Προς το περιεχόμενο

Επιθεώρηση Εργασίας. Δουλεύουν ποτέ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου έχει περάσει από το μυαλό φίλε μου ότι μπορεί να εργάζομαι τα πρωινά και να μην μπορώ να πάω από κει? Μάλλον όχι. Τες πα.Κι αν είναι τότε γιατί το έχουν το τηλ για την εξυπηρέτηση του κοινού?

 

Μου εχει περασει απο το μυαλο οτι για να τους θελεις εχεις καποιο εργασιακο προβλημα (ο πατερας σου, ενας φιλος, η αδερφη σου, η γυναικα σου, ο γιος σου, εσυ, με τον εργοδοτη, τις υποχρεωσεις του, τα δεδουλευμενα σου, τις υπερωριες σου, τις συνθηκες, τις αδειες, τα ζητηματα υγιεινης, το εφαπαξ, την αποζημιωση) και οτι εχουν περασει 2 εβδομαδες και δεν απαντανε το τηλεφωνο.

 

Αν εχεις την πολυτελεια να μπορεις να περιμενεις στη γραμμη σου περιμενε.

 

Δυστυχως δεν ξερω γιατι το εχουν το τηλεφωνο (αν με ρωτας αληθεια και δεν παιζει και κανενα ρολο στο δικο σου προβλημα ο,τι απαντηση και να σου δωσω). Το σιγουρο ειναι οτι οσο δεν το σηκωνουν δεν βοηθιεσαι.

 

Απορω τι ακριβως θελεις φιλε ninja αφου το "περνα απο κοντα να δεις τι μπορει να κανουν στο προβλημα σου" δεν σε ικανοποιει ως απαντηση.  Θελεις να σου πω το "Καλως περιμενεις στο τηλεφωνο και περνανε οι βδομαδες, συνεχισε ετσι";

 

Ενταξει τοτε. Καλα περιμενεις στο τηλεφωνο. Συνεχισε ετσι.

 

Ελπιζω αυτο να σε καλυψε. Αλλο δεν υπαρχει. Η απο μακρια θα τους μιλησεις η απο κοντα.

 

 

 

Παει και αυτο. Το καλυψαμε λοιπον. Ολοι ευτυχισμενοι.

 

 

Παντως για στατιστικους λογους στις 19/6 κοντα πριν 10 μερες  ο sf σου ειπε:

Περνα απο τα γραφεια τους,σε διαβεβαιωνω οτι ειναι απο τα ελαχιστα κομματια του δημοσιου που ΟΝΤΩΣ δουλευουν.

 

o TGL

Προχώρα άφοβα, όπως σου προτείνει ο SF. Αν έχεις στοιχεία, το δίκιο σου θα το βρεις.

 

o jasemeister

Πήγαινε μια βόλτα από κει να δεις. Τηλέφωνο και δημόσιο είναι ασύμβατες έννοιες, κάτι σαν να θες να βάλεις μέταλ ζώον σε Fender Champ

 

 

Εσυ ο ιδιος

Όντως πρέπει μάλλον να περάσω από κει καλύτερα. Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν σηκώνουν τα τηλέφωνα. Τες πα. θα πάω από κει. Μήπως ξέρει κανένας που βρίσκεται στο περιστέρι? Οδό κτλ?

 

 

o ggeorge

Το τηλέφωνο στις δημόσιες υπηρεσίες εχει δύο διαφορετικούς χτυπους...  Huh?

 

Εναν για τις εσωτερικές και ενα για τις εξωτερικές γραμμές....  Cool

Οποτε αν καταλάβουν ότι είσαι απ'εξω πολυ απλά δεν το σηκώνουν.

 

Εγω:

Αφηστε τα ρε παιδια αυτα. Δεν το σηκωνουν το τηλεφωνο. Κακο. Θα επρεπε να το σηκωνουν. Τωρα, ας παει ο ενδιαφερομενος απο κοντα να τους ρωτησει ο,τι πρεπει να μαθει, μπας και βρει ακρη με το οποιο προβλημα εχει και ας αφησουμε τα θεωρητικα.

 

Εσυ τωρα θελεις να επιλεξεις να μην ακουσεις τις συμβουλες οσων ειπαν την αποψη τους (και του εαυτου σου ακομα) και να συνεχιζεις περιμενεις στο τηλ; feel free ... a man's got to do what a man's got to do!

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παει και αυτο. Το καλυψαμε λοιπον. Ολοι ευτυχισμενοι.

 

έχεις δείξει μια περίεργη επιμονή να μεταθέσεις την κριτική από τον υπάλληλο που δεν κάνει καλά τη δουλειά του, προς τον πολίτη που, κατά τη γνώμη σου, πρέπει να βγάλει το σκασμό και να παίξει το παιχνίδι με τους όρους του υπάλληλου

 

λες και το "πήγαινε εκεί να τους μιλήσεις" είναι μια βολική λύση που δύσκολα κανείς μπορει να σκεφτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δείξει μια περίεργη επιμονή να μεταθέσεις την κριτική από τον υπάλληλο που δεν κάνει καλά τη δουλειά του, προς τον πολίτη που, κατά τη γνώμη σου, πρέπει να βγάλει το σκασμό και να παίξει το παιχνίδι με τους όρους του υπάλληλου

 

λες και το "πήγαινε εκεί να τους μιλήσεις" είναι μια βολική λύση που δύσκολα κανείς μπορει να σκεφτεί

 

Ναι γιατι θεωρω οτι ο στοχος της συζητησης δεν ειναι να ξαναπουμε οτι οι δημοσιοι δεν δουλευουν αποδοτικα. Αυτο το κλισε το εχουμε 1000συζητησει και κανεις δεν διαφωνει. Η ουσια ειναι να δωσουμε την διευθυνση στον ανθρωπο, να του εξηγησουμε οτι απο κοντα μπορει να ειναι και αλλιως, οτι αξιζει να ξεβολευτει και να παρει ακομα και αδεια για μια μερα, οτι υπαρχουν ανθρωποι που οντως πηγαν στην Ε.Ε. και βρηκαν την ακρη τους, γιατι θεωρουμε οτι για να θελει να αποτανθει στην Ε.Ε. εχει αληθινο εργασιακο προβλημα (πραγμα για το οποιο ειμαι ευαισθητος) και δεν ειναι yet another greek coffeeshop discussion about pulblic sector.

 

Δεν καταλαβα οτι η συζητηση ειναι παλι η κριτικη για τον δημοσιο τηλεφωνητη που δεν κανει καλα την δουλεια του. Αλλα απο οτι καταλαβα και ο ninja προς τα εκει θελει να την παει, οποτε do that στο περι ανεμων ειμαστε, δεν χαλιεμαι και ετσι :)

 

ΓΙΑ ΔΕ ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΡΕ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΤΙ ΤΟΥΣ ΠΛΕΡΩΝΟΥΜΕ? ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΛΥΣΗ, ΟΛΟΙ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ. ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΕΣΣΔ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΥΠΟΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ,  ΠΟΥ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΤΡΕΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΟΦΟΥΣ ΝΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΠΟΥ ΠΗΖΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΝΑ ΑΔΥΝΑΤΙΣΟΥΝ... ΣΤΗΝ ΚΛΑΥΘΜΩΝΟΣ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ, ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΡΦΙΑ, ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ ΓΕΡΑ ΣΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΑΣ, ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΣΤΗΝ Ε.Ε. ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ, ΑΠΟΧΟΡΟ

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν άκου φίλε evris πως έχουν τα πράγματα. Εγώ μετακόμισα πρόσφατα στην Αθήνα, πολύ πρόσφατα, πάρα πολύ πρόσφατα, που σημαίνει ότι λίγα πράγματα ξέρω από δρόμους κτλ. Μένω μόνος μου που σημαίνει ότι δεν έχω εδω αδερφή, γυναίκα, μάνα, πατέρα σόγια και μόγια. Το αν έχω ή δεν έχω εργασιακό πρόβλημα δε νομίζω ότι έχει καμία σημασία.

Ηθελα να ρωτήσω κάτι απλό, πάρα πολύ απλό και η αρμόδια υπηρεσία για να μου απαντήσει είναι η ΕΕ.Άρα λοιπόν τι έκανα εγώ ο χαζός? πήρα τηλ στις πληροφορίες καταλόγου, ρώτησα το τηλ της ΕΕ της περιοχής μου και πήρα, ξανα πήρα, ξανα πήρα.......

Ρώτησα εσάς αν έχεται κάποιο παρόμοιο περιστατικό και αν ξέρετε την Διεύθηνση της. Μου απάντησε κάποιος φίλος και μου έδωσε τα στοιλεία που χρειαζόμουν. Την άκανα τη δουλεία μου και απλά συζηταμε το πρόβλημα με τις δημόσιες υπηρεσίες

Εσύ φανερά ενοχλήμένος από την κουβέντα θέλοντας να υποστηρίξεις αυτό το μπουρδέλο που λέγεται ελληνικό δημόσιο, κατηγορείς εμένα που δεν πάω από κει και χωρίς να ξέρεις το γιατί δεν πήγα συνεχίζεις ακάθεκτος και με προσβάλεις.

Αγαπητέ μου φίλε λοιπόν η κουβέντα συνεχίζεται όχι γιατί νομίζεις ότι εγώ δεν πήγα από κει, αλλά γιατί όλος ο ντουνιάς έχει παράπονα από το ελληνικό κράτος.

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ φανερά ενοχλήμένος από την κουβέντα θέλοντας να υποστηρίξεις αυτό το μπουρδέλο που λέγεται ελληνικό δημόσιο ....

 

Δεν ειναι οτι διαφωνεις και με τον εαυτο σου που σου λεει να πας και τελικα δεν πας ειναι οτι διαφωνεις και με την πραγματικοτητα πια...

 

evris

...ο στοχος της συζητησης δεν ειναι να ξαναπουμε οτι οι δημοσιοι δεν δουλευουν αποδοτικα. Αυτο το κλισε το εχουμε 1000συζητησει και κανεις δεν διαφωνει.

 

 

evris

Τα πραγματα φιλε μου ειναι ασχημα. Ισως να αναγκαστεις να πας ακομα και απο κει και μπορει ακομα και να σου ζητησουν να κουβαλησεις και ο,τι τυχον χρειαστουν

 

evris

Δεν το σηκωνουν το τηλεφωνο. Κακο. Θα επρεπε να το σηκωνουν. Τωρα, ας παει ο ενδιαφερομενος απο κοντα να τους ρωτησει ο,τι πρεπει να μαθει, μπας και βρει ακρη με το οποιο προβλημα εχει

 

κλπ κλπ

 

 

εγω δεν ειδα ουτε εναν να υποστηριζει οτι οι ανθρωποι κανουν οτι καλυτερο μπορουν και οτι ειναι το υποδειγμα της εξυπηρετικοτητας και της αποδοτικοτητας (και εμου συμπεριλαμβανομενου: Με απλα λογια: ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΤΟΥΣ. Το διευκρινιζω μπας και τελειωσει το θεμα, γιατι εχω ερθει σε απογνωση, φαινεται να μην σε σταματα τιποτα  στο να υπερασπισεις την ιδεα σου που αληθεια δεν ξερω ποια ειναι και ποιος διαφωνει μαζι της)

 

Το αν έχω ή δεν έχω εργασιακό πρόβλημα δε νομίζω ότι έχει καμία σημασία.

Εχει τεραστια. Αλλο ειναι να επειγεσαι να λυσεις το θεμα της παρανομης απολυσης σου, της απολυσης της γυναικας σου εν καιρω εγκυμοσυνης, της συνταξης του μπαμπα σου και της μη καταβολης 10 τελευταιων ετων των ενσημων του απο τον εργοδοτη του και αλλο η κουβεντα καφενειου. Στο μεν (major προβλημα με την εργασια σου), ο evris και πολλοι αλλοι θα επιμεινει οτι αξιζει τον κοπο να χασεις μια μερα, ακομα και ανευ αποδοχων, με τα δημοσια μεσα συγκοινωνιων, μεσα στον καυσωνα, ρωτωντας στα περιπτερα για τους δρομους, για να τους βρεις απο κοντα μπας και βγαλεις ακρη. Στο δε (καφενειο, κουβεντα να γινεται, mini προβληματακι κλπ) δεν υπαρχει κανενας λογος να πας απο κοντα και ουτε θα επεμεναν τοσοι ανθρωποι να το κανεις.

 

Τεσπα, αφου λοιπον λες οτι το ελυσες το προβλημα σου (μικρο η μεγαλο) και αφου ολοι παραδεχομαστε ρητα και ξεκαθαρα περαν οποιασδηποτε αμφιβολιας οτι στην ΕΕ κακως δεν σηκωνουν τα τηλεφωνα και αφου καταφερες και να μην πας και απο κει, εισαι πια ΟΚ? δεν εισαι πια ΟΚ? Για πλακα και μονο πες οτι εισαι ΟΚ, ετσι να γελασει το χειλακι μας πια....

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου