Προς το περιεχόμενο

Απο τρανσιστορ σε λαμπα....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω μιλαω για υπαρχουσα κεφαλη..Οχι για κατασκευη απο την αρχη..

Επισης δεν καταλαβαινω γιατι ολα τα θεματα να καταληγουν σε τσακωμο παντα....

Δυστυχώς θέλει από την αρχή! Μόνο την καμπίνα μπορείς να κρατήσεις...

Ούτε το σασί δεν αξίζει να κρατήσεις γιατί θα πρέπει να "ξηλώσεις" τα πάντα από μέσα.

Αγοράζοντας ή φτιάχνοντας ένα καινουργιο σασί θα είχε λιγότερο κόστος και πονοκέφαλο.

Με λίγα λόγια, ζητάς από ένα ηλεκτρονικό να σου φτιάξει ενα χειροποίητο λαμπάτο ενισχυτή.

Ίσως το 1000αρικο να μην σου φτάνει, ανάλογα βέβαια, τι θέλεις να φτιάξεις....

Αν έχεις κάποιον δικό σου που θα το κανει free, τότε είναι καλή ιδέα! 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα σε ενδιέφερε να τον μετατρέψεις σε υβριδικό?

Εγώ το δοκίμασα με ενισχυτη (combo behringer) όπου έβαλα μια 12ΑΤ7 στο fx loop του και μάλιστα κάποια πράγματα άλλαξαν στον ήχο του. Καταρχάς το καθαρό έχασε κάποιες τζιτζικο-ψηλές συχνότητες και με αρκετό gain του καθαρού παραμορφώνει λίγο, αλλά το κάνει όμορφα. Το drive πάλι, ενώ έπαιζε από mid-gain μεχρι high gain, τώρα παίζει και metal λόγω του επιπλέον ενισχυτικού σταδίου(gain stage) και με περισσότερο lead. Το master volume δεν άλλαξε κι έτσι παίζει(όπως κάθε υβριδικός) και σε χαμηλή ένταση απλά κάνει μερικά δευτερόλεπτα να ζεσταθεί η λυχνία για να παίξεις(παλιά έπαιζε αμέσως). Το όλο κύκλωμα της 12ΑΤ7 τροφοδοτείται μόνο με 12volt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με κάνετε να παραβαίνω αυτά που λέω  :)

Γιατί να θυμώσω η να αρπαχτώ μαζί σας ρε παιδιά;Δεν σας ξέρω καν ;)

Αν τα λέγαμε από κοντά σίγουρα θα ήταν διαφορετική συζήτησή μας .

Δυστυχώς ο-σχεδόν-realtime γραπτός λόγος χωρίς να μπορείς να δείς η να ακούσεις τον τόνο της φωνής του άλλου αφήνει πολύ χώρο για παρεξηγήσεις.

Σε τελικές γραμμές δεν διαφωνούμε σε αυτά που λέμε και οι τρείς,απλώς τα λέμε με διαφορετικό τρόπο (εκτός ίσως από τον τρόπο λειτουργίας ενός ενισχυτή,το recording out είτε παρακάμπτει το poweramp ή χρησιμοποιεί ένα dummy load συνήθως με κάποιο speaker simulator φίλτατε frunobulax  ;) )

Αυτό που ήθελα να πω και ίσως δεν έγινε αντιληπτό είναι πως όπως δεν έχει νόημα να μιλάμε για μια ηλεκτρική κιθάρα χωρίς μαγνήτες κατά τον ίδιο τρόπο δεν έχει νόημα να μιλάμε για ενισχυτή χωρίς μεγάφωνο (η  κάποια άλλου είδους έξοδο).Ενισχυτικά το κύκλωμα είναι μεν αυτόνομο,λειτουργικά όμως όχι.

Το όλο εγχείρημα-ειδικά αν δεν γνωρίζεις από DIY-είναι όντως πολυέξοδο και ασύμφορο γιατί προϋποθέτει αλλαγή στο σασί,άλλη πλακέτα κτλ.Υποθέτω όμως audiokostas πως από τη στιγμή που έχεις την πείρα και την ικανότητα να φτιάξεις τον ενισχυτή σου,σου κόστισε λιγότερο από το να αγοράσεις έναν αντίστοιχο του εμπορίου και διόρθωσέ  αν κάνω λάθος  :)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε ενδιέφερε να τον μετατρέψεις σε υβριδικό?

Εγώ το δοκίμασα με ενισχυτη (combo behringer) όπου έβαλα μια 12ΑΤ7 στο fx loop του και μάλιστα κάποια πράγματα άλλαξαν στον ήχο του. Καταρχάς το καθαρό έχασε κάποιες τζιτζικο-ψηλές συχνότητες και με αρκετό gain του καθαρού παραμορφώνει λίγο, αλλά το κάνει όμορφα. Το drive πάλι, ενώ έπαιζε από mid-gain μεχρι high gain, τώρα παίζει και metal λόγω του επιπλέον ενισχυτικού σταδίου(gain stage) και με περισσότερο lead. Το master volume δεν άλλαξε κι έτσι παίζει(όπως κάθε υβριδικός) και σε χαμηλή ένταση απλά κάνει μερικά δευτερόλεπτα να ζεσταθεί η λυχνία για να παίξεις(παλιά έπαιζε αμέσως). Το όλο κύκλωμα της 12ΑΤ7 τροφοδοτείται μόνο με 12volt!

 

Αυτή υπέθεσα και εγώ ότι είναι και η πατέντα του καθηγητή του παιδιού.

Βέβαια για να είμαστε ακριβείς, αν δεν κάνω λάθος, ούτε αυτό είναι υβριδική σχεδίαση (λαμπάτος pre) αλλά εισάγει μια λαμπίτσα στην αλυσίδα με τα συν και πλην που αυτό μπορεί να έχει .....

 

Υποθέτω όμως audiokostas πως από τη στιγμή που έχεις την πείρα και την ικανότητα να φτιάξεις τον ενισχυτή σου,σου κόστισε λιγότερο από το να αγοράσεις έναν αντίστοιχο του εμπορίου και διόρθωσέ  αν κάνω λάθος  :)

 

Δυστυχώς δεν είναι έτσι. Καταρχήν γνώσεις δεν έχω. Αλλά μιας και ξέρεις, πάρε τα φθηνότερα υλικά που μπορείς και φτιάξε μια κεφαλή κλασσική με 12ΑΧ7 & EL84 μαζί με την καμπίνα. Στα €90 που έχει η αξιοπρεπέστατη κινεζιά του Benton, με τίποτα. Και άλλα πολλά παραδείγματα.

 

Τώρα αν το συγκρίνεις με τα boutique του κάθε παλαβού που τα χρεώνει όσο ένα αυτοκίνητο, σίγουρα.

 

Τον ενισχυτάκο μου για διάφορους λόγους μπορεί να θέλω να τον δώσω. Ποιός τον παίρνει; Δε πα να χει σίδερο για τρεις ομοειδείς fender και ήχο που όλοι παραδέχονται ότι είναι πάρα πολύ καλός. Ειναι DIY και ως εκ τούτου δεν πλησιάζεται από κανέναν.

 

Αλλά δεν το κάνεις για την οικονομία. Για την αίσθηση της προσωπικής δημιουργίας το κάνεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε ενδιέφερε να τον μετατρέψεις σε υβριδικό?

Εγώ το δοκίμασα με ενισχυτη (combo behringer) όπου έβαλα μια 12ΑΤ7 στο fx loop του και μάλιστα κάποια πράγματα άλλαξαν στον ήχο του. Καταρχάς το καθαρό έχασε κάποιες τζιτζικο-ψηλές συχνότητες και με αρκετό gain του καθαρού παραμορφώνει λίγο, αλλά το κάνει όμορφα. Το drive πάλι, ενώ έπαιζε από mid-gain μεχρι high gain, τώρα παίζει και metal λόγω του επιπλέον ενισχυτικού σταδίου(gain stage) και με περισσότερο lead. Το master volume δεν άλλαξε κι έτσι παίζει(όπως κάθε υβριδικός) και σε χαμηλή ένταση απλά κάνει μερικά δευτερόλεπτα να ζεσταθεί η λυχνία για να παίξεις(παλιά έπαιζε αμέσως). Το όλο κύκλωμα της 12ΑΤ7 τροφοδοτείται μόνο με 12volt!

 

Ενδιαφερον...

Που το εκανες και ποσο σου κοστισε???

 

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έφτιαξα μόνος μου... και κόστισε περίπου 40ευρώ μαζί με σασί, εξτρα τροφοδοτικό και τη λυχνία. Απλά πειραματιζόμουν με διάφορα low-voltage κυκλώματα λυχνίας. Πράγματι, όπως ειπώθηκε, αν και κάνει λίγη διαφορά στον ήχο(όπως περιέγραψα), ΔΕΝ είναι λαμπάτη προενίσχυση. Απλά ένα στάδιο ανάμεσα στον προενισχυτή και τον τελικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά φιλαράκο και έχει ο αδελφός μου έναν στο μαγαζί του αν γουστάρις που τον πουλάη και τους πατάη όλους κάτο.

Γιατί έχει μεταλλικές λάμπες. Χα ! Σε έκανα μάγκα or what ?

And goes up to eheaven.

ΝΑΙ ΑΛΛΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΩΔΕΙΟ?

 

ΦΙΛΕ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΕΚΤΕΡ ΛΟΥΜΙΣ.

 

ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΙΞΕ ΚΑΝΑ ΠΑΝΚ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

 

ΛΟΥΛΗΔΕΣ

And so castles made of sand melts into the sea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ ΑΛΛΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΩΔΕΙΟ?

Ούτε εγώ έχω πάει ωδείο ρε φίλε αλλά νομίζω πως είναι σπαστικό να κατακρίνεις όποιον δεν πάει ωδείο (για τους χ ή ψ λόγους) αλλά τυχαίνει να αγαπάει τη μουσική και να σπάει το κεφάλι του και τα δάχτυλα του για να βγάλει ήχο από αυτό το "κάτι με χορδές μωρέ"... Εγώ ας πούμε που πρέπει να τα βγάζω πέρα με 300 (πολλές φορές και λιγότερα) ευρώ το μήνα γιατί δεν γουστάρω τη χρηματοδότηση από τους γονείς και για αυτά τα λεφτά της πλάκας δουλεύω 4 ώρες την ημέρα δεν μου περισσεύει ούτε χρόνος, αλλά πολύ περισσότερο δεν μου περισσεύουν 50-60-70(!) ευρώ το μήνα για ωδείο...

 

ΦΙΛΕ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΕΚΤΕΡ ΛΟΥΜΙΣ.

Judas Priest έχεις ακούσει????? Pantera???? Κούμπωσε μία Jackson USA ή BC Rich USA σε έναν Mesa Boogie Diamond full λάμπα ή σε κάναν Krankenstein full λάμπα (ακόμα και σε ashdown λάμπα) και πες μου μετά για metal...Βέβαια αν γουστάρεις τα τζιτζίκια της Line6 γούστα είναι αυτά... Υποκειμενικά πάντως....

 

ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΙΞΕ ΚΑΝΑ ΠΑΝΚ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Δηλαδή όλες οι λάμπες κάνουν για punk και τα τρανζίστορ για heavy metal ε? Φαντάζομαι πως και οι gibson κάνουν μόνο για rock και οι fender μόνο για blues και τέτοια???? Αν δεν κάνω λάθος (και ας με διορθώσουν οι metalheads του forum) αλλά και οι Mayhem με gibson les paul παίζουν.... Και με τρανζιστορ....

 

ΛΟΥΛΗΔΕΣ

Ας το σχολιάσει κάνας παλιός στο Noiz αυτό το συγκεκριμένο γιατί δεν από μένα είναι τελείως ασχολίαστο Κύριε Ωδείο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε funky bassman ηταν καθαρα χιουμοριστικο το παραπανω ποστ. Το ΩΔΕΙΟ και το ΠΑΝΚ ειναι γνωστα θεματα για inside jokes εδω στο noiz.

 

Α και για να μη ξεχασουμε

 

 

MONO MAXAΓΚΑΝΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ ΦΙΛΟσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε funky bassman ηταν καθαρα χιουμοριστικο το παραπανω ποστ. Το ΩΔΕΙΟ και το ΠΑΝΚ ειναι γνωστα θεματα για inside jokes εδω στο noiz.

Τότε θα ζητήσω συγγνώμη.... ::) :-X Μυρίζω ακόμη καινουριήλα στο Noiz!!!! Δεν ήθελα να φανώ κακός αλλά όπως είπαμε και παραπάνω στον γραπτό λόγο υπάρχουν πολλές παρεξηγήσεις....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου