Προς το περιεχόμενο

Gibson SG STANDARD ή Gibson LP STUDIO ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gibson SG std = εργονομικος σχεδιασμος, λεπτοτερο σωμα, αρκετα πιο ελαφρια, προσβαση στα τελαυταια ταστα, καλυτερο φινιρισμα, μεγαλυτερη προσοχη στην εμφανιση, καλυτερη κατασκευη

 

LP studio = βαρυ οργανο, χοντρο σωμα, καμια προσβαση στα τελαυταια ταστα, καλο φινιρισμα αλλα οχι για αυτη την τιμη, εμφανισιακα οι epiphone των 500 ευρο ειναι πολυ πιο ομορφες.

 

Και μην σκεφτεστε οτι η διαφορα στην τιμη ειναι μικρη γιατι στην lp σιγουρα δινεις κατι παραπανω εως πολυ  ;) για το οτι ειναι lp.

Για παραδειγμα δεν γινετε η sg angus young να κοστιζει 1800 ευρω, που ειναι αρκετα πανω απο τις στανταρντ και μια στανταρντ λες πολ να κοστιζει 2500 +

Ντα3ει δεν λεω η λες πολ εχει πιο πολυ ογκο αρα και 3υλο αλλα δεν νομιζω να δικαιολογουν τις τιμες τους.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

LP studio = βαρυ οργανο

 

Εκπλήσσομαι από αυτό, ότι studio έχω πιάσει ήταν αρκετά ελαφριές, μάλιστα ήταν πολύ καλά ζυγισμένες συνολικά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Jasemeister το οτι ειναι βαρυ οργανο δεν σημαινει οτι ειναι αρνητικο. Σε πολους αρεσει.

Εχω λες πολ στανταρντ και αν και το πιο βαρυ οργανο που εχει περασει απο τα χερια μου, ειναι και το πιο τελεια ζυγιασμενο και με βολευει αφανταστα.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε Jasemeister το οτι ειναι βαρυ οργανο δεν σημαινει οτι ειναι αρνητικο. Σε πολους αρεσει.

Εχω λες πολ στανταρντ και αν και το πιο βαρυ οργανο που εχει περασει απο τα χερια μου, ειναι και το πιο τελεια ζυγιασμενο και με βολευει αφανταστα.

 

Δεν το είδα έτσι my friend, απλά απόρησα γιατί θεωρείς τη studio βαρύ όργανο μιας και τυπικά βαριά λέμε μια στάνταρ που έχεις και συ. Τη studio την κατατάσσω στη μεσαία κατηγορία βάρους. Αλλά σίγουρα είναι και θέμα κάπως υποκειμενικό.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου ααν θες τη συμβουλη μου..αν δεν εχεις χοντρο κολλημα

να εχεις lp(απολυτως κατανοητο) παρε την sg!!!

 

εχω 2 μαθητες με lespaul standard και ειναι εποιηκως απαραδεκτες!!!!!!!!!!!!!!!

τραγικο βερνικι και φινιρισμα αν σκεφτεις το κοστος της κιθαρας,χαλια

κλειδια που ξεκουρδιζουν ακομη και με τη δυναμη της σκεψης και

ηχητικα ειναι κατα προσεγγιση lespaul

 

εχω επισης 2 μαθητες με sg και να σου πω την αληθεια ειναι παααρα πολυ

αξιοπρεπες οργανο,την μια την ζηλεψα κιολας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gibson L.P Studio = ίσως μία στις 20 να παίζει...ίσως και όχι (try and learn)

Gibson S.G =...ακριβώς το ίδιο

 

Kpeyos αυτο για τις sg πως προκυπτει? Πες οτι θες μια les paul καλης ποιοτητας οποτε δεν θα παρεις faded ουτε special, ουτε raw power, ουτε studio, αλλα μπορεις να βασιστεις σε μια καλη classic, standard, custom

Για την SG δεν λεω για ποιοτητα δεν κοιτας τις faded. Αλλα αν δεν μπορεις να βασιστεις σε μια standard σημαινει οτι θα δωσεις 3000 για custom?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οπως ξαναγραψα τις ειχα και τις 2...καθολου ασχημο οργανο δεν ειναι η στουντιο ισα ισα...και δεν θελουν αλλαγμα ουτε οι μαγνητες...εγω τους ειχα αλλαξει 2 φορες πριν την δωσω..ειχα βαλει ενα σετ emg και μετα την κλασσικη λυση jeff beck/jazz αλλα δεν μου αρεσαν οπως οι μαμα μαγνητες...το οργανακι για μενα σπερνει και ιδιαιτερα στα καθαρα για μπλουζ  τζαζ ειναι πολυ καλη...και για ροκ αλλα τα καθαρα της ειναι πολυ ζεστα με την λιγο χαρακτηριστικη μουντιλα ολων τον λεσπολ....

 

απλα εμεινα με το ταυρακι γιατι πηρα καλυτερο λεσπολι και γιατι ειχε πιο πολλα καλουδια επανω...αν θες λεσπολ σχημα και σου αρεσει η στουντιο βουρ για να την αγορασεις...η κιθαρα εχει ηχο απλα το ταυρακι εχει καποια παραπανω μπιμπλικια και μεγαλυτερη πρακτικοτητα...

 

αν παρεις την στουντιο παρε την λευκη με τα χρυσα παρτς ειναι κουκλι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ.... ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΚΙΘΑΡΕΣ ΣΤΟΝ ΚΩΣΜΑ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ ( ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΧΗΜΑΤΗΣΕΙ, ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΕΙΔΩΝ. ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΙΚΑ ΜΕΣΑ ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΟΤΙ ΧΑΡΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΥ ΜΕ "ΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΑΝ" ) ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ Η Les Paul ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡ8ΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ , ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΣΟ ΤΟΥ ΞΙΛΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΧΟΥ ΗΤΑΝ ΑΘΛΙΑ !! ΑΝΤΙΘΕΤΑ Η SG ΗΤΑΝ ΑΡΗΣΤΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΙΣ !! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΘΗΚΑ....  ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΙΝ ΑΓΩΡΑΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΣΜΑ ΑΦΟΥ ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΕΞΗΠΗΡΕΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΑΙΣΧΡΑ !! ΤΗΝ ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΑΡΑΓΚΗΛΕΙ ΣΤΟΝ Thomann ΚΑΙ ΤΙΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ (ΤΗΝ SG ) ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ 5 ΜΕΡΕΣ !! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΣΤΟ Forum...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου