Προς το περιεχόμενο

Beat it solo!


kramer8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

thanks guys για ολα τα σχολια,θελω να πω οτι δεν το εχω δουλεψει το σολο και ουτε ολα τα σημεια ηταν επακριβως ετσι οπως τα εχει παιξει ο eddie(οι νοτες εννοω,σιγα μην το παιζω σαν και αυτον) αλλα εβαλα και δικα μου στοιχεια.Επισης το προβλημα με τους χρονους μου το εχουν παρατησει και αλλοι,δεν εχω προσπαθησει ιδιαιτερα να το διορθωσω βεβαια αλλα αφου το παρατηρησατε και εσεις(καθως πολλοι ειστε και ειδικοι-παιχτρονια) θα το παλεψω...

hell aint a bad place to be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cut the long story short, μια φορα κι ενα καιρο ο Quincy Jones παιρνει τηλεφωνο χαραματα τον Eddie Van Halen για να του ζητησει να παιξει στο Thriller. Ο Eddie αφ ενος μεσ τον υπνο του και αφ εταιρου επειδη νομιζε οτι του εκαναν πλακα αποκαλεσε καμμια 10 φορες τον mr. Jones "fuckιng @sshole", ομως ο κος Jones (τα ηθελε ο λωλος του επεμεινε) και του προτεινε τελικα να ηχογραφησει το σολο για το Beat it.

O Eddie σκεφτηκε "Μολις εχουμε τελειωσει περιοδεια (1984), βαριεμαι, τα παιδια ειναι σε διακοπες, I'll do it. Who's gonna know anyway? σκεφτομενος οτι ποιος θα προσεξει ενα κομματι που παιζει ο Van Halen σε ενα δισκο του Michael Jackson". Και το εκανε ΤΣΑΜΠΑ.

Το σολο γραφτηκε ΟΛΟ 4 μονο φορες (jam takes) και μετα διαλεχτηκαν τα καλλιτερα κομματια με editing. Τα επομενα ειναι ιστορια.

Ο Quincy Jones εστειλε ευχαριστηρια καρτα στον Eddie με την υπογραφη "The f@cking @sshole" και η υπολοιπη μπαντα δεν του μιλαγε για κανα 2μηνο για την λαλακια που εκανε.

Καλο ε?

 

ΥΓ. Σχετικη ιστορια βεβαια ειναι παλι με τον Eddie και το εν λογω σολο, οταν σε καποιο studio η Jennifer Batten του ζητησε να της το δειξει για να δει το οριτζιναλ και ο Eddie της ειπε "Δε μου το δειχνεις εσυ καλυτερα γιατι δεν θυμαμαι τι εχω παιξει και το παιζεις και καλυτερα?" :)

Συμφωνώ στα περισσότερα, αλλά είναι 2-3 σημεία που δεν είναι έτσι ακριβώς:

Το τηλεφώνημα έπεσε το 1982 άρα είναι δύσκολο να είχε ολοκληρωθεί η περιοδία του 1984 LP.

Ζήτησε αλλαγές στ΄ακόρντα του σόλο, και έγραψε 2 σόλος. Σύμφωνα με τα λόγια του <Ι did two solos, and they picked the one they liked, and that was it. It took about 20 minutes... and i did it for free>. Όλα αυτά στο φοβερό τεύχος του Φεβ. 1990 του Guitar world. Όλα τα υπόλοιπα είναι έτσι όπως τ' αναφέρει ο φίλτατος Playloud.

Όσον αφορά αυτό που άκουσα, θεωρώ ότι είναι μια καλή προσπάθεια αλλά απέχει από το να είναι πειστικό.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσον αφορά αυτό που άκουσα, θεωρώ ότι είναι μια καλή προσπάθεια αλλά απέχει από το να είναι πειστικό.

Τι ακριβως εννοεις πειστικο?Να ειναι ιδιο με του eddie?Αν εννοεις αυτο ξεκαθαρισα οτι δεν ηταν ο στοχος μου,αλλα και να ηταν δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που να μπορει να το κανει...

hell aint a bad place to be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά αυτό που άκουσα, θεωρώ ότι είναι μια καλή προσπάθεια αλλά απέχει από το να είναι πειστικό.

 

Τι ακριβως εννοεις πειστικο?Να ειναι ιδιο με του eddie?Αν εννοεις αυτο ξεκαθαρισα οτι δεν ηταν ο στοχος μου,αλλα και να ηταν δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που να μπορει να το κανει...

Αν μπείς στο Youtube θα δεις ενα σωρό πιτσιρικάδες που είναι 99.9%. Σου το λέει κάποιος που δεν κοιμήθηκε ένα ολόκληρο βράδυ βλέποντας τη συναυλία του M. Jackson με την Jennifer Batten στη κιθάρα, βρίζοντας και προσπαθώντας εις μάτην να πλησιάσει αυτό το μεγαλειώδες σόλο. (Αυτό μπορεί να στο επιβεβαιώσει και η γυναίκα μου).

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπείς στο Youtube θα δεις ενα σωρό πιτσιρικάδες που είναι 99.9%. Σου το λέει κάποιος που δεν κοιμήθηκε ένα ολόκληρο βράδυ βλέποντας τη συναυλία του M. Jackson με την Jennifer Batten στη κιθάρα, βρίζοντας και προσπαθώντας εις μάτην να πλησιάσει αυτό το μεγαλειώδες σόλο. (Αυτό μπορεί να στο επιβεβαιώσει και η γυναίκα μου).

Εστω,δεν προσπαθησα να κανω αντιγραφη οτι παιζει,πιθανοτατα και να μην μπορω,αρχισατε να με ψηνετε παντως για να κανω μια προσπαθεια  ;)

hell aint a bad place to be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

η υπολοιπη μπαντα δεν του μιλαγε για κανα 2μηνο για την λαλακια που εκανε.

Καλο ε?

 

 

τελικα η λαλακια ποια ηταν: τ' οτι επαιξε σε κομματι του Jackson ή που το εκανε τσαμπα; :P

 

Φιλε Kramer8 ανα σημεια εχει ωραιο χρωμα. καποιες λεπτομεριες (π.χ. τρεμολο) να φτιαξεις και εισαι ok.

;)

www.myspace.com/m0de0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου