Προς το περιεχόμενο

Γνωρίζει κανείς για την ποιότητα οργάνων του Dr Fret;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eυχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. Την κιθαρα στο Ζαχο την εχω παιξει και ηταν αξιολογη με καλα σκασιματα , αλλα και με τη δυναμη που χρειαζεται αρκετες φορες να εχεις πισω. Οσο για το Σταυρο το Ντουκα ειναι φοβερος ανθρωπος , εξυπηρετικος και πανω απο ολα εισαγει τους koch ενισχυτες οι οποιοι ειναι θαυματα . Οι κιθαρες που κανει ειναι πολυ καλες για τα χρηματα τους (εχω παιξει με 2 strato και 1 tele του Σταυρου) , αξιοπρεπεστατα οργανα για τα λεφτα του (οι tele του ειναι πολυ καλυτερες), αλλα μεχρι εκει. Ειναι λιγο τυποποιημενα τα πραγματα και δεν φτιαχνει high class κιθαρες.Παντως για οργανα κατω απο 1000 ευρω σκιζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι χρόνια πελάτης και φίλος...ότι μπορεί να κατέβει στο κεφάλι σου μπορεί να το κάνει άψογα γιατί έχει τη γνώση την εμπειρία και τα μηχανήματα, πλέον.Στις strato  "ζωγραφίζει"...τα τελευταία χρόνια και στις les paul...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα Φτιάξω σε λιγο καιρο μια στρατο εκει. ειναι καταπληκτικος τεχνιτης και πολυ καλο ατομο, άψογος στη δουλειά του και πολύ εξυπηρετικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει (kate me) να πας να μιλήσεις με τον άνθρωπο άσχετα αν φτιάχνει καλά όργανα ή όχι. Αφού είσαι και παλιός στο άθλημα τσι μουσικής, θα θέλεις να μπορείς να κουβεντιάζεις άνετα με τον μάστορα που θα διαλέξεις και να υπάρχει σωστή συνεννόηση. Θες να φτιάξει το οργανο που θέλεις εσύ και όχι το όργανο που θέλει αυτός κι ας βγει καλό.

 

Κάτι σαν τις οικοδομές ενα πράγμα, του λες του εργολάβου για 5 μήνες "θέλω ΑΥΤΟ το τζάκι!" δείχνοντας τη φωτό ξανά και ξανά και σου λέει "ναι αρχηγέ μην ανησυχείς μιλάς σε επαγγελματία" και όταν έρχεται η ώρα του τζακιού βλέπεις ότι έβαλε άλλο  ;D

 

Anyway είναι πολλά τα λεφτά οπότε πρέπει να δεις τι θα σου πει ο ίδιος. Από κει θα καταλάβεις, θα σου δείξει και τίποτα που φτιάχνει τώρα  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα Φτιάξω σε λιγο καιρο μια στρατο εκει. ειναι καταπληκτικος τεχνιτης και πολυ καλο ατομο, άψογος στη δουλειά του και πολύ εξυπηρετικός!

Μια και θα χτισεις αναλογου χαρακτηρα οργανο ακουω ιδεες. Θελω μπροστα και στη μεση καλα σκασιματα για μπλουζ και φανκυ (σπανια αλλα παιζουμε που και που) και πισω δυναμη για ικανοποιητικο μπουκωμα (οσο γινεται σε strato τελοσπαντων) και πλουσιες αρμονικες για hard rock οχι πιο περα. Ακουω προτασεις για ταστιερα (maple η rosewood ?) , σωμα (alder, maple η swamp ash ?), bridge ?. Τα εχουμε ακουσει και τα εχουμε συζητησει τοσες φορες αυτα τα χρονια αλλα νομιζω οτι δεν εχω καταληξει με σιγουρια σε απαντησεις. Οποιος γνωριζει ας δωσει ιδεες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και θα χτισεις αναλογου χαρακτηρα οργανο ακουω ιδεες. Θελω μπροστα και στη μεση καλα σκασιματα για μπλουζ και φανκυ (σπανια αλλα παιζουμε που και που) και πισω δυναμη για ικανοποιητικο μπουκωμα (οσο γινεται σε strato τελοσπαντων) και πλουσιες αρμονικες για hard rock οχι πιο περα. Ακουω προτασεις για ταστιερα (maple η rosewood ?) , σωμα (alder, maple η swamp ash ?), bridge ?. Τα εχουμε ακουσει και τα εχουμε συζητησει τοσες φορες αυτα τα χρονια αλλα νομιζω οτι δεν εχω καταληξει με σιγουρια σε απαντησεις. Οποιος γνωριζει ας δωσει ιδεες.

 

Επειδή βλέπω ότι θες αρκετά πράγματα από μια κιθάρα, δεν σκέφτεσαι να πάρεις δύο "συμβατικές" (φθηνότερες φυσικά), καθεμιά για το ρόλο της? Στη θέση σου θα'παιρνα μάλλον μια tele και μια LP! Φυσικά δεν ξέρω και για τι budget μιλάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι θες αρκετά πράγματα από μια κιθάρα, δεν σκέφτεσαι να πάρεις δύο "συμβατικές" (φθηνότερες φυσικά), καθεμιά για το ρόλο της? Στη θέση σου θα'παιρνα μάλλον μια tele και μια LP! Φυσικά δεν ξέρω και για τι budget μιλάμε...

Τυχαινει να εχω μια LP η οποια ειναι οργανο αναφορας για μενα (tokai japan 81) εδω και 5 χρονια και εχουν περασει κατα καιρους απο τα χερια μου διαφορα αλλα. Οταν παιζεις διαφορα ειδη νομιζω οτι μια strato ειναι η καλυτερη λυση , νομιζω οτι ειναι ο χαμαιλεοντας των ηλεκτρικων. Και το μειζον προβλημα με τις strato , οταν θελεις να παιξεις και hard rock ειναι να μη σε κρεμασει ο πισω μαγνητης. Μακαρι να ειχαν οι lp τα καθαρα των strato (ακομη και με τα volume κοντα στο 0 στους μαγνητες δεν βγαζουν τον ηχο που εχουν οι caster). Oσο για το budget κοντα στα 2000 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο 2 partcasters προτηνω

 

1ον.αρκετα τα χρηματα και κανεις πολυ καλο οργανο

2ον.απ'οτι καταλαβα σ'αρεσει το ''σκασιμο'' και απο δικη μου εμπειρια αλλα θα στα πει και ο γιωργος μαλλον για alder και one piece maple πας.

3ον.προτηνω 2 texas special σε neck και midle με bridge εναν lil' jeff beck που ειναι πιο cranchy  ;)

 

 

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Νομιζω οτι funkysoul εχεις καταλαβει ακριβως τι θελω (τουλαχιστον για μαγνητες σκεφτομουν αυτο το συνδυασμο). Πες μου τη γνωμη σου για σωμα swamp ash . Επισης δεν ειπες τιποτα για ταστιερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2ον.απ'οτι καταλαβα σ'αρεσει το ''σκασιμο'' και απο δικη μου εμπειρια αλλα θα στα πει και ο γιωργος μαλλον για alder και one piece maple πας.

 

για σωμα και μανικι μιλαω  :)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου