Προς το περιεχόμενο

Παράπονα για service από vintage synth


Προτεινόμενες αναρτήσεις

nektarios οι γενικές συστάσεις μου νομίζω είναι σαφές ότι δεν απευθύνονταν σε σένα ειδικά  ;)

 

Σε σένα απευθύνθηκα γιατί μίλησες περι αλητείας. Δεν σου φαίνεται για αρνητικός χαρακτηρισμός, ειδικά όταν (απ'όσο καταλαβαίνω) τα κατάστημα για το οποίο μιλάς δεν έχει δυνατότητα να αντιπαραθέσει; Δε σου κάνω παρατήρηση, παραθέτω τις δικές μου εμπειρίες στην κουβέντα από παρόμοια θρεντ που ξεκίνησαν έτσι και κατέληξαν σε online διαπληκτισμούς που ήταν δυσάρεστες για όλους.

 

Oκ Δεκτό

Ο μόνος λόγος που χρησιμοποίησα τον όρο "αλητεία" ήταν διότι στον αρχικό τίτλο του thread - πριν αυτός αλλαχτεί -

υπήρχε αναφορά αυτού του όρου ,κι για αυτό το λόγο κι έγινε χρήση του από εμένα.

Ζητώ συγνώμη αν έθιξα κάποιον. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Φίλε nektarios

 

Το ότι είναι εκτός εγγύησης δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

Από τη στιγμή που ένα προϊόν "κουβαλάει" το brand name του εργοστασίου που αντιπροσωπεύει η αντιπροσωπεία, η ευθύνη της αντιπροσωπείας (οποιασδήποτε) είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις, για εντός ή εκτός εγγύησης προϊόν.

Αυτό όσον αφορά την ευθύνη και την αξιοπιστία της αντιπροσωπείας προς τον πελάτη από τη στιγμή που θα το αναλάβει.

Τώρα, εάν δεν το αναλαμβάνει η αντιπροσωπεία για κάποιον λόγο, το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι τα αυθεντικά ανταλλακτικά που μπορεί να έχουν σταματήσει επίσημα από το εργοστάσιο. Εάν υπάρχει κάτι άλλο, καλό είναι να ρωτήσεις την ίδια την αντιπροσωπεία να σου πεί τον πραγματικό λόγο που δεν το αναλαμβάνει.

 

Όσο για τον τεχνικό που αναφέρεις, δεν είπα ότι χρωστάει ντε και καλά κάτι.

Άλλωστε τον ξέρω τον άνθρωπο. Θα ήταν άσχημο εκ μέρους μου να τον κατηγορήσω. Ειδικά, τη στιγμή που δεν έχει "φωνή" στο φόρουμ.

 

Μία ερώτηση.

Αφού τα πλήκτρα στα έδωσε η αντιπροσωπεία, γιατί δεν τα τοποθετήσανε κιόλας ?

 

Τέλος, πιστεύω ότι δεν είναι καθόλου σωστό να σχολιάζουμε κατηγορηματικά κάποιους όταν αυτοί δεν είναι στο φόρουμ και ειδικά όταν εμείς μιλάμε ανώνυμα, πίσω από ένα nick name. Εάν ήταν μέλη του φόρουμ σίγουρα θα μας (σου) είχαν απαντήσει.

 

Φιλικά

Μανώλης Χναράκης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση.

Αφού τα πλήκτρα στα έδωσε η αντιπροσωπεία, γιατί δεν τα τοποθετήσανε κιόλας ?

 

Tώρα κύριε Χναράκη με φέρνετε σε δύσκολη θέση γιατί πρέπει να σας απαντήσω.

Μου είπαν -προς τιμήν τους- ότι η επισκευή στο χώρο τους είναι ασύμφορη και ότι δυστυχώς κοστίζει

αρκετά χρήματα σε σημείο που ίσως να πρέπει να το ξανασκεφτώ αν θέλω να γίνει.

Και λέω προς τιμήν τους γιατί αφενός ο τεχνικός μου μίλησε με ειλικρίνεια κι αφετέρου εάν αυτός

είναι ο τιμοκατάλογος και η πολιτική της εταιρείας, τι να σου κάνει ο άμοιρος ο τεχνικός ...

Όπως κι να 'χει no hard feelings , δεν πρόκειται να αναφέρω όνομα κι στοιχεία ,δεν το έκανα εξ' αρχής άλλωστε ,

αλλά βρε χριστιανοί την σήμερον ημέρα να ζητάς για να ξεβιδώσεις 6 βίδες και να τοποθετήσεις 6 πλήκτρα (2 κινήσεις το καθένα)

τόσα χρήματα, είναι λιγάκι πρόκληση.

Δεν είχα πρόβλημα να πληρώσω, το πρόβλημα για μένα εστιάζεται στην υπερβολή και στην αδικαιολόγητα μεγάλη χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τώρα μίλησες σωστά. ;)

Υπάρχει συγκεκριμένος τιμοκατάλογος, know how, αξιοπιστία και ευθύνη. Δηλαδή, θα αναλάβουνε να επισκευάσουνε κάτι, αξιόπιστα και υπεύθυνα με το ανάλογο κόστος για το οποίο όπως λες σε ενημέρωσαν.

 

Φίλε nektarios, φιλικά πάντα.

Μην το βλέπεις σαν 6 ή 10 βίδες.

Εάν συμβεί κάτι στο μηχάνημά σου όσο θα είναι στο εργαστήριό τους αλλά και μετά, έχουν ευθύνη.

Ένα μόνο παράδειγμα. Εάν γίνει έστω από ανθρώπινο λάθος κάποιο βραχυκύκλωμα ή σπάσει πλακέτα ή ότι άλλο, λέω εγώ τώρα, είναι υπεύθυνοι αυτοί να αποκαταστήσουν τη ζημιά. Εδώ, υπάρχει η άμεση υποστήριξη του εργοστασίου, η αντιπροσωπεία, το όνομά της. Έχεις από κάπου και μπορείς να ζητήσεις ευθύνες. Μέχρι και από το ίδιο το εργοστάσιο. Όπως καταλαβαίνεις, αυτό από μόνο του κοστίζει.

 

Αν το μηχάνημα πάθει κάτι από υπαιτιότητα τρίτου, από ποιόν θα ζητήσεις ευθύνες ?

Τι θα πεις στο εργοστάσιο ? Το πήγα στον φίλο μου να μου το φτειάξει ?

 

Οπότε, δεν είναι αδικαιολόγητη η χρέωση. Γιά ξανασκέψου το  :)

 

Φιλικά

Μανώλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρα δινοντας το οργανο σου στην εκαστοτε αντιπροσωπεια που εχει το "know how" και εγγυαται την ποιοτητα και υπευθυνοτητα της επιδιορθωσης που θα σου κανει,ουσιαστικα ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΕΙΣ το ενδεχομενο λαθος που ισως κανει ο εξουσιοδοτημενος τεχνικος πανω στο οργανο σου,ειτε το λαθος γινει ειτε δεν γινει.

 

Λιγο αεριτζιδικο μου φαινεται αυτο.

Ακομα και το λαθος του εξουσιοδοτημενου τεχνικου της αντιπροσωπειας το

προ-πληρωνουμε εμεις δηλαδη.  ???

Τοτε,τι ευθυνες να ζητησω απο την αντιπροσωπεια και το εργοστασιο?

Αφου εγω προ-πληρωνω αμαρτιες αλλονων!!!

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ομως το παραδειγμα συμβει στην πραγματικοτητα(δηλαδη το λαθος του τεχνικου)τοτε το παραδειγμα σιγουρα θα γινει κανονας επειδη αυτα τα λεφτα ειναι μεσα στην τιμη του service ουτως η αλλως.

Εγω τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω.

Ολα αυτα βασει δικων σου λεγομενων(γιατι δεν εδωσες αλλο παραδειγμα και σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι λογοι κατα τους οποιους μια επιδιορθωση μας φαινεται τραγικα ακριβη,αλλα και γιατι ευτυχως δεν εχω πειρα με service και αντιπροσωπειες)και παντα φιλικα!

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε  Χναράκη

Ο  τεχνικός δηλαδή ο κος Γιώργος ο οποίος δεν με χρέωσε ΤΙΠΟΤΕ και έγινε σωστά και γρήγορα η δουλειά μου δεν έχει το know how?

Δεν έχει τιμοκατάλογο ? Δεν έχει εργατοώρες ? Δεν έχει επιχείρηση ? Δεν έχει παιδάκια ?

Αν δηλαδή ο κος Γιώργος μου έκανε παρ' ελπίδα μια ζημιά στο όργανο κατά την διαδικασία της επισκεύης, πιστεύετε θα μου έλεγε πάρτο και

φύγε μεγάλε εγώ δεν ξέρω τίποτε δεν είμαι αντιπροσωπεία ?

Καταλαβαίνω απόλυτα τα παραδείγματα σας κύριε Χναράκη, αλλά μάλλον αγωνίζεσθαι να μπαλώσετε τα "αμπάλωχτα"  ;D ;D

Θυμίζω, η μια πλευρά 100 ευρώ συν ΦΠΑ, η άλλη πλευρά ένα χαμόγελο κι ένα χτύπημα στην πλάτη... !!!  ;)

 

πάντα φιλικότατα !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε nektarios

Δεν είπα τίποτα για τον Γιώργο και για κανένα Γιώργο. Κακώς αναφέρεις ονόματα γιατί τον άνθρωπο τον ξέρω και όπως είπα πιό πάνω δεν είναι σωστό να μιλάμε για τρίτους τη στιγμή που δεν έχουν φωνή στο φόρουμ.

Όσο για τα "αμπάλωχτα", τι εννοείς, να μου πεις παραδείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε prog13,

 

Σου λέω και πάλι ότι αυτό το είπα σαν παράδειγμα. Τέτοιου είδους παραδείγματα μπορώ να σου γράφω και να μην τελειώνουμε. Δεν είναι όμως αυτό το ζητούμενο. Δες το διαφορετικά, έξω από τα μουσικά.

Εάν πας το αυτοκίνητό σου για service στην αντιπροσωπεία είναι το ίδιο με το να πας σε ένα εξωτερικό συνεργείο;

Η αντιπροσωπεία θα κοιτάξει και άλλα πράγματα αναγκαστικά, γιατί έτσι πρέπει να κάνει. Δεν παίζει με την αξιοπιστία των προϊόντων που αντιπροσωπεύει αλλά ούτε με το όνομά της. Αυτά είναι κανόνες.

Ο εξωτερικός τεχνικός θα κοιτάξει μόνο το πρόβλημα που του λες. Δηλαδή αυτό που βλέπεις εσύ. Και καλά θα κάνει. Τώρα με κατάλαβες; Το ίδιο λοιπόν συμβαίνει και στα μουσικά. Να το δεύτερο παράδειγμα.

 

Επίσης εάν υπάρχει κάποια οδηγία από το εργοστάσιο για τυχόν βελτίωση, η αντιπροσωπεία το γνωρίζει καλά και είναι αναγκασμένη να την κάνει. Ο εξωτερικός τεχνικός πολύ σωστά δεν θα την κάνει αφού δεν γνωρίζει αυτή τη λεπτομέρεια. Να το τρίτο παράδειγμα.

 

Το τέταρτο παράδειγμα.

Πελάτης πήγε πεταλιέρα για επισκευή σε τεχνικό για επισκευή και αναβάθμιση. Κάτι που το κάνω δωρεάν (update) και με δική μου ευθύνη γιατί έτσι πρέπει.

Κάτι δεν πήγε καλά την ώρα της αναβάθμισης και η πεταλιέρα νεκρώθηκε κυριολεκτικά. Μου έφερε την πεταλιέρα όπου τελικά ήθελε αλλαγή main board. Αυτή ήταν η μοναδική λύση για να ξαναζωντανέψει η πεταλιέρα. Λόγω υψηλού κόστους της main board σε σχέση με την πεταλιέρα, ο πελάτης πέταξε την πεταλιέρα μπροστά μου στα σκουπίδια και αγόρασε καινούργια.

 

Και πέμπτο παράδειγμα.

Πελάτης μου ζήτησε ποτενσιόμετρα για D-70 όπου θα τα τοποθετούσε συγγενής του έμπειρος ηλεκτρονικός. Την επομένη μου τηλεφώνησε ο συγγενής του έμπειρος ηλεκτρονικός και μου ζητούσε την οθόνη του D-70. Όταν τον ρώτησα γιατί, μου είπε ότι κατά το κλείσιμο - βίδωμα κάποιο καλώδιο ακούμπησε κάπου και σταμάτησε να δουλεύει η οθόνη. Τελικά δεν κάηκε μόνο η οθόνη αλλά και το controller πάνω στο main board και έτσι το μηχάνημα έμεινε off.

 

Τέτοια να σου λέω όσα θέλεις. Όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί άλλοι.

 

Τέλος, κανείς δεν υποχρεώνει κανέναν για τίποτα. Ο καθένας αποφασίζει μόνος του για το που και γιατί θα πάει για επισκευή τα μηχανήματά του. Ειδικά οι επαγγελματίες.

Και να πω και κάτι τελευταίο. Σε πολλά πράγματα οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά.

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου