροτήματα του είδους, είμαι πεπεισμένος ότι δε θ' ακούσω πλέον απ' τους DT, αλλά από γκρουπ όπως Circus Maximus (που ανέφερες πολύ σωστά), Shadow Gallery (οι οποίοι btw είπαν ότι θα συνεχίσουν και χωρίς τον υπερδιπλάσιο Baker), Mastodon, Riverside, Vanden Plas κλπ.

 

πάω να βάλω When dream and day unite να τα σπάσω... :)

 

Οι Vanden Plas είναι γκρουπάρα τεράστια.....Μου αρέσουν πολύ!!!!

 

Οι Shadow Gallery είναι από τις αγαπημένες μου μπάντες και το Room V από τα CD που κυριολεκτικά έλιωσα τα τελευταία χρόνια...

 

Όσο για τον Baker που ήταν ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ τραγουδιστής (καμία σχέση με Labrie, σαφώς καλύτερος....) θα σου πω ότι όταν έμαθα ότι μας άφησε... ένιωσα σαν να έχανα δικό μου άνθρωπο... Κρίμα και ήταν μόλις 45... RIP

 

ΥΓ Mike με συγκλόνισες με τη θεική φωνή σου, όπως ελάχιστοι....

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αρκετά που λες συμφωνώ, αλλά προσωπικά δεν περιμένω κάτι καλό απ' τους Theater πλέον. Η τελευταία τους αξιόλογη δουλειά κατ' εμέ ήταν το Six Degrees (αν και μ' αρέσει και το train of thoughts λίγο για αντελώς άσχετους λόγους) με τους προηγούμενους -καθώς και οι LTE δίσκοι- να είναι όλοι τους ένας κι ένας για μένα.

Από τότε δείχνουν να μην μπορούν να επανακτήσουν την παλιά τους αίγλη και φρεσκάδα. Δεν ξέρω...πολύ πιθανό να φταίει και ο Rudess σ' αυτό.

 

 

Έτσι..είναι παραγνωρισμένος ο Six Degrees. Ίσως γιατί βγήκε μετά το Scenes...Και ο Rudess σίγουρα έχει μεγάλο μερίδιο ευθύνης, ακόμα θυμάμαι εκείνο το note στο δεύτερο LTE που έλεγε 'Keeping Up With Jordan'. Σαφώς και τους επηρέασε ο καθαρά ακαδημαικός τρόπος γραφής του. [

 

+10000000

 

Θυμάστε πόσο όμορφα έπαιζε την εποχή του Live in Tokyo που ήταν πιτσιρικάς ακόμα, λίγο μετά το Images....?

.

.

.

Εχετε δει το DVD με το making of του Systematic Chaos? Του τα πρήξανε κυριολεκτικά του Labrie.... Απορώ πως τους αντέχει...

 

Κρίμα. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο και με τα 2 points.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές σκέφτομαι το πόσο περισσότερο θα μέτραγαν οι DT με έναν τραγουδιστή όπως o Baker (ανεπανάληπτη φωνή...), o Khan (των Conception κάποτε, τώρα έχει τους Kamelot), τον Gildenlow ή τον Allen των Symphony-X....

 

Πάντως για να μείνω σε αυτά που λέγαμε προηγουμένως, κατ' εμέ οι Theater έχουν φάει τα ψωμιά τους και καλό θα ήταν να μας αδειάσουν τη γωνιά....αμαυρώνουν το αριστουργηματικό τους (ω, ναι) παρελθόν...

πλέον τα συγκροτήματα που προανέφερα (πρόσθεσε και Mars Volta και POS φυσικά), είναι φρέσκα γκρουπ που έχουν να δώσουν πράγματα, έχουν να πουν κάτι στον ακροατή....και απ' αυτούς έχω απαιτήσεις για κάτι πραγματικά καλό.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου