Προς το περιεχόμενο

Gibson SG STANDARD ή Gibson LP STUDIO ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ παιδια αν η studio ειναι κορυφαια για τα λευτα της, παω πασο.

 

 

 

Ποιος θα ερθει να μαζεψουμε μανιταρια? Evris ?

 

 

και που να παιξεις με το epiphone να ουμε...μια φορα την ειχα βαλει με τσιτα το γκαζι και ειχε τετοιο sustain που ξεχαστηκα και με πηρε ο υπνος και ξυπνησα την αλλη μερα αξυριστος με μακρυ μαλλι κ' μουσι

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΦΙΛΕ ΜΟΥ odis13 ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΑΦΤΟ Π ΕΙΠΕΣ ΜΕ ΤΙΝ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑΚΑΙ ΤΟ ΜΑΝΙΚΙ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Κ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΠΕΣ ΜΛΚΙΑ :P ΚΑΙ ΟΤΙ ΥΠΕΡΒΑΛΕΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηρεμήστε (και όχι κεφαλαία). Αφ'ενός συγκρίνουμε ανόμοιες κιθάρες (κατασκευαστικά - ηχητικά - διαστάσεων - βάρους - ιεραρχίας στα ανάλογα μοντέλα, πχ. η Standard είναι μέσης κατηγορίας ενώ η Studio χαμηλής κλπ), και ο συνφορουμίτης που έκανε πρώτος την ερώτηση ελπίζω να το αντιλαμβάνεται αυτό. Ευτυχώς πρόκειται για πολύ διαδεδομένα μοντέλα, οπότε μπορεί να διαμορφώσει άνετα ο ίδιος άποψη με την (επιβεβλημένη) επίσκεψη σε κάποιο κιθαρομάγαζο.

 

Τώρα το αν η LP Studio αξίζει ή όχι σαν LP, και ποιες εναλλακτικές υπάρχουν αντί αυτής δεν είναι πιστεύω της παρούσης μιας και έγινε πολύ συγκεκριμένη ερώτηση μεταξύ δυο επιλογών. Έχει θιχτεί άπειρες φορές προηγουμένως το θέμα, με ένα μεγάλο αριθμό φορουμιτών να αναγνωρίζει τη χαμηλή κατασκευαστική και παικτική αξία της Studio σαν LP απέναντι στον ανταγωνισμό (η οποία Studio μπορεί κάλλιστα πάντως να ικανοποιεί απόλυτα κάποιον, και αυτό δεν είμαστε σε θέση να το αμφισβητούμε).

 

Αν φτάσουμε να συζητήσουμε πάλι τέτοια θέματα, θα παραπέμψω για μια ακόμη φορά στο ψαχτήρι, και θα πω πως δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος παίκτης με αξιοπρεπή πείρα σε κιθάρες που να αμφισβητεί ότι άλλες singlecut ίδιας κατηγορίας τιμής όπως πχ. Duesenberg ή Edwards την αφήνουν έτη φωτός πίσω. Πάντως, αν έπρεπε να απαντήσω στο ερώτημα του θρεντ, θα έλεγα απλά ότι δεν μπορώ διότι εκτιμώ άλλες ιδιότητες του ταύρου κι άλλες ιδιότητες της LP. Θα σημείωνα όμως επίσης ότι ποτέ δεν θα αγόραζα Studio, ούτε καν σαν μεταχειρισμένη, απλά γιατί προσωπικά έχω διαμορφώσει αρνητική γνώμη απέναντί της.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mikekatouma, δεν υπερβαλω καθολου με αυτα που ειπα περι μαρμελαδας. Το φινιρισμα που γινεται στις studio δεν ειναι καλο, πως να το κανουμε, και συγκεκριμενα για κιθαρες αυτης της κατηγοριας τιμης ειναι (για εμενα) ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ να κυκλοφορουν με τετοιο φινιρισμα. Δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω δει orange peel effect σε studio les paul. Αυτο με το κολλημα θα στο διασταυρωσει οποιοσδηποτε εχει παιξει με studio και ιδρωνει το χερι του. Αν εσενα το χερι σου δεν ιδρωνει οταν παιζεις μπορει να μην το εχεις παρατηρησει, εγω ομως το παρατηρησα ΣΕ ΟΛΕΣ τις studio που εχω παιξει, ουδεμιας εξαιρουμενης. Θες να το διασταυρωσεις? Ψαξε εδω στο noiz, ψαξε σε αλλα φορουμ ξενα και μη, ρωτα κοσμο, παρε την κιθαρα σου και πηγαινε στον Κακανιαρη ή καποιον σοβαρο οργανοποιο και ρωτα τη γνωμη τους για το φινιρισμα.

 

Τα τελευταια 2-3 χρονια υπαρχει μια ανοδος στην ποιοτητα του finish aλλα και παλι κυμαινεται σε οκ με καλα επιπεδα. Απο τη στιγμη λοιπον που η αγορα ειναι γεματη απο εξαιρετικες κιθαρες, ευχαριστω δε θα παρω.

 

 

Θα σταθω σε αυτο που ειπε ο Bloody :

 

...δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος παίκτης με αξιοπρεπή πείρα σε κιθάρες που να αμφισβητεί ότι άλλες singlecut ίδιας κατηγορίας τιμής όπως πχ. Duesenberg ή Edwards την αφήνουν έτη φωτός πίσω.

 

 

To θέμα ειναι, εχεις δοκιμασει αυτον τον ανταγωνισμο? Με ποιες κιθαρες συγκρινεις και βγαζεις κορυφαια την studio? Με epiphone standard?

 

Φυσικα μπορει να ικανοποιει πληρως καποιον μια Studio. Ο κολλητος μου πχ, οταν εψαχνε κιθαρα βρηκε μια Studio σε καλη τιμη και του ειπα αμεσως να την χτυπησει. Γιατι? Γιατι θα ηταν απειρως καλυτερη απο τη Jacky Jackson που ειχε μεχρι τοτε, γιατι ειχε παιξει με 4 κιθαρες ολες και ολες στη ζωη του οποτε δεν υπηρχε λογος να του μιλαω για tokai και σια, και κυριως γιατι η Gibson αποτελουσε για τον κλασσικοροκα φιλο μου ενα παιδικο ονειρο. Αυτην μπορουσε να αγορασει, αυτην βρηκε, αυτη του ειπα και εγω να παρει.

 

 

Αλλα αντικειμενικα, η Studio πασχει σε πολλους τομεις, τουλαχιστον στα δικα μου αυτια και χερια. Οποιος εχει αντιθετη αποψη πολυ ευχαριστως να τη συζητησουμε, θα εχει ενδιαφερον, να μας πει ομως και με ποια κιθαρα συγκρινε και με ποια βαση κρινει τα αποτελεσματα του, δηλαδη τι θεωρει αριστο κατασκευαστικα/ηχητικα. Για να εχουμε ενα σημειο αναφορας δε αδερφε...

 

 

 

Ειμαι σιγουρος πως ενα απο τα επομενα μηνυματα θα ειναι καποιος που θα αναφερει μια studio που καποτε πετυχε που πατουσε κατω ολες τις standard, που ειχε τελειο ηχο κλπ κλπ. Ειναι απο τα κλασσικα επιχειρηματα υπερ της studio, oτι καθε τοσο εμφανιζεται ενα εξαιρετικο κομματι. Δε το αμφισβητω. Αν ομως ημουν υπαλληλος της gibson θα ΝΤΡΕΠΟΜΟΥΝ να πω οτι "1 στις 20 les paul studio ειναι εξαιρετικες και αψεγαδιαστες κιθαρες".

 

Απλα γιατι το να πουλαω μια κιθαρα 1000κατι ευρω και οι 19 στις 20 να ΜΗΝ ειναι αψογες ειναι για εμενα below average. Ειδικα σε συγκριση με τον ανταγωνισμο τη σημερον ημερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα!

 

Αυτο φίλε odis που ανέφερες με το " κόλλημα " στο μανικι είναι γεγονος ...

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να εξεληφθεί? (αγόρασα μια στουντιο καινούργια και το έχω διαπιστώσει αλλα μήπως επειδή είναι καινούργια συμβαινει αυτό???? ??? τι να πω δεν ξερω)?

 

Αν ξέρει κάποιος ας μας πει

Όλοι κάνουμε όνειρα........ (custom shoP & V.O.S)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά υποκειμενική άποψη όσον αφορά την εμφάνιση και μόνο:

 

Δεν θα έπαιρνα την SG Standard καθαρά λόγω του full-size pickguard (είμαι sucker για το μικρό '61-style pickguard) και θα προτιμούσα μια από τις φαντεζί studio.

 

Καταταλλα ΙΜΗΟ ειναι πολυ καλες κιθαρες και οι δυο ειτε ειναι Gibson ειτε καποια αντιστοιχη μαρκα στην ιδια κατηγορια τιμής.

 

Όσον αφορά το κόλλημα στο μπράτσο είναι κάτι που παθαίνω και γω με αρκετές κιθάρες και γι'αυτό προτιμώ τις ελαφρά λουστραρισμένες (όχι γυαλισμένες) όπως τη Schecter Demon, τις Gibson faded (έρωτας) αλλά και την απίστευτη δουλειά στις Fender Classic 70s (Μέξικο). Άλλοι φίλοι μου παθαίνουν το ακριβώς αντίθετο. Πετάνε στα μπράτσα που εγώ σκαλώνω και σκαλώνουν στα μπράτσα που εγώ πετάω  :P

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα κ απο μενα,ειμαι κατοχος δυο les paul, μιας studio gibson κ μιας orville les paul custom.οποτε θα μιλησω για την συγκριση αυτων των δυο.

δυστηχως κατασκευαστικα μου φαινεται καλυτερη-ανωτερη η orville κ οχι η gibson κ ειναι κριμα για τα 1200 ευρωπουλα που ειχα σταξει για την gibson.( εκει παει το δυστηχως),( τοτε δεν ηξερα τον thomann κ μου τον πιασανε κανονικα). ??? ??? :P

τις διαφορες δεν τις εντοπιζω μονο στο finish,αφου να φανταστειτε οτι η orville ειναι του 1991 κ το φινιρισμα της λαμπει,χωρις υπερβολες...εξαιρουνται βεβαια καποιες μικρογρατσουνιες αλλα πιστευω οτι ειναι λογικο για τα χρονακια της.με λιγοτερα λεφτα απο την gibson εχει binding σε σωμα κ μανικι,αξιοπρεπεις μαγνητες,το ιδιο σχημα sto headstock ( απλα δεν γραφει gibson ;) ) και μου φαινεται οτι εχει κ περισσοτερο sustain ( βεβαια δεν εχω ακομη σιγουρευρει για αυτο,καθως θελω να την περασω κ αλλα test ;D ;D).η οrville με τις ιδιες ρυθμισεις στον ενισχυτη ( marshall dsl 401 40 watt) βγαζει διαφορεικο ηχο πιο μεσαιο k στακατο,ενω η gibson βγαζει πιο μπασατο,αλλα εξισου στακατο..( εδω μπορει να παιζει ρολο κ το υψος των μαγνητων η και κατι αλλο,δεν ειμαι ειδικος,απλα αναφερομαι πως αντιλαμβανομαι τον ηχο).μεχρι κ τα κλειδια μου φαινονται πιο καλα απο οτι της gibson.

το μανικι επισης ειναι διαφορετικο στην αισθηση του παιξιματος απο οτι στην studio.μειονεκτημα της orville οτι ειναι παρα πολυ βαρια (ποναει το μπουτι μου ) σε συγκριση με την studio k οτι ειναι απο δευτερο χερι οποτε χρειαζεται εχτρα λεφτα για set-up και γενικο σετουσαρισμα. :P

εγω δε θα το κρυψω,πηρα gibson με κλειστα τα ματια καθως οι ηρωες των παιδικων μου χρονων ηταν κ ειναι οι guns n roses.απο την αλλη ομως προσπαθω να ειμαι κ αντικειμενικος κ να αναφερω αν κατι ειναι καλυτερο ( εστω κ αν μου φαινεται) κατασκευαστικα( ακομη κ εμφανισιακα!),οπως συμβαινει στις orville.

αυτο που μπορει να προτηνει η ταπεινη μου γνωμη ειναι:παιδια ψαχτειτε περισσοτερο πριν παρετε gibson με κλειστα τα ματια( χωρις να θελω να καταδικασω την μαρκα),ειτε αυτη ειναι sg ειτε αν ειναι studio.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου