Προς το περιεχόμενο

K.O.K.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και επιμενεις, αυτο που λες ειναι εξισου χαζο με το να λες οτι και η αντιβιωση στις λοιμωξεις δεν ειναι πανακεια (μια και δεν τις προλαμβανει αλλα τις θεραπευει), ενω υπαρχει μαλιστα και 1 περιπτωση στο 100000000 που μπορει και να πεθανεις απο αλλεργικο σοκ εξαιτιας της.

 

Έτσι απλά. Σωστότατος.

 

Έχω να προσθέσω άλλη μία περίπτωση, σχεδόν ίδια με του allobarr.

Πριν 2 καλοκαίρια, σε διασταύρωση εθνικής (κοντά στον Πύργο ήταν), ένα αυτοκίνητο στο οποίο βρίσκονται οι δύο γονείς μπροστά και πίσω η 15χρονη κόρη τους (πίσω δεξιά), είναι σχεδόν σταματημένο και περιμένει να περάσουν τα αυτοκίνητα απ' την αριστερή λωρίδα για να στρίψει αριστερά. Άλλο αυτοκίνητο ερχόμενο απ' την αντίθετη λωρίδα (και με μεθυσμένο οδηγό αν θυμάμαι καλά) πέφτει πάνω στο σταματημένο αμάξι χτυπώντας την αριστερή του πλευρά (πλάγια δηλαδή). Οι γονείς οι οποίοι μετά τη σύγκρουση βγήκαν άθικτοι από το -τσαλακωμένο σα χαρτί- αυτοκίνητο, φορούσαν ζώνη, σε αντίθεση με την κόρη που καθόταν πίσω δεξιά και εκτοξεύθηκε έξω από το αμάξι σπάζοντας το τζάμι. Λίγες ώρες αργότερα πέθαινε στο νοσοκομείο του Ρίου.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια και επιμενεις, αυτο που λες ειναι εξισου χαζο με το να λες οτι και η αντιβιωση στις λοιμωξεις δεν ειναι πανακεια (μια και δεν τις προλαμβανει αλλα τις θεραπευει), ενω υπαρχει μαλιστα και 1 περιπτωση στο 100000000 που μπορει και να πεθανεις απο αλλεργικο σοκ εξαιτιας της.

και εμένα μου φαίνεται χαζό να λες, ότι ενώ είμαστε για τον λούτσο οδηγοί, ενώ οδηγούμε κακοσυντηρημένα αυτοκίνητα 10 ετίας, ενώ έχουμε τους χειρότερους δρόμους της Ευρώπης και καμιά προοπτική οδικής εκπαίδευσης στα σχολεία, τουλάχιστον φοράμε την ζώνη, αλλά τί να κάνουμε..απόψεις είναι αυτές, τί να κάνουμε.. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμένα μου φαίνεται χαζό να λες, ότι ενώ είμαστε για τον λούτσο οδηγοί, ενώ οδηγούμε κακοσυντηρημένα αυτοκίνητα 10 ετίας, ενώ έχουμε τους χειρότερους δρόμους της Ευρώπης και καμιά προοπτική οδικής εκπαίδευσης στα σχολεία, τουλάχιστον φοράμε την ζώνη, αλλά τί να κάνουμε..απόψεις είναι αυτές, τί να κάνουμε.. ::)

Φίλε μου, δεν είναι λογικό αυτό που λες. Προτιμάς να είμαστε για το λούτσο οδηγοί, χωρίς παιδεία, χωρίς δρόμους, χωρίς ουσιαστική εκπαίδευση και για να ολοκληρώσουμε το πακέτο, να οδηγούμε χωρίς ζώνες; Γιατί; Έστω ότι οι πιθανότητες που έχει ο Έλληνας να εμπλακεί σε ατύχημα είναι μεγάλες. Γιατί να εξανεμίσουμε και όποιες πιθανότητες υπάρχουν να σωθεί από το ατύχημα;

 

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε φούστη μου, σιγά το πράγμα να φορέσουμε τη ρημάδα τη ζώνη που το σκεφτόμαστε κιόλας!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει ρεεε.... Αν τα γουρούνια οι μπάτσοι δεν μας αφήνουν να σκοτωθούμε, εμείς θα σκοτωθούμε με το ζόρι για να τους δείξουμε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη αν οι μπάτσοι εξοστρακίσουν καμια σφαίρα και φοράς ζώνη δεν θα μπορείς να σκύψεις.

:o :o ;D

 

Ας σοβαρευτούμε! Ζώνη είπαμε να φοράμε, όχι κορσέ στα στήθια! Μια χαρά είναι η ζωνούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Allobar έχεις δίκιο, τέλος.  :)

Είναι δικαίωμα του καθενός να τσακίζεται και μετά να τον κλαίνε οι δικοί του.  8)

(Τη βαρέθηκα αυτή την ανούσια κουβέντα please μην τον τσιγκλάτε.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μοιραστω μαζι σας μια δυσαρεστη εμπειρια που ειχα με εναν μελλοντικα νεκρο οδηγο.

 

Αυτο το παιδι λοιπον με πηρε να παμε για μπαλα και αν και ηξερα πως ειναι ριψοκινδυνος οδηγος, δεν περιμενα να ειναι τοσο προκλητικα ανευθυνος.

 

Μουσικη (χειριστη λαϊκο-ποπ) στο full με τα δυο πισινα woffer να κοπανανε αδιακοπα και το τσιγαρο διαρκως στο χερι και ολα αυτα στον περιφερειακο με το γκαζι σπανια κατω απο 130.

 

Η "τακτικη" του, να πλησιαζει προπορευομενα οχηματα σε αποσταση 2 μετρων και να τα υποχρεωνει να αλλαξουν λωριδα και στη συνεχεια να τα προσπερναει επιταχυνωντας. Αυτο εγινε 5-6 φορες και του τονισα ποσο λαθος κανει, αλλα δεν καταλαβαινομασταν. Ηταν η δυνατη μουσικη βλεπεις...

 

Κριμα.

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουφ Λέπαρντ, αυτοί συνήθως τη γλυτώνουν και αφήνουν τους άλλους χρόνους.

 

Μου θύμησες πάντως μια περίπτωση στην επαρχία πριν κάποια χρόνια, τα τελευταία λόγια ενός αρκετά νέου σε ηλικία οδηγού πριν βρεθεί αγκαλιά με πέτρινο τοίχο καθώς έκανε επικίνδυνη προσπέραση, απαντώντας στο συνοδηγό που του έλεγε να μην το επιχειρήσει:

 

"Άσε, είμαι ΠΙΛΟΤΟΣ."

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

allobarr εγώ συμφωνώ μαζί σου γενικά... Και εγώ με το που μπαίνω στο αμάξι φοράω ζώνη. 2-3 μαμακίες που έγιναν όταν πρωτοπήρα το δίπλωμα και που ευτυχώς έγιναν σε επαρχιακό δρόμο λόγω απειρίας ή λόγω των 18 μου (δεν θέλω να το παίξω κάτι για αυτό δεν ντρέπομαι να πω ότι έχω κανει τις μαμακίες μου) με έκαναν να καταλάβω 1-2 πράγματα. Εκείνη την ώρα δεν υπήρχε μπάτσος να με γράψει ή οτιδήποτε άλλο αλλά συνειδητοποίησα πως το να φοράω ζώνη και το ότι δεν θα οδηγάω σαν ηλίθιος δεν το κάνω ούτε για το πρόστιμο, ούτε γιατί το επιβάλλει κάποιος. Το κάνω γιατί θέλω ΕΓΩ να ζήσω... Τώρα όλες αυτές οι ψευτοαλτρουιστικές διαλέξεις περι του "Δεν σκέφτεσαι τον διπλανό σου" εγω θεωρώ πως είναι αν μη τι άλλο υποκριτικό. Γιατί να σκεφτώ τον διπλανό μου όταν δεν σκέφτομαι τον εαυτό μου? Απο τη στιγμή όμως που σκέφτομαι τον εαυτό μου είναι λογικό συνακόλουθο το να μην κάνω ζημιά στον διπλανό μου. Άρα ο καβγάς είναι για το πάπλωμα.. Σόρρυ ρε παιδιά αλλά αν θέλετε τον μπαμπά να σας βγάλει το χέρι απο το βάζο με τις καραμέλες και δεν έχετε καταλάβει πως οι καραμέλες σας καταστρέφουν τα δόντια τότε δεν διορθώνετε την κατάσταση. Γιατί όταν δεν κοιτάει ο μπαμπάς δεν θα πάρεις μία καραμέλα αλλά όσες χωράει η χούφτα σου!!!Γιατί όλοι μας ξέρουμε πως και μπροστά στον μπάτσο να κάνεις την παρανομία το πιθανότερο είναι να μην το πάρει χαμπάρι... Βέβαια αν δεν είσαι Έλληνας ή αν φοράς περιέργα ρούχα ή πηγαίνεις στα Εξάρχεια σε μπουζουριάζουν γιατί είσαι κίνδυνος για την κοινωνία... Ποιον κοροϊδεύουμε? Τους εαυτούς μας? Η ζώνη 99,9% σώζει ζωές. Αν θες βάλτην... Αν δεν θες ψόφα και στα @@ μου... Το κράνος σώζει ζωές. Αν θες φόρα το... Αν δεν θες ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ!!! Δηλαδή πόσο δύσκολο μπορεί να είναι? Με βάση τη νομοθεσία είναι παράνομη και η αυτοκτονία ρε παιδιά. Τι λέμε τώρα? Τους νόμους τους βγάλανε κάτι γραβατάκηδες για να μπορούν ΟΙ ΙΔΙΟΙ να τους παραβιάζουν. Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι πως καταρχάς πρέπει να υπάρχει σεβασμός προς τους εαυτούς μας και μετά θα έρθει και το να σεβόμαστε τον διπλανό μας. Και όσον αφορά το κράνος το θεωρώ πολύ μεγάλη υποκρισία απο το κράτος το να σε "υποχρεώνει" να βάζεις κράνος (τα εισαγωγικά υπάρχουν διότι τόνισα πως είναι καθαρά θέμα δικό σου το τι θα κάνεις) και να μην ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ την εκάστοτε αντιπροσωπεία να μην προμηθεύει με κράνος τον κάθε νέο ιδιοκτήτη. Και όχι μόνο κράνος αλλά και στολές και απο όλα... Το αυτοκίνητο δηλαδή γιατί έχει ζώνη στον στάνταρ εξοπλισμό? Αν αυτό δεν είναι υποκρισία και για γέλια έχουμε πέσει όλοι πάνω σε έναν που είπε ότι πρέπει να λειτουργούμε συνειδητά αντί να κράζουμε όλοι μαζί το κράτος και το πόσο ψεύτικα είναι αυτά που κάνει? Όταν πεθάνανε τα παιδιά στα Τέμπη μετά από 2 βδομάδες έβλεπα φορτηγά χωρίς μουσαμάδες και χωρίς δεσίματα... Και μην ακούσω πως και αυτουνού είναι επιλογή του το τι θα κάνει. Γιατί η δουλειά του είναι να το δένει. Άρα εκει είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να το κάνει. Μην μπερδεύουμε τη συνείδηση στην καθημερινότητα με την υποχρέωση στη δουλειά!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου