Προς το περιεχόμενο

Τα αγγλοφωνα γκρουπ απο την Ελλαδα μπορουν να πανε Νο.1 στο UK!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλος ένας που νομίζει ότι είμαστε συνομήλικοι... Εγώ φίλε (και πολλοί άλλοι) έχουμε δώσει πολλά χρήματα για να υποστηρίξουμε τη ντόπια σκηνή, αγοράζοντας δίσκους, πηγαίνοντας σε συναυλίες κλπ. Προσπαθήσαμε με ειλικρίνεια να είμαστε κοινό για μία γενιά μουσικών που αποδείχθηκε ελάχιστη, και όσον αφορά τη ποιότητα του υλικού που παρήγαγε και όσον αφορά τη διάρκεια των απόψεών της. Πίστεψέ με ότι είμαι ο τελευταίος υπεύθυνος για την αποτυχία της ελληνικής ροκ σκηνής και αν έχω ένα κόμπλεξ είναι το κόμπλεξ του ακροατή που δεν έχει καμία διάθεση να ξανα-ασχοληθεί με τυχάρπαστους γόνους πλούσιων οικογενειών (το είπε και ο Superfunk) που παριστάνουν τους... δημιουργούς.

 

ΜΑΖΙ ΣΟΥ !!!

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και όσον αφορά τη ποιότητα του υλικού που παρήγαγε και όσον αφορά τη διάρκεια των απόψεών της.

 

ακριβως...το...αγγλόφωνο ροκ και η πονεμενη εγχωρια ιστορια του μου θυμιζει την ιστορια με τον...μακαριτη που ενω τον εχουμε θαψει καμμια...20αρια χρονια τωρα ακομα τον κλαιμε...λες και θα αναστηθει ποτε... ;D

 

βεβαια θα πρεπει να αναγνωρισουμε στους συνομιλητες μας το ελαφρυντικο της νεαρης ηλικιας και του αχτυπητου συνδιασμου ξεροκεφαλιας/ρομαντισμου που ,συνηθως, την χαρακτηριζει... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως...το...αγγλόφωνο ροκ και η πονεμενη εγχωρια ιστορια του μου θυμιζει την ιστορια με τον...μακαριτη που ενω τον εχουμε θαψει καμμια...20αρια χρονια τωρα ακομα τον κλαιμε...λες και θα αναστηθει ποτε... ;D

 

βεβαια θα πρεπει να αναγνωρισουμε στους συνομιλητες μας το ελαφρυντικο της νεαρης ηλικιας και του αχτυπητου συνδιασμου ξεροκεφαλιας/ρομαντισμου που ,συνηθως, την χαρακτηριζει... ;)

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ελληνικό ροκ, με την διεθνή έννοια δεν υπήρξε και δεν υπάρχει. Δεν ξέρω για το μέλλον. Μακάρι.

Και γι αυτο δεν θα αποθαρρύνω κανέναν απλώς με την ελάχιστη πείρα θα επισημάνω προκειμένου να ελέγξει τις προτεραιότητές του (που αλλοίμονο βέβαια αν στα 20 τις έχει).

 

Από την άλλη για μας, τους ιθαγενείς, υπάρχουν γκρουπ που κατά καιρούς βγήκαν και μας κάναν και νιώσαμε ωραία.

Και τα περάσαμε όμορφα, όμορφα, όμορφα  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο αυτά που λένε ο SF και ο Eye στα οποία έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο (τί να κάνουμε έτσι είναι. Απο την στιγμή που κανένα γκρουπάκι δεν έχει γίνει γνωστό έξω τα λόγια και οι "απόψεις" περιτεύουν),

 

Δεν μπορείτε να αναλογιστείτε το εξής απλό: Πόσες θέσεις ελευθερες έχει ακόμη το Ροκ Σταριλίκι? Πόσοι μπορούν να μπουν στην αγορά ακόμη? Μήπως είναι ήδη κορεσμένη και δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι άλλο?

 

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει θέση για σας, είστε οι καλύτεροι ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ που έχουν το ίδιο όνειρο και θέλουν την ίδια θέση στην αγορά?

 

Το να έχει κανείς γκρουπάκι το οποίο ακούγεται ΣΑΝ αυτά του εξωτερικού ή και καλύτερο δεν σημαίνει ότι έχει και το δικαίωμα να μπουν στην αγορά. Αυτό το κάνουν 1000άδες στην Ελλάδα και άλλοι τόσοι στο εξωτερικό. Πέρα απο τον παράγοντα "ικανότητα" υπάρχει και ο παράγοντας "τύχη".

 

Αυτό το απλό σκεπτικό μου που έσωσε εμένα τουλάχιστον απο το κόμπλεξ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικό ροκ, με την διεθνή έννοια δεν υπήρξε και δεν υπάρχει.

 

+100000000000000

 

Αλλα εγω μιλαω περισσοτερο για τους....ιθαγενεις που αναφερεις... ;D (οι οποιοι καλοι ηταν μεν...λιγοι...δε ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απο αυτά που λένε ο SF και ο Eye στα οποία έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο (τί να κάνουμε έτσι είναι. Απο την στιγμή που κανένα γκρουπάκι δεν έχει γίνει γνωστό έξω τα λόγια και οι "απόψεις" περιτεύουν),

 

Δεν μπορείτε να αναλογιστείτε το εξής απλό: Πόσες θέσεις ελευθερες έχει ακόμη το Ροκ Σταριλίκι? Πόσοι μπορούν να μπουν στην αγορά ακόμη? Μήπως είναι ήδη κορεσμένη και δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι άλλο?

 

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει θέση για σας, είστε οι καλύτεροι ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ που έχουν το ίδιο όνειρο και θέλουν την ίδια θέση στην αγορά?

 

Το να έχει κανείς γκρουπάκι το οποίο ακούγεται ΣΑΝ αυτά του εξωτερικού ή και καλύτερο δεν σημαίνει ότι έχει και το δικαίωμα να μπουν στην αγορά. Αυτό το κάνουν 1000άδες στην Ελλάδα και άλλοι τόσοι στο εξωτερικό. Πέρα απο τον παράγοντα "ικανότητα" υπάρχει και ο παράγοντας "τύχη".

 

Αυτό το απλό σκεπτικό μου που έσωσε εμένα τουλάχιστον απο το κόμπλεξ...

 

Λάμπρο. Με το συμπάθειο αλλά αυτό λέγεται ηττοπάθεια.

Ευτυχώς που δεν σκέφτονται όλοι έτσι και έχουμε καινούρια ονόματα, ρεύματα, ήχους και εικόνες. Σε όλες τις μορφής τέχνης.

Δεν χρειάζεται να είσαι ο καλύτερος στον κόσμο.

Πες ότι έχεις να πεις. Οπως σου αρέσει (και έχεις προσπαθήσει). Και σε όποιον αρέσει. Απλώς δεν είναι και του θανατά άμα δεν αρέσει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να είσαι ο καλύτερος στον κόσμο.

 

Όχι αν θες να είσαι Νο1 στα Chart έξω καλό είναι (αξιοκρατικό τουλάχιστον) να είσαι ο καλύτερος στον κόσμο.

 

Τώρα για τα Chart του εαυτού του ο καθένας έχει δικά του στάνταρντς και βάζει τον πύχη όπου θέλει.

 

Τώρα αν εσύ έχεις τόσο ψηλά τον πύχη και θεωρείς ήττα το να μην γίνεις Νο1 στο εξωτερικό τί να πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα μονο μη παρεις και αλλο κοσμο στο λαιμο σου...μια και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ποτε να κανεις μουσικη καρριερα στην Ελλαδα με...αγγλικο στιχο .

δεν νομιζω μα ειπα πουθενα για καριερα στην Ελλαδα αλλα για διεθνη καριερα!

οτι ειναι δυσκολο χαιρω πολυ, αλλα γιατι να μην προσπαθησει καποιος?

εσυ τι νομιζεις οτι πιο "υγειες" να προσπαθει καποιος για τα ονειρα του η να λεει "σιγα μην τα καταφερω αφου κανενας δεν τα καταφερε μεχρι τωρα...."

σιγουρα οπως λεει κ ο Lambrοs ειναι κ θεμα τυχης κ πολλων αλλων παραγοντων αλλα συνεχιζω να επιμενω οτι δεν ειναι ΚΑΚΟ να προσπαθησεις!

 

Πέρα απο αυτά που λένε ο SF και ο Eye στα οποία έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο (τί να κάνουμε έτσι είναι. Απο την στιγμή που κανένα γκρουπάκι δεν έχει γίνει γνωστό έξω τα λόγια και οι "απόψεις" περιτεύουν),

οι Firewind δεν ειναι γνωστοι?

ο GUS G δεν εχει signature κιθαρα?

αλλο να μην σου αρεσει η μουσικη που παιζουν αλλα εχουν καταφερει κατι στο εξωτερικο!

 

Άλλος ένας που νομίζει ότι είμαστε συνομήλικοι... Εγώ φίλε (και πολλοί άλλοι) έχουμε δώσει πολλά χρήματα για να υποστηρίξουμε τη ντόπια σκηνή, αγοράζοντας δίσκους, πηγαίνοντας σε συναυλίες κλπ. Προσπαθήσαμε με ειλικρίνεια να είμαστε κοινό για μία γενιά μουσικών που αποδείχθηκε ελάχιστη, και όσον αφορά τη ποιότητα του υλικού που παρήγαγε και όσον αφορά τη διάρκεια των απόψεών της. Πίστεψέ με ότι είμαι ο τελευταίος υπεύθυνος για την αποτυχία της ελληνικής ροκ σκηνής και αν έχω ένα κόμπλεξ είναι το κόμπλεξ του ακροατή που δεν έχει καμία διάθεση να ξανα-ασχοληθεί με τυχάρπαστους γόνους πλούσιων οικογενειών (το είπε και ο Superfunk) που παριστάνουν τους... δημιουργούς.

μπορει η γενια που εσυ θελησες να στιριξεις να την θεωρεις "ελαχιστη" αυτο δνε σημαινει οτι οι μεταγενεστερες δεν μπορουν να ειναι καλυτερες (η κ χειροτερες εαν θελεις)

 

ότι αν ήθελα να "καταφέρω κάτι" στο χώρο της μουσικής, πλέον θα το έκανα. Καίτοι, όχι βέβαια στο χώρο της ροκ μουσικής, όπως νομίζετε κάποιοι από εσάς.

ημουν σιγουρος οτι θα το λεγες αυτο..... τεσπα....

κ εγω εαν διαβαζα στις πανελληνιες τωρα θα ημουν γιατρος.....

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Firewind δεν ειναι γνωστοι?

ο GUS G δεν εχει signature κιθαρα?

αλλο να μην σου αρεσει η μουσικη που παιζουν αλλα εχουν καταφερει κατι στο εξωτερικο!

 

Οι Firewind είναι μέταλ. Εμείς εδώ μιλάμε για UK. Επίσης το κοινό των Firewind είναι κυρίως στην Ιαπωνία και όχι Ευρωπη/Αμερική.

 

Δεν είπα ότι δεν μου αρέσει η μουσική τους... Μεταλ ακούω και εγώ περισσότερο και τους είδα και στο άνοιγμα του Satriani πρόπερσυ.

 

Πάλι όμως δεν κατάφεραν αυτό που συζητάμε εδώ. Να γίνουν ΓΝΩΣΤΟΙ. Kαι μην μου πεις "εσύ είσαι απο χωριό και μπορεί να μην τους ξέρεις αλλά αυτοί είναι γνωστοί" Εννοώ διάσημοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Firewind δεν ειναι γνωστοι?

ο GUS G δεν εχει signature κιθαρα?

αλλο να μην σου αρεσει η μουσικη που παιζουν αλλα εχουν καταφερει κατι στο εξωτερικο!

Σωστα αυτα που λες, και ΜΙΑ ΧΑΡΑ "διασημοι" ειναι (δεν ειναι διασημοι μονο η Madonna και οι κολπλεης) KAI στην Ευρωπη. Απλα οι Firewind ΔΕΝ θεωρουνται Ελληνες κι ας εχουν (τωρα πια) 3 Ελληνες μελη. Θεωρουνται Γερμανοι αφου απο εκει ξεκινησαν και τα μελη τους ειναι Ελληνες της Γερμανιας (οπως και ο Gus)

 

ημουν σιγουρος οτι θα το λεγες αυτο..... τεσπα....

κ εγω εαν διαβαζα στις πανελληνιες τωρα θα ημουν γιατρος.....

 

;D ;D  ;D  ;D ;D θεος

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου