Προς το περιεχόμενο

Edwards LP-130 vs Gibson Les Paul VOS 1960


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητό το πνεύμα μου...

ΟΚ, τώρα σε έπιασα.

Κατά τη γνώμη σου...

Ωστόσο αυτό που κυκλοφορεί στην πιάτσα είναι ότι όλες οι Edwards (τουλάχιστον οι πιο "high end" ας πούμε) είναι αρκούντως καλές (δηλαδή, από πολύ καλές ως εξαιρετικές, όπως λένε), ενώ το ίδιο σαφέστατα δεν ισχύει για τις Gibson που είναι σκέτο λαχείο.

που οφείλεται αυτό? Μικρότερη, ελεγχόμενη παραγωγή? πιο προσεκτικός-επιλεκτικός ποιοτικός έλεγχος?...μεράκι για επιτυχία?...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη σου...που οφείλεται αυτό? Μικρότερη, ελεγχόμενη παραγωγή? πιο προσεκτικός-επιλεκτικός ποιοτικός έλεγχος?...μεράκι για επιτυχία?...

 

Για να είμαι ειλικρινής, μόνο να εικάσω μπορώ... όλα αυτά μπορεί να ισχύουν.

 

Το μόνο "αντικειμενικό" στοιχείο που έχουμε για τις γιαπωνέζικες κιθάρες, είναι καθαρά απολογιστικό, και λέει ότι μέσα σε μερικές δεκαετίες κατάφεραν να φτάσουν (και μερικοί θα πουν, να ξεπεράσουν) τους πρώτους διδάξαντες.

 

Κάποτε, για όλα τα γιαπωνέζικα προϊόντα η γενική παραδοχή ήταν πως επρόκειτο για junk. Η "ελληνική" λέξη "τζάμπα" προέρχεται από "made in Japan" άλλωστε.  ;) Όπως και η λέξη "μέγκλα" από το... made in England (που κατάφερε το μαγικό, να εξαφανίσει ο,τιδήποτε αξιόλογο προϊόν της χώρας μέσα σε μερικές δεκαετίες, με καλύτερο παράδειγμα την αυτοκινητοβιομηχανία, που διατηρούσε προεξάρχουσα θέση).

 

Θέλω να πω, έχει ο καιρός γυρίσματα...  ;) Οι γιαπωνέζοι είναι γνωστοί για το πάθος τους για τελειότητα, καθώς και για την αγάπη τους στην αντιγραφή "προτύπων". Η αγορά των vintage οργάνων στην Ιαπωνία πληροφορούμαι ότι φλερτάρει με τα όρια της παραφροσύνης. Και να φανταστείς ότι η Edwards δεν ανήκει στην "ακριβή" σειρά της μαμάς εταιρείας ESP!! Επίσης αυτές οι κιθάρες παράγονται θεωρητικά για την Ιαπωνική αγορά μόνο, όπως και οι Fender Japan. Τώρα, δεν γνωρίζω αν ο μέσος γιαπωνέζος τεχνίτης έχει χαμηλότερες αποδοχές από τον μέσο αμερικανό... Με μπερδεύει και το γεγονός ότι η εξαιρετική (και ιστορική) σειρά SG της Yamaha, που απ'όσο ξέρω παράγεται στην Ταϊβάν, έχει πλέον τιμές που ανταγωνίζονται (προς τα πάνω...) αυτές των αμερικάνικων.  ::) Μήπως είναι η απάντηση των Ιαπώνων στο mojo των Αμερικάνων?  :D

 

Από κοντά με τους Γιαπωνέζους και οι Κορεάτες, δες τις Swing για παράδειγμα και πες μου πόσο κοντά στέκονται σε αρκετά ακριβές Fender. Ακόμα και στην Κίνα παράγονται ακριβές κιθάρες (http://www.eastmanguitars.com/).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος , και το λετε εσεις οι ιδιοι κατοχοι lp , που αγορασατε απο gibson ειναι το ονομα . Δεν ειναι τα features δεν ειναι το αψεγαδιαστο finish δεν ειναι η απιστευτη ποιοτητα κουρδισμενων ξυλων . Ειναι απλα το ονομα .Αυτο τα λεει ολα

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος , και το λετε εσεις οι ιδιοι κατοχοι lp , που αγορασατε απο gibson ειναι το ονομα . Δεν ειναι τα features δεν ειναι το αψεγαδιαστο finish δεν ειναι η απιστευτη ποιοτητα κουρδισμενων ξυλων . Ειναι απλα το ονομα .Αυτο τα λεει ολα

Αυτό δεν λέει τίποτα...λέει ότι και το όνομα έχει αξία (και όσο περνάει ο καιρός μεγαλώνει), λέει ότι το made in USA γίνεται σπάνιο, και όπως και να το κάνουμε κάποια όργανα ήδη έχουν ιστορία...κάποια άλλα την χτίζουν τώρα

Και εγώ δεν έχω LP, έχω Dublecut Pro... ;)

 

Ακόμα και στην Κίνα παράγονται ακριβές κιθάρες (http://www.eastmanguitars.com/).

Δεν με εκπλήσσει καθόλου...έτσι κι αλλιώς πια, μέρα με τη μέρα, μαθαίνουμε ότι όλο και περισσότερες εταιρίες (και οι Gibson βεβαίως βεβαίως και για τις Krammer μιλαω) αρκετές "πρώτες ύλες" λέγε με σώματα, τα κατασκευάζουν στην Κίνα. Επίσης (επειδή αυτόν το καιρό ψάχνω για κάποια εξωτικά ξύλα), έμαθα ότι η Gibson τα καλά-εξωτικά της ξύλα τα έφερνε από την Ινδία...λέμε μετά για αμερικάνικα "κουρδισμένα"...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα έπρεπε να ξέρουμε (και είναι αλήθεια 100%) ότι το καλύτερο νικέλιο εξορύσσεται στην Ελλάδα. Άρα θα έπρεπε κι εμείς να φτιάχναμε τις καλύτερες χορδές.......

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και συζητάμε για κιθάρες-κλώνους των Les Paul, αυτό το site το έχετε υπόψιν;

 

http://www.japanguitars.co.uk/

 

 

Ναι ναι...  ;)

 

ο τυπος εχει στησει αδριαντα στον Αστεριξ

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ ωραίο αρθράκι από το παραπάνω site:

 

http://s13.photobucket.com/albums/a278/generalunrest/ARTICLE/

 

Ξαναθυμήθηκα τα lawsuits των Gibson/Fender από τη δεκαετία του '80... (ναι, είμαι παλιοσειρά... αν και πιτσιρικάς τότε!)

 

Θυμάμαι καλά, ότι τις Tokai τις έφερνε το "Λυρικόν" τότε?  ??? Είχα παίξει με μερικές και σε μια έκθεση αλλά τότε δεν είχα την εμπειρία να τις εκτιμήσω.  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και κάτι ακόμα σχετικά με τις ρέπλικες.

 

[OT]

Επειδή αναφέρθηκε η Ferrari κάπου παραπάνω...

 

Κάποτε υπήρχε μια αγγλική εταιρία ονόματι Lotus. Για την ακρίβεια υπάρχει ακόμα και συνεχίζει (στο μέτρο του δυνατού και αφού έχει πουληθεί πλέον στην... Μαλαισιανή Proton!) την αυτοκινητιστική παράδοση του μέγιστου Colin Chapman.

 

Αυτή η εταιρία λοιπόν έβγαζε ένα μοντέλο ονόματι Lotus 7:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lotus7-S4.jpg

 

Σήμερα υπάρχει μια άλλη εταιρία, που έχει τα δικαιώματα να παράγει ρέπλικες του Lotus 7.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/File:Caterham_Classic.JPG

 

Και βέβαια τα Caterham είναι ΠΟΛΥ καλύτερα συνολικά απ'ότι θα μπορούσε να δει στα πιο τρελά του όνειρα το πρωτότυπο.

 

Αν υπάρχει λοιπόν σεβασμός στο πρωτότυπο και στη "φιλοσοφία" του, γίνονται θαύματα. Κι'ας μην έχει το σηματάκι.  ;)

[/ΟΤ]

 

Εξάλλου τι να πούμε για τις άπειρες "κόπιες" Strat και Tele, που είναι όμως πολύ υψηλού κατασκευαστικού επιπέδου και κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά? (Suhr, Anderson, και δε συμμαζεύεται).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κατερχαμ είναι τρομερά παιχνίδια (το έχει οικογενειακός φίλος και μέσα μέσα "παίζω" μαζί του), αλλά ως εκεί. Έχει βέβαια και πολύ καλύτερη ποιότητα σαν εταιρία από την περιβόητη lotus.

Τώρα βέβαια τι σχέση έχουν αυτά με τα αυτοκίνητα με τη σύγκριση των κιθάρων;

 

Και αν μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω την edwards 117ctm? Την κυνηγάω καιρό και με το που βρήκα τα φράγκα και την απόφαση όχι μόνο καταργήθηκε από την εταιρία, αλλά εξαφανίσθηκε και από ishibashi!!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου