Προς το περιεχόμενο

K.O.K.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

...η ζώνη είναι ένα μέτρο "προσωπικής ασφάλειας" και όχι ένα μέτρο προστασίας των άλλων οδηγών..όπως κανένας δεν μου βάζει πρόστιμο γιατί τρώω junk food που φράζει τις αρτηρίες, όπως κανένας δεν μου απαγορεύει να καπνίζω (στους επιτρεπόμενους χώρους έστω..), όπως κανένας δεν μου απαγορεύει να πίνω με κίνδυνο να πάθω κήρρωση του ήπατος, έτσι δεν θέλω να μου βάζει κάποιος πρόστιμο γιατί δεν φορώ ζώνη με κίνδυνο να τραυματιστώ ή να σκοτωθώ σε ενδεχόμενο ατύχημα..

Μου φαίνεται ότι κάνεις πλάκα, που απ'τα 10 οδηγάς καρτ (!!) (Αλήθεια υπάρχει όριο ηλικίας στα καρτ; Και αν όχι πότε έπιασες τιμόνι πρώτη φορά;)

 

Άν πας απο έμφραγμα ψιλοχεστήκαμε. Δεν παίρνεις στο λαιμό σου κανέναν άλλο. (Φυσικά μπορεί να οδηγάς τρακτέρ με 50 εκείνη την ώρα και έτσι να πάρεις στο λαιμό σου το σχολικό μπροστά σου... τρέχα γύρευε).

 

Όταν πίνεις θα πέσεις ξερός, και άντε να πεθάνεις. Ψιλοχεστήκαμε. Άλλα δε σου επιτρέπουμε να οδηγήσεις μεθυσμένος, γιατι θα σκοτώσεις άλλους.

 

Αν πάθεις καρκίνο με το τσιγάρο, ψιλοχεστήκαμε. Αλλά πλέον (και ευτυχώς) δεν σου επιτρέπουν σε κλειστούς χώρους κλπ. Για να μην πάρεις άλλους στο λαιμό σου.

 

Επι τι ευκαιρία τα ναρκωτικά οδηγούν και αυτά σε κινδύνους για άλλους και, πέραν του γεγονότος ότι σε καθιστούν ανίκανο να σκεφτείς για τον εαυτό σου σε καθιστούν και επικύνδινο. Άρα να μην πάρεις άλλους στο λαιμό σου, εεε;

 

Το "ψιλοχεστήκαμε" ως κράτος, όχι εγώ κι εσύ και οι υπόλοιποι του φόρουμ, έτσι;

 

Με λίγα λογια δεν είναι η ασφάλειά σου, αλλά η ασφάλεια του άλλου που μετράει.

 

Αν δε φοράς ζώνη: Αν είσαι ο απο πίσω τον βίασες τον μπροστά σου και χωρίς σάλιο μάλιστα! Αν είσαι ο μπροστά, απλά πέθανες... Δίνεις το καλό παράδειγμα με τη ζώνη. Τα παιδιά μου, 5 1/2 και 3 1/2 τα βάζω ΠΑΝΤΑ στο καρεκλάκι, και ΠΑΝΤΑ με ζώνη. Και πάντα φοράω κι εγώ ζώνη.

 

Η σειρά μου να ρωτήσω allbarr: Ταξί έχεις; Γιατί μίλησες για "τους επιβάτες μου", και όχι τους "ΣΥΝεπιβάτες"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως το εχετε αντιμετοπισει και αλλοι αυτο το φαινομενο στην πειραιως!!

 

στο σημειο που η αναβαση της πειραιως γινεται (λιγο πριν την ομονοια) απο δυο τρεις λωριδες υπαρχουν κατι εξυπνοπουλοι που δεν πανε στην μια λωριδα που εχουν (κατεβαινοντας) αλλα μπαινουν στο αντιθετο ρευμα σαν να εχουν δυο λωριδες κανονικα!!!!

 

στριβοντας λοιπον ενα βραδυ απο το φαναρι οπως ερχεσαι απο μεταξουργιο για να βγεις πειραιως ,κρατωντας παντα την λωριδα μου στην στροφη καταληγω να βρισκομαι τετ α τετ με ενα αλλο αμαξι που ηταν στο αντιθετο ρευμα !!!!

ο οδηγος ειχε μια bmw z4 και επουδενι δεν εκανε οπισθεν αραξα και εγω εκει λοιπον και περιμενα με τα μεγαλα φωτα ηρθαν και αλλοι απο πισω και κορναραν..ελεος !!!!  

τελειωμο ομως δεν εχει το συμβαν , αφου ξεπερασα αυτον τον γελειο αναγκαζοντας τον να κανει οπισθεν στο επομενο φαναρι βλεπω παλι εναν στο αντιθετο ρευμα εχοντας στριψει απο φαναρι που ειναι μονο για λεωφορεια (εκει η πειραιως εχει μονο λεωφορειολωριδα) αλλα εχει κατσει στο αντιθετο με την δικαιολογια οτι δεν επιτρεπεται μεσα στην λεωφορειολωριδα!!!!

 

πλεον οταν βλεπω κατι τετοιο (γιατι ειναι πολυ συχνο το φαινομενο) κατευθυνομαι απειλειτικα προς τα πανω τους και φρεναρω τελευταια στιγμη..

 

 

 

το τραγικο #2 ειναι οτι σχεδον κανενας δεν στριβει στην λωριδα του!!! οποτε στριβει καποιος απο φαναρι ειτε σε πλατεια νομιζει οτι ο δρομος ειναι αποκλειστικα δικος του και οτι δεν υπαρχει  περιπτωση να στριβει κιαλος στην δικη του λωριδα!!

 

 

η κοντουλα η λεμονια δεν ψηλωνει με τιποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδηποτε απαντηση στα "δε φοραω ζωνη και ειναι δικαιωμα μου γιατι αυτο αφορα την προσωπικη μου ασφαλεια" νομιζω περιττευει.

 

Απο εκει και περα για να ειμαστε δικαιοι και για να μην βριζουμε αποκλειστικα τον Ελληνα οδηγο (που φερει παντως τεραστια ευθυνη για οσα συμβαινουν καθημερινα στους δρομους) να πουμε και οτι οι Ελληνικοι δρομοι ειναι σχεδιασμενοι καλυτερα και απο τα κρεματορια του Χιτλερ οσον αφορα την ικανοτητα να διεξαγουν γενοκτονιες.

 

Και επιπλεον για να λυσουμε και μια αλλη παρεξηγηση που θελει τον καλο οδηγο να πηγαινει αργα  ( η κλασσικη εικονα του κυριου που ειναι κολλημενος στο τιμονι) : ο καλος οδηγος ξερει να οδηγαει και πολυ γρηγορα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά μου να ρωτήσω allbarr: Ταξί έχεις; Γιατί μίλησες για "τους επιβάτες μου", και όχι τους "ΣΥΝεπιβάτες"...

όχι φίλε δεν έχω ταξί..κι αν χέστηκες αν πεθάνω από καρκίνο κτλ μήπως να χεστείς και αν πεθάνω από τροχαίο?

και επίσης έρχεσαι και επιβεβαιώνεις την υπόθεση του tugito που έλεγε ότι γενικώς είμαστε στα @ρχίδια μας και καταλαβαίνουμε όταν μας πατάν εκεί που μας πονάει..στην τσέπη μας..

αν σου έκοβαν ένα πρόστιμο κάθε φορά που ήσουν στα αρχίδι@ σου όταν πέθανε κάποιος από χοληστερίνη, κάπνισμα ή πλήξη,

τότε θα μάθαινες να σε νοιάζει..

και επίσης με την δική σου στ@ρχιδιστική λογική, θα δικαιολογούμουν αν έλεγα "στα @ρχίδια μου αν την ώρα που τρέχει κανένας μαστουρωμένος στην παραλιακή με 200, ξεκληρίσει κανα κακομοίρη πατέρα με τα παιδιά του, γιατί εγώ δεν οδηγώ στην παραλιακή" ?

 

evri με απογοήτευσες..μήπως μαράθηκαν τα "κοτσονάτα" σου φρύδια? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όχι φίλε δεν έχω ταξί..κι αν χέστηκες αν πεθάνω από καρκίνο κτλ μήπως να χεστείς και αν πεθάνω από τροχαίο?

και επίσης έρχεσαι και επιβεβαιώνεις την υπόθεση του tugito που έλεγε ότι γενικώς είμαστε στα @ρχίδια μας και καταλαβαίνουμε όταν μας πατάν εκεί που μας πονάει..στην τσέπη μας..

αν σου έκοβαν ένα πρόστιμο κάθε φορά που ήσουν στα αρχίδι@ σου όταν πέθανε κάποιος από χοληστερίνη, κάπνισμα ή πλήξη,

τότε θα μάθαινες να σε νοιάζει..

και επίσης με την δική σου στ@ρχιδιστική λογική, θα δικαιολογούμουν αν έλεγα "στα @ρχίδια μου αν την ώρα που τρέχει κανένας μαστουρωμένος στην παραλιακή με 200, ξεκληρίσει κανα κακομοίρη πατέρα με τα παιδιά του, γιατί εγώ δεν οδηγώ στην παραλιακή" ?

Μ'αρέσει που ξέρεις να διαβάζει.

 

Το σημείωμα περι "ψιλοχέστηκαμε" το διάβασες ή το προσπέρασες έτσι για να απαντήσεις αγριεμένος και τέτοια;

 

Έχοντας πατέρα καρδιολόγο, και ως αιμοδότης και δωρητής σώματος και οργάνων σώματος για κάποια χρόνια (μάλιστα του λόγου το αληθές δες κάποια θρεντ δικά μου περι αυτού του θέματος) δε νομίζω ότι προσωπικά είμαι σταρχιδιστής. Μάλλον το αντίθετο.

 

Αν πεθάνεις απο τροχαίο θα πάρεις στο λαιμό σου κάποιον (αρκετά πιθανό, δε βρίσκεις;) άρα με επηρρεάζει όσο άμεσα θα μπορούσε να με επηρρεάσει κάτι τέτοιο.

 

Πόσο με ενοχλούν τα semantics...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου όλα τα διάβασα που έγραψες εν αντιθέσει με σένα όμως που δεν διάβασες τα δικά μου και βιάστηκες να αντιπαρατεθείς..

από την άλλη γιατί με βρίσκεις οργισμένο? τί είμαι κανάς τσαμπουκαλής οδηγός νταλίκας?? ;D

μια χαρά είμαι, απλά μου την σπάει όταν κάποιος δεν διαβάζει τα γραφόμενα του άλλου και έχει αυτοσκοπό μόνο να αντιπαρατεθεί..

κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι η ηθική του "στα τέτοια μου αν πας απο καρκίνο, μόνο μην πάρεις στον λαιμό σου κάποιον άλλον.."

δεν την ξέρω αυτήν την ηθική.."παπαδίστικη" είναι??

δηλαδή, το να παίρνεις στον λαιμό σου τον ίδιο σου τον εαυτό σου φαίνεται τόσο αδιάφορο και φυσικό?

ή το μόνο που μας νοιάζει είναι μόνο μην μας δείρει κανένας έξω και μας κλέψει την γκόμενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου