Προς το περιεχόμενο

Τεχνικη ''ΑΠΛΗΣΤΙΑ''


tasosSG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφως,το κανει αλλωστε και ο Bruce

Lee? Και αυτός βάραγε καλά...και τη La και τη Sol...και τους άλλους

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι διαφορα δεν εισαι ωριμος αλλα τεμπελης...

 

 

δεν ειναι απολυτο συμπερασμα αυτο,ειναι θεμα επιλογης,καποιοι αρκουνται σε αυτο που κανουν καλα απο τη στιγμη που τους καλυπτει απολυτα καποιοι οχι.

 

καποιοι μαλιστα ισως λογω της μεγαλης επιτυχιας που εχουν δεν εχουν καν το ΧΡΟΝΟ να κατσουν να γινουν καλυτεροι (ποτε π.χ να προλαβουν να γινουν "παιχταραδες" μελετωντας οι U2 με 2 δισκους το χρονο και 100 live? ;D η προταιρεοτητα τους ειναι να γραφουν καλα τραγουδια και να ειναι μια super tight μπαντα,που ειναι βεβαια...)

 

ειπαμε οι αναγκες του καθενος καθοριζουν και την πορεια του.

 

εχει σημασια αλλωστε οπως σου ειπα και το ΕΙΔΟΣ της μουσικης με το οποιο καποιος ασχολειται ,το να κατσει να μαθει ολες τις περιεργες κλιμακες και.... chicken/speed/sweep picking ο Edge φυσικα και του ειναι παντελως αχρηστο μια και αφιερωνει το χρονο του στην αναζητηση των soundscapes για τα οποια ειναι διάσημος...   (φυσικα κανεις δεν εμποδιζει εναν.... πανκη να κατσει να μαθει τζαζ ακκορντα,αν γουσταρει φυσικα και ΠΡΕΠΕΙ να το κανει) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι ομως να την αποκτησεις πρωτα τη τεχνικη και μετα απο επιλογη σου να απλουστευθεις..

γιατι διαφορα δεν εισαι ωριμος αλλα τεμπελης...

 

Μαλλον, δεν υπαρχει "επιστροφη". Ειναι πολυ δυσκολο να εισαι πολυ τεχνιτης και να σκεφτεις "απλοικα" χαρην της συνθεσης. Παει μονο του.

 

Το τεμπελης παντως ειναι λιγο υπερβολικο. Τεμπελης ειναι αυτος που δεν προσπαθει, οχι αυτος που δεν θελει να παιξει mixolydian σε λιγοτερο απο 780bpm

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον, δεν υπαρχει "επιστροφη". Ειναι πολυ δυσκολο να εισαι πολυ τεχνιτης και να σκεφτεις "απλοικα" χαρην της συνθεσης. Παει μονο του.

 

Εμενα μου λες... ;D ;D

 

Στην Ελλαδα ειδικα δυστυχως ειναι λιγοι οι κιθαριστες που ΜΠΟΡΟΥΝ (προσεξε μπορουν οχι θελουν) να παιξουν απλα και ουσιαστικα "για το τραγουδι",εξω τα πραγματα ειναι καλυτερα ακομα και τα μεγαλυτερα τερατα τεχνικης (π.χ. Nels Cline,Marc Ribot κτλ) οταν πρεπει παιζουν τα ...δυο ακκορντα που απαιτει το κομματι....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω πως πρέπει από την πρώτη στιγμή που ξεκινάς να βλέπεις τους καλύτερους ως προς τις δυνατότητες που σου δίνει το όργανό σου και όχι ως προς το άπιαστο όνειρο (δε θα γίνω καλύτερος μπλα μπλα)

Όλα είναι οπτική γωνία. Αγάπα αυτό που παίζεις και όλα έρχονται πάντα.

Αν μη τι άλλο δεν παίζεις να γίνεις σαν τον Malmsteen ή τον Satriani, κ προσωπικά σου εύχομαι να μη γίνεις ποτέ, δε θα άντεχα άλλο παπατζή!!, αλλά να μάθεις από αυτούς (προσφέροντας σου είτε ακαδημαϊκή γνώση, είτε πόρωση, είτε διασκέδαση, όλα πολύ απαραίτητα) και να γίνεις αυτός που είσαι παίζοντας απ' την ψυχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τώρα, κουβέντα για την κουβέντα κάνουμε ;

Να με πιάνει κατάθλιψη ή κάτι τις γιατί κάποιος είναι καλύτερος από μένα σε κάτι;

Ανάλογα το πόσο σε ενδιαφέρει, στρώνεις και τον κώλο σου και μαθαίνεις.

Μόλις τελειώσει ο κύκλος του perspiration που είναι πολυυυυυυυυυ μεγάλος υπεισέρχεται και ο παράγοντας του inspiration.

Οι στόχοι που θέτεις είναι ανάλογοι των επιθυμιών σου σε συνδυασμό με τις δυνατότητές σου τις οποίες τις έχεις καθορίσει μετά από προσπάθεια.

 

Κάπου διάβασα ότι τα γουρούνια έχουν ωριαίο οργασμό. Να με πιάσει κατάθλιψη που δεν είμαι (αν και υπάρχουν αντίθετες απόψεις) γουρούνι δηλαδή;

 

Υ.Γ. Το κόμπλεξ του παίζω πολύ το χε λίγο και ο Bruce. Ακούστε συγκρίνετε την ενίοτε "ακκορντική" φλυαρία (του αριστουργήματος) Greetings from Ashbury Park του νεαρού τότε Springsteen με το σπαρτιάτικo Nebraska 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα προβλημα..

Και πιστευω πως δεν θα λυθει ποτε..

Το θεμα ειναι αν το εχω μονο εγω ή αν ειναι γενικο το κακο..

Οσο κι αν ανεβαινω επιπεδα τεχνικης παντα ακουω αυτα που δε μπορω να παιξω και ξενερωνω (σε λογικα πλαισια)..

Το ξερω οτι ειναι στη φυση του ανθρωπου να επιθυμει αυτα που δεν εχει και να μην εκτιμαει τα υπαρχοντα..

Υπαρχει τελος για αυτο το πραγμα??

Το νιωθουν και αλλοι εδω μεσα? (απευθηνομαι στους πολυ καλους παιχτες που εχω συναντησει στο νοιζ)

Και για να απλουστεψω την ερωτηση....Ο Vai ή o Malmsteen ας πουμε νιωθουν κουλοι βλεποντας αυτα που δε μπορουν να παιξουν???

 

Ελπιζω να καταλαβατε στο περιπου τι εννοω γιατι και εγω δεν το εχω ξεκαθαρισει μεσα μου ακριβως...

 

 

Περίεργο που δεν το έχεις ξεκαθαρίσει, διότι είναι πολύ εύκολο ζήτημα: άμα σκέφτεσαι την τεχνική, θα έχεις διαρκώς περισσότερη τεχνική και διαρκώς λιγότερη μουσική. Άμα σκέφτεσαι τη μουσική, θα έχεις διαρκώς περισσότερη μουσική και θα έχεις ακριβώς εκείνη την τεχνική που χρειάζεται η μουσική σου.

 

Τώρα, αν αναφέρεσαι στην παρεξήγηση που λέει ότι τεχνική=μουσική, τότε πάρτο αλλιώς.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(π.χ. Nels Cline,Marc Ribot κτλ) οταν πρεπει παιζουν τα ...δυο ακκορντα που απαιτει το κομματι....

 

thnx superfunk που εγραψες αυτα τ 2 ονοματα δεν τους ηξερα thnx.μαριος!

www.mariolaz.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "χτισιμο" ενος ΜΟΥΣΙΚΟΥ ειναι πολυπλευρο.

 

 

 

 

κατα την ταπεινη μου γνωμη (ακομα και δεν εχω καταφερει να ορισω τι ειναι μουσικος πληρως) δεν χτιζεται-γινεται ενας μουσικος αλλα γεννιεται. Με τον ενα η με τον αλλο τροπο θα φανερωθει αυτο στην πορεια,οτι ειναι ''κατασκευασμενος με αυτο το χαρισμα'' και απλα ολα τα αλλα θα ειναι εφοδια.

Αρα ειναι πολυ πιθανο να μην καταφερουμε ποτε να φτασουμε το επιπεδο ενος αλλου και λεγοντας επιπεδο δεν εννοω αποκλειστικα τεχνικα αλλα ολο αυτο που οταν το ακουμε μας φερνει σε μια μεθη και μας αρεσει.

Τελικως ομως το αν  ειναι καποιος η δεν ειναι μουσικος ειναι υποκειμενικο!? Καθως παρατηρουμε οτι σε μερικους αρεσουν τα μπουζουκια σε αλλους η jazz!

 

Τι ειναι μουσικος?! τροπος ζωης?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κατα την ταπεινη μου γνωμη (ακομα και δεν εχω καταφερει να ορισω τι ειναι μουσικος πληρως) δεν χτιζεται-γινεται ενας μουσικος αλλα γεννιεται. Με τον ενα η με τον αλλο τροπο θα φανερωθει αυτο στην πορεια,οτι ειναι ''κατασκευασμενος με αυτο το χαρισμα'' και απλα ολα τα αλλα θα ειναι εφοδια.

Αρα ειναι πολυ πιθανο να μην καταφερουμε ποτε να φτασουμε το επιπεδο ενος αλλου και λεγοντας επιπεδο δεν εννοω αποκλειστικα τεχνικα αλλα ολο αυτο που οταν το ακουμε μας φερνει σε μια μεθη και μας αρεσει.

Τελικως ομως το αν  ειναι καποιος η δεν ειναι μουσικος ειναι υποκειμενικο!? Καθως παρατηρουμε οτι σε μερικους αρεσουν τα μπουζουκια σε αλλους η jazz!

 

Τι ειναι μουσικος?! τροπος ζωης?  ???

 

Το ερώτημα που θέτεις είναι αρκετά πολύπλοκο. Κάποιοι θεωρούν μουσικό μόνο αυτόν που το έχει κάνει επάγγελμα (= πληρώνεται από αυτό). Άλλοι θεωρούν ότι πρέπει να έχει και θεωρητικο-τεχνικό υπόβαθρο. Η ψήφος μου πάει στο συνδυασμό τους. Για να χαρακτηρίσω κάποιον μουσικό θα πρέπει να μπορεί να παίξει αυτό που έχει στο μυαλό του, να το περιγράψει ακριβώς με λόγια και να μπορεί να το εκδηλώσει μπροστά σε κόσμο. Για να προλάβω το όποιο τυχόν flame, η άποψη αυτή είναι προσωπική και καθαρά υποκειμενική.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου