Προς το περιεχόμενο

DIY stompboxes - Μύθος ή Πραγματικότητα ;


g_georgop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αλήθεια, δε μας είπες..

έχεις στο μυαλό σου κανένα συγκεκριμένο πετάλι που θες να φτιάξεις ή γενικά μιλάς? :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H άποψη μου είναι ότι συμφέρει να φτιάξεις π.χ. ένα fuzz factory, τα υλικά θα σου πάνε κάνα 30-40ρι. Υπόψιν ότι το γνήσιο πάει πάνω απο 300 ευρώ και δεν είναι και τίποτα δύσκολο σαν κατασκευή. Αέρα κοπανιστό πουλάν οι τύποι.

 

Aπό την άλλη δεν αξίζει να φτιάξεις κάτι που κάνει γύρω στο 40-50 ευρώ, εκτός αν το έχεις άχτι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και διάφορα απλά άλλα ωραία οβερντραιβ όπως το DOD 250 που σου βγαίνουν σε εξευτελιστική τιμή

http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?board=33.0

αμα βρείς κουτί να το βάλεις (εγώ βρήκα ένα κουτί απο καραμέλες) το κοστος είναι πρακτικά όσο τα 2 jacks και το footswitch

στην αρχή μπορείς να χρησιμοποιείς απλά switch dpdt και αν σου αρέσει καποιο απο τα πετάλια που θα φτιάξεις, δινεις και κάμποσα λεφτά να το βάλεις σε καλό κουτί με 3PDT footswitch

 

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kανενα βιβλιαρακι (στα Ελληνικα αν υπαρχει) με τα βασικα περι κυκλωματων

πεταλιων-ενισχυτων κλπ εχει παρει το ματι σας πουθενα? Καλοκαιριασε,

να εχουμε να ξεφυλλιζουμε κατι στην παραλια, να μην πηξει το ματι μας στις κυτταριτιδες και φετος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, τα DIY πεταλάκια αξίζουν τον κόπο;;

 

Tα DIY πεταλια μπορουν να γινουν απο τραγικα χαλια μεχρι ...μαγικα.  8)

 

Το θεμα δεν ειναι μονο στην ποιοτητα των υλικων.

Εδω παιζουν πολλες παραμετροι, οπως η ποιοτητα των συναρμογων/κολλησεων, το ολο layout ετσι ωστε να μην υπαρχουν θορυβοι και πολλα αλλα που τα μαθαινεις στην πορεια και με το ψαξιμο...

 

Επισης, καλο ειναι να ξερεις(ή να μαθεις) και μερικα (ή πολλα) πραγματα για το τι κανει το καθε υλικο και τι θα συμβει αν αλλαχτει με κατι αλλο κλπ κλπ...

 

Ετσι καταφερνεις να προσαρμοζεις το κυκλωμα στις δικες σου αναγκες γιατι τα πεταλια του "εμποριου" ειναι φτιαγμενα για να παιζουν "καλα" σε ολους. Γνωριζοντας πραγματα "απο μεσα" μπορεις να κανεις ενα πεταλι να ακουγεται τελεια στο δικο σου setup, γιατι αυτο σε ενδιαφερει.

 

Αλλα αυτο θελει καποια ενασχοληση με το ...σπορ.

 

Αρα, αν πηγαινεις απλα για να βρεις αυτο που θελεις σε χαμηλοτερη τιμη, καλυτερα ...παρ'το απο το ebay μεταχειρισμενο.   ;D

 

Τωρα οσον αφορα στα "ετοιμα" kits που απλα τα κολλας, μπορει να μην περιεχουν και πολλη δικη σου εμπλοκη στην κατασκευη, ομως σου δινουν μια πρωτη επαφη με το χωρο. Οπως και να'χει κατι θα μαθεις κι απο κει, αλλα σιγουρα το "ζουμι" ειναι στο να τα ψαξεις μονος σου, να επιλεξεις μονος σου τα υλικα και να δοκιμασεις/απορριψεις αυτα που δεν σου κανουν.

Για παραδειγμα, μπορει να αγορασεις ενα πολλα υποσχομενο τρανζιστορ Γερμανιου περιμενοντας τον Θεικο ηχο και να σου βγει πατατα, και τελικα να κανεις θαυματα με ενα απλο ταπεινο (και παμφθηνο) τρανζιστορ πυριτιου...

 

Το μυστικο ειναι στο mix n' match, δηλαδη πως θα "κατσουν" τα υλικα μεταξυ τους. Απλα εχοντας (αποκτωντας) γνωση/εμπειρια μπορεις να ξερεις περιπου τι περιμενεις να βρεις.

 

Αλλωστε πολλα απο τα πασιγνωστα κυκλωματα προηλθαν απο ...ευτυχη ατυχηματα που εξελιχτηκαν κατοπιν με σωστο τροπο ωστε να αποδιδουν βελτιστα.

 

Ετσι λοιπον, για να δεις αν "το εχεις" ξεκινα με κατι απλο και δοκιμασε τον εαυτο σου.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα την λυση του ραστερ η breadboard. Ειναι μια πλακετα πανω στην οποια κουμπωνονται κ δεν κολλιουνται τα εξαρτηματα κ ξεκινα με ενα απλο κυκλωμα οπως to overdrive του noiz η το rangemaster . Ετσι πολυ ευκολα κ σε μηδεν χρονο θα εχεις φτειαξει ενα κυκλωματακι που θα μπορεις να τροποποιησεις πολυ ευκολα ξεκουμπωνοντας κ κουμπωνοντας διαφορετικες τιμες κυριως σε πυκνωτες ακουγοντας αμεσως τις διαφορες που θα προκυψουν χωρις πλακετες κολληματα κλπ. Με αυτον τον τροπο θα φτειαξεις σε δοκιμαστικο επιπεδο πολλα πεταλια που θα μπορεις να τα κουρδισεις κατα το δοκουν. Οταν κατασταλλαξεις σε καποιο συγκεκριμενο προχωρας στο επομενο σταδιο κατασκευης πλακετας , κολλησεων κλπ. Μεχρι τοτε τα λεμε... ;) ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, όλα όσα αναφέρθηκαν μου φαίνονται πολύ χρήσιμα.

 

Φίλε IraklisZS αρχικά αυτό που σκεφτόμουν να φτιάξω είναι ένα Tremolo.

Έχω ακούσει τα TR-2 και Tremster απο Boss & T-Rex αντίστοιχα, μου άρεσαν,αλλά μου φαίνονται λίγο τσιμπημένα.

 

Έτσι είπα να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το άθλημα και πού ξέρεις... μπορεί να βγεί κάτι καλό..!

 

Αλήθεια,το EA Tremolo που παίζει πολύ σε DIY sites, το έχει ακούσει-φτιάξει κανείς;

 

Και πάλι ευχαριστώ.

Τέεεεεελειαα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου