Προς το περιεχόμενο

Τεχνικη ''ΑΠΛΗΣΤΙΑ''


tasosSG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή λίγο πολύ είμαστε όλοι obsessed με την κιθάρα, ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Εννοώ ότι ΟΛΟΙ μας ανεξαρτήτου στυλ θα θέλαμε τεχνικά να γίνουμε όσο καλύτεροι μπορούμε! Όλοι θα θέλαμε να  είχαμε το δεξί του Gambale ή του Malmsteen, το αριστερό του Vai μαζί με την τρέλα του, τα bends του Gilmour και το υπερπλήρες παίξιμο του Govan (ακούστε το Windows to the soul των GPS για να διαπιστώσετε το κατά πόσο αυτός ο ΥΠΕΡΠΑΙΧΤΗΣ μπορεί να πειθαρχήσει στα πλαίσια μιας μπάντας ή όχι...).. Δηλαδή υπάρχει κάποιος από εμάς που λέει ότι δεν θέλει να βελτιωθεί για να μην χαλάσει το συναίσθημά του? Υπάρχει? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ....

 

Άλλο πράγμα το να παίζει κάποιος εντελώς άψυχα και βαρετά, χωρίς μουσικό ενδιαφέρον και άλλο η τεχνική βελτίωση, μην τα μπερδεύουμε....

 

Απλά πιστέυω ότι όλοι μας έχουμε κάποια 'όρια' που μπορούμε να φτάσουμε με νορμάλ προσπάθεια. Από εκείνο το σημείο και μετά η βελτίωση είναι εξαιρετικά δύσκολη....Και απαιτεί σκληρές θυσίες που ίσως και να μην αξίζει να κάνει κάποιος για να βελτιωθεί περαιτέρω... Οπότε τι κάνουμε? Λέμε τεχνικά είμαι εδώ που είμαι, ..ας προσπαθήσω να ακουστώ όσο καλύτερος μπορώ για τη δεδομένη τεχνική μου... Και αυτό δεν είναι κακό, θα έλεγα ότι είναι λογικότατο.. Απλά ας μην απαξιώνουμε αυτούς που είναι καλυτεροί μας και το ρίχνουμε στη φιλοσοφία περί σύνθεσης αλά Ντύλαν κλπ...

 

Να το θέσω αλλιώς.. και ο Jeff Beck σε φάσεις παίζει 2-3 νότες το λεπτό... Ναι αλλά ΤΙ ΝΟΤΕΣ παίζει... Σαν να συνομιλεί με το θεό... Μιλάμε για απίστευτη τεχνική

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλά ας μην απαξιώνουμε αυτούς που είναι καλυτεροί μας και το ρίχνουμε στη φιλοσοφία περί σύνθεσης αλά Ντύλαν κλπ...

 

ουδεις νομιζω απαξιωσε κανεναν...ομως οπως ειπαμε (και οπως και ο ιδιος θα διαπιστωσεις αν διαβασεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα διαφορα ποστς) καθενας εχει τις προτεραιοτητες και τις αναγκες του & πολλοι απλα δεν ενδιαφερονται τοσο πολυ για την τεχνικη πλευρα του ....οργανου τους ;D (στα πλαισια της λογικης βεβαια δεν ειπαμε να μη μπορεις να...βαρεσεις τη...ΛΑ ;D ;D)

 

Live and let live με αλλα λογια... ;)

 

Επισης αν  εχεις ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ & μουσικη κουλτουρα ΦΥΣΙΚΑ και δεν προκειται να...χαλασει το συναισθημα σου αν αποκτησεις περισσοτερη τεχνικη...το προβλημα ειναι οτι πρεπει πρωτα να αποκτήσεις την ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ και την μουσικη κουλτουρα...... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι θα θέλαμε να  είχαμε το δεξί του Gambale ή του Malmsteen, το αριστερό του Vai μαζί με την τρέλα του, τα bends του Gilmour και το υπερπλήρες παίξιμο του Govan (ακούστε το Windows to the soul των GPS για να διαπιστώσετε το κατά πόσο αυτός ο ΥΠΕΡΠΑΙΧΤΗΣ μπορεί να πειθαρχήσει στα πλαίσια μιας μπάντας ή όχι...).. Δηλαδή υπάρχει κάποιος από εμάς που λέει ότι δεν θέλει να βελτιωθεί για να μην χαλάσει το συναίσθημά του? Υπάρχει? ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ....

 

ναι υπάρχουν..εγώ και ο Superfunk :) :)

εμένα δεν μου αρέσουν οι παραπάνω παίχτες.. και μιας και ανάφερες τον Ντύλαν που προσωπικά δεν τρελαίνομαι, να σου αναφέρω και εγώ τον nick drake, τραγουδοποιό απίστευτής ευαισθησίας που στο πλαίσιο της τραγουδοποιίας είναι για μένα ανώτερος από πολούς δεξιοτέχνες..εχουν γραφτεί φοβερά κομμάτια με 2 ακκόρντα και ανουσιότητες με 500 ακκόρντα και το ανάποδο..

 

θέλω να σταθώ και σ'αυτό που σωστά κατ'εμέ είπε ο superfunk για τον αγγλικό στίχο..

για μένα ο μόνος τρόπος να οικιοποιηθούμε μια μουσική σαν τη ροκ, το φανκ κτλ, είναι να χρησιμοποιούμε ελληνικό στίχο..αλλιώς θα ακουγόμαστε σαν καρικατούρες συγκροτημάτων στο εξωτερικό..

σκέψου π.χ πώς θα ακουγόταν τα ξύλινα σπαθιά με αγγλικό στίχο..

φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπάρχουν..εγώ και ο Superfunk

 

οντως αυτοι οι παιχτες που αναφερονται ως ...θεοι της κιθαρας με αφηνουν παγερα αδιαφορο (βεβαια δεν θα ειχα καμμια αντιρηση να μπορουσα να παιζω σαν τον Grant Green,τον Johnny Marr ή τον Roy Buchanan... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μένα ο μόνος τρόπος να οικιοποιηθούμε μια μουσική σαν τη ροκ, το φανκ κτλ, είναι να χρησιμοποιούμε ελληνικό στίχο..

Προφανώς και δεν έχεις (απόλυτο) δίκαιο. Ο Jeff Beck ή ο Larry Carlton ή ο Billy Cobham ή ο John McLaughlin (και πάει λέγοντας), σπάνια έχουν στίχους, αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να οικιοποιηθώ την μουσική τους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη φαση τα instrumental ,εκει συνορα δεν υπαρχουν, ειναι η καλυτερη φαση (ειδικα αν σου εχουν πρηξει τα ...ουμπαλα οι τραγουδιαρες/τραγουδιαρηδες οπως σε εμενα ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν έχεις (απόλυτο) δίκαιο. Ο Jeff Beck ή ο Larry Carlton ή ο Billy Cobham ή ο John McLaughlin (και πάει λέγοντας), σπάνια έχουν στίχους, αλλά αυτό δεν με εμποδίζει να οικιοποιηθώ την μουσική τους.

σαφώς, αλλά εγώ μιλάω για μια ελληνική μπάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη φαση τα instrumental ,εκει συνορα δεν υπαρχουν, ειναι η καλυτερη φαση (ειδικα αν σου εχουν πρηξει τα ...ουμπαλα οι τραγουδιαρες/τραγουδιαρηδες οπως σε εμενα ;D ;D)

Kαι που να δείς τα Vsts, εάν σου έχουν πρήξει τα ουμπαλα...οι drummers ;D ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H τεχνική είναι εργαλείο μουσικής έκφρασης.Το θέμα είναι θες να γίνεις τεχνικαράς για να εντυπωσιάζεις το γκομενάκι ή για να μπορείς να εκφραστείς πιο ελεύθερα μέσα απο τη μουσική σου;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι που να δείς τα Vsts, εάν σου έχουν πρήξει τα ουμπαλα...οι drummers

 

εκει ευτυχως ειμαι οκ,εχω αστερι ντραμμερ... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου