Προς το περιεχόμενο

Edwards LP-130 vs Gibson Les Paul VOS 1960


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πού να δείς 7χορδες αισιχτιρ framus esp tld lsd ολοι ψάχνουν για les paul ;D ;D

Ναι ρε μάκη, δώσε LP στον κόσμο να ησυχάσουμε από αυτούς....

Εάν σε πάρει και ο Evris, πλζ στείλε μου ένα pm, και δεν θα το πώ πουθενά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε μάκη, δώσε LP στον κόσμο να ησυχάσουμε από αυτούς....

Εάν σε πάρει και ο Evris, πλζ στείλε μου ένα pm, και δεν θα το πώ πουθενά.

 

Τσαι και μπισκοτα μονο, μου προτεινε ...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να φανταστασείς πόσοι θέλουν να πουλήσουν τις κιθάρες τους.

και να πάρουν μια Les Paul.

Εξαιρείται ο studio 54 πού έχει Χοντρό κόλλημα με τίς σχιστομάτες  ;D

 

Μπα, μπούχτισα από κιθάρες....

Τώρα θα αγοράζω ενισχυτές ΜΟΝΟ.

Α και καμμιά tonelab για να δώ τι είναι αυτό το εργαλείο που τόσα πολλά ακούω......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίθανη η ρομποτοποίηση που έχουν επιβάλλει οι εταιρίες με τα logo τους.  :o Να παραδέχεσαι ότι δεν θα έπαιρνες μια κιθάρα 100 φορές καλύτερη μόνο και μόνο για ένα logo  ;D

 

Απίστευτο!

 

'Εχω δει (και έχω ακούσει) με τα μάτια μου LP copy του... πεταματού να πατάει στο λαιμό Gibson  των 3000 ευρώ. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα. Για τον απλό λόγο ότι μέσα σε μια ενορχήστρωση μπορεί να χρησιμέψει και ο "ζωντανός" ήχος του copy και ο ψόφιος της Gibson.

 

Αλλά αυτό το κόλλημα με τα logos έχει πολύ γέλιο. Το βλέπω και στον εαυτό μου. Πραγματικά το υποσυνείδητό μας έχει διαβρωθεί.

 

Να πω ένα παράδειγμα. Στο σπίτι έχω λάδι από χωριό  8)  Για να το μεταχειρίζομαι εύκολα χρησιμοποιώ δύο μπουκάλια: Ένα λευκό μπουκάλι και ένα από λάδι ΕΛΑΙΣ. Ε λοιπόν συνέλαβα τον εαυτό μου να προτιμά το μπουκάλι της ΕΛΑΙΣ! Μα την Παναγία! Δηλαδή είναι απίστευτο! Κάνω να πιάσω το λάδι και σκέφτομαι "καλύτερα το ΕΛΑΙΣ". Και στο καπάκι πεθαίνω στα γέλια!

 

Μάγκες, οι... μάγκες των εταιριών τα ξέρουν πολύ καλά αυτά. Και ξέρουν ότι αν καταφέρουν να εντυπώσουν στο υποσυνείδητο το logo της όποιας εταιρίας, όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους. Ποια νομίζετε ότι είναι η περιουσία της κάθε εταιρίας?   Το σηματάκι, ΑΥΤΗ είναι η περιουσία!

 

Τα άλλα όλα (ξύλα, μαγνήτες, χώρα προέλευσης) είναι να 'χαμε να λέγαμε ;)   

 

Ίσως το καλύτερο post σ'αυτό το νήμα!  ;)

 

Πραγματικά κι'εγώ πιστεύω ότι έτσι είναι τα πράγματα... κι'έτσι "λειτουργεί ο κόσμος", ευτυχώς ή δυστυχώς.

 

Λέμε συχνά ότι οι κιθαρίστες είμαστε κατά βάση πολύ συντηρητικά όντα, αλλά η αλήθεια είναι ότι ο άνθρωπος εν γένει είναι συντηρητικό ον. Φαντάζομαι ότι πρόκειται για εξελικτικό αποτύπωμα που, κάποτε, είχε σαφή πλεονεκτήματα επιβίωσης.

 

Ειδικά για τις κιθάρες, η κατάσταση φτάνει στα όρια του γελοίου. Για παράδειγμα, όλοι ξέρουμε και παραδεχόμαστε ότι οι Parker είναι πρωτοποριακές σχεδιαστικά. Θα περιμέναμε λοιπόν ότι και οι ιδιοκτήτες τους είναι πιο ανοιχτόμυαλοι... λάθος! Αρκεί να ρίξετε μια ματιά στο φόρουμ τους... Τις προάλλες έθαβαν ομαδικά τις Flaxwood, ένα άλλο (λιγώτερο) πρωτοποριακό προϊόν... γιατί απλά δεν ήταν Parker.

 

Οπότε ας μην απορούμε που οι Gibson θα συνεχίζουν να πουλάνε στον αιώνα τον άπαντα, ακόμα και αν το finish είναι προβληματικό, αν οι μαγνήτες δεν είναι οι καλύτεροι ή αν είναι φτιαγμένες σαν ελβετικό τυρί από τις τρύπες, μήπως και δεν πάθει μετατόπιση σπονδύλου ο κιθαρίστας-fan.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι, νομίζω, πολλά τα ερωτήματα, που εισέρχονται, για να έχουμε μια ξεκάθαρη άποψη.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι ένα όργανο πρέπει να το δοκιμάσεις, απλά για να έχεις σωστή άποψη, πρέπει να έχεις και τα δύο όργανα, δίπλα-δίπλα, και όχι να ακούς το ένα από ιντερνετικά demos.

 

Aυτο ακριβως εννοουσα παραθετωντας κ συμφωνοντας με τον Μακη.

Δεν μπορεις να καταλαβεις μια κιθαρα απο 2-3 mp3 στο ιντερνετ.

Μα εννοειται πως το feel παιζει ρολο,αλλωστε το εγραψα κ αυτο,απλα δεν το παρατηρησες ισως.

 

Οπως κ να'χει μια χαρα κιθαρες κατασκευαζονται πλεον,αλλες καλυτερες,αλλες χειροτερες αλλα ο μεσος ορος πλεον ειναι πολυ ανεβασμενος.

Συμφωνω σε αυτο που λες περι μεταπωλητικης αξιας κτλ.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες έθαβαν ομαδικά τις Flaxwood, ένα άλλο (λιγώτερο) πρωτοποριακό προϊόν... γιατί απλά δεν ήταν Parker.

Γιατί (λιγώτερο) πρωτοποριακό προϊόν? Εμένα μου φαίνεται αρκετά προχω μια κιθάρα από πριονίδι (sic). Έτσι κι αλλιώς η "πρωτοπορία" έγκειται στα υλικά κατασκευής (ξύλα με περίεργα υποστρώματα, μέταλα, γραφίτες...), γιατί στα ηλεκτρικά (όπως είπαμε αναβαθμίζονται εύκολα) τα έχουμε δεί (σχεδόν) όλα...πειράματα σαν την VG Strat δείχνουν να μην προχωράνε...άρα τι μένει?

Οι Flaxwood είναι ένα ωραίο (μη συμβατικό) παράδειγμα. Στα βίντεα που είδα στο Youtube, ακουγόταν πολύ ωραία.

 

Με λίγα λόγια

μια χαρα κιθαρες κατασκευαζονται πλεον,αλλες καλυτερες,αλλες χειροτερες αλλα ο μεσος ορος πλεον ειναι πολυ ανεβασμενος.

 

Aλλά...

Μάγκες, οι... μάγκες των εταιριών τα ξέρουν πολύ καλά αυτά. Και ξέρουν ότι αν καταφέρουν να εντυπώσουν στο υποσυνείδητο το logo της όποιας εταιρίας, όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους. Ποια νομίζετε ότι είναι η περιουσία της κάθε εταιρίας?   Το σηματάκι, ΑΥΤΗ είναι η περιουσία!

 

Τα άλλα όλα (ξύλα, μαγνήτες, χώρα προέλευσης) είναι να 'χαμε να λέγαμε ;)   

Το σηματάκι, ΑΥΤΗ είναι η περιουσία!...και επιμένω έχει την αξία της, θέλετε δεν θέλετε και ας προσπαθεί ο Evris με τους Τσεχοκινέζους...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου