Προς το περιεχόμενο

Gibson SG STANDARD ή Gibson LP STUDIO ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ καλο το ταυρακι και ειχα και τις 2 κιθαρες την στουντιο την πουλησα...το ταυρακι  ειναι πολυ καλυτερο πρωτα πρωτα σε ποιοτητα και εχει πιο πολλα καλουδια...το binding  στο μπρατσο ειναι ολα τα λεφτα η στουντιο μοιαζει πολη φθηνη...το ταυρακι ειναι κορυφη σε βρωμικα και δεν χρειαζεται τιποτα ειναι ετοιμο το οργανο και σε βγαζει μια χαρα μια ζωη...η στουντιο καλη ειναι αλλα οχι καλυτερη απ το ταυρι...και συμφωνω οτι σε ροκιες μπορει να ειναι ισαξιο με lp standard...ειναι best value for money...αν θελεις μια κιθαρα gibson με ηχο gibson ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα του...δεν θα το αλλαξεις θα το λατρεψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν κι εχω πετυχει κανα δυο καλες Studio στο παρελθον , αβαδιστα παρε την SG κι οταν αργοτερα θελησεις να δοκιμασεις τη μεση σου με καμια σοβαρη Les Paul , μαζεψε κανα φραγκακι και βρες καμια παλια Standard ή καμια VOS ή reissue και εισαι αρχηγος.

Εν ολιγοις η SG ειναι πιο ευκολη , ευελικτη και all weather κιθαρα.

 

Και ειναι και BATMAN λεμε  ;D ;D ;D

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε παιδες μιλαμε για 2 τελειως διαφορετικα σχηματα.

 

Η μια,SG,σου επιτρεπει περισσοτερο modern like παιξιμο(οποιος θελει το συζηταμε),ειναι αρκετα πιο ελαφρια,ειναι περισσοτερο εργονομικη(ανετη στο ορθιο,το δεξι χερι "ξεκουραζεται" καλυτερα στο σωμα κ πολλα αλλα) κ εχει κ καλη τιμη.

 

Η αλλη,LP,δεν ειναι τοσο εργονομικη,ειναι ακριβοτερη αλλα για πολλους ομορφοτερη(!),ηχητικα μοιαζουν(αν κ ειναι περισσοτερο θεμα μαγνητων) κ τελος βαρυτερη αλλα με λιγο καλυτερο balance στο ορθιο(αν κ γενικοτερα λιγοτερο βολικη!)

 

Εαν μπερδευτηκες τοτε να πας να τις δοκιμασεις :) Απλα κ ομορφα :D

 

 

Eντελώς λάθος το περι εργονομίας της SG κατά τη γνώμη μου. Είναι από τις πλέον neck heavy κιθάρες (καθόλου καλή κατανομή βάρους), ενώ η Studio έχω την αίσθηση (δεν έχω πολλές εργατοώρες με την συγκεκριμένη) ότι είναι πιο ζυγισμένη. Πάντως αυτό είναι λεπτομέρεια που σίγουρα συνηθίζεται. Επίσης στο modern παίξιμο, οι ικανότητες των SG, LP γενικά είναι πάνω-κάτω ίδιες. Αν θές πραγματικά modern μια Ibanez ή μια PRS είναι χιλιόμετρα μπροστά...

 

Eπίσης σε καμιά περίπτωση, επειδή έχει γραφτεί κατά κόρον, δεν είναι καλύτερη ποιοτικά η μία από την άλλη.

 

Ψηφιζω SG standard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sg χωρις δευτερη γνωμη....η studio ειναι η μπουρουχα της ολης υποθεσης...καταρχας les paul ειναι μονο η custom και η standard...η studio ειναι μια μισοριξια....μια ξεχασμενη κιθαρα που πηγαινε στο εργοστασιο της epiphone και καταλαθως την μπερδεψανε κ της βαλανε gibson logo...πραγματικα η sg ειναι ανωτερη κατασκευαστικα κ καταρχας πολυ πιο ομορφη σε σχεση με τη studio...ασε που τη studio τη βγαλανε κ σε χρωματακι black beauty μηπως μας ξεγελασουν...ΡΕ ΟΥΡΤ!!!πιο παλια την ειχα δει σε thomann sg sunburst....απλα κορυφη...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου ειναι τεραστιο λαθος να λες μια les paul studio υπο les paul και προκαλω οποιον το πιστευει αυτο να ερθει και να ακουσει τη δικια μου les paul studio για να αλαξει αποψη.Οπως και να χει παντως και τα δυο μοντελα στα οποια εισαι αναμεσα ειναι κορυφαια και νομιζω πως οτι και να επιλεξεις δε θα το μετανιωσεις.Αρκει να ταιριαζει στο παιχτικο σου υφος αδερφε.Eisai sto sosto dromo pantos GIBSON = arostia kaneis de mporei na exei mono mia......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να χει παντως και τα δυο μοντελα στα οποια εισαι αναμεσα ειναι κορυφαια και νομιζω πως οτι και να επιλεξεις δε θα το μετανιωσεις.

 

Συγνωμη αλλα αν εχουμε φτασει να λεμε οτι η sg standard και les paul studio ειναι κορυφαιες κιθαρες, τοτε μαλλον πρεπει να αναθεωρησουμε καποιους ορους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 5 € ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΒΩ ΟΤΙ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.. ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΗΜΗ ΕΙΝΑΙ  ΟΙ 2 ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ style . ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΙΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΦΑΝΑΤΙΚΟΣ FenderΑΚΙΑΣ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΟΠΙΣΤΙΣΑ... Η Gibson ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ... ΕΙΔΙΚΑ Η les paul ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΜΑΛΟΝ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΦΤΗ.. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ  Gibson Les Paul Studio Fireburst Chrome Hardware  ή  http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_fb_ch.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια αν η studio ειναι κορυφαια για τα λευτα της, παω πασο.

 

 

 

Ποιος θα ερθει να μαζεψουμε μανιταρια? Evris ?

 

 

 

 

 

 

EDIT: Τωρα που το σκεφτομαι, η studio ειδικα μπορει να θεωρηθει κορυφαια καθως ειναι μια απο τις λιγες κιθαρες (ελαχιστες σε αυτα τα λεφτα) που εχει ενσωματωμενο μηχανισμο που σε προστατευει απο την τενοντιτιδα. Οταν παιζεις πολύ ώρα ή παιζεις αρκετα γρηγορα και ιδρωνει το χερι σου κολλαει ολοκληρο το μανικι σαν να το εχεις αλλειψει με μαρμελαδα, αναγκαζοντας σε να σταματησεις, εστω και για λιγο. Βεβαια, εχουν σωθει κοσμος και κοσμακης απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου ειναι τεραστιο λαθος να λες μια les paul studio υπο les paul και προκαλω οποιον το πιστευει αυτο να ερθει και να ακουσει τη δικια μου les paul studio για να αλαξει αποψη.Οπως και να χει παντως και τα δυο μοντελα στα οποια εισαι αναμεσα ειναι κορυφαια και νομιζω πως οτι και να επιλεξεις δε θα το μετανιωσεις.Αρκει να ταιριαζει στο παιχτικο σου υφος αδερφε.Eisai sto sosto dromo pantos GIBSON = arostia kaneis de mporei na exei mono mia......

καλε μου ανθρωπε....ειμαι σιγουρος 100% πως καλη ειναι η κιθαρα σου...(και αυτο ελειπε να μην ειναι για τα 1000+αιουρα )...αλλα για την κατηγορια της στα χρηματα αυτα υπαρχουν κιθαρες που κελαηδουν περισσοτερο και ειναι κ πιο προσεγμενες συγκριτικα μ αυτη κατα τη δικια μου αποψη ( π.χ η Prs mira με coil tap απο το εργοστασιο)....προσωπικα μιλωντας,αν ειχα 1000+κατι ευρω στη διαθεση μου θα προτιμουσα το ταυρακι το standard γιατι οπως κ να το κανεις ειναι το standard μοντελο για την κατηγορια...δε θελω ν ανοιξω παλι πολεμο για τις studio προς θεου...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου