Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα αυτο που λες ειναι ενα απο τα πιο συνηθισμενα.

 

Πριν λίγη ωρα παραλιγο να γίνω μαρτυρας σε τρελο τροχαιο, που πιθανοτατα θα με επαιρνε κι εμενα η μπαλα. Πρωταγωνιστης μαλιστα περιπολικο, του οποιου τις πινακιδες συγκρατησα και θα σκεφτω πως θα πραξω.

 

Στο χωριο Πελλα, του ομωνυμου νομου, στον κεντρικό δρομο υπαρχει η λωριδα που πηγαινει κανονικα (οριο 50) και στη μεση εχει τη λεγομενη "ζεβρα" που καθε τοσο γίνεται λωριδα για αυτους που θελουν να στριψουν δεξια. Το περιπολικο λοιπον που ηταν μπροστα μου, και εν μεσω δυνατής βροχης, προσπερασε τη νταλικα μπροστα του πατωντας πανω στη διαγράμμιση για να δει με εκπληξη οτι καποιο αυτοκίνητο περιμενε να στριψει. Ετσι θεωρεισε καλη κινηση να μπει στην αντιθετη λωριδα για να κανει ΔΙΠΛΗ προσπεραση, αφου δεν ερχοταν κανεις απο απεναντι. Ο αλλος ομως που περίμενε να στριψει δεν εχει μαθει να κοιταει και πισω, που να φανταστει ο ανθρωπος, και ξεκιναει να στριψει. Πλακωνεται ο μπατσος στις αναποδοτιμονιες (πηγαινε με περιπου 100χλμ) και ευτυχως κατεληξε σε εναν ανοιχτο χωρο πιο κατω. Ευτυχως δεν ερχοταν κανεις, ευτυχως δεν εφυγε σε κανα παζοδρομιο ο μπατσος, ή ακομα χειροτερα, πανω μου.

 

Τον αριθμο τον κρατησα απο πριν γιατι φαινοταν καμποης ο τυπος.

 

Για ποια οδηγικη παιδεία μιλαμε? ::)

 

φοβάμαι ότι και να προσπαθήσεις να κάνεις κάποια αγωγή θα μπλέξεις εσύ στο τέλος... Δυστυχώς έτσι τα έχουν κανονίσει τα πράγματα.... Δυστυχώς... Κανονικά θα έπρεπε ο οδηγός του περιπολικού να υποστεί τις συνέπειες, δεν το συζητάμε...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να πω την αμαρτία μου ωραία λύση αλλά προτιμώ τη λύση του πολυβόλου.... ;D ;D ;D

Πολλα λεφτα ομως ρε γ@μwτο, ασε που ωσπου να μαθεις να το χειριζεσαι θα σου την γλιτωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζε προμπλεμ ιζ βι ντοντ χαβ τζερμαν πολίς.ιφ βι χαντ δεν δεϊ γουντ κατ ασες εντ εβεριθινγκ γουντ μπι φαϊν.......  ;D

 

+100000

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια περίπτωση στην χαλκίδα, στο φανάρι μετά την υψηλή γέφυρα. Δύο λωρίδες, η αριστερή για να στρίψεις αριστερά προς χαλκίδα, η δεξιά για ευθεία ή δεξιά. Πάρα πολλοί ηλίθιοι χαλκιδαίοι (κυρίως) μπαίνουν αριστερά και βγάζουν δεξί φλας. Φταίνε τα τσιμεντάδικα; Οι πετροσωλήνες; Δεν ξέρω, αλλά η περιοχή βρίθει από βλακοηλίθιους.

 

Όταν είμαι δεξιά λωρίδα φυσικά ΔΕΝ τους αφήνω να μπουν, τους πηγαίνω κόντρα πλαϊ-πλαί μέχρι να βρεθούν τετ-α-τετ με τον απέναντι και να τρώνε τις μουντζες τους από όλους. Αν πετύχετε μαύρο getz με πανκ οδήγηση είμαι εγώ. Θαυμάστε με.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way εχω μια απορια , και βαριεμαι να ψαχνω τον κοκ, τον οποιο και φυσικα δεν εχουμε διδαχτει ποτε , δεν αποκτησαμε ουτε καν το βιβλιο που τον αναγραφει και ας μας δωσανε διπλωμα...!

Η ερωτηση:

  Σε δρομο με διπλη γραμμη στην μεση, τι ακριβως ειναι αυτο που απαγορευεται?

- η προσπεραση γενικα?

ή

- το να πατησεις πανω στην γραμμη? πχ αν προσπερνας ενα παπακι ή ενα τρακτερακι και σε "παιρνει" και χωρας , τοτε μια χαρα μπορεις να προσπερασεις αρκει να μην πατησεις?

 

αυτο ειναι ολο. Ελπιζω να απαντησει καποιος που ξερει και οχι που υποθετει γιατι κι εγω υποθέτω... :) :) :)

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προσπεραση γενικα?

ή

- το να πατησεις πανω στην γραμμη?

 

και τα δυο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θέμα από τον ΚΟΚ:

 

Οταν προσπερνάμε, πότε πρέπει να αφήνουμε περισσότερη απόσταση;

Οταν το οχημα που προσπερναμε είναι:

1. Φορτηγό

2. Λεωφορείο

3. Ποδήλατο

4. ΙΧ

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σωστά. Το ποδήλατο. Το οποιοδηποτε διτροχο!

 

Κι αυτό γιατι δεν έχει πάντα σταθερη πορεία.

Και οι πρωτοι που το παραβιαζουν ειναι οι δικυκλιστες!!!

Περνανε διπλα απο τις αλλες μηχνες σύριζα. Από άγνοια!

Γιατι απ' οτι καταλαβα δεν εχει πολυκυκλοφορήσει ο ΚΟΚ...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου