Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλη Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες νέστωρ. Έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σαν κιθάρες σε σχέση με τις σημερινές; Όσον αφορά κατασκευαστικα, στον ήχο, στο φινίρισμα κ.υ.λ. γιατί νομίζω πως αυτα όργανα θεωρούνται συλλεκτικά. Τι μαγνήτες φοράει;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για πες νέστωρ. Έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σαν κιθάρες σε σχέση με τις σημερινές; Όσον αφορά κατασκευαστικα, στον ήχο, στο φινίρισμα κ.υ.λ. γιατί νομίζω πως αυτα όργανα θεωρούνται συλλεκτικά. Τι μαγνήτες φοράει;

Λοιπόν 1) Το πισω μέρος του neck δεν είναι μαόνι αλλά maple (3 piece). Yποθέτω όχι στα δυνατά της σημεία.

          2) Δεν ξέρω για το λεγόμενο tenon, αλλά επειδή είναι '78 μάλλον είναι το μικρό. Δεν ξέρω πόσο παίζει ρόλο στον ήχο.    3) Το βάρος θα 'λεγα λίγο για την εποχή 3,4 kg.

          4) Το χρώμα cherry sunburst που έχει αρχίσει να φεύγει σε μερικά σημεία.

          5) Οι μαγνήτες (neck- pat number...etc), (bridge- seymour duncan '59). Όταν την αγόρασα (1988) δεν κατάλαβα ότι είχε αλλαχτεί ο bridge γιατί δεν υπήρχε διαφορά στις συχνότητες που να το προδίδει. Απλά με τη πάροδο του χρόνου ο neck έγινε πιο ευαίσθητος στα πολλά gain. Και οι δύο έχουν καθάρότατο σήμα δε λασπώνουν στα μπάσσα και δεν έχουν πολλά μεσαία (neck 7.43 kω- bridge 8.32 kω). Δεν προβαίνω σε αλλαγή γιατί αυτό που ακούω μου άρεσε και εξακολουθεί να μ' αρέσει. 6) Η αίσθηση που μου αφήνει το όργανο είναι καταπληκτική (πρέπει να την αγκαλιάσεις για να καταλάβεις τι εννοώ). Και φυσικά σε σύγκριση μαζί της όλες οι καινούργιες standard που έχουν φέρει φίλοι υστερούν κυρίως σε definition και σε υπερβολικά μεσαία που δεν μαζεύονται.

          7) Μία deluxe των αρχών της δεκαετίας του ΄70 μου έχει αρέσει περισσότερο στον ήχο, όχι όμως και στο χέρι.

          8) Μία V.O.S με Ρ-90'ς μου έχει αρέσει επίσης αλλά και πάλι δεν άκουσα αυτό που εννοώ σαν <ζεστό ήχο>.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Δεν ξέρω για το λεγόμενο tenon, αλλά επειδή είναι '78 μάλλον είναι το μικρό. Δεν ξέρω πόσο παίζει ρόλο στον ήχο.

 

Το tenon που λες, δεν εχει ουσιαστικα επιδραση στον ηχο καθ'εαυτο, αλλα στο sustain της κιθαρας (Λιγοτερο ξυλο στο neck cavity = μικροτερη επιφανεια της ταστιερας που να ακουμπα στο σωμα) Η κατι τετοιο τελοσπαντων....

 

Και δε μου λες, εισαι και εσυ μελος στο MLP forum; Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι εχω δει αυτη την κιθαρα καπου, και μαλιστα προσφατα!

 

Gibson Les Paul, Vox AC30, και ξερο ψωμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι ωραίο εργαλείο νέστωρ.

Μόλις βάλω κια τους bare Knuckle στην lp τότε δν θα τν αλλάζω με τπτ!

Γιατί θα είναι όπως την θέλω μια lp.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες νέστωρ. Έχουν τόσο μεγάλη διαφορά σαν κιθάρες σε σχέση με τις σημερινές; Όσον αφορά κατασκευαστικα, στον ήχο, στο φινίρισμα κ.υ.λ. γιατί νομίζω πως αυτα όργανα θεωρούνται συλλεκτικά. Τι μαγνήτες φοράει;

 

φυσικα και εχουν διαφορα οι 70S Gibson απο τις σημερινες VOS.ειναι ΠΟΛΥ χειροτερα κατασκευασμενες,με χειροτερους μαγνητες και τα μισα specs ..λαθος....

 

οι μονες που αξιζουν (και κυριως λογω του οτι ηταν πρωτοτυπα 70s μοντελλα ) ειναι οι deluxe (καποιες απο αυτες) αλλα & παλι "κλασσικες" LP δεν θα τις ελεγες....

 

 

αν θες μια εξαιρετικη Gibson μη τη ψαχνεις...παρε μια VOS & καθαρισες...(μονο οι original 50s & 60s ειναι εφαμιλες....)

 

εκτος και αν ενδιαφερεσαι να κανεις επενδυση σε μια vintage κιθαρα οποτε μια 70s Gibson δεν ειναι και κακη επιλογη ( μια και ειναι φθηνοτερες απο τις αντιστοιχες Fender & μπορει μελλοντικα να "τσιμπισουν")

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος και αν ενδιαφερεσαι να κανεις επενδυση σε μια vintage κιθαρα οποτε μια 70s Gibson δεν ειναι και κακη επιλογη ( μια και ειναι φθηνοτερες απο τις αντιστοιχες Fender & μπορει μελλοντικα να "τσιμπισουν")

 

Να αφήσουμε τα ακίνητα και να πιάσουμε τις κιθάρες δηλαδή  ;D Γιατί φαντάζομαι, πάνω κάτω το ίδιο κοστίζουν!!!  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δε μου λες, εισαι και εσυ μελος στο MLP forum; Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι εχω δει αυτη την κιθαρα καπου, και μαλιστα προσφατα!

 

Στο MLP ειναι μελος παντως απο εδω ενα παιδι με μια Tokai LP Custom Wine red... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως ηχητικα με ειχε στειλει μια Les Paul Goldtop που χρησιμοποιησε ο Slash για τις μπαλαντες του Use your Illusion. Bαζοντας το tone sto 0 εβγαζε αυτον τον μεταξενιο ηχο και με sustain απ'το θεο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο MLP ειναι μελος παντως απο εδω ενα παιδι με μια Tokai LP Custom Wine red... ;D ;D

 

Κι εσυ δηλαδη τι εισαι, προδοτης ???  :P

 

Εγω ψηφιζω η καλη LP να ειναι η Tokai του παιδιου αυτου  ;D ;D ;D

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου