Προς το περιεχόμενο

Edwards LP-130 vs Gibson Les Paul VOS 1960


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πιάνει μία η BB King Lousile, μπροστά σε μια Vintage 335.

Ειναι εντυπωσιακή κιθάρα,αλλά δεν είναι για μένα.

 

Το καλοκαίρι που θα μαυρίσω από τον ήλιο, και θα λένε τα παιδάκια Μαμά.....κοίτα εκεί πάνω είναι ενας μαύρος  ;D ;D

 

Παρε Μακη για να σου φτιαξω το κεφι.

Το τελευταιο μου αποκτημα

Vintage Gibson 355

Ντρογκα λεμε !!!!!!

 

HPIM2934.jpg

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως το post tου TGL είναι ένα ωραίο θέμα για την επόμενη Noizοσύναξη σε κανένα στούντιο.

Εξηγούμαι. Στο προηγούμενο, ο φίλος Faltsoo, μας έφερε μια πολύ ωραία μαϊμού Gibson. Μα πολύ ωραία και πειστικότατη. Λόγω ανωτέρας βίας (Κultura and band ;D ;D ;D) δεν καταφέραμε να την ακούσουμε.

Θα έλεγα στη επόμενη να μαζέψουμε κανα 2 οriginal και κανα 2 κλώνους και να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.

 

Πιστεύω, ότι θα εκπλαγούμε (ευχάριστα), από τα αποτελέσματα

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω 4 σκαφάκια (και ES335 - η κιθάρα του πατέρα μου που αγόρασε το 1968)

 

Αυτή γιατί μου την έκρυβες τόσο καιρό ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή γιατί μου την έκρυβες τόσο καιρό ;D

Γιατί αυτή μου την κρύβουν κι εμένα.....  :'(  :'(  :'(  :'(  :'(

 

όμως χτες ήλθε σκαφάκι τύπου 335 μάρκας Eastwood....

Άντε να κεράσω κανένα τσιπουράκι (αν βρείς και τον Λαρισινό και φέρω τον μπουζουκτσή το κάναμε το Jammάρισμα).

 

και να η ανταλλαγη του αιωνα:

 

η 335 με τον Deluxe reverb II...    ;D

Ο Ηλίας έχει 335.... αλλά μπορώ να του δώκω μιά strat Japan ή μιά Electra..... ή χρήμα....

Έλα Ηλία τώρα που είμαι "καψούρης"... διότι παλεύω έναν MESA.....

:) :) :) :) :)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ηλίας έχει 335.... αλλά μπορώ να του δώκω μιά strat Japan ή μιά Electra..... ή χρήμα....

Έλα Ηλία τώρα που είμαι "καψούρης"... διότι παλεύω έναν MESA.....

:) :) :) :) :)

 

Για τέτοια 335 (60s) την κερατώνω τη δικιά μου ... ;D

 

Μη με πριζώνεις για τον Deluxe πάνω που τον πήρα... :)

 

Πάντως, θα σου τον έδινα μόνο εάν είχα αυτή τη στιγμή τα λεφτά να αγοράσω έναν VOX AC-30* (με τα μπλε μεγαφωνάκια... ;D) αλλά ας όψεται ο ... Ησαΐας ...

 

*νέα καψούρα...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να καταλάβω κάτι?

 

Ναι αμέ.  ;D

 

Τι δείχνει το post σου? Ότι μια Edwards LP-130 είναι καλύτερη από μια Gibson Les Paul VOS 1960? Ή ότι η συγκεκριμένη Edwards είναι καλύτερη από την συγκεκριμένη Gibson?

 

Όχι. Νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητό το πνεύμα μου και απορώ κιόλας, γιατί είναι οφθαλμοφανές: αν πιστέψουμε τον γράφοντα, η συγκεκριμένη Edwards (τις οποίες δεν έχεις γενικά τρόπο να δοκιμάσεις σε μαγαζί και πιθανολογώ ότι ήρθε πακέτο από το ebay, το λέει και ο ίδιος για τα "out of the box"), ήταν καλύτερη από την συγκεκριμένη Gibson, την οποία επέλεξε ανάμεσα σε 30 άλλες.

 

Δεν γίνεται νομίζω πιο κατανοητό απ'αυτό.

 

Και ποιός εγγυάται ότι μια άλλη Edwards θα είναι καλύτερη από μια άλλη Gibson?

 

Κανείς. Ωστόσο αυτό που κυκλοφορεί στην πιάτσα είναι ότι όλες οι Edwards (τουλάχιστον οι πιο "high end" ας πούμε) είναι αρκούντως καλές (δηλαδή, από πολύ καλές ως εξαιρετικές, όπως λένε), ενώ το ίδιο σαφέστατα δεν ισχύει για τις Gibson που είναι σκέτο λαχείο.

 

Και πόση εμπιστοσύνη μπορούμε να έχουμε απο τηλεματικά τέστς?

Είναι, νομίζω, πολλά τα ερωτήματα, που εισέρχονται, για να έχουμε μια ξεκάθαρη άποψη.

 

Όση εμπιστοσύνη εσύ νομίζεις. Εξάλλου δεν κάνουμε δικαστήριο ούτε peer reviewed test για να βγάλουμε τα συμπεράσματα που θα παρουσιάσουμε σε διεθνές συνέδριο. Αυτά τα τεστ (όπως και οι απόψεις) είναι πάντα υποκειμενικά, το καθένα μόνο του. Ωστόσο, σε ένα ευρύ στατιστικό δείγμα, μπορείς να βγάλεις κάποια αντικειμενικά συμπεράσματα (βλ. και παραπάνω περί του τι "κυκλοφορεί στην πιάτσα").  ;)

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου