Προς το περιεχόμενο

Heavy relic για τη κουκλα μου. Μέρος 2ο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To μοντελο του rory εχει φυσιολογικη φθορα σε τρομερα μεγαλο βαθμο ομως. Του παλικαριου φαινεται πιο...περιεργη η φθορα, αυτο λεμε. Και ναι του rory η κιθαρα εγινε ετσι απο την χρηση και την κακοποιηση. Δε νομιζω ομως οτι κακοποιωντας μια κιθαρα θα την κανεις να φαινεται σαν του φιλου, εκτος αν χρησιμοποιησεις κανα καμινετο.

 

Αλλα και παλι περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Ετσι και αλλιως το relic ειναι υποκειμενικο θεμα, σε αλλους αρεσει και σε αλλους οχι.

 

Σε αυτο που θα συμφωνησω με τους προηγουμενους ειναι οτι η κιθαρα θα δειξει πολυ παραπανω (ειδικα αφου προκειται περι πολυ heavy relic) με aged πλαστικα και μεταλλικα μερη. Οπως ειπαμε μπορεις να τα παλαιωσεις μονος σου, δε χρειαζεται να ξοδευτευεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια πες οτι περνουμε μια κιθαρα καινουρια και την κανουμε HEAVY RELIC οσο δεν παει αλλο δλδ την βουταμε στην βενζινη ,σε οξυ την παταμε με τρακτερ την πυροβολαμε (πλακα κανω εε  ;D) τεσπα να παιζει ομως και παρεις και μια απιραχτει θα εχουν ακριβως τον ιδιο ηχο η λογο αλλιωσσεων στο ξυλο και τα αλλα μερη θα εχει αλλαξει καπως εστω και λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια πες οτι περνουμε μια κιθαρα καινουρια και την κανουμε HEAVY RELIC οσο δεν παει αλλο δλδ την βουταμε στην βενζινη ,σε οξυ την παταμε με τρακτερ την πυροβολαμε (πλακα κανω εε  ;D) τεσπα να παιζει ομως και παρεις και μια απιραχτει θα εχουν ακριβως τον ιδιο ηχο η λογο αλλιωσσεων στο ξυλο και τα αλλα μερη θα εχει αλλαξει καπως εστω και λιγακι.

 

+1 αυτη ειναι και δικη μου απορια. Λογικα θα υπαρχουν διαφορες, ομως δεν μπορω να φανταστω σε ποιο βαθμο...

Jizzzzzzzzzzzzzzzz da pit!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω πως θα υπάρχουν διαφορές όσο οι μαγνήτες και τα ηλεκτρονικά της κιθάρας δουλεύουν σωστά.

Ο χαρακτήρας του ξύλου παραμένει ο ίδιος κι ας είναι φθαρμένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dsc00086d.jpg

 

Αυτή είναι μια reliciasmένη από τα χρόνια κιθάρα η οποία και αγοράζεται χαλαρά.....

 

(τι μάρκα να είναι???)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα αισθητικά δεν με βρίσκει σύμφωνη η επιλογή σου. Δεν είναι καθόλου μα καθόλου φυσική. Και το relic αυτό το σκοπό έχει. Να δώσει την αίσθηση ότι η κιθάρα είναι παλιά και έχει περάσει πολλά. Όχι όμως ότι πέρασε και την απόβαση στη Νορμανδία. ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα αισθητικά δεν με βρίσκει σύμφωνη η επιλογή σου. Δεν είναι καθόλου μα καθόλου φυσική. Και το relic αυτό το σκοπό έχει. Να δώσει την αίσθηση ότι η κιθάρα είναι παλιά και έχει περάσει πολλά. Όχι όμως ότι πέρασε και την απόβαση στη Νορμανδία. ;)

 

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή μάλιστα..την  έχει κάνει μόνος του ή εργοστασιακή?

Σε συνέντευξη του στο dvd live in Ireland το 1974 λέει πως την έχει κάνει μόνος του χρησιμοποιώντας οξύ.

 

Εχω μια απορια πες οτι περνουμε μια κιθαρα καινουρια και την κανουμε HEAVY RELIC οσο δεν παει αλλο δλδ την βουταμε στην βενζινη ,σε οξυ την παταμε με τρακτερ την πυροβολαμε (πλακα κανω εε  ;D) τεσπα να παιζει ομως και παρεις και μια απιραχτει θα εχουν ακριβως τον ιδιο ηχο η λογο αλλιωσσεων στο ξυλο και τα αλλα μερη θα εχει αλλαξει καπως εστω και λιγακι.

 

Εξαρτάται από το τι θα κάνει κανείς στην κιθάρα. Αν βγάλεις το λούστρο με οξύ δεν έχει διαφορά. Αν σε χτυπήματα έχουν φύγει  μικρά κομματάκια ξύλου τότε έχει διαφορά αλλά σχετικά μικρή.

 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου