Προς το περιεχόμενο

Κιθάρες CORT


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...Εγώ όμως δεν καλύφθηκα  ;D και έτσι θα ήθελα μια και βρίσκομαι σε αναζήτηση ηλεκτροακουστικής κιθάρας προτάσεις απο τους ''ειδήμονες'', δεν παίζω ούτε σε live ούτε καν σε ...πάλκο, απλά παίζω για την παρέα και το ψώνιο μου, ήμουν κάπως ''κολλημένος'' με την yamaha την APX 700 αλλά είχα στο μυαλό μου και τις CORT μετά όμως και απο τα σχόλια εδώ μέσα ομολογώ πως έχω στραφεί κατά 95% στις δεύτερες, και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια μοντέλα να πάω να τις ακούσω, το πορτοφόλι μου λέει απο 300-600 ευρώπουλα, επίσης αν γνωρίζετε πηγές του εξωτερικού πέραν του Thoman, και αν αξίζει απ εξω, και κάτι τελευταίο - τώρα που σας βρήκα -  :), θα χρειαστεί σίγουρα και setup το όργανο έτσι ? και αν ναι που θα γίνει αυτό;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις

Vasilios 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα setup μαλλον θα χρειαστει οταν παρεις το οργανο. Μετα καλο ειναι να μαθεις να το κανεις και μονος σου, τουλαχιστον μερικα βασικα ωστε να μην τρεχεις σε μαστορα καθε φορα.

 

Υποψην οτι αν ενδιαφερεσαι για Cort θα σου προτεινα να κινηθεις προς Λογοθετη/Τσελιο. Μπορει να τις βρεις και πιο φτηνα ισως σε thomann και αλλα ιντερνετομαγαζα, αυτοι ομως προσφερουν 4 φορες το χρονο δωρεαν service (εχει ξανααναφερθει πιστευω). Οποτε αν ειναι μικρη η διαφορα λαβε και αυτο υποψην σου (αν βεβαια μενεις...Κρητη πχ, μαλλον δεν σε πολυβοηθαει αυτο, οποτε κινεισαι και σε αγορα εξωτερικου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια ηλεκτρακουστικη κορτ..υπεροχος ηχος, γεματος. Ειχα και μια ηλεκτρικη Μ600 αλλα τελικα την πουλησα επειδη δεν ταιριαζε στα προσωπικα μου γουστα. Ηταν αψογη κατασκευαστικα και με αξιοπρεπη ηχο. :)

 

Φιλικα,Mike

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γειά σας και πάλι, κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας, ψάχνω..ψάχνω....ψάχνω και ψάχνομαι γιατί χάθηκαστην κυριολεξία, βέβαια καμιά αγορά δεν γίνετε αν πρώτα δεν πιάσω το όργανο στα χέρια μου,για πέιτε καμιά γνώμη για αυτήν την Cort ;  MR-710F Natural High Gloss Επίσης μου είπαν για seagul-αν το έγραψα σωστά - για Godin, για Guild, και βέβαια για τις Taylor και Parkwood που όμως ξεφεύγουν πολύ στο κόστος απο τα δικά μου δεδομένα, ειδικά οι Taylor,μπρ!!! επίσης κάτι άκουσα για τα βερνίκια σε σχέση με satine η με mat, πως επειρεάζεται ο ήχος, αληθεύει κάτι τέτοιο και πόσο διαφορά μπορεί να κάνει στο αυτί ενός ερασιτέχνη όπως εγώ.

 

Φιλικά

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ηθελα να γραψω και γω

 

ειχα παιξει στο λογοθετη με μια parkwood και μ αρεσε παρα πολυ απλα ξεφευγε απο τα λεφτα μου(πηγαινει στα 800).

Πολυ ωραιες κιθαρες :D

 

Και κατι πιο φτηνες cort στα 5-6 κατοσταρικα ηταν μια χαρα παντως.

 

Seagull εχει ενας φιλος μου και ειναι πολυ ευχαριστημενος. Καναδεζικη ειναι και εχει ηλεκτρικα godin πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

21-58-large.jpg

Πριν κανένα μήνα πήρα την πρώτη μου κιθάρα και διάλεξα μια Cort G110. Δεν ξέρω να σας πω αν είναι καλή ή κακή... Αφού είμαι επιπέδου πιό κάτω από amatuer  :P  :P  :P... Ανούσιο post αλλά είναι το πρώτο μου... Την άλλη βδομάδα ξεκινάω μαθήματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου