Προς το περιεχόμενο

Edwards LP-130 vs Gibson Les Paul VOS 1960


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράθεση από: TGL στις 15:08 - 12/05/09

2) Ναι, αλλά έχει mojo

Αυτό πάλι, δεν το κατάλαβα ποτέ τι σημαίνει

 

Σημαίνει ότι για κάποιους ανθρώπους η μάρκα είχε, έχει και θα έχει πολύ μεγάλη σημασία για το που θα δώσουν τα λεφτά τους. Είμαι σίγουρος ότι σε αυτούς η Gibson ΠΑΝΤΑ θα ακούγεται καλύτερα από οποιαδήποτε Edwards, Greco, Tokai, Bacchus κλπ. Είναι σα μια Φεράρι σε σχέση με ένα Ιαπωνικό σπορ αυτοκίνητο: το Τζαπόνι μπορεί να πηγαίνει το ίδιο γρήγορα και το ίδιο τρένο αλλά η Φεράρι είναι πάντα Φεράρι.

 

Υπόψιν ότι κι εγώ είμαι φαν του made in japan αλλά μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιοι επιμένουν στο original: τους κα**ώνει περισσότερο, plain and simple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σημαίνει ότι για κάποιους ανθρώπους η μάρκα είχε, έχει και θα έχει πολύ μεγάλη σημασία για το που θα δώσουν τα λεφτά τους.

Συμφωνώ, όσον αφορά τη μεταπωλητική αξία...

Μπορώ πάντως να σου πώ ότι επειδή τώρα στο σπίτι έχω 10 κιθάρες (και την άλλη εβδομάδα 12), από ακριβή Gibson, σε ακριβές parcaster, γερμανικές, καναδέζικες, κινέζικες...όλες έχουν 6 χορδές, και όλες την ίδια ευχαρίστηση να παίζεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές είναι οι Γιαπωνέζικες κιθάρες.

Τα πράγματα είναι ποιό απλά.

Αυτός που δεν εχει αρκετά χρήματα θα πάρει μια japan,και μετά απο 1-12 μήνες θα προσπαθήσει να την πουλήσει με στόχο να πάρει μια καλή Gibson.

Αγόρασα και εγώ μια Greco,μου την φέρανε στο σπίτι την ακουσα, μού άρεσε αρκετά,

και την αγόρασα,έπαιξα μια 2 φορές και ....... ;)

Επίσης βλέπω αρκετούς φίλους με Ibanez,Esp κλπ να πουλάνε τις κιθάρες τους με στόχο

μια les paul.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές είναι οι Γιαπωνέζικες κιθάρες.

Τα πράγματα είναι ποιό απλά.

Αυτός που δεν εχει αρκετά χρήματα θα πάρει μια japan,και μετά απο 1-12 μήνες θα προσπαθήσει να την πουλήσει με στόχο να πάρει μια καλή Gibson.

Αγόρασα και εγώ μια Greco,μου την φέρανε στο σπίτι την ακουσα, μού άρεσε αρκετά,

και την αγόρασα,έπαιξα μια 2 φορές και ....... ;)

Δηλαδή θέλεις να πείς ότι σε ενδιαφέρει ο ήχος και όχι η μάρκα? Γιατί επιμένω ότι εάν είναι έτσι τότε η handmade είναι μονόδρομος...αλλά δεν νομίζω-εκτός από την Hubert-να είσαι fun...νομίζω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι καταπληκτικές κιθάρες οι Huber.

Λιγουρεύομαι μια Gold Top με P90  ;D

Αλλά προτιμώ μια vintage Gibson Deluxe με P90.

Περάσανε αρκετές Gibson τα τελευταία χρόνια από τα χέρια μου.

Ορισμένες πολύ καλές,ιδαιίτερα οι Customshop είναι απίστευτες κιθάρες.

Δύσκολα να πέσεις σε μάπα Gibson Customshop.

Κράτησα μία την Joe Perry,και ψάχνω για μια Deluxe.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαίνει ότι για κάποιους ανθρώπους η μάρκα είχε, έχει και θα έχει πολύ μεγάλη σημασία για το που θα δώσουν τα λεφτά τους. Είμαι σίγουρος ότι σε αυτούς η Gibson ΠΑΝΤΑ θα ακούγεται καλύτερα από οποιαδήποτε Edwards, Greco, Tokai, Bacchus κλπ.

Ποσο μαλλον για αυτους που εχουν ηδη Gibson. Φανταζομαι ομως πως οι υπολοιποι δεν θα ειχαν κανενα προβλημα με το να αγορασουν μια καλη Edwards, Tokai ή Greco και ενας μαστορας να τους φτιαξει το πολυποθητο logo στο headstock και ενα made in usa απο πισω. Ετσι θα κοιμαται ησυχος και περηφανος αποφευγοντας τετοια φαινομενα

Αυτός που δεν εχει αρκετά χρήματα θα πάρει μια japan,και μετά απο 1-12 μήνες θα προσπαθήσει να την πουλήσει με στόχο να πάρει μια καλή Gibson.

:-X  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ενδιαφερον!

Παρολο που η Εdwards ακουστηκε πιο αερατη και πριμαριστη απο το γκιπμσονι (οι μαγνητες ισως?), στα open chords που ακουσα, η gibson φανηκε να εχει καλυτερο definition και να αναδεικνυει περισσοτερο τις νοτες της συγχορδιας. Πολυ gain ομως βρε παιδι μου...

 

Υ.Γ χαλαρα προτιμουσα μια σωστη στρατ και απο τις δυο τους!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρα προτιμουσα μια σωστη στρατ και απο τις δυο τους!  ;D

Είσαι μικρός ακόμα, γι αυτό...όταν γίνεις σαν το ffmakis, θα καταλάβεις!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβεις μια καλή κιθάρα, πρέπει να υπάρχει καλός εχνισυτής με καθαρό ήχο.

Από τα mp3 δεν κατάλαβα και πολλά.

Σωστος εδω ο big Mak. :)

 

Το θεμα ειναι στα χρηματα οπως πολυ σωστα ειπε επισης ο Μακης.

 

Σε ολους οσους αρεσει το feel μιας les paul παντα καπου στην ακρη του μυαλου τους οσες καλες,χρυσες,τιμιες σχιστοματες κ να αγορασουν,θα εχουν αυτο το μαραζι να αγορασουν "the real thing"(σε εισαγωγικα φυσικα).

Βεβαια αυτο ειναι μοναχα μια ιδεα ετσι.

 

Τι να κανουμε..ειναι πως εχεις μεγαλωσει.

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου