Προς το περιεχόμενο

Edwards LP-130 vs Gibson Les Paul VOS 1960


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε ας μην απορούμε που οι Gibson θα συνεχίζουν να πουλάνε στον αιώνα τον άπαντα, ακόμα και αν το finish είναι προβληματικό, αν οι μαγνήτες δεν είναι οι καλύτεροι ή αν είναι φτιαγμένες σαν ελβετικό τυρί από τις τρύπες, μήπως και δεν πάθει μετατόπιση σπονδύλου ο κιθαρίστας-fan.

Αυτό πάλι δεν το καταλαβαίνω...γιατί αγοράζεις μια κιθάρα που έχει ελατωματικό finish, δεν βλέπεις την ώρα που αγοράζεις?... γιατί αγοράζεις μια κιθάρα που δεν έχει τους καλύτερους μαγνήτες (αλήθεια τι σημαίνει αυτό?), δεν την ακούς την ώρα που την αγοράζεις?...γιατί αγοράζεις μια κιθάρα που είναι φτιαγμένη σαν ελβετικό τυρί από τις τρύπες...αυτό πάλι τι σε νοιάζει εάν η κιθάρα ακούγεται όπως θές? Εννοείς ότι τόσο πολύ τυφλώνει η λάμψη του logo? Τότε γιατί δεν καταφεύγουμε όλοι σε handmade να βρούμε την ησυχία μας...μάστορες υπάρχουν εντός και εκτός

Αλήθεια TGL τι κιθάρα έχεις? Ένα-δυο βιντεάκια σου που είχες ποστάρει, ο ήχος σου μου είχε φανεί μια χαρά...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόνο τον stavrilian πρόσεξα να κάνει νύξη για την αφορμή του thread, τα clips!

 

Συνεχίστε... 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάλι δεν το καταλαβαίνω...γιατί αγοράζεις μια κιθάρα που έχει ελατωματικό finish, δεν βλέπεις την ώρα που αγοράζεις?... γιατί αγοράζεις μια κιθάρα που δεν έχει τους καλύτερους μαγνήτες (αλήθεια τι σημαίνει αυτό?), δεν την ακούς την ώρα που την αγοράζεις?...γιατί αγοράζεις μια κιθάρα που είναι φτιαγμένη σαν ελβετικό τυρί από τις τρύπες...αυτό πάλι τι σε νοιάζει εάν η κιθάρα ακούγεται όπως θές? Εννοείς ότι τόσο πολύ τυφλώνει η λάμψη του logo?

 

Ελα ντε! Κι'εγώ δεν μπορώ να άλλο λόγο από το logo. Σίγουρα, και από φελιζόλ να είναι η κιθάρα, αν ακούγεται και παίζει όπως πρέπει... πάσο. Οι τρύπες στο σώμα (κάτω από το καπάκι εννοείται... οπότε δεν φαίνονται αν δεν κάνεις... ακτινογραφία), είναι φάουλ με την έννοια ότι η Gibson χρεώνει σαν premium ένα φτηνότερο και βαρύτερο mahogany, ενώ κρατάει το ελαφρύ για τις CS κιθάρες της.  ;)

 

Τότε γιατί δεν καταφεύγουμε όλοι σε handmade να βρούμε την ησυχία μας...μάστορες υπάρχουν εντός και εκτός

 

Καλά... στο hand made να δεις τι mojo πέφτει.  :-\

 

Αλήθεια TGL τι κιθάρα έχεις? Ένα-δυο βιντεάκια σου που είχες ποστάρει, ο ήχος σου μου είχε φανεί μια χαρά...

 

Δεν θυμάμαι να ανέβασα ποτέ βίντεο... και από κλιπς μόνο ένα για κάποιο jam.  ???

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το κόμπλεξ είναι ίσχυρή κινητήριος δύναμη.

...και στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον το έχουν οι japan-άκηδες  ;)

Εαν κάποιος μου δώσει ενα σοβαρό λόγο γιατί να πάρει κανείς στα σοβαρά το συγκριτικό τεστ του κάθε Λάκη (ή Lacis) που δηλώνει "blogger, speaker and social media expert" (http://www.petelacis.com/about/)ο οποίος δεν μπήκε καν στον κόπο να γράψει στο άρθρο του σε τι ενισχυτή τις δοκίμασε μέχρι που τον ρώτησαν,τον κερνάω παστέλι.

(σε περίπτωση που δεν αναφέρθηκε,τις δοκίμασε σε έναν CAE OD100 Classic Plus)

Όταν παραθέσει κανείς ένα άρθρο από κάποιον Luthier-Sound Engineer-Producer-Professional Musician τότε το συζητάμε. 

Προσωπικά,με την ιδιότητά μου ώς έπαρχος ανατολικής Ετρουσκομογγολίας και Τσάρου Πασών των Ρωσιών δηλώνω πως  o OD100 θα μπορούσε να ακούγεται και καλύτερα για τα λεφτά που κάνει  :)

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το κόμπλεξ είναι ίσχυρή κινητήριος δύναμη.

...και στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον το έχουν οι japan-άκηδες  ;)

 

Καλά, μην αρπάζεσαι.  8)

 

Εαν κάποιος μου δώσει ενα σοβαρό λόγο γιατί να πάρει κανείς στα σοβαρά το συγκριτικό τεστ του κάθε Λάκη (ή Lacis) που δηλώνει "blogger, speaker and social media expert" (http://www.petelacis.com/about/)ο οποίος δεν μπήκε καν στον κόπο να γράψει στο άρθρο του σε τι ενισχυτή τις δοκίμασε μέχρι που τον ρώτησαν,τον κερνάω παστέλι.

(σε περίπτωση που δεν αναφέρθηκε,τις δοκίμασε σε έναν CAE OD100 Classic Plus)

Όταν παραθέσει κανείς ένα άρθρο από κάποιον Luthier-Sound Engineer-Producer-Professional Musician τότε το συζητάμε.

 

Συμφωνώ 100%

 

 

Προσωπικά,με την ιδιότητά μου ώς έπαρχος ανατολικής Ετρουσκομογγολίας και Τσάρου Πασών των Ρωσιών δηλώνω πως  o OD100 θα μπορούσε να ακούγεται και καλύτερα για τα λεφτά που κάνει  :)

 

Έχετε απόλυτο δίκιο εξοχότατε.

Για την ακρίβεια, εμένα όλα τα clips μου φαίνονται λίγο σκατά - ή, δε μου κάθεται ο ήχος των παραδοσιακών LP.

 

Με το χέρι στην καρδιά μάλιστα, αν τα τρία πρώτα (τα "βρώμικα") αν τα άκουγα τυφλά, βάση της διαφοράς τιμής και "ειδικού βάρους" θα τα έπαιζα ανάποδα.

 

Διατελώ,

ο μπεηλέρμπεης της Ρούμιλης

Κιζλάρ-αγάς.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κόμπλεξ που υπάρχει στο χώρο της κιθάρας είναι αυτό που δημιουργείται όταν ένας κάτοχος gibson των 3.000 ευρώ ακούσει τα καθαρά μιας fender των 500.

 

Και τώρα συγνώμη αλλά πρέπει να πάω στο καταφύγιο. Μόλις ξεκίνησα τον τρίτο παγκόσμιο  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπροστά σε μια καλή les paul,όλα τα υπόλοιπα είναι φτηνά υποκατάστατα.

Αυτή είναι η αλήθεια.

 

α γεία σου

 

manosx, βγες, είμαστε στο Gain Channel...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου