Προς το περιεχόμενο

Moυσικο Distortion pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως τον καλύτερο ήχο θα τον βγάλει από τον ενισχυτή του. Και όλα τα πετάλια του superfunk και του bloody_sunday να βάλει μπροστά, αν δεν ψάξει τον ενισχυτή δύσκολο να βρει ήχο.  ;)

Και δεν είναι τόσο χάλια οι line6. βάλε και λίγο chorusάκι στα καθαρά και έγινες.  :D έχει και built in effects

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι εχω την ιδεα οτι ενα πεταλι απο αυτα που εχουν το δικο τους χαρακτηριστικο ηχο (ισοπεδωνοντας τις διαφορες μεταξυ ενισχυτων) θα ειναι καλυτερο σε φτηνο ενισχυτη? πχ big muff, H & K warp factor κ.α.,  ενω αντιθετα ενα πεταλι σαν το crunch box θα σε αφηνω εκτεθιμενο οταν πας να παιξεις ενα σολο σε εναν ενισχυτη που δεν εχει το compression της λυχνιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι αυτά που λες ισοπεδώνουν τις διαφορές μεταξύ κιθαρών και όχι τόσο μεταξύ ενισχυτών. Το λαμπάτο παχύ "υπόστρωμα" που μπορεί να πουσαριστεί και να αναδείξει ένα πετάλι δεν είναι πάντα το ίδιο. Και η πεποίθησή μου είναι ότι είμαστε εκτεθειμένοι με όσο λιγότερο ντιλέι και γκέιν παίζουμε, κι όχι ειδικά σε ενισχυτές που δεν έχουν το compression της λυχνίας όπως λες... (ίσα ίσα που ένας καλός λαμπάτος θα είναι ultra responsive και θα σε αφήνει πρακτικά ξεβράκωτο μπροστά σε κοινό - πού να παίξεις και χωρίς κομπρέσσορα, εκεί να δεις ντομάτες...  ;D).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα ότι αυτά που λες ισοπεδώνουν τις διαφορές μεταξύ κιθαρών και όχι τόσο μεταξύ ενισχυτών. Το λαμπάτο παχύ "υπόστρωμα" που μπορεί να πουσαριστεί και να αναδείξει ένα πετάλι δεν είναι πάντα το ίδιο. Και η πεποίθησή μου είναι ότι είμαστε εκτεθειμένοι με όσο λιγότερο ντιλέι και γκέιν παίζουμε, κι όχι ειδικά σε ενισχυτές που δεν έχουν το compression της λυχνίας όπως λες... (ίσα ίσα που ένας καλός λαμπάτος θα είναι ultra responsive και θα σε αφήνει πρακτικά ξεβράκωτο μπροστά σε κοινό - πού να παίξεις και χωρίς κομπρέσσορα, εκεί να δεις ντομάτες...  ;D).

Συμφωνω απολυτα

Ξερω πολλους που ξεχασαν κ αυτα που ηξεραν οταν επαιξαν με λαμπατο low price ενισχ.Οχι 1 αλλα 2 comp προσθεσαν μηπως κ θυμηθουν πως στο καλο "εβγαιναν" αυτα τα licks στο μικρο κινεζακι με το υπερ κοπρεσαρισμενο σημα.

 

Οποτε προσοχη παιδες,ωραιος ο ηχος,η αναζητηση κ η περιπετεια αλλα πρεπει να το "λεν" τα χερακια σας. :) Με αγαπη σας τα λεω,ειναι κ δυσκολες εποχες για τους μη δημοσιους(γκου χου..)

 

Ενα πεταλακι,πχ ενα DS1 Keeley Ultra κ εισαι μια χαρουλα(Αλεξιου) πειραματισου κ λιγακι με τα EQ του Line 6,πειραματισου με τα απειρα preamp που διαθετει(δεν μπορει καποιο θα ακουγεται νοστιμα :)) κ ολο κ κατι θα βγει.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου