Προς το περιεχόμενο

H αξία μιας Gibson λόγω "ονόματος" & οι εναλλακτικές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια..να θεσω μερικα ερωτηματα ας πουμε τωρα προς τον Makam και ως προς ολους χωρις καμια διαθεση ουτε για ειρωνεια και ουτε για εμπαιγμο (και ξεκαθαριζοντας οτι ποτε δεν εχω πιασει στα χερια μου κιθαρα ανω των 1400 ευρω και οτι η dream guitar για μενα ειναι les paul custom).....1)γιατι τα "φτηνα" μοντελλα της gibson (εννοουμε κοντα στα 1000-1200 ευρω) ειναι τοσο κακοσεταρισμενα απ το εργοστασιο στην πλειοψηφια??και μη γυρισει κ πει κανεις τωρα οτι φταινε οι κλιματικες αλλαγες κ το πεταγμα των γλαρων ητανε κακος ιωνος την μερα που ταξιδευαν...2)γιατι να πρεπει να ερχεται ενα μοντελλο απ εξω και να αναβεις καντιλακια στον άη finish να ειναι προσεγμενο το finish της κιθαρας σου?? 3)μηπως λοιπον δεν μιλαμε για μια "κουλτουρα"?αλλα για μια χωρα που απλως ξερει να εκμεταλλευεται καλα τους "πορους" της και το "ονομα" της??γιατι σιγουρα ολοι οι εργατες στο εργοστασιο της gibson δεν ειναι γαλαζοαιματοι μπλουζιστες που με το που κλεισει το εργοστασιο πανε στο tennessee και πετανε ταπες στο βαρελι με τα ουισκια τους....αρα μηπως να αναφερουμε σ αυτη τη διαμαχη κουλτουρας οτι ο ιαπωνας βαζει κριτηριο "no good-ie ,no sell-ie,no shiny,no sell-ie"??ενω εδω θα σου πει καποιος για gibson : "ε ναι μωρε σου τυχε τωρα να χει το σημαδακι της", "ε ναι μωρε σου τυχε να σου ρθει το μπρατσο τοξο του λεγκολας..." ..... ...τα 1000+ ευρω ειναι λιγα μηπως και το οργανο ειναι δευτερατζα?δεν αξιζει προσοχη στο set up στο finish στο οτιδηποτε??γιατι αν δεν με απατα η μνημη μου εχει αναφερθει σε τουλαχιστον 4-5 ποστς σ αυτο το thread δυσαρεσκεια για τα φτηνοτερα gibson μοντελλα...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητε Odis δεν τα θυμασαι καλα τα πραγματα...

Η gibson st πριν 2 χρονια ειχε 2600€ χαμηλωτερη τιμη , η ES335 2750€ ,ενω για custom

kατω απο 3200€ δεν υπηρχε......  για δες τωρα τις τιμες και κυριως  σε σχεση με τις τιμες

Fender  . Iσχυει ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες.

 

απορια 1) 

Διοτι δεν εχουν ορεξη, διαθεση, χρονο , και κυριως τα ιδια τα οργανα για να κανουν Α/Β

τεστ , αρα παιρνουν το οριτζιναλ και καθαριζουν 

 

απορια 2)

Συνηθως εννοουν οτι αναμεσα σε 10 ,πηρα αυτη που μου αρεσε περισσοτερο , αυτο δεν γινετε και με τις αλλες μαρκες ?  ;)

Η΄ μηπως αγοραζετε τις "αλλες"  με κλειστα ματια .........

μην τρελαθουμε κιολας ......

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απλώς πιστεύω ειδικά για την γμιμπσον οτι είναι μια εταιρία που έχει πάρει χαμπάρι το νταβαντούρι και την τρέλα για τον φοβερό LP ήχο και γενικότερα για τις super extra boutique nos vos κιθάρες και κοιτάζει με όποιο τρόπο μπορεί να τ'αρπάξει όσο πιο χοντρά γίνεται όσο είναι ακόμα καιρός.

 

Μια επίσκεψη στο σαιτ τους με τις VOS των 8 χιλιάδων (ακόμα και η junior vos κάνει 3500!) τα λέει όλα.

 

Μια εταιρεία που κοιτάζει να χρεώσει ακόμα και το spec "non weight relief" βάζοντάς το στις πιο ακριβές κιθάρες, υποτιμάει τη νοημοσύνη του καταναλωτή κατα τη γνώμη μου.

 

όλες οι εταιρίες προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την εποχή του πυρετού της vintage ηλ. κιθάρας, αλλά στην γκιμπσον είναι κυνικοί... ::)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Odis δεν τα θυμασαι καλα τα πραγματα...

Η gibson st πριν 2 χρονια ειχε 2600€ χαμηλωτερη τιμη , η ES335 2750€ ,ενω για custom

kατω απο 3200€ δεν υπηρχε......  για δες τωρα τις τιμες και κυριως  σε σχεση με τις τιμες

Fender  . Iσχυει ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες.

 

απορια 1)  

Διοτι δεν εχουν ορεξη, διαθεση, χρονο , και κυριως τα ιδια τα οργανα για να κανουν Α/Β

τεστ , αρα παιρνουν το οριτζιναλ και καθαριζουν  

 

απορια 2)

Συνηθως εννοουν οτι αναμεσα σε 10 ,πηρα αυτη που μου αρεσε περισσοτερο , αυτο δεν γινετε και με τις αλλες μαρκες ?   ;)

Η΄ μηπως αγοραζετε τις "αλλες"  με κλειστα ματια .........

μην τρελαθουμε κιολας ......

 

 

 

Δεν καταλαβες μαλλον τι ενουσα περι τιμων. Λεω οτι η Fender ειναι πιο φτηνη απο οτι ηταν το 1960 και οτι η Gibson ειναι πιο ακριβη απο οτι ηταν το 1960.

 

Επισης εχω πραγματικα ΣΙΧΑΘΕΙ να ακουω απο τους υποστηρικτες της Gibson, καθε φορα που καποιος κατακρινει καποια ενεργεια/πολιτικη της Gibson, οτι και η Fender εκανε το ταδε και το δεινα. Δε με νοιαζει ρε αδερφε ουτε μετοχες της Fender εχω ουτε τιποτα, εχω ενα παραπονο με μια Χ εταιρεια και το λεω, δε παει να πει οτι ειμαι τσιρακι της Fender. Και εννοειται οτι οταν μας εριξε η Fender αυξηση στις τιμες σχετικα προσφατα ημουν απο τους πρωτους που διαμαρτυρηθηκαν.

Για να μη παρεξηγηθουμε, το παραπανω το αναφερω απλα παιρνοντας ως αφορμη αυτο που ειπες, ΔΕΝ το γραφω για αναφορες οπως αυτη που εκανες εσυ dkall γιατι πολυ καλα εκανες, μιας και μιλουσαμε για ενα συγκεκριμενο παραδειγμα που εγω ανεφερα πρωτος.

 

 

 

 

Οσο για την απορια 2, να το θεσω ως εξης.

 

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι αν χρειαστει να παιξω σε ενα live/ηχογραφηση και δεν εχω την κιθαρα μου μπορω να μπω σε ενα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μαγαζι που εμπορευεται Framus, να διαλεξω μια Framus Diablo off the self και να ξερω οτι αυτη η κιθαρα θα μου προσφερει το 99% απο αυτο που ζηταω απο μια Framus Diablo.

 

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι αν χρειαστει να παιξω σε ενα live/ηχογραφηση και δεν εχω την κιθαρα μου μπορω να μπω σε ενα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μαγαζι που εμπορευεται Parker, να διαλεξω μια Parker Nitefly off the self και να ξερω οτι αυτη η κιθαρα θα μου προσφερει το 99% απο αυτο που ζηταω απο μια Parker Nitefly.

 

Ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι αν χρειαστει να παιξω σε ενα live/ηχογραφηση και δεν εχω την κιθαρα μου μπορω να μπω σε ενα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ μαγαζι που εμπορευεται Duesenberg, να διαλεξω μια Duesenberg 49 off the self και να ξερω οτι αυτη η κιθαρα θα μου προσφερει το 99% απο αυτο που ζηταω απο μια Duesenberg 49er.

 

 

Μπορεις να πεις το ιδιο για μια Gibson Les Paul Studio? Αν οχι, γιατι? Μηπως αυτο ειναι ο ορισμος του inconsistency?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρεία που κοιτάζει να χρεώσει ακόμα και το spec "non weight relief" βάζοντάς το στις πιο ακριβές κιθάρες, υποτιμάει τη νοημοσύνη του καταναλωτή κατα τη γνώμη μου.

+απειρο μεγαλε! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη για studio δεν εχω , εαν ομως μιλησουμε για standart or classic

ΝΑΙ μπορω να το πω και μαλιστα με μεγαλυτερα ποσοστα απο αυτα που δινεις στις

αλλες.....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+απειρο μεγαλε! ;)

 

Το  weigth relief  δεν ειναι απλα αερας κοπανιστος  μεσα στην κιθαρα , πρεπει καποιος

να το κανει , ενω καποιος αλλος το μελετησε .......

Επισης  "καποια" εταιρεια προσπαθει να κανει βελτιωσεις σχεδιασης στις κιθαρες της και οχι

μονο αναπαραγωγη ......και κατα γενικη ομολογια , τα καταφερε χωρις να αλλαξει στο

ελαχιστο ο ηχος της  ......

Αυτα δεν θεωρειτε οτι ειναι κοστος κατασκευης  ??   (που ουσιαστικα κανεις δεν το πληρωσε αφου η τιμη μειωθηκε)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το non weight relief ειναι απλα Vintage Spec το οποιο το πληρωνεις περισσοτερο απο το weight relief.

Το weight relief καποιος το μελετησε ναι.

 

Αλλα δε καταλαβαινω αυτα που γραφεις για το non weight relief. ???

 

Το non weigth relief  δεν ειναι απλα αερας κοπανιστος  μεσα στην κιθαρα , πρεπει καποιος

να το κανει , ενω καποιος αλλος το μελετησε .......

 

 

Το non weight relief τι μελετη θελει?

 

Οι πρωτες Gibson που αυτες ολοι κανουν σαν τρελοι να αναπαραγουν δεν ειχαν ουτε weight relief ουτε chambered bodies παντως.

Πρωτα οι Gibson εγιναν chambered και μετα weight reliefed, αλλα ενα απο τα πιο ακριβα spec ειναι να μην ειναι weight reliefed αλλα πληρως  συμπαγες το σωμα...

 

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου