Προς το περιεχόμενο

Γνωρίζει κανείς για την ποιότητα οργάνων του Dr Fret;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σωμα και μανικι μιλαω  :)

Για σωμα swamp ash ρωταω τη γνωμη σου.Επισης θελω να ακουσω αν προτεινεισ ταστιερα rosewood η μαπλε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπον απο ash δεν εχω εμπειρια (alder και poplar εχω)

 

για μανικι maple.

 

αν θες ελα και τωρα αν εισαι κοντα να ακουσεις τον συνδιασμο alder-body.maple-neck και texas specials  ;)

 

σου στελνω πμ με τηλ

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ funkysoul. Συγνωμη για την καθυστερηση να καταλαβω οτι σε ρωταγα ξανα για πραγμα που ειχες απαντησει ηδη(μανικι), αλλα μετα απο 12 ωρες δουλεια και ταξιδι στο καπακι τασταρει το μυαλο. Οσο για το τηλ. θα γινει μετα απο 15 ημερες γιατι βρισκομαι μακρια απο θεσ/νικη αυτη την εποχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και θα χτισεις αναλογου χαρακτηρα οργανο ακουω ιδεες. Θελω μπροστα και στη μεση καλα σκασιματα για μπλουζ και φανκυ (σπανια αλλα παιζουμε που και που) και πισω δυναμη για ικανοποιητικο μπουκωμα (οσο γινεται σε strato τελοσπαντων) και πλουσιες αρμονικες για hard rock οχι πιο περα. Ακουω προτασεις για ταστιερα (maple η rosewood ?) , σωμα (alder, maple η swamp ash ?), bridge ?. Τα εχουμε ακουσει και τα εχουμε συζητησει τοσες φορες αυτα τα χρονια αλλα νομιζω οτι δεν εχω καταληξει με σιγουρια σε απαντησεις. Οποιος γνωριζει ας δωσει ιδεες.

 

Ειναι και θεμα προσωπικου γουστου βεβαια, αλλα εγω προτιμω αλντερ με ροουσγουντ.και παιζω φανκ κυριως. Μπουκωμα τωρα, νομιζω οτι δεν γινεται και να εχεις, αν ψαχνεις για καλο σκασιμο.Ο συνδιασμος μαγνητων που προτεινε το αλλο παλικαρι μου φαινεται παντως να πλησιαζει αυτο που θες. Αν κανεις μια συζητηση με τον Γιωργο θα σου πει και αλλες εναλλακτικες βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω μπροστα και στη μεση καλα σκασιματα για μπλουζ και φανκυ (σπανια αλλα παιζουμε που και που) και πισω δυναμη για ικανοποιητικο μπουκωμα (οσο γινεται σε strato τελοσπαντων) και πλουσιες αρμονικες για hard rock

 

αυτα που λες θα προκυψουν κυριως απο την επιλογη των μαγνητων/ηλεκτρικων.

 

Βασει ξυλοθεωριας το alder ειναι πιο 'all around' συχνοτικα, χωρις αυτο να σημαινει οτι ενα swamp ash θα ειναι αδειο ή ενα alder θα τα κανει ολα... Η φυση παιζει συνεχως τα δικα της παιχνιδια.  ;)

 

Καλο θα ειναι να καθορισεις τις αναγκες σου σε βαρος, να εστιασεις σε καλης ποιοτητας hardware/ηλεκτρικα/μαγνητες, και μετα την αισθηση που θελεις στο χερι (και φυσικα στο attack) απο το ειδος του ξυλου στην ταστιερα.

H ξυλοθεωρια και παλι μας λεει οτι το σκετο Maple αναμενεται να εχει πιο "αυστηρη" ατακα, ενω ενα πορωδες ξυλο οπως το rosewood περιμενουμε να μας δωσει πιο γλυκια ατακα. Αλλα μεχρι εκει. Στην πραξη τα πραγματα μπορει να ειναι απο ελαφρως διαφορετικα μεχρι εντελως αναποδα!  :o

 

Οι διαστασεις των ταστων που θα χρησιμοποιησεις θα παιξουν επισης μεγαλο ρολο στο "envelope" (Κυριως στο attack)

Γενικως εδω, ο "κανονας" λεει οτι περισσοτερο ταστο = περισσοτερο "μεταλο" στη νοτα, λιγοτερο ταστο = περισσοτερο "ξυλο" στη νοτα...

 

Ανεβαινοντας ...πιο πανω το υλικο του nut θα παιξει κυριως ρολο στις ανοιχτες νοτες, ενω η ποιοτητα του "κοψιματος" των καναλιων θα παιξει ρολο γενικως...

Εγω προτεινω κοκαλο ως υλικο. Ο Γιωργος αλλωστε ειναι "γατα" σε κατι τετοια...   ;)

 

Για hardware θα προτεινα Callaham (tremolo + neck plate) και κλειδια vintage style Gotoh.

Στα ηλεκτρικα μην πας αλλου απο CTS/CRL/Switchcraft.

 

Βασικα ψαχτειτε με τον DrΓιωργο για το βαρος του σωματος. Ενα ελαφρυ alderακι πιστευω θα ειναι οτι πρεπει.

Και δωσε βαρος στο προφιλ του μανικου και φυσικα στο radius.

 

καλη τυχη!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΝ ΙΔΙΑΤΕΡΑ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ LUCKATHER ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑLDERBODY. ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΕΝΑ ΠΜ ΣΤΟΝ ALDERBODY ΜΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ <<ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΕΣ>> ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ , ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΛΟΓΩ ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ. ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΠΜ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣ ΣΧΟΛΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου