Προς το περιεχόμενο

Dream Theater lovin'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον τότε δεν έχεις ακούσει six degrees... και scenes from a memory.

Aν πάλι τα έχεις ακούσει και συνεχίζουν να σου φαίνονται τσίρκα, τότε μάλλον δε σου αρέσει αυτό το είδος, οπότε προς τι το "τσίρκο"?

Αν τώρα βέβαια βάφτιζα και γω κάθε είδος και κάθε μπαντα που δεν μου αρέσει ως τσίρκο, ε τότε μου φαίνεται χάνεται λίγο η μπάλα, ξέχωρα τον ελιτισμό της υπόθεσης ε.

 

Η αληθεια ειναι οτι το ειδος (πια) δεν μ αρεσει ΑΚΡΙΒΩΣ για κατι δισκους σαν κι αυτους που αναφερεις, κι ας τους εχω, κι εχω ακουσει. Αυτο το "αντε να παιξουμε γιατι ειμαστε τοσο καλοι που δεν γινεται να απιζουμε απλα" δεν μ αρεσει.

Και δεν ειναι ΓΕΝΙΚΑ με το "δυσκολο" ειδος. Zappa μπορω να ακουω απο το πρωι ως το βραδυ αλλα εκει δεν εχει "τσιρκο" ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η αληθεια ειναι οτι το ειδος (πια) δεν μ αρεσει ΑΚΡΙΒΩΣ για κατι δισκους σαν κι αυτους που αναφερεις, κι ας τους εχω, κι εχω ακουσει. Αυτο το "αντε να παιξουμε γιατι ειμαστε τοσο καλοι που δεν γινεται να απιζουμε απλα" δεν μ αρεσει.

Και δεν ειναι ΓΕΝΙΚΑ με το "δυσκολο" ειδος. Zappa μπορω να ακουω απο το πρωι ως το βραδυ αλλα εκει δεν εχει "τσιρκο" ε?

 

Aν ρωτάς εμένα προσωπικά για το αν ο ζαπα είναι τσίρκο, ε έπεσες στην περίπτωση, δεν μου αρέσει ο ζαπας.

 

Μου φαίνεται πολύ περίεργο πάντως να συνεχίζεις να λες για αυνανισμούς(νταξει δεν το είπες εσύ αυτό,είναι πιο περιγραφικό όμως:P) και να λες ότι έχεις ακούσει το six degrees. Δηλαδή αν εξαιρέσεις το πρώτο κομμάτι, όλα τα υπόλοιπα δεν έχουν τέτοια πολλά σημεία και όπου υπάρχουν, ταιριάζουν.Τεσπά γούστα είναι αυτά, απλά δεν μπορώ τους αφορισμούς ανάλογα με το γούστο του καθενός.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αφοριζω γενικως, την αποψη μου λεω. Και ΒΕΒΑΙΑ καταλαβαινω να μην σου αρεσει ο ....ζαπας :).

Παντως αμα σου κατσει το 2πλο dvdακι Zappa plays Zappa ριχτου μια ματια και μετα ΟΛΑ αυτα που παιζουν οι Theater θα σου φαινονται καπως...... αλλιως.

Και υποψην, δεν μιλαμε για καινουργια κομματια αλλα για κομματια που παιζονταν δεκαετιες πιο πισω (οχι οτι εχει και μεγαλη σημασια αλλα λεμε)

Peace

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να δεχτώ και να σεβαστώ οποιαδήποτε κριτική σε μια μπάντα, όταν αυτή βασίζεται σε σοβαρά επιχειρήματα.

Προσωπικά, θεωρώ πως το τελευταίο καλό άλμπουμ των Theater ήταν το Six Degrees, με τον προκάτοχό του (καθώς και το ντεμπούτο τους When dream and day unite) να πλησιάζουν την κορυφή (Images).

 

Αναφέρθηκαν αστείοι χαρτακτηρισμοί, και προφανώς ήταν του στυλ "άντε να το πούμε, να προκαλέσουμε".

και επίσης για μερικούς ισχύει το "αν κάτι δε μας αρέσει, τότε τα πάντα δε μας αρέσουν απ' αυτούς" ή προσπαθούν να βρουν ένα μείον τους, για να τους διαγράψουν εντελώς....

 

και επιτέλους όπως είπε και ο Enoxos_Boody μην κολλάτε κάπου και μηδενίζετε τα υπόλοιπα....

υπάρχουν κι άλλες μουσικές εκεί έξω (τι θυμήθηκα τώρα; ;D) που ίσως να μην είναι του γούστου σας....δικαίωμά σας...

 

εντελώς φιλικά....μουσική ακούμε...

:)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι το metropolis pt2 μου αρεσαν.Μετα μαλλον αποφασισαν να στραφουν προς πιο σκληροπυρηνικους metal οπαδους και καφρεψε πολυ το πραμα!!Ασε που ο Πετρουκιος αποφασισε να γινει arpeggiator.Προσωπικα, δισκαρες οπως το images, το awake, το change of seasons και το fallin, τους θεωρω ροκ μουσικη με βαρυ ηχο.Μετα, εγιναν metal.Στα μεγαλα πλην ο ερχομος του rudess στα πληκτρα ο οποιος ειναι ο πιο φλυαρος μουσικος ever!!Και οντως,ο portnoy ποτε δε με ενθουσιαζε,ειναι τιγκα quantized και με μοναδικη δυναμικη το 127.

 

Παντως,οι πρωτοι 5-6 δισκοι(με εξαιρεση τον πρωτο) τους χαρακτηριζουν ως μια απο τις μεγαλυτερες και πιο επιδραστικες μπαντες ever.Μετα, απλα εχασαν τη μπαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα είναι σοβαρό θέμα αυτο ρε παιδιά?

 

Ο καθένας ποστάρει ποιος δίσκος των DT του άρεσε κ για ποιος όχι... Επίσης ο καθένας αναπτυσει θεωρίες για την "κατηφόρα" της μπάντας κ για το πόσο "ψωνισμένοι","φλυαροι","καραγιόζηδες" κ πάει λέγοντας είναι οι DT πλέον. Λες κ είναι η μπάντα της γειτονιάς κ τους έχετε "για πρώινό". Τεσπά...

 

Εγώ τελείωνωντας να πω πως είναι πασιφανες οτί πολλοί ακούνε μουσική απο το Youtube ή στα πεταχτά στο σπίτι του κολλητού τους. Έτσι δεν γίνεται δουλειά παίδες. Η μουσική απαιτεί αφοσίωση κ ανοιχτό μυαλό...

 

Α ναι... το θέμα θα καταλείξει σε "κλείσιμο". Ειδικά άμα το πάρουν χαμπάρι οι Fenderάκιδες... :P Εκεί να δείς ξύλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι (αδιαμφισβητητα) οι DT δεν ειναι η μπαντα της γειτονιας και οτι δεν τους εχουμε για πρωινο δεν σημαινει οτι δεν μπορουμε να λεμε τη γνωμη μας γι αυτους, οπως και για το ΚΑΘΕ ΤΙ που εκτιθεται (με την καλη εννοια, κανω μια κυκλοφορια= εκτιθεμαι).

Τωρα για το another day βιντεακι της αρχικης σελιδας (για να μην λετε οτι ειναι και οφτοπικ) η γνωμη μου ειναι οτι ειναι απαραδεκτο. Για να μην αρχισω απο το ποσους τονους compressor εχει βαλει ο petrucci στην κακομοιρα την ακουστικη και την εχει κανει κι ακουγεται σαν μαντολινο (κακο μαντολινο), μεχρι το ποσο ασχημο vibrato εχει ο LaBrie που ακουγεται σαν την Πωλινα και την Αντζελα.

Και προσεξε, δεν μιλαω για το ΓΟΥΣΤΟ μου αλλα για πραγματα τεχνικα αποδεδειγμενα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεγάλος Superfunk λέει πάντα μια ΜΝΗΜΕΙΩΔΗΣ φράση που περιέχει τα πάντα:

 

''Όσο δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια''...

 

Ξέρετε κάτι; Ταιριάζει απίστευτα στη περίπτωση των THEATER. Αν είναι δυνατον να γράφονται αυτά που γράφονται για μουσικούς όπως οι Petrucci, Portnoy, Myung & Rudess. Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε για μουσική! :o :o :o

 

Και κάτι άλλο. Πώς είναι δυνατόν να εκφράζουν γνώμη σίγουρη, άτομα που ακούν τελείως διαφορετικό στυλ από αυτό που παίξουν οι THEATER και οι εκάστοτε Theater. Λίγο φιλότιμο δεν έβλαψε ποτέ κανέναν ρε παιδιά.

 

Αν θέλεις να πεις κάτι τεκμηριωμένο και στεκούμενο στη λογική του λογικού, πες το.

Ειδάλλως σιώπα, είναι θησαυρός.!

 

Καμία επιθεση σε ΚΑΝΕΝΑ προσωπικά άτομο που πόσταρε εδώ. Είπα την γνώμη μου.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην αρχισω απο το ποσους τονους compressor εχει βαλει ο petrucci στην κακομοιρα την ακουστικη και την εχει κανει κι ακουγεται σαν μαντολινο (κακο μαντολινο)

Και προσεξε, δεν μιλαω για το ΓΟΥΣΤΟ μου αλλα για πραγματα τεχνικα αποδεδειγμενα

 

Ε, για αυτά μιλούσα πριν. ::)

Δηλ θα σε ρωτήσει ρε συ, τι θα βάλει στην ακουστική του; Η γνωμη σου δηλ μόνο ισχύει (σα μαντολίνο ??? ::)); Δηλ με αυτά που έχει βάλει είναι καλύτερος παίκτης ενώ χωρίς αυτά δε ξέρει να παίζει; ::)

 

Δηλ και O Edge χωρίς τα delay και τα εκατομμύρια εφέ είναι χειρότερος κιθαρίστας;

O Gilmour χωρίς τα δικά του εφέ είναι χειρότερος κιθαρίστας;

 

Τι να πω; Συνεχίστε. Ούτως ή άλλως το πρώτο thread για Theater είναι ή το τελευταίο που θα γίνεται αυτό το πράγμα; ::)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου