Προς το περιεχόμενο

Θόρυβοι μέσα στο κουτί της E-MU 1616 (όχι στον ήχο)


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτημα για όσους ξέρουν. Έχω μια E-MU 1616 και μέσα στο κουτί κατά καιρούς ακούω κάτι θορύβους όπως περίπου (συχνοτικά) ακούγεται η οξυγονοκόλληση ή όπως αγγίζεις δύο γυμνά ηλεκτροφόρα καλώδια, σε πολύ πολύ χαμηλότερη ένταση βέβαια. Δεν χρειάζεται να στήσω και αυτί για να να τους ακούσω, ακούγονται. Αλλά σε χαμηλή ένταση.

 

Η παραγωγή αυτών των ήχων δεν επηρεάζει σε καμία περίπτωση τη λειτουργία του κουτιού της "κάρτας" ούτε οφείλονται σε οποιαδήποτε μετακίνησή του, ενώ δεν έχουν καμιά σταθερή χρονική συχνότητα επανάληψης.

Καμιά ιδέα;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι απο το τροφοδοτικο της καρτας?Κατι τετοιο μου ακουγεται..αν εχει εγγυηση καλυτερα να την στειλεις στο service...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην έρευνα μου να δω τι το προκαλεί άναψα το κουμπάκι του phantom power και ο ήχος άρχισε να περνάει ως παράσιτο στα μόνιτορς. Μέχρι πριν ήταν αποκλειστικά από μέσα από το κουτί. Τι περίεργη κατάσταση;;;; Είναι δυνατόν να είναι στατικός;

Κανας ηλεκτρονικός; Καμιά θεωρία;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανόν.

Πάντως το πρόβλημα λύθηκε προς το παρόν. Έβαλα ένα καλώδιο στη δεύτερη είσοδο και σταμάτησε... Κουφό;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανόν.

Πάντως το πρόβλημα λύθηκε προς το παρόν. Έβαλα ένα καλώδιο στη δεύτερη είσοδο και σταμάτησε... Κουφό;

 

??? τεχνολογία σου λέει... μερικές φορές πιάνει και το ευχέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

καλησπερα φιλε πηρα την emu 1616 για laptop και συνδεσα τα adat καναλια με το behringer pro 800 digital τα καναλια ολα πικαρουν το δοκημασα και στη emu 1820 m και παιζει κανονικα ξερισ τιποτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιθανόν.

Πάντως το πρόβλημα λύθηκε προς το παρόν. Έβαλα ένα καλώδιο στη δεύτερη είσοδο και σταμάτησε... Κουφό;

 

Παρόμοια συμπεριφορά παρουσιάζει μια Presonus Firebox, και λύνεται με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Η κάρτα το κάνει μόνο σε συγκεκριμένο δωμάτιο και σε συγκεκριμένη πρίζα, πουθενά αλλού μέσα στον χώρο μου. Αυτό το πικρό spot, είναι πολύ κοντά στο ADSL Modem Router που έχει και W-Lan, και αυτό υποψιάζομαι ότι φταίει, χωρίς κανένα βάσιμο στοιχείο. 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου