Προς το περιεχόμενο

Το Gear επωνυμων καλλιτεχνων σε ενα link...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφου ειχα δωσει ενα καρο λεφτα για πλεξι,για πεταλακι μαλμστιν,για κομπρεσσορα,για eq,τελικα πολυ ευκολα με μια podxt live το πετυχα σε χρονο dt καρφι στον μαρσαλλ...

 

 

παρα πολυ μεγαλη αληθεια....δυστυχως αλλα και ευτυχως για εμας ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαλλον αυτο εννοεις, guitariste.com λεγεται το site

http://www.guitariste.com/forums/pedales-effets-homestudio,le-materiel-des-guitaristes-pros,76579.html

σωστος

παντα το κανω bookmark αυτο το site και παντα το ξεχναω μετα απο καθε format  :-\

thanks

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ολο θεμα ειναι κοροιδια με τα προσωπικα rig...δοκιμασα κι εγω του zakk wylde με εναν jcm800 που εχω και του malmsteen με εναν 50αρι πλεξι που εχω αλλα απεχουν πολυ απο αυτο που ακους απ τους καλλιτεχνες...θελει πειραματισμο και τιποτ αλλο με οτι πεταλακι και παραπεταλακι και πεταλιερες βρεις μπροστα σου...αυτο για οσους επηρεαζονται απο  μαρκες και διαφημισεις....αφου ειχα δωσει ενα καρο λεφτα για πλεξι,για πεταλακι μαλμστιν,για κομπρεσσορα,για eq,τελικα πολυ ευκολα με μια podxt live το πετυχα σε χρονο dt καρφι στον μαρσαλλ...

 

Mα κανένας δεν ισχυρίστηκε ότι σου δίνουν κάποιο πεταλάκι-μηχάνημα "band sound in a box". Όχι μόνο δεν υπάρχει κάτι τέτοιο (ειδικά βέβαια με όλη την μεγάλη επεξεργασία κατά αλλά και μετά την ηχογράφηση), αλλά ο πειραματισμός εννοείται ότι πρέπει να γίνεται για να πετύχεις κάποιο αποτέλεσμα που να θυμίζει το πρωτότυπο. Ακόμη κι 100% το rig τους να είχες (όχι μόνο ενισχυτές αλλά και τα πανάκριβα μηχανήματα του stage), πάλι δεν θα ακουγόσουν σαν αυτούς...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον αυθεντικο ηχο του Zakk το σημαντικοτερο ειναι ενα καφασι μπυρες και για τον Υνβει το αυτοκολλητο Play Loud . Τα δοκιμασες αυτα ?

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα!

Το αυτοκολλητο της ferrari ξεχασες!  :)

 

Ηχο eric clapton περα απο τo fenderονι που το εχουμε...με τι amp και εφε να δοκιμασω???

Απιστευτος ηχος για το ειδος πιστευω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα rigs πάντα θα έχει ελείψεις δυστυχώς για τους wannabes και ευτυχώς για αυτούς που ψάχνουν δικό τους ήχο. Για πολύ καιρό έψαχνα να βρώ πως βγάζει των ήχο του ο Andrew Latimer (Camel) και σίγουρα απέχει πολύ από αυτό που προτείνει η ιστοσελίδα μιας και υπολλείπονται αρκετά οι λεπτομέρειες που κάνουν το ήχο.

 

Δεν είναι μόνο το υλικό που έχει ο κάθε κιθαρίστας ή η σειρά που βάζεις τα εφε, οι ρυθμίσεις του eq. Είναι και ο τρόπος που πιάνουν τα δάκτυλά τις χορδές. Έχω δεί κιθαρίστες να βγάζουν ήχο μόνο στείνοντας σωστά της κιθάρα και καρφί σε ενισχυτή.

 

Εγώ ακόμα ψάχνομαι και λογικά θα συνεχίσω αλλά είμαι κοντά. Για την ώρα! Ακόμα και τα ακούσματα αλλάζουν και κάτι που σου αρέσει τώρα μπορεί να το βρείς αστείο ή χάλι μετά από λίγο καιρό. Δεν είναι συνάρτηση μόνο των ακουστικών ερεθισμάτων από τις διάφορες μουσικές που ακούμε, Σημαντικό ρόλο παίζει και η φυσική καταστροφή της ακοής και της τονικής αντίληψης but the plot tires and thickens.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε που εχουν ενα καρο ρακ απο πισω,ασε που τα πεταλακια τους μπορει να ειναι και modded...πιασε τ αυγο και κουρευτο...το ολο θεμα ειναι κοροιδια με τα προσωπικα rig...δοκιμασα κι εγω του zakk wylde με εναν jcm800 που εχω και του malmsteen με εναν 50αρι πλεξι που εχω αλλα απεχουν πολυ απο αυτο που ακους απ τους καλλιτεχνες...

 

Μονο που ξεχασες μαζι με τα πεταλακια και τους πλεξι να αγορασεις και τα χερια τους, οπως επισης και να παιξεις και στις εντασεις (τερμα) που παιζουν αυτοι.

 

Μην ξαναλεω το περιστατικο με τον Eddie Van Halen και τον Ted Nugent

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που ξεχασες μαζι με τα πεταλακια και τους πλεξι να αγορασεις και τα χερια τους, οπως επισης και να παιξεις και στις εντασεις (τερμα) που παιζουν αυτοι.

 

Μην ξαναλεω το περιστατικο με τον Eddie Van Halen και τον Ted Nugent

 

 

Για πες το εγω δεν το εχω ακουσει

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok,

 

λοιπον, καποτε λεει (ειναι πραγματικη η ιστορια), εγραφε ο Nugent σε ενα στουντιο στο LA. Καποιες "πορτες" παραδιπλα ηταν oi Van Halen που εκαναν προβες για να ηχογραφησουν και αυτοι (το 1984 αν θυαμαμαι καλα). Το εμαθε ο Nugent και κυριολεκτικα "ορμηξε" μεσα στο δωματιο των Van Halen λεγοντας στον Eddie "Dude, σε επιασα, ΤΩΡΑ θα δω ολα τα μυστικα του "brown sound" σου. Ο Eddie εκει, κανονικα, με τον ΗΧΟ που ολοι αγαπαμε και με στημενα ολα τα μηχανηματα, δεν ηταν και πολλα εδω που τα λεμε. Παιρνει λοιπον την κιθαρα του Eddie για να παιξει ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΙΠΟΤΑ και ο ηχος που ακουστηκε ηταν του NUGENT και ΟΧΙ του Eddie.

 

Ηθικο διδαγμα: Τα πεταλακια και οι ενισχυτες δεν ειναι αυτα που κανουν τη διαφορα στον ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ηχο του κιθαριστα (αλλα και μπασσιστα και drummer ακομα)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου