Προς το περιεχόμενο

Dream Theater lovin'


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσα χρόνια έχουμε να ακούσουμε έμπνευση όπως στα:

..................

 

αν μιλάμε για progressive (και όχι απαραίτητα metal, ή τουλάχιστον όχι όσο metal ορίζουν κάποιοι metalάδες), τίποτα δεν είναι το ίδιο μετά τους

2918.jpg

 

Σε ποιό δίσκο κλέβουν οι DT το 46&two, στο falling into infinity?  ;D

 

(Οι Mars Volta είναι ότι καλύτερο ενεργό αυτήν τη στιγμή)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μάλλον το Home από το  SFAM εννοεί

 

ναι σωστά, αλλά και το great debate δεν παει πίσω (ειδικά τα φωνητικά)

είναι μεγάλοι παίχτες όμως (για cover band  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, το great debate περισσότερο θα έλεγα εγώ, κυρίως γιατί ο δίσκος είχε βγει μετά το Lateralus όπου και έγινε το μεγαλύτερο μπαμ με τους Tool.

Σορυ αλλά στοιχεία Τool δεν πολυβρίσκω στο Home..αλλά δεν είναι και αυτό το θέμα μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μιλάμε για progressive (και όχι απαραίτητα metal, ή τουλάχιστον όχι όσο metal ορίζουν κάποιοι metalάδες), τίποτα δεν είναι το ίδιο μετά τους

2918.jpg

 

Σε ποιό δίσκο κλέβουν οι DT το 46&two, στο falling into infinity?  ;D

 

(Οι Mars Volta είναι ότι καλύτερο ενεργό αυτήν τη στιγμή)

 

 

Για τους Tool όντως θα σου πω ότι είναι μπαντάρα, ότι έχουν σαφώς δικό τους μουσικό στίγμα και έχουν επηρεάσει τον μισό μουσικό πλανήτη!!!! Κορυφαίο για μένα το Lateralus αλλά και το 10000 days (ειδικά τα Vicarious και The Pot είναι από τα καλύτερα τραγούδια που άκουσα τα τελευαία χρόνια....) είναι τρελό album... O Danney Carey παιχταράς επίσης... Δεν θα σταθώ στο Home για να μιλήσω για τις κλεψιές των DT, εδώ οι άνθρωποι έχουν ξεσκίσει στο κλέψιμο Pink Floyd, Rush κλπ κλπ που θα γεμίζαμε πολλά topics με τα 'κατορθώματά' τους... Η πλάκα είναι ότι δεν κρατούν ούτε τα προσχήματα πλέον, κλέβουν ξεδιάντροπα...

 

Για τους Tool, μου έκανε εντύπωση ότι επηρρέασαν μέχρι και τον Michael Romeo.... Για ακούστε πάλι την τρελή κομματάρα The Sherpent's kiss!!!!!!!!!! Μήπως θυμίζει λίγο Tool? Λέω, μήπως θυμίζει λιγάκι..?

 

Για τους The Mars Volta δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζί σου και τους θεωρώ μεγάλο πέτσιασμα.... Οι τύποι δεν ακούγονται...Οκ, πολλές ιδέες, πολλές αλλαγές αλλά και μεγάλος πονοκέφαλος και στην τελική στο τέλος των CD δεν σου μένει τίποτα (έχω τα Frances the mute και amputechture...)...

 

Αντίθετα ΜΠΑΝΤΑΡΑ που κάπου μοιάζει με τους The Mars Volta αλλά θεωρώ πολύ μεγαλύτερη μουσική αξία είναι οι Coheed and Cambria!!! Αυτοι μάλιστα...Και progressive στοιχεία έχουν και ουσία και καταπληκτικά φωνητικά...

 

 

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι ξέφυγε το θέμα δεν πειράζει πλάκα έχει...

 

Διαφωνώ για το ROOM V των SHADOW GALLERY το βρίσκω εντελώς νερόβραστο και μέτριο συνθετικά σε σχέση με την ιερή τριάδα S/T, CARVED IN STONE & TYRANNY.

 

Αλλά και οι SYMPHONY X πέρα από τα DIVINE WINGS... και THE ODDYSEY που ξεχωρίζουν δημιουργικά απλά καλοί και τίποτα άλλο (το PARADISE LOST με αηδίασε...)

 

Οι κύριοι RUSELL ALLEN, ΜΙΚΕ BAKER, ROY KHAN & DANIEL GILDENLOW μολονότι είναι SUPER ΦΩΝΑΡΕΣ θα ήταν για γέλια στους Theater και ειδικά στα IMAGES AND WORDS, AWAKE και CHANGE OF SEASONS.

 

Οι MARS VOLTA μουσικάρες, υπερτεχνικάρες αλλά πολύ, πολύ, πολύ κουραστικοί ειδικά το τελευταίο τους δεν παλεύεται με τίποτα...

 

ΕΛΕΟΣ και με τους TOOL ρε μάγκες καρατεχνικοί δε λέω αλλά συνθετικά δε λένε και πολλά... και έχουν ξεπατικώσει και αυτοί πολλές μπάντες ειδικά τους KING CRIMSON και τους SABBATH δεν τους έχουν αφήσει να ντυθούν...

 

Έλεος και με τους PAIN OF SALVATION οι οποίοι με είχαν αφήσει με το στόμα ανοιχτό με τις ΥΠΕΡΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ του PERFECT ELEMENT και του REMEDY LANE αλλά μετά με ξενέρωσαν απίστευτα με την υπερηλίθια πατάτα BE και το μέτριο έως κακό SCARSICK...

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα (εκτός από την ομοιότητα με τους MARS VOLTA) για τους COHEED & CAMBRIA που μας έχουν δώσει μόνο ΔΙΣΚΑΡΕΣ και που τα clopyright τους από RUSH και IRON MAIDEN δεν με ενοχλούν ούτε στο ελάχιστο...

 

Κατά τη γνώμη μου PROGRESSIVE δε σημαίνει μόνο τρελές τεχνικές παράξενα μέτρα και υψηλές ταχύτητες πρέπει να μπορείς να γράφεις και καμιά καλή μελωδία αλλιώς δε γράφεις τραγούδι αλλά μουσικές ασκήσεις για τετράγωνους μουσικούς...

 

Κανείς στο NOIZ δεν ακούει SYLVAN, IQ, PENDRAGON, MARILLION (μέχρι το MARBLES), ARENA, CLEPSYDRA, SPOCK'S BEARD (μέχρι το SNOW) NEAL MORSE, SIEGES EVEN, SATELLITE, RIVERSIDE και λοιπά παρόμοια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ PROGRESSIVE συγκροτήματα???

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Διαφωνώ για το ROOM V των SHADOW GALLERY το βρίσκω εντελώς νερόβραστο και μέτριο συνθετικά σε σχέση με την ιερή τριάδα S/T, CARVED IN STONE & TYRANNY.

 

 

 

Και το Legacy και το Tyranny και το Carved in stone ήταν δισκάρες απλά το Room V ήταν καλύτερο και φυσικά ανώτερο συνθετικά....Τι να λέμε τώρα...Διαφωνώ τελείως!!!

 

 

Αλλά και οι SYMPHONY X πέρα από τα DIVINE WINGS... και THE ODDYSEY που ξεχωρίζουν δημιουργικά απλά καλοί και τίποτα άλλο (το PARADISE LOST με αηδίασε...)

 

Οι κύριοι RUSELL ALLEN, ΜΙΚΕ BAKER, ROY KHAN & DANIEL GILDENLOW μολονότι είναι SUPER ΦΩΝΑΡΕΣ θα ήταν για γέλια στους Theater και ειδικά στα IMAGES AND WORDS, AWAKE και CHANGE OF SEASONS.

 

 

Το Paradise Lost σε αηδίασε? .... μάλιστα, ότι πεις....

 

Οι 4 τραγουδιστές που ανέφερες  RUSELL ALLEN, ΜΙΚΕ BAKER, ROY KHAN & DANIEL GILDENLOW είναι απλά ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΕΣ ΦΩΝΑΡΕΣ !!!!!! και συνδιάζουν δυνατότητες τεχνικές με το χάρισμα του να ανεβάζουν ένα κομμάτι ακόμα περισσότερο βάζοντας το στίγμα τους, σε αντίθεση με τον Labrie που είναι για μένα εντελώς ΑΨΥΧΟΣ και όλη την ώρα σκούζει σαν γατί ανεξαρτήτος κομματιού, όλα ίσιωμα δηλαδή... Τώρα για γέλια που λες, προφανώς δεν το εννοείς....

 

 

Οι MARS VOLTA μουσικάρες, υπερτεχνικάρες αλλά πολύ, πολύ, πολύ κουραστικοί ειδικά το τελευταίο τους δεν παλεύεται με τίποτα...

 

 

+1 εδώ, εδώ συμφωνούμε...

 

 

ΕΛΕΟΣ και με τους TOOL ρε μάγκες καρατεχνικοί δε λέω αλλά συνθετικά δε λένε και πολλά... και έχουν ξεπατικώσει και αυτοί πολλές μπάντες ειδικά τους KING CRIMSON και τους SABBATH δεν τους έχουν αφήσει να ντυθούν...

 

 

δεν υπάρχει παρθενογέννεση.... οπότε για το στυλ τους είναι κορυφαίοι τι να κάνουμε τώρα...Και εγώ στην αρχή είχα αντιρρήσεις... Τι ούτε ένα σόλο? Κατάλαβα.... κλπ κλπ Πλέον όμως δεν το συζητώ είναι μπαντάρα...

 

 

Έλεος και με τους PAIN OF SALVATION οι οποίοι με είχαν αφήσει με το στόμα ανοιχτό με τις ΥΠΕΡΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ του PERFECT ELEMENT και του REMEDY LANE αλλά μετά με ξενέρωσαν απίστευτα με την υπερηλίθια πατάτα BE και το μέτριο έως κακό SCARSICK...

 

 

Το Βe είναι μυστήριο album και δεν μου άρεσε ούτε εμένα, συμφωνώ ότι και το Scarsick είναι κατώτερο από αυτό που μας είχαν συνηθίσει... Αλλά μπάντα που έχει γράψει albums όπως τα One hour by the concrete lake - Perfect element - Remedy Lane, αν σου αρέσει η εγκεφαλική σκληρή μουσική τα έχεις για ευαγγέλιο και την έχεις πολύ ψηλά στην υπόληψή σου!!!!!

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα (εκτός από την ομοιότητα με τους MARS VOLTA) για τους COHEED & CAMBRIA που μας έχουν δώσει μόνο ΔΙΣΚΑΡΕΣ και που τα clopyright τους από RUSH και IRON MAIDEN δεν με ενοχλούν ούτε στο ελάχιστο...

 

χαίρομαι που σου αρέσουν οι Coheed.....

 

 

Κανείς στο NOIZ δεν ακούει SYLVAN, IQ, PENDRAGON, MARILLION (μέχρι το MARBLES), ARENA, CLEPSYDRA, SPOCK'S BEARD (μέχρι το SNOW) NEAL MORSE, SIEGES EVEN, SATELLITE, RIVERSIDE και λοιπά παρόμοια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ PROGRESSIVE συγκροτήματα???

 

 

εκτός από ΙQ, PENDRAGON και CLEPSYDRA σε όλες τις υπόλοιπες μπάντες έχω την πλειοψηφία της δισκογραφίας τους. Θα σου πω λοιπόν ότι οι Sieges Even είναι ΠΟΛΥ κουραστικοί  αν και έχουν κάποια ωραία σημεία το παραδέχομαι....Το The art of navigating by the stars ήταν συμπαθητικό...Οι Spock's Beard πολύ καλοί μουσικοί αλλά βαλτωμένοι... να μη σου πω ότι εδώ θα ταίριαζε ο χαρακτηρισμός νερόβραστοι ... Οι Riverside με ενθουσίασαν με το Second Life Syndrome, τρομερή δουλειά, αλλά με απογοήτεψαν με το rapid eye movement... Οι υπόλοιποι που ανέφερες για μένα τουλάχιστον είναι Β' εθνική.....

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως προκαλέσω αντιδράσεις αλλά... θεωρώ τον LaBrie έναν από τους χειρότερους frontman ever (μιλώντας για μεγάλες μπάντες πάντα)... Ποτέ δε συμπάθησα το πλατύ vibrato του και τη χροιά της φωνής του, ενώ ποτέ δε με συγκίνησαν οι οκτάβες που πιάνει... Θαρρώ πως είναι απλά ένας τεχνικός τραγουδιστής και μόνο... Τέλος, σε πολλά μη-theater κομμάτια είναι για κλάματα, πραγματικά...

 

Όσο για τους υπόλοιπους theater...

 

Αυτός που πραγματικά αξίζει και με το παραπάνω είναι ο John Myung, εξαιρετικός μπασίστας...

 

Ανέκαθεν μου την έδινε ο υπέρτατος ποζεράς Portnoy που όσο και να το κατέχει το θέμα, το είμαι-γαμάουα-γιατί-έχω-24-πιατίνια-43-toms-86-κουδούνες-και-2-καθίσματα-για-να-μετακινούμαι στιλάκι είναι αποκρουστικό.. Υπάρχουν σαφώς καλύτεροι drummers εκεί έξω...

 

Ο Petrucci είναι πολύ καλός αλλά τον προτιμώ εκτός theater...

 

O Rudes καλός αλλά δε συγκρίνεται με τον προηγούμενο πληκτρά...

 

 

Τέλος, με δίσκους όπως το TOT, μόνο proggressive δε χαρακτηρίζονται... :P

Αυτά... 8)

 

 

 

Πέστα ρε φίλε γιατί άμα εκφέρεις άποψη για Dream Theater ζηλεύεις και πετάς λάσπη γιατί δεν μπορείς να δημιουργήσεις και να κανεισ οτι κανουν αυτοι και μπλα μπλα μπλα..... Ελεος. Οκ καλά παίζουν αλλά είναι άδικο εγώ να κανω 2 δουλειές να ζήσω και ο Petrucci μολις έμαθε να κουρδίζει την ρε και την σολ ο Μπαμπάς του του πήρε όλη την σειρά Mesa Boogie να παίζει και (να τα παιζει @@) όλη μέρα..... Άμα πας στην N.york φιλε μου σε καθε τετράγωνο υπάρχουν 150 μπάντες.... τι μου λες τώρα που και να ψάξεις εδώ ούτε ένα άτομο για jam στο σπίτι δεν μπορείς να βρεις... Μπαμπά του PETRUCCI ΘΕΛΩ ΥΙΟΘΕΣΙΑ!!!! ΚΑΝΕ ΜΕ ΠΑΙΔΊ ΣΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΩ ΚΑΜΙΑ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ...

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK φίλε govan διαφωνούμε σε αρκετά και συμφωνούμε σε αρκετά άλλα it's OK έτσι πρέπει να 'ναι η φάση. Επιμένω ότι τα legacy και room v είναι τα χειρότερα gallery, ούτε εμένα μ' άρεσε το rapid eye movement, Γ' Εθνική θεωρώ τους symphony x, τους circus maximus τους kamelot (πως ξέπεσε ο khan από τους θεικούς conception...), δεν πολυγουστάρω τους tool, και γενικά προτιμώ να ακούω έξυπνες και ωραίες μελωδίες αντί για επίδειξη τεχνικής και μουσικό masturbating γι αυτό και μου αρέσουν οι μπάντες του λεγόμενου english neo prog, και τέλος ναι το ξαναλέω δε θα ταίριαζαν καθόλου στους theater τα χρυσά αηδόνια κατά τα άλλα khan, alllen, baker, gildenlow και ο labrie δεν είναι τόσο "ίσιος" όσο νομίζεις τουλάχιστον ως το 1999 γιατί από κει και πέρα... Tι να κάνουμε δε γίνεται να έχουμε τα ίδια γούστα...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου