Προς το περιεχόμενο

Απάτη με προϊόντα korg η ευκαιρία??? Βοήθεια!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δηλαδή, εάν δεν πληρώσεις μέσω Western Union ή money Gram είναι εντάξει;

Ας πούμε ότι πληρώνεις μέσω εμβάσματος. Τότε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή, εάν δεν πληρώσεις μέσω Western Union ή money Gram είναι εντάξει;

Ας πούμε ότι πληρώνεις μέσω εμβάσματος. Τότε;

Είναι κάπως καλύτερη η κατάσταση αλλά και πάλι δεν διασφαλίζεται κάτι, το ίδιο και με πιστωτικές ή Paypal (που είναι και το θεωρητικά ασφαλέστερο για αγορές μικρού κόστους).

Γενικά, το σοβαρό κατάστημα "φαίνεται". Τα έγραψε και ο Bloody, είναι κάποια απλά πράγματα που προδίδουν ότι κάτι δεν πάει καλά όταν βλέπει κανείς υπερ-προσφορές, όλα κοψοχρονιά και τα σχετικά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλαδή αν του κάνω μιά παραγγελία που το ποσό είναι τέτοιο ώστε να μπορεί να μεταφερθεί μόνο μέσω τραπέζης, τότε που είναι το πρόβλημα. Αφού στη μέση είναι η τράπεζά μου και η τράπεζά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως διαφάνηκε ότι έχω κάποια μεγάλη πείρα από αυτά, αλλά πρέπει να υπογραμμίσω ότι δυστυχώς (ή μάλλον ευτυχώς! ;D ;D) δεν είναι έτσι. Μονάχα μερικά χρόνια πριν είχα πληρώσει μια φορά με Western Union μια κιθάρα από Καναδά, αλλά αυτό ήταν πριν γίνει το μπαμ με τα scams, κι ευτυχώς η εταιρία ήταν αξιοπρεπέστατη (όπως όλη μου η έρευνα είχε δείξει εκ των προτέρων) και η παραγγελία μου ήρθε σε χρόνο ρεκόρ.

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι μοντέρνες μέθοδοι πληρωμής εξ αποστάσεως, όπως το Paypal και οι πιστωτικές, μας δίνουν το πλεονέκτημα της δυνατότητας να παιρνουμε πίσω γρήγορα τα χρήματά μας πίσω σε περίπτωση απάτης, κάτι που δεν μπορεί να γίνει αλλιώς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν του κάνω μιά παραγγελία που το ποσό είναι τέτοιο ώστε να μπορεί να μεταφερθεί μόνο μέσω τραπέζης, τότε που είναι το πρόβλημα. Αφού στη μέση είναι η τράπεζά μου και η τράπεζά του.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρει κανείς τί κάνει αυτός και η τράπεζά του. Μπορεί μεν να γίνει tracking του εμβάσματος αλλά αν έχει λογαριασμό σε χώρα όπου οι λογαριασμοί δεν συνδέονται με το όνομα του κατόχου (π.χ. Ελβετία), τότε τα λεφτά μπορεί να φτάσουν στον προορισμό τους αλλά από εκεί και πέρα κανείς δεν ξέρει.

 

Κατά τα άλλα, +1 στον Bloody! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πιστεύω ότι αυτό που λέει ο Alchemist εδώ:

 

http://musicalinstrumentlimited.page.tl/PAYMENT-METHOD.htm?PHPSESSID=c5658f85bebb3f0109c74b841e690834

 

Western Union = δεν έχεις απόδειξη για τα χρήματα που καταθέτεις ή ιδέα για το πού πάνε = απάτη. End of story.

 

είναι το clue της υπόθεσης. Τέτοια scam έχουν πολλαπλές μορφές, προχθές αντιλήφθηκα ότι υπάρχουν πλέον και στον τομέα του mastering.. :o δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι ζητάνε πληρωμή μέσω Western Union για την οποία ισχύει αυτό που είπε ο Alchemist. Η διαδικασία κατάθεσης χρημάτων στην Western Union είναι τελείως non-reversible, δηλαδή άπαξ και κατατεθεί το x ποσό μετά forget it. Αυτό εκμεταλλεύονται οι scammers, δηλαδή το γεγονός ότι δεν μπορεί να γίνει tracking αφού αρκεί από την πλευρά των scammers ένα απλό τηλέφωνο για να πάρουν το ποσό. Επίσης η Western Union ποτέ δεν κινήθηκε νομικά, παρά τις διάφορες καταγγελίες που έχουν γίνει κατά καιρούς καθότι δεν την ενδιαφέρει. Παρεμφερή ισχύουν για την moneygram.

 

Για το έμβασμα δεν ξέρω τι μπορεί να ισχύει - δεν θα χρειαστεί κάποια ταυτοποίηση εκεί; Αλλά ακόμη και ταυτοποίηση να υπάρχει ποιος εξασφαλίζει ότι τα έγγραφα δεν είναι πλαστά; ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αποκλείουμε Paypal πιστωτικές και τα τοιαύτα. Μιλάω καθαρά μέσω τραπέζης. Εγγυητική επιστολή και τα σχετικά. Καθαρή εισαγωγή. Δεν μπορεί να γίνει απάτη.

Εάν δεν έρθουν τα χαρτιά της εισαγωγής στην δική μου τράπεζα, δεν παίρνει αυτός τα χρήματα. Αρκεί αυτός να δεχτεί αυτό τον τρόπο πληρωμής.

Αν δεν τον δεχτεί τότε ...

 

Θα δείξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείουμε Paypal πιστωτικές και τα τοιαύτα. Μιλάω καθαρά μέσω τραπέζης. Εγγυητική επιστολή και τα σχετικά. Καθαρή εισαγωγή. Δεν μπορεί να γίνει απάτη.

Εάν δεν έρθουν τα χαρτιά της εισαγωγής στην δική μου τράπεζα, δεν παίρνει αυτός τα χρήματα. Αρκεί αυτός να δεχτεί αυτό τον τρόπο πληρωμής.

Αν δεν τον δεχτεί τότε ...

That's the whole point κατά τη γνώμη μου. Αν του προτείνεις κάποιον τρόπο που όντως είναι ασφαλής από απάτες και τα συναφή, κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΝ θα το δεχτεί. Αν πάντως μπορεί να διαπιστωθεί αυτό πριν γίνει η συναλλαγή, τότε μοιάζει αρκετά καλό το deal.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν του κάνω μιά παραγγελία που το ποσό είναι τέτοιο ώστε να μπορεί να μεταφερθεί μόνο μέσω τραπέζης, τότε που είναι το πρόβλημα. Αφού στη μέση είναι η τράπεζά μου και η τράπεζά του.

 

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος scammer προσπαθήσει να κάνει business με κάποιον καθ' όλα νομότυπο. Ο scammer είναι στην Ουγκάντα και o άλλος ας πούμε στις ΗΠΑ. Κανονίζουν σε ένα ποσό π.χ. 20.000 ευρώ είτε για αγορά αγαθών είτε για υπηρεσίες κ.λ.π. ο scammer πάει και καταθέτει ένα ποσό όχι 20.000 ευρώ (όπως συμφωνήθηκε) αλλά 35.000 ευρώ, με ένα φαινομενικά σωστό τρόπο σε μία τράπεζα στην Ουγκάντα. Ειδοποιεί η αμερικάνικη τράπεζα για τα χρήματα και ας υποθέσουμε ότι πάει και τα παίρνει - μπορεί ανετότατα να τα πάρει γιατί ΔΕΝ προλαβαίνει η τράπεζα να κάνει clearing του κατά πόσο είναι όντως νομότυπη η συναλλαγή! Έρχεται σε επαφή ο scammer με τον νόμιμο τύπο και του λέει ξέρεις κάτι, η γραμματέας μου έκανε μ@λακία και κατέθεσε 35.000 ευρώ, μπορείτε να μου στείλετε τα 15.000 πίσω; Ο νομότυπος δεν ξέρει ότι τα χρήματα ουσιαστικά ΔΕΝ υπάρχουν και επιστρέφει τα 15.000 πίσω (με Western Union ίσως;;; ;). Η τράπεζα κάποια στιγμή θα κάνει το clearing και μετά θα γίνει το πανηγύρι, εννοείται ότι θα επιστραφούν τα 35 στην τράπεζα, εννοείται ότι έχασε 15 και εννοείται ότι θα υπάρχουν νομικές κυρώσεις. Ο scammer ενδιαφέρεται για την διαφορά, τίποτε άλλο.

 

Να, ένας τρόπος, με τον οποίο έχουν εξαπατηθεί εκατοντάδες άτομα από διάφορα μήκη και πλάτη και για διάφορους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου