Προς το περιεχόμενο

Edwards LP-130 vs Gibson Les Paul VOS 1960


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασε που μπορεις να τα παραγγειλεις σε κιτ και να τα συναρμολογησεις μονος σου, αρα μιλαμε και για λυση partscaster  8)

 

Τώρα βέβαια τι σχέση έχουν αυτά με τα αυτοκίνητα με τη σύγκριση των κιθάρων;

Ξεκινησε να παραγεται το '57 και παραλλαγες του κυκλοφορουν εως σημερα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα κατερχαμ είναι τρομερά παιχνίδια (το έχει οικογενειακός φίλος και μέσα μέσα "παίζω" μαζί του), αλλά ως εκεί. Έχει βέβαια και πολύ καλύτερη ποιότητα σαν εταιρία από την περιβόητη lotus.

Τώρα βέβαια τι σχέση έχουν αυτά με τα αυτοκίνητα με τη σύγκριση των κιθάρων;

 

Και οι κιθάρες παιχνίδια είναι.  ;) ;D ;D

 

Αφορμή ήταν ένα post παραπάνω περί Ferrari. Εξάλλου έβαλα και τα διακριτικά Οff Topic.  ;)

 

Αλλά το βασικό ερώτημα είναι, ποιος νομίζεις ότι φτιάχνει σήμερα τις καλύτερες ρέπλικες των παλιών Gibson?  ;)

 

Και αν μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να βρω την edwards 117ctm? Την κυνηγάω καιρό και με το που βρήκα τα φράγκα και την απόφαση όχι μόνο καταργήθηκε από την εταιρία, αλλά εξαφανίσθηκε και από ishibashi!!!!

 

Αυτή?

 

24012008328wz5.jpg

 

Κούκλα η ρουφιάνα...

 

Έψαξες στο ebay? Επίσης δεν υπάρχει μόνο το Ishibashi, είδες σε άλλα γιαπωνέζικα site?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τι τιμη περιπου μιλαμε για την συγκεκριμενη Edwards, υπαρχει ή υπηρχε καινουρια μεχρι προσφατα?

βρηκα αυτο το site για τα spec της

http://www.espguitars.co.jp/edwards/original/E-LP-117CTM.html

 

πολυ ενδιαφεροντα ειναι

 

(μου κανει πολυ εντυπωση που εχει headstock "open book" δλδ κοπια gibson αλλα η υπολοιπη εχει αρκετες διαφορες). Αν και εγω ειμαι πολυ βολεμενος με την Tokai μου, η περιεργεια περιεργεια :P

 

 

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν έχω παίξει με πολλές LP παρά μόνο με μια και μια epiphone lp δν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω ρέπλικα lp ιαπωνέζικη και ας είναι 100 φορές καλύτερη. Το κάνω αυτό επειδή στις επιλογές που κάνει ο καθένας στην μουσική η λογική πάει στα κομμάτια. Επείσης δν θα με ενδιέφερε η μεταπωλητική της αξία καθώς δν πουλάω κιθάρες. Βέβαια δν νομίζω πως για τα επόμενα 30 χρόνια θα έχω λεφτά να αγοράσω μια Gibson lp άρα βολεύομαι στην καλύτερη κιθάρα που έχω παίξει μέχρι τώρα σε μια epiphone lp custom.  :P

Επλισης αναρωτιέμαι γιατί δν γίνεται προσπάθεια να βγουν νέα μοντέλα ηλεκτρικών κιθάρων απο το να αναπαράγονται παλια μοντέλα από 300 εταιρίες ανά τον κόσμο;

Έχει πηξει η πιάτσα σε lp, strat και tele. Το δύσκολο δν είναι η αναπαραγωγή αλλά η δημιουργία νομίζω.  ;)

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίθανη η ρομποτοποίηση που έχουν επιβάλλει οι εταιρίες με τα logo τους. :o Να παραδέχεσαι ότι δεν θα έπαιρνες μια κιθάρα 100 φορές καλύτερη μόνο και μόνο για ένα logo ;D

 

Απίστευτο!

 

'Εχω δει (και έχω ακούσει) με τα μάτια μου LP copy του... πεταματού να πατάει στο λαιμό Gibson των 3000 ευρώ. Αυτό όμως δεν σημαίνει τίποτα. Για τον απλό λόγο ότι μέσα σε μια ενορχήστρωση μπορεί να χρησιμέψει και ο "ζωντανός" ήχος του copy και ο ψόφιος της Gibson.

 

Αλλά αυτό το κόλλημα με τα logos έχει πολύ γέλιο. Το βλέπω και στον εαυτό μου. Πραγματικά το υποσυνείδητό μας έχει διαβρωθεί.

 

Να πω ένα παράδειγμα. Στο σπίτι έχω λάδι από χωριό 8) Για να το μεταχειρίζομαι εύκολα χρησιμοποιώ δύο μπουκάλια: Ένα λευκό μπουκάλι και ένα από λάδι ΕΛΑΙΣ. Ε λοιπόν συνέλαβα τον εαυτό μου να προτιμά το μπουκάλι της ΕΛΑΙΣ! Μα την Παναγία! Δηλαδή είναι απίστευτο! Κάνω να πιάσω το λάδι και σκέφτομαι "καλύτερα το ΕΛΑΙΣ". Και στο καπάκι πεθαίνω στα γέλια!

 

Μάγκες, οι... μάγκες των εταιριών τα ξέρουν πολύ καλά αυτά. Και ξέρουν ότι αν καταφέρουν να εντυπώσουν στο υποσυνείδητο το logo της όποιας εταιρίας, όλα τα άλλα έρχονται μόνα τους. Ποια νομίζετε ότι είναι η περιουσία της κάθε εταιρίας? Το σηματάκι, ΑΥΤΗ είναι η περιουσία!

 

Τα άλλα όλα (ξύλα, μαγνήτες, χώρα προέλευσης) είναι να 'χαμε να λέγαμε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνω φίλε μου καθόλου! Έχεις απόλυτο δίκιο! Απλώς άν είχα 3000 χιλιάρικα δν θα αγόραζα μια gibson αλλά θα έκανα σεμινάρια μουσικής σε κανένα μαματο πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Πιστεύω πως για το αυτί μου και για τα χέρια μου μια κιθάρα των 550 ευρώ είναι υπεραρκετή. Αλλά εξακολουθώ να πιστεύω πως το πως του κάθεται του καθένα ένα logo είναι πολύ πιο βασικό απο το τι ακούει, επηρεάζει το τι νιώθει για ένα όργανο!  :)

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα! 3000 πάντως είναι λίγα για πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Γιατί δεν βρίσκεις κάποιον δάσκαλο εδώ; Που να σου κάνει φυσικά  ;)

 

Είναι πολύ σημαντικό ότι η δουλειά της διαφήμησης γίνεται στο υποσυνείδητο γιατί όσο και να σου λέει κάτι η λογική, το συναίσθημα πάντα θα επικρατεί.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Δν θα πήγαινα για εξάμηνα. σίγουρα αλλά φτάναν για κάποια σεμινάρια. Μακάρι να τ είχα αλλα... ας όψεται η φτώχια! ;D ;D ;D

Τέσπά νομίζω πως βγήκαμε off topic!  :P :P

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν λέει τίποτα...λέει ότι και το όνομα έχει αξία (και όσο περνάει ο καιρός μεγαλώνει), λέει ότι το made in USA γίνεται σπάνιο, και όπως και να το κάνουμε κάποια όργανα ήδη έχουν ιστορία...κάποια άλλα την χτίζουν τώρα

 

 

Σαν να μου λες καλυτερα να αγορασεις  γκαρσονιερα 20 τετραγωνικων χωρις μπανιο στην πλατεια Κολωνακιου ενω θα μπορουσες να αγορασεις μεζονετα 400 τμ με 2 πισινες στο Περαμα

 

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σαν να μου λες καλυτερα να αγορασεις  γκαρσονιερα 20 τετραγωνικων χωρις μπανιο στην πλατεια Κολωνακιου ενω θα μπορουσες να αγορασεις μεζονετα 400 τμ με 2 πισινες στο Περαμα

 

 

 

Να σου πω εγω τι γινεται, ως μεγας ψυχολογος.

 

 

Ο marathon ρε παιδι μου τις γουσταρει τις Gibson. Τελεια και παυλα. Ειναι Gibsonακιας γιατι ειναι γκατζετακιας. Του αρεσει ο μυθος και το design. Οπως του αρεσει και το MAC εναντια στα φτηνα lego PC.

 

 

Απο την αλλη εχει αρκετα ανοιχτο μυαλο να καταλαβει οτι ο "ηχος" δεν βρισκεται στο headstock. Oτι 99.99% των περιπτωσεων, το 99.99% των θνητων αυτιων, στο 99.99% των ηχητικων συστηματων, στο 99.99% των δωματιων στα οποια παιζουν, στο 99.99% των δακτυλων, βαλε μεσα και το distortion, reverb, delay, gain ... δεν μπορει να ακουσει διαφορα μαονι, maple, γεφυρα vintage η μη, brass saddles η οχι, 6 η 2 η καμια βιδα, american fender, mexican, Tokai, Les Paul, ουτε καν αν ειναι κιθαρα η midi μερικες φορες.... Ειναι και του χωρου και ετσι ξερει την δυναμη της διαφημισης/αυθυποβολης για την αξια του brand name. Κανει και τα δικα του με τα σωματα, necks κλπ και εχει δει απο πρωτο χερι διαμελισμενες κιθαρες και φανταζομαι διαπιστωσε οτι μεσα τους δεν κρυβοταν καποια κρυφη μαγεια που μονο το ταδε brandname ειχε και οι αλλες οχι οταν τις μακελεψε... Δεν αμφισβητει λοιπον τον ηχο που μπορει να παρει απο τις "υποδιεστερες" σε headstock (τουλαχιστον ανοικτα δεν το αμφισβητει...)

 

Και ετσι εχει βρει αυτη τη δικαιολογια για τον εαυτο του: Η Gibson ειναι μελλοντικη επενδυση. Οχι για αυτον. Για τα παιδια. Για τη φουκαριαρα τη μανα.

 

Βαθια μεσα του ομως ξερει οτι εχει τσιμπησει γερα το δολωμα... Ειναι θυμα της ιδιας του της δουλειας (που ζουζουνιζει). Εχει γινει μερος της τροφικης αλυσιδας ενος αλλου επαγγελματια ιδιου τυπου με αυτον...

 

Το χειροκροτημα σας τωρα.... Ευχαριστω.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου