Προς το περιεχόμενο

Edwards LP-130 vs Gibson Les Paul VOS 1960


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν έχεις 10-15 κιθάρες που έχεις αποκτήσει-φτιάξει με κόπο με μαζεμένο σιγά-σιγά χρήμα...

δεν πουλάς καμμία. Πάς για την 16η

 

Και τι να τις κάνω Μαραθώνιε 16 κιθάρες  ::)

2-3 καλές και τέρμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2-3 καλές και τέρμα.

Για να δούμε...θές μια Lespaul, δε θές? Μία

θές μια Στρατο, δε θές? Δύο

θές μια Τελε, δε θές? Τρείς

θές μια ηλεκτρακουστική, δε θές? Τέσσερεις

θές και μια περίεργη (midi, Fernandez, Steinberger...) δε θές? Πέντε

Αυτά εάν είσαι εγκρατής...

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μια Gibson 335 '60,Deluxe les paul '60.

Εχω μια πολύ καλή custom telecaster για τις αργίες  ;D

Και την Joe Perry.

Aυτά και τέρμα ..................και πολλά είναι.

 

Ίσως τώρα, γιατί είσαι εκπαιδευόμενος κιθαρίστας (από πληκτράς)... ;D ;D ;D

 

Μεταξύ μας, πως σου ξέφυγε μια BB King Lousile...από τις λίγες κιθάρες που ζηλεύω και θα ήθελα, μια Gibson με ξεχωριστή προσωπικότητα...

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιάνει μία η BB King Lousile, μπροστά σε μια Vintage 335.

Ειναι εντυπωσιακή κιθάρα,αλλά δεν είναι για μένα.

 

Το καλοκαίρι που θα μαυρίσω από τον ήλιο, και θα λένε τα παιδάκια Μαμά.....κοίτα εκεί πάνω είναι ενας μαύρος  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω 4 σκαφάκια (και ES335 - η κιθάρα του πατέρα μου που αγόρασε το 1968) σου λέω Μάκη ότι υπάρχουν και καλύτερες 335 από gibson..... (άκου καμμιά Electra).....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη υπάρχουν σίγουρα καλές κιθάρες.

Εχω μια Greco και παίζει πολύ καλά,αλλά έχω ψώνιο με τις Gibson  :)

Nα ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Το ότι μια Gibson είναι του 1968 δεν σημαίνει ότι παίζει πάντα καλά,είναι λαχείο να σου πέσει καλή κιθάρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς, απλά η συγκεκριμένη είναι αγορασμένη το 1968 αλλά δεν μου την δίνει για να ψάξω χρονιά... επίσης για να την κρατάει 40 χρόνια και τα 30 από αυτά να παίζει επαγγελματικά σε κέντρα πάει να πεί ότι του αρέσει και λόγω της πείρας του θα την ονομάσω καλή.....

Εν προκειμένω πάντως όντως με εξαίρεση το κλιπ 3 παντού η edwards ακούγεται καλύτερα.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ήμουν σίγουρος ότι το θέμα θα υποβαθμιζόταν σε... φιλοτελιστική συζήτηση.  ::) ;D ;D

 

Παιδιά, τα πράγματα είναι αρκετά απλά, και μερικοί το λέτε και μόνοι σας. Αν μια κιθάρα είναι καλή, είναι καλή, τέλος. Ο,τι και να γράφει στο headstock. Εμένα, όπως και πολλούς, δε με ενδιαφέρει να κάνω συλλογή. Όπως είπα, δεν έχω παίξει με 200 Gibson LP, αλλά και γιατί θα έπρεπε να το κάνω? Τι πιθανότητες θα είχα στην Ελλάδα να δοκιμάσω 30 κιθάρες για να επιλέξω τη μία... η οποία αποδεικνύεται και κατώτερη της απωανατολιτικης κόπιας της?

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... η οποία αποδεικνύεται και κατώτερη της απωανατολιτικης κόπιας της?

Να καταλάβω κάτι?

Τι δείχνει το post σου? Ότι μια Edwards LP-130 είναι καλύτερη από μια Gibson Les Paul VOS 1960? Ή ότι η συγκεκριμένη Edwards είναι καλύτερη από την συγκεκριμένη Gibson?

Και ποιός εγγυάται ότι μια άλλη Edwards θα είναι καλύτερη από μια άλλη Gibson?

Και πόση εμπιστοσύνη μπορούμε να έχουμε απο τηλεματικά τέστς?

Είναι, νομίζω, πολλά τα ερωτήματα, που εισέρχονται, για να έχουμε μια ξεκάθαρη άποψη.

 

Τι πιθανότητες θα είχα στην Ελλάδα να δοκιμάσω 30 κιθάρες για να επιλέξω τη μία... η οποία αποδεικνύεται και κατώτερη της απωανατολιτικης κόπιας της?

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι ένα όργανο πρέπει να το δοκιμάσεις, απλά για να έχεις σωστή άποψη, πρέπει να έχεις και τα δύο όργανα, δίπλα-δίπλα, και όχι να ακούς το ένα από ιντερνετικά demos.

Επίσης συμφωνώ μαζί σου ότι στη Ελλάδα, κάτι τέτοιο είναι από πολύ δύσκολο έως απίθανο.

 

Για να ολοκληρώσω, προφανώς σε ένα επώνυμο όργανο, πληρώνεις και το λογότυπο (γιατί σίγουρα κάποια αξία έχει). Το έαν έχει τη σωστή αξία, είναι μια άλλη κουβέντα.

Και έχοντας 10 κιθάρες, νομίζω, ότι σήμερα, όλες οι κιθάρες πια παίζουν καλά (τί σημαίνει παίζουν καλά, δεν είναι χάρτινες, έχουν καλά ηλεκτρικά, καλά ίσια μπράτσα, καλοφτιαγμένα frets...). Το πως ακούγονται είναι πια θέμα προσωπικού γούστου.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου