Προς το περιεχόμενο

Muse Receptor


UnderGround

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασχετα με το τι θα γινει στο μελλον, υπαρχει και ενας αλλος παραγοντας.

 

Οι developers της korg, roland, yamaha κτλ, φτιαχνουν μηχανηματα και ανανεωνουν τους αλγορυθμους τους εδω και δεκαδες χρονια. Εχουν παρε δωσε με μουσικους περισσοτερα χρονια απο το καθενα απο εμας που εκατσε 1-2 χρονια και εγραψε ενα plugin(και καλυτερο τμημα marketting χεχε).

 

Επισης οι sound designers για αυτες τις εταιρειες, με την μεγαλυτερη πειρα που εχουν, ειναι σε θεση να δημιουργησουν πιο εντυπωσιακα banks, combis και γενικα presets τα οποια θα τραβαγαν την προσοχη γυρω απο το προιον τους.

 

Τελος δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασεις ενα "hardware" synth, και να υπαρχουν bugs, να χρειαζεται να εισαι πανω απο το νετ ολη τη μερα μηπως βγει το update που σε αφηνει να γραψεις μουσικη σαν ανθρωπος. Και αυτο γινεται γιατι ο καθενας εχει διαφορετικο setup στο pc του(pc setup, host etc), ενω στο "hardware" ολοι εχουν το ιδιο μηχανημα.

 

Απο την στιγμη λοιπον που μεν υπαρχουν πολυ ταλαντουχα ατομα που γραφουν plugins(και πολλοι τα δινουν και δωρεαν), αλλα ειναι ακομα πολυ νεοι σχετικα στο ολο concept και δεν εχουν το support(ουτε τους sound designer) που τους αξιζει, θα παρει πολυ καιρο να ωριμασει το ολο πραγμα(εδω ηδη υπαρχει σχυσμα lately μεταξυ, audiounit και vst, οι μισοι λενε οτι το audiounit παραγει πιο γρηγορο κωδικα/αποτελεσματα).

 

Εως τοτε εγω θα προτιμω το καλυτερο κατα τη γνωμη μου και απο τους δυο κοσμους.

 

Τουλαχιστον τα 2 τελευταια χρονια υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον απο της μεγαλες εταιρειες να κανουν port τα προιοντα τους σε "virtual" μορφη.

 

(παρενθεση, τα powercore plugins, ειναι ακριβως o ιδιος κωδικας με αυτα που κυκλοφορει σε hardware η TC)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχεις δοκιμασει τα plug-ins της spectrasonics?(atmosphere-stylus-trilogy)της usb?(ultra focus-charlie-x-treme fx)

εκει να δεις αλγορυθμους...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εως τοτε εγω θα προτιμω το καλυτερο κατα τη γνωμη μου και απο τους δυο κοσμους.
Φίλε Aztec, δεν υπάρχουν δύο κόσμοι. Όλα τα ψηφιακά όργανα είναι software όργανα, ανεξάρτητα από το αν έρχονται σε hardware συσκευασία ή σαν plug-ins. Και ναι μεν κάποια έρχονται μόνο σαν hardware (Oasys) αλλά κάποια άλλα σαν αυτά που ανέφερε ο whitenoise έρχονται μόνο σαν plug-ins. Και μάλιστα, τα δεύτερα είναι ήδη πολύ περισσότερα από τα πρώτα, έτσι δεν είναι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα powercore plugins πρόσφατα έμαθα ότι ένα ραδιοφωνικός σταθμός της Θεσσαλονίκης θα τα χρησιμοποιήσει για την μετάδοση του (live).

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ειπα για να υπαρχει συνενοηση πανω στη συζητηση που εχετε μεταξυ soft/hard Wow!, οπου ανεφερα την λεξη hardware εβαλα " " για να αποφυγω κιολας να ακουσω τετια σχολια...

 

Εμενα προσωπικα αυτα που αναφερε ο whitenoise δεν μου φαινονται σαν κατι που υπαρχει σε μορφη plugin μονο, η μονη διαφορα ειναι το τεραστιο size των library, αυτα τα καναμε και πριν 10 χρονια με ενα sampler, πιστευω πως συμφωνουμε πανω σε αυτο ολοι.

 

Whitenoise ολα αυτα που αναφερες ειναι romplers η απλος sample banks, δεν ειναι synthesis synths. χρησιμοποιυν samples η loops που υπηρχαν χρονια πριν βγουν τα συγκεκριμενα. Το atmosphere το μισο εχει φτιαχτει με virus , το stylus χρησιμοιποιει 90% sounds απο sample cd δεκαετιας της ιδιας εταιρειας... που ακριβως ειδες εσυ τον αλγορυθμο σε ολα αυτα η στο charlie, 1000 samples ειναι απο e-piano. μηπως τα εχουμε μπερδεψει λιγακι ?

 

Εγω απλος αναφερα οτι ειναι δυσκολο μεχρι και για καποιον ταλαντουχο να φτασει στο επιπεδο των "μεγαλων" εταιρειων, διοτι υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που κανουν το προιον του καλο. To interface, το sound design, το marketting, η διανομη, και η ΠΕΙΡΑ κτλ κτλ κτλ.

 

Εχω κανει beta synths τα οποια ηταν κατα τη γνωμη μου κατι νεο και πολυ χρησιμο αλλα πολλα απο αυτα δεν τα ξερει κανεις λογο καποιων απο τους πανω παραγοντες.

 

Πχ, τωρα κανω beta , ενα modular drum machine, που εχει μεσα απιστευτες δυνατοτητες, pm synthesis στα τυμπανα, κλασσικα 808/909 machines, sampling, μπορεις να βαλεις σε rackiera οσα modules θες και να στησεις κατι απο το τιποτα...και αλλα πολλα. η συζητηση με τα παιδια που το φτιαχνουν ειναι πανω κατω αυτη που εχουμε εδω... + οτι του ενος του κολαει μηχανημα επειδη δουλευει sonar, εμενα εχει αλλα κολληματα λογο cubase( ανα host γινεται χαμος), η αλλες συζητησεις γυρω απο τι sounds πρεπει να φτιαξουμε, τι ενδιαφερει τον καταναλωτη, πως μπορουμε να το προωθησουμε.

 

αυτο ενουσα οταν ελεγα οτι στο "hardware" τουλαχιστον παιρνεις κατι που δουλευει παντου και για παντα.

 

Δεν ειμαι σε καμια περιπτωση αντιθετος με τα soft synth, απλος προσθεσα κατι που ελειπε στην συζητηση, εκτος των συγκριτικων που κανατε, η το "quality" και το Portability.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα προσωπικα αυτα που αναφερε ο whitenoise δεν μου φαινονται σαν κατι που υπαρχει σε μορφη plugin μονο' date=' η μονη διαφορα ειναι το τεραστιο size των library, αυτα τα καναμε και πριν 10 χρονια με ενα sampler, πιστευω πως συμφωνουμε πανω σε αυτο ολοι.

 

Whitenoise ολα αυτα που αναφερες ειναι romplers η απλος sample banks, δεν ειναι synthesis synths. χρησιμοποιυν samples η loops που υπηρχαν χρονια πριν βγουν τα συγκεκριμενα. Το atmosphere το μισο εχει φτιαχτει με virus , το stylus χρησιμοιποιει 90% sounds απο sample cd δεκαετιας της ιδιας εταιρειας... που ακριβως ειδες εσυ τον αλγορυθμο σε ολα αυτα η στο charlie, 1000 samples ειναι απο e-piano. μηπως τα εχουμε μπερδεψει λιγακι ?

.[/quote']

καμία αντίρρηση με τι διαφορά πως τα δείγματα έχουν ηχογραφηθεί απο analog devices οπότε πάλι στα λόγια μου (εμένα και του eye)ερχόμαστε..

σε περίπτωσεις που κάποια έχουν ηχογραφηθεί από va τότε και πάλι η ποιότητα των δειγμάτων είναι απολύτως ίδια (ψηφιακό περιβάλλον) όποτε δεν υπάρχει διάφορα..

γνώμη μου…

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασεις ενα "hardware" synth' date=' και να υπαρχουν bugs, να χρειαζεται να εισαι πανω απο το νετ ολη τη μερα μηπως βγει το update που σε αφηνει να γραψεις μουσικη σαν ανθρωπος.[/quote']

Profanws den exeis agorasei hardware ths Novation...em.icon.wink.png

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό βέβαια συμβαίνει μόνο στα soft-synths διότι με άλλα plug ins υπάρχει διαφορά hardware-software..

Πχ compressors και eq’s

(για reverb δεν λέμε ποια μετά την άφιξη του IR1 της waves) :wink:

περισσότερα θα μας πουν οι ηχολήπτες μας..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ηχογραφηθει απο analog devices ?

 

Απο τη στιγμη που ο καταναλωτης περνει samples, και οχι synthesis ενοιτε πως δεν ειναι το ιδιο.

Δεν μπορεις να επεμβεις στο sample και η ποιοτητα θα ειναι σαφως χειροτερη απο το actual synth.

Ειδικα πχ το atmosphere εχει ηχογραφημενα τα samples με 500 fx, τα οποια μονο αμα ηταν σε synthesis mode θα μπορουσες να βγαλεις, πχ lfo,delay,reverb,chorus .. + οτι δεν ειναι sampled ανα νοτα τα οργανα που περιεχει, αρα οταν πατας μια νοτα, πανω η κατω, γινεται pitched down το sample αρα χρησιμοποιεις χειροτερο sampling frequency απο το να ειχες το actual synth, ποσο μαλλον αμα πατησεις μια οκταβα κατω(πας απο 44.1 σε 22.5 ,ασε που θα αλλαζει και ο κυκλος του lfo)... και αλλα πολλα , δεν τιθεται θεμα συγκισης σε ΟΛΑ τα προιοντα που αναφερες, ειδικα απο τη στιγμη που μιλας για αλγορυθμους.

 

Αμα ηταν κατι σαν το modular της pulsar που εχει μεσα τα wavetable της waldolf να καναμε καποια συγκριση, με το virus powercore, παλι να καναμε συγκριση, με το wavestation, παλι το ιδιο, αλλα αμα νομιζεις οτι αγοραζεις charlie και περνεις hammond...ε τι να πω πια... παραιτουμε.

 

ps. akisd28 εχω ενα nova.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα λες αλλα λεω αλλα οκ.

οχι,οταν παιρνεις charlie δεν παιρνεις φυσικο hammond,και κανενα hardware synth δε θα γινει ποτε φυσικο hammond.

ο καθενας κρινει απτην εμπειρια του,εγω δεν εχω παθει πλακα με κανενα va η digital synth (ενα και το αυτο).

ιδια και καλυτερα strings εχω με τα vsti's οπως και πιανα οπως και ντραμς ..(γεια σου ρε BFD απιστευτο)..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου