Προς το περιεχόμενο

K.O.K.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Κάτσε να το δούμε κάπως αλλιώς.

 

Αλ(μ)ο(δο)μπαρ (για κάποιο λόγο μου έρχεσε έτσι στο μυαλό): Έχεις κάποια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στοιχεία, ή έστω καποια στοιχεία που η κοινή λογική μπορεί να τα δεχτεί (για να μη σου ζητάω και στοιχεία απο το ΤΟΑ), που να λένε ότι η ζώνη ΔΕ σώζει ζωές; Γιατί εγώ δε το βλέπω.

 

Τώρα το ότι κάποιος σου επιβάλει να φοράς ζώνη αυτό δε χρειάζεται να το καταλάβεις παραπάνω απο το ότι ο δρόμος πάει προς τη μία ή τη άλλη, ή το ότι το φανάρι ανάβει με μια ορισμένη συχνότητα, ή, ή, ή. Μερικά πράγματα υπάρχουν για κάποιο λόγο. Αν εσύ δεν τα καταλαβαίνεις (ο κάθε "εσύ") δε σημαίνει οτι κάνεις ότι γουστάρεις. Μπορείς να ρωτήσεις, να μάθεις, να πας στο συμβούλιο επικρατείας αμα λάχει για να το πολεμήσεις, να ψηφίσες κατα κάποιου νόμου ή του κόμματος που ανέβασε το νόμο κλπ.

 

Οι νόμοι δεν είναι πάντα δίκαιοι. Είναι εκεί για αποφυγή παρεξηγήσεων: "Κύριε, εδώ περάσατε με κόκκινο και χτυπήσατε ένα άλλο αυτοκίνητο. Μα ξε μα, πονάτε, δεν το είδατε, δε φαίνεται, κλπ, δε μετράνε, λυπάμαι (βασικά ψιλο μετράνε ως ελαφρυντικά, αλλά γενικά μιλάμε εδώ).

 

Τι ακριβώς συζητάς;

α. Την υποκρισία του κράτους να θέλει το καλό σου; Γιατί νομίζω ότι κάτι τέτοιο υπάρχει σε κάθε οργανωμένη κοινωνία, και στη δική μας.

β. Ότι κάποιος επεμβαίνει στην προσωπική σου ελευθερία;

  β1. Αν είναι να σε προστατέψει το κάνει, ναι.

  β2. Αν η ελευθερία σου σημαίνει κακό για άλλους προστατεύει τους άλλους, όχι εσένα.

  β3. Σιγα την ελευθερία να μη φοράς ζώνη, και σιγά το θέμα. Μία φορά θα συμβεί το ατύχημα, μία φορά θα χτυπήσει κανείς. Γενικά δεν είναι το έγκλημα που σε πάει μέσα ισόβια

γ. Ότι πιστεύεις ότι είναι λάθος να φοράει κανείς ζώνη;

 

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, ομολογώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτσε να το δούμε κάπως αλλιώς.

 

Αλ(μ)ο(δο)μπαρ (για κάποιο λόγο μου έρχεσε έτσι στο μυαλό): Έχεις κάποια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στοιχεία, ή έστω καποια στοιχεία που η κοινή λογική μπορεί να τα δεχτεί (για να μη σου ζητάω και στοιχεία απο το ΤΟΑ), που να λένε ότι η ζώνη ΔΕ σώζει ζωές; Γιατί εγώ δε το βλέπω.

 

Τώρα το ότι κάποιος σου επιβάλει να φοράς ζώνη αυτό δε χρειάζεται να το καταλάβεις παραπάνω απο το ότι ο δρόμος πάει προς τη μία ή τη άλλη, ή το ότι το φανάρι ανάβει με μια ορισμένη συχνότητα, ή, ή, ή. Μερικά πράγματα υπάρχουν για κάποιο λόγο. Αν εσύ δεν τα καταλαβαίνεις (ο κάθε "εσύ") δε σημαίνει οτι κάνεις ότι γουστάρεις. Μπορείς να ρωτήσεις, να μάθεις, να πας στο συμβούλιο επικρατείας αμα λάχει για να το πολεμήσεις, να ψηφίσες κατα κάποιου νόμου ή του κόμματος που ανέβασε το νόμο κλπ.

 

Οι νόμοι δεν είναι πάντα δίκαιοι. Είναι εκεί για αποφυγή παρεξηγήσεων: "Κύριε, εδώ περάσατε με κόκκινο και χτυπήσατε ένα άλλο αυτοκίνητο. Μα ξε μα, πονάτε, δεν το είδατε, δε φαίνεται, κλπ, δε μετράνε, λυπάμαι (βασικά ψιλο μετράνε ως ελαφρυντικά, αλλά γενικά μιλάμε εδώ).

 

Τι ακριβώς συζητάς;

α. Την υποκρισία του κράτους να θέλει το καλό σου; Γιατί νομίζω ότι κάτι τέτοιο υπάρχει σε κάθε οργανωμένη κοινωνία, και στη δική μας.

β. Ότι κάποιος επεμβαίνει στην προσωπική σου ελευθερία;

   β1. Αν είναι να σε προστατέψει το κάνει, ναι.

   β2. Αν η ελευθερία σου σημαίνει κακό για άλλους προστατεύει τους άλλους, όχι εσένα.

   β3. Σιγα την ελευθερία να μη φοράς ζώνη, και σιγά το θέμα. Μία φορά θα συμβεί το ατύχημα, μία φορά θα χτυπήσει κανείς. Γενικά δεν είναι το έγκλημα που σε πάει μέσα ισόβια

γ. Ότι πιστεύεις ότι είναι λάθος να φοράει κανείς ζώνη;

 

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, ομολογώ...

 

Ειπώθηκαν ΟΛΑ!!! ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

Διαβάστε το ΚΑΛΑ όλοι σας και θα δείτε ότι δε χωράει κάποια άλλη αμφιβολία!

Μπράβο Νικόλα για την παράθεση μιας πραγματικά αληθινής και τεκνηριωμένης άποψης.

Τελος!

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μεγάλο ποσοστό οι απόψεις ήταν σωστές και δείχνουν και συνειδητοποίηση και επίπεδο και ωριμότητα. Αναρωτιέμαι πράγματι πως γίνεται στους δρόμους το ποσοστό να είναι συντριπτικά αντίθετο?  :P :P :P :P

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έδινα για το δίπλωμα, ήταν άλλα 10 άτομα στο γκρουπ για την εξέταση οδήγησης μετά τα σήματα. Μόλις έμαθαν ότι ο ενας απ'τους δυο εξεταστές ήταν κάποιος που δεν τα έπαιρνε, μείναμε μόνο 2...

 

Σε κάλυψα;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίδα πάντα θα υπάρχει, το θέμα είναι αν ο ελληνικός λαός θα επιζήσει των τροχαίων μέχρι να βγουν αυτοκίνητα με αυτόματη πλοήγηση  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έδινα για το δίπλωμα, ήταν άλλα 10 άτομα στο γκρουπ για την εξέταση οδήγησης μετά τα σήματα. Μόλις έμαθαν ότι ο ενας απ'τους δυο εξεταστές ήταν κάποιος που δεν τα έπαιρνε, μείναμε μόνο 2...

 

Σε κάλυψα;

 

ελα ρε! απιστευτες καταστασεις! παλιοτερα ηταν καπως διαφορετικη η κατασταση (ευχοσουν να μην τα παιρνουν οι εξεταστες για να μη σε κοψουν, λιγοι υποψηφιοι πληρωνανε).  Πια, εχει αρχισει να φαινεται για τα καλα ο τροπος που παιρνουν (αγοραζουν) το διπλωμα. Ενα παραδειγματα: παλαιοτερα οι οδηγοι ταξι ήταν οι χειροτεροι ενω τωρα οι καλυτεροι! Ενα αλλο: ποσοι περνάν τα στοπ ή δε ξερουν ποιος εχει προτεραιοτητα πού ...

 

Στο εντω μεταξυ για οοολα αυτα τα "ελληνικα" θεματα υπαρχουν καποιες παρα πολυ απλες λυσεις που θα βελτιωναν κατα πολυ τα πραγματα και το μονο που χρειαζεται ειναι η θεληση των πολιτικων και των πολιτων....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις κάποια ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ στοιχεία, ή έστω καποια στοιχεία που η κοινή λογική μπορεί να τα δεχτεί (για να μη σου ζητάω και στοιχεία απο το ΤΟΑ), που να λένε ότι η ζώνη ΔΕ σώζει ζωές; Γιατί εγώ δε το βλέπω.

 

Τώρα το ότι κάποιος σου επιβάλει να φοράς ζώνη αυτό δε χρειάζεται να το καταλάβεις παραπάνω..

 

 

Τι ακριβώς συζητάς;

α. Την υποκρισία του κράτους να θέλει το καλό σου; Γιατί νομίζω ότι κάτι τέτοιο υπάρχει σε κάθε οργανωμένη κοινωνία, και στη δική μας.

β. Ότι κάποιος επεμβαίνει στην προσωπική σου ελευθερία;

   β1. Αν είναι να σε προστατέψει το κάνει, ναι.

   β2. Αν η ελευθερία σου σημαίνει κακό για άλλους προστατεύει τους άλλους, όχι εσένα.

   β3. Σιγα την ελευθερία να μη φοράς ζώνη, και σιγά το θέμα. Μία φορά θα συμβεί το ατύχημα, μία φορά θα χτυπήσει κανείς. Γενικά δεν είναι το έγκλημα που σε πάει μέσα ισόβια

γ. Ότι πιστεύεις ότι είναι λάθος να φοράει κανείς ζώνη;

 

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, ομολογώ...

ρε συ νικόλα, είδες δηλαδή πουθενά να υποστηρίζω ότι η ζώνη δεν σώζει ζωές? να με τρελλάνεις θέλεις? αφού θες να είσαι και να δείχνεις σοβαρός, τεκμηριωμένος και κατασταλλαγμένος, διάβασε φίλε μου τί γράφουν οι άλλοι πριν τους βάλεις λόγια στο στόμα..αν διάβαζες προσεκτικότερα, θα έβλεπες ότι ανάφερα απλά μια περίπτωση φίλου μου που σκοτώθηκε σε πλαγιομετωπική μέσα στην πόλη, τον οποίο η ζώνη συγκράτησε και η πόρτα τον "διέλυσε.." μπαίνοντας μέσα..λεγόμενα της τροχαίας είναι αυτά..

υποστήριξα ότι ζώνες κτλ είναι ημίμετρα γιατί το βασικότερο είναι η πρόληψη και επ' αυτού δεν έχουμε οδηγική παιδεία, ικανότητα, απόθεμα νεύρων και δρόμους για να αποφεύγονται τα τροχαία..

το ότι κάποιος μου επιβάλλει να φοράω ζώνη, να μην φοράω κουκούλα και να πληρώνω τα γούστα των υπουργών εμένα με ενδιαφέρει, με συγχωρείτε κι όλας..και δεν είναι η ελευθερία του να μην φοράς ζώνη, είναι η ελευθερία να φοράς ζώνη γιατί είσαι συνειδητοποιημένος και όχι για να μην κλαις τα 300 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είπε ο Tugito η υποκρισία του κράτους, δηλαδή τα τσουχτερά πρόστιμα που είναι όντως εισπρακτιικός μηχανισμός και όχι μέριμνα για την ασφαλειά σου, είναι το ίδιο άσχημη με τη δική σου αρνητικότητα απέναντι στο αυτονόητο! Να την φορέσεις δηλαδή την ζώνη...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου