Προς το περιεχόμενο

Τα αγγλοφωνα γκρουπ απο την Ελλαδα μπορουν να πανε Νο.1 στο UK!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι αν θες να είσαι Νο1 στα Chart έξω καλό είναι (αξιοκρατικό τουλάχιστον) να είσαι ο καλύτερος στον κόσμο.

 

Το πήγες λίγο μακριά (δεν μπορώ να δω ακριβώς τον Jason Donovan ή τους Bucks Fizz σαν καλύτερους στον κόσμο σε κάτι) αλλά όπως νομίζεις.

 

Bluezlick και οι Blues Wire είναι γνωστοί στο είδος έξω. Αλλά άλλο γνωστοί και άλλο επιτυχημένοι. Η εξαρτάται τι θεωρεί ο καθένας μας επιτυχία.

 

Πάμε αλλού πάλι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 265
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι Firewind δεν ειναι γνωστοι?

ο GUS G δεν εχει signature κιθαρα?

 

ΓΝΩΣΤΟΙ?

 

Δεν νομιζω...

 

Εγω ας πουμε που δεν ασχολουμαι με το μεταλ τους ξερω μονο επειδη ο ντραμμερ τους ειναι φιλος μου (και μαμω τα παιδια btw ο Μαρκ και τα ελληνικα του ειναι...απιστευτα  :))

 

Η γυναικα μου δεν τους ξερει οπως δεν τους ξερει και το 99% του κοινου του πλανητη που ΔΕΝ ακουει μεταλ. ;)

 

Αν τωρα θελεις να δοκιμασεις να κανεις διεθνη καρριερα (οι FW δεν κανουν διεθνη καρριερα αλλα καρριερα στην ΙΑΠΩΝΙΑ,βεβαια θα εδινα και το δεξι μου χερι για να εκανα..οτιδηποτε καρριερα στην Ιαπωνια αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.. ;D) καντο,κανεις δεν σε εμποδιζει...παντως το ειδος σου (μεταλ) οντως ειναι ισως το ΜΟΝΑΔΙΚΟ στο οποιο υπαρχουν καποιες ,ελαχιστες,ελπιδες....  

 

Θεωρουνται Γερμανοι αφου απο εκει ξεκινησαν και τα μελη τους ειναι Ελληνες της Γερμανιας (οπως και ο Gus)

 

ακριβως...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Firewind είναι μέταλ. Εμείς εδώ μιλάμε για UK. Επίσης το κοινό των Firewind είναι κυρίως στην Ιαπωνία και όχι Ευρωπη/Αμερική.

 

Δεν είπα ότι δεν μου αρέσει η μουσική τους... Μεταλ ακούω και εγώ περισσότερο και τους είδα και στο άνοιγμα του Satriani πρόπερσυ.

 

Πάλι όμως δεν κατάφεραν αυτό που συζητάμε εδώ. Να γίνουν ΓΝΩΣΤΟΙ. Kαι μην μου πεις "εσύ είσαι απο χωριό και μπορεί να μην τους ξέρεις αλλά αυτοί είναι γνωστοί" Εννοώ διάσημοι.

 

το UK που εβαλε ο Superfunk κακος το εβαλε! :P

ειναι σχημα λογου δλδς.

ολα ξεκινησαν απο μια κουβεντα που ειπα για "διεθνη καριερα"

συμφωνω μαζι σου για τους firewind αμα δεις εγραψα κιολας εγω

"εχουν καταφερει κατι στο εξωτερικο!"

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(οι FW δεν κανουν διεθνη καρριερα αλλα καρριερα στην ΙΑΠΩΝΙΑ,βεβαια θα εδινα και το δεξι μου χερι για να εκανα..οτιδηποτε καρριερα στην Ιαπωνια αλλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.. ;D) καντο,κανεις δεν σε εμποδιζει...παντως το ειδος σου (μεταλ) οντως ειναι ισως το ΜΟΝΑΔΙΚΟ στο οποιο υπαρχουν καποιες ,ελαχιστες,ελπιδες....  

 

Έβλεπα μια ιαπωνική εκπομπή που σου πιάνουνε τις ρόγες με κάτι μανταλάκια. Σκέψου το για καριέρα και επάγγελμα. Υπάρχουν πολλές τέτοιες καμμένες εκπομπές στην Ιαπωνία.  ;D ;D ;D ;D

 

ολα ξεκινησαν απο μια κουβεντα που ειπα για "διεθνη καριερα"

συμφωνω μαζι σου για τους firewind αμα δεις εγραψα κιολας εγω

"εχουν καταφερει κατι στο εξωτερικο!"

 

Όχι. Δεν έχουν καταφέρει κάτι στο εξωτερικό. Έχουν καταφέρει κάτι στην Ιαπωνία. Αμερική και ευρώπη δεν νομίζω να τους ξέρει κανείς. Εδώ δεν τους ξέρουμε εμείς που είμαστε Ελλάδα. Προσωπικά στο Satriani τους έμαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blueslick προσπάθησε να το καταλάβεις. Κι εγώ στην ηλικία σου δεν το είχα αντιληφθεί, ευτυχώς όμως όλα τα ελληνικά συγκροτήματα που άκουγα δεν είχαν ΚΑΜΙΑ αυταπάτη για το πού βαδίζουν, τι "καριέρα" τους περιμένει στο εξωτερικό, από που θα βγάζουν τα προς το ζειν και πόσο σοβαρά πρέπει να παίρνουν το μουσικό τους ΚΕΦΙ. Και τουλάχιστον αυτό το είχα καταλάβει κι εγώ. Τώρα όσον αφορά στους Firewind και στις signature κιθάρες... πρέπει να σε θίξω λίγο λέγοντάς σου ότι τέτοια επιχειρήματα είναι για γέλια έτσι ώστε να καταλάβεις πως οι γεροντότεροι εδώ (SF, Eye, Audiokostas κλπ) έχουν απόλυτο δίκιο. Τα πράγματα είναι απλούστατα...

 

κ εγω εαν διαβαζα στις πανελληνιες τωρα θα ημουν γιατρος.....

 

Το τι θα κατάφερνε ο Eye δεν το ξέρω αλλά δεν ωφελεί να μιλάμε για το παρελθόν. Τα "what if" είναι πιο ρομαντικά και ανεδαφικά κι από τις αντιλήψεις περί "διεθνούς καριέρας". Αν το πάμε έτσι, κι εγώ αντί για τις πανελλήνιες θα είχα πάει σούμπιτος στο Royal College of Music ή Αμερική για διεύθυνση ορχήστρας... (δεν κάνω καθόλου πλάκα - ούτως ή άλλως σε ωδείο πήγαινα από τα 8 μου και είμαι 31). Όμως είμαι ικανοποιημένος από τις επιλογές μου, που πήγασαν από την συνειδητοποίηση (που ευτυχώς ήρθε αρκετά νωρίς) ότι η μουσική στην Ελλάδα είναι υπερβολικά ευκαιριακό και "συντεχνιακό" επάγγελμα για να γίνει βιοποριστικό, χώρια που τα μουσικά μου όνειρα και λαχτάρες θα θαβόντουσαν κάτω από τόνους λουλουδιών και σπασμένων πιάτων.

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο Eye γράφει άτσαλα, "βάρβαρα", προκλητικά...

 

Τα προσωπικά σας δεν με απασχολούν αλλά όχι κι έτσι... Πχ. "άτσαλα"?  ::) Mατάκια έχουμε και διαβάζουμε, Μαραθώνα... μιλάς για κάποιον που έχει έναν από τους τρεις καλύτερους γραπτούς λόγους στο φόρουμ - όχι, δεν βάζω τον εαυτό μου στους άλλους δυο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Δεν έχουν καταφέρει κάτι στο εξωτερικό. Έχουν καταφέρει κάτι στην Ιαπωνία. Αμερική και ευρώπη δεν νομίζω να τους ξέρει κανείς. Εδώ δεν τους ξέρουμε εμείς που είμαστε Ελλάδα. Προσωπικά στο Satriani τους έμαθα.

Καλα χαλαρωσε.

Οσοι ακουν το ειδος τους ξερουν και εδω και στην ευρωπη

http://matiagr.blogspot.com/2008/09/firewind-premonition-european-tour.html

Στο βελγιο που ετυχε να τους δω ηταν τιγκα στον κοσμο και αρκετοι τραγουδουσαν και τους στιχους

οπως επισης χαμος ειχε γινει οταν επαιξαν τον ιουνιο στο grasspop (παλι βελγιο)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θέλω να μπω στη μέση eye-bluezlick αλλά αυτό που λέει ο eye είναι ότι έχει πλεον, λόγω εμπειρίας, τις γνώσεις και τα φόντα για να πετύχει κάτι αν δραστηριοποιηθεί οπότε η απάντηση "και γω αν διάβαζα θα ήμουν γιατρός τώρα" δεν έχει σχέση  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επιτυχία να κάνατε, νομίζατε ότι θα βγάζατε λεφτά (το μόνο που έχει σημασία άλλωστε);

Δεν είδατε πως την βγάζουνε οι Manowar;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plusyear, τυχαίνει να ζω στο Βέλγιο που λες. Γνωρίζω πάρα πολύ καλά τι συμβαίνει εδώ και ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα έχει αυτό που γράφεις. Όσον αφορά στο Graspop, είναι υπερβολικά εξειδικευμένο φεστιβάλ για να ισχυριστεί κάποιος ότι δίνει φόντα "διεθνούς καριέρας".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου